Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 150

Θέμα: Digital Oscilloscope

  1. #141
    Μέλος
    Όνομα
    ανε
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    skoda.jpg
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπράβο ρε φίλε μου άνοιξες τα μάτια , γιατί κατέβαζα τα datasheet σε pdf,
    αν θές ξέρω ένα ρώσικο φόρουμ που έχει πολύ πράμα, pm να στο πώ!
    και κάτι άλλο τώρα που σε βρήκα, έχω το vag com αλλά σαν πρόγραμμα είναι γτπ, έχεις καμιά αντίπροταση? άλλα να έχει όλες τις λειτουργίες του fabia

    Εγω εχω το auto com και με καλυπτει σε ολα τα vag group.Το ιδανικο για αυτα ομως ειναι το vas5054a.Αλλα ειναι πολυπλοκο.Οτι θες pm μην γραφουμε ασχετα με το θεμα....

    Για τον παλμογραφο δεν μου λετε ομως και ανυσηχω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Ti να σου πούμε κινέζικοι είναι, εγώ πήρα έναν ΑΤΤΕΝ 100mhz 1gsamples, @@ καπαμά!
    είχα συνηθίσει έναν tecktronix στη δουλειά, η μέρα με τη νύχτα, αλλά απο βίντεο που είδα είναι χειρότερος απο τον rigol των 50mhz,
    σου λένε είναι 1gigasamples αλλά φυσικά όχι σε όλα τα time/dive , και φυσικά 1gsamples είναι μονο στο μικρότερο time/div.
    Μπορεί να έχει κάποιο bug, στο πρόγραμμα ή δεν ξέρω που.
    Μονο αν τον δουλέψεις θα καταλάβεις, πάρτον και αν δεν σου κάνει πούλα τον, μπορεί για τη δουλειά που το θές να είναι μια χαρά και ο δικός μου για αυτά που το θέλω καλός είναι αλλά τελικά θα προτιμούσα τον rigol με 50mhz

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, καλό μήνα σε όλους και καλός σας βρήκα.

    Ο λόγος που το πρώτο μου μήνυμα το γράφω εδώ, είναι διότι εδώ και αρκετό καιρό με τρώει το θέμα παλμογράφος.
    Λόγο του χόμπι μου, τραινομοντελισμός, που περιέχει μπόλικα ηλεκτρονικά κλπ, ξαναθυμήθηκα τα εφηβικά μου χρόνια (τα οποία χάνονται στον προηγούμενο αιώνα).
    Ετσι λοιπόν είπα πλέον ότι χρείαζομαι έναν παλμογράφο για τα διάφορα σήματα που υπάρχουν στο σύστημα, αλλα και για χρήση σε δοκιμές με arduino (αν κανείς έχει ασχοληθεί με railuino, θα γνωρίζει για τι πράγμα μιλάω).

    Έτσι λοιπόν έχω βγάλει κάποια specs που πάνω κάτω θα ήθελα να με καλύψει, αν μπορεί κάποιος με παραπάνω πείρα να με καθοδηγήσει, θα ήταν ευχής έργο.
    Εχουμε και λέμε :
    Τάση μετρήσεων σε AC / DC μέχρι το πολύ 30v,
    Freq : δεν έχω ιδέα τι παίζει στα πρωτόκολλα CAN , I2C, SPI etc, φαντάζομαι όμως ότι δεν θα είναι κάτι σε μεγάλο μέγεθος (μέχρι 100Mhz πρέπει να υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου),
    τουλάχιστον 3 κανάλια εισόδου,
    να μπορώ να κάνω decode σήματα απο CAN, I2C, SPI κλπ Το CAN είναι απαραίτητο λόγο του ότι τα περιφερειακά των μοντέλων, παίζουν μεταξύ τους με CAN, ενώ το arduino με I2C, SPI,
    επίσης δεν θα με χάλαγε να έχει και ψηφιακό αναλυτή.

    Από παλιά έχω μείνει σε αναλογικούς παλμογράφους, όπως hameg, tektronix κλπ, και εδώ έχω διαβάσει για μάρκες που ουδέποτε έχω συναντήσει.
    Από μια μικρή έρευνα που έκανα, έχω βρει τους Picoscope με USB στο PC, οι οποίοι λένε ότι κάνουν όλα όσα με ενδιαφέρουν, αλλά δεν έχω τη παραμικρή εμπειρία και γνώση για να κρίνω αν όντως είναι έτσι, από την άλλη κινεζιά δεν θέλω αλλά ούτε θα ήθελα να διαθέσω τα χρήματα για να πάρω κάτι άριστο όπως tektronix, δεδομένου ότι για το χόμπι πάει, και άντε να πειραματιστώ και με αυτοματισμούς στο σπίτι με το arduino.

    Ελπίζω να μην σας κούρασα με τη φλυαρία μου.
    Δημήτρης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #144
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Δημήτρη,
    Υπάρχουν πολλοί οικονομικοι παλμογραφοι με τα specs που ζητάς σε συχνότητες και βολταζ. Το να έχουν ενσωματωμένο αποκωδικοποιητή και τρια καναλια είναι αυτο που με κάνει να ανησυχω μια και αυτα συνήθως ανεβάζουν την τιμή(ο Logic analyser δεν το συζητώ καν). Οπότε πες μας και περίπου τιμή που ψαχνεις και ταυτόχρονα δωσε μας μία εικόνα για το ποιες λειτουργίες θα χρησιμοποιείς περισσοτερο.
    Φανταζομαι πως σε ενδιαφέρει πολύ περισσοτερο η ψηφιακή αποκωδικοποίηση των bus επικοινωνίας παρα η "αναλογική" λειτουργία του παλμογραφου. Αν είναι όντως έτσi ίσως θα πρέπει να σκεφτείς ενα μικρο logic analyzer

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #145
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Γειά σου Παναγιώτη,
    Υπολογίζω μέχρι τα 700€, χωρίς να είμαι απόλυτος σε αυτό. Με ενδιαφέρει να μετράω σήματα που κυκλοφορούν πάνω στις γραμμές (των μοντέλων) να μπορώ να δω τις απώλειες ανάμεσα σε διάφορα τμήματα για troubleshooting, πίσω από τους αποκωδικοποιήτες να μπορώ να δω τα σήματα που περνάνε στο CAN, διότι θέλω να μπορώ να δεχτώ και να στείλω και τα δικά μου στις διάφορες μονάδες. Σήματα σε servos, step motors, μετρήσεις σε κατασκευές με microcontrolers (arduino) και γενικός πειραματισμούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #146
    Μέλος Το avatar του χρήστη pit21
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    538

    Προεπιλογή

    Δες αυτόν εδω.
    http://www.batronix.com/shop/oscillo...-MSO1074Z.html
    Εϊναι στο όριο για την τιμή που θές αλλά συνδιάζει σχεδόν τα πάντα απο όσα είπες.
    Εγώ έχω το πιο μικρο του αδερφάκι και είμαι ικανοποιημένος.
    CAN decoding δεν νομίζω πως έχει ενσωματωμένο δυστυχώς.Αυτα μονο σε καθαρούς Logic analyzers όπως φαινεται.
    Παρόλα αυτα σκέψου μήπως θα σε ενδιεφερε να κάνεις εκπτωση στον παλμογραφο και να πάρει ενα υποτυπώδες Logic analyzer όπως ένα από αυτά
    https://www.saleae.com/logic/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #147
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    τον Rigol τον κοίταγα, είναι ο μόνος που επιστρέφει το online σύστημα του με βάση της προδιαγραφές, αλλά κάπου παρακάτω, στα σχόλια, δεν λένε και πολλά καλά λόγια σχετικά με το decoding του I2C. Θεωρώ σημαντικό το CAN (χωρίς να μπορώ να πω από τώρα, το πόσο θα το έχω ανάγκη στο μέλλον, αλλά αν είναι να κάνω τη ζημιά, σκέφτομαι να το έχει και αυτό.

    Έχεις άποψη σχετικά με τους USB (βλέπε picoscope) για το πως είναι, ή είναι too good to be true ?

    το άλλο link του LA, λέει "*This product is no longer available for purchase"

    θα το ψάξω λίγο και σαν μεμονωμένο εργαλείο, όπως είπες.
    Η αρχική μου θέληση για παλμογράφο, δημιουργήθηκε όταν προσπαθούσα να ελέγξω servo με 555, και δεν μπορούσα να μετρήσω τους παλμούς, και από εκεί άρχισα να ψάχνω και να προσθέτω περισσότερα "θέλω" για το μηχάνημα που θα ήθελα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #148
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    Παρε ενα clone saleae logic analyser με 6 ευρω απο το ebay και θα κανεις την δουλεια σου.
    Το εχω παρει και δουλευει το γνησιο κανει 150 αλλα η αντιγραφη παιζει σαν το γνησιο μια και ολη την δουλεια την κανει το software στο pc.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #149
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, τελικά έγινα ο κάτοχος ενός RIGOL DS1074z, τον οποίο και ψάχνω να δω πως λειτουργεί.

    Έχει προεγκατεστημένα Software για την αποκωδικοποίηση διάφορων σημάτων, αλλά είναι trial για 35 ημέρες, μετά πρέπει να αγοράσεις ότι χρειάζεσαι. Πάντως ακολούθησα τη συμβουλή σας να μην πάρω πολλά σε ένα μηχάνημα. Για λογικό αναλυτή, αν τελικά χρειαστώ, θα δω κάτι σε USB μονάδα, όπως λέτε, κάτι φτηνό δηλαδή.

    Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια, θα τα λέμε συχνά ελπίζω.

    Το forum σας έχει ανεκτίμητη αξία σε γνώση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #150
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε ενα clone saleae logic analyser με 6 ευρω απο το ebay και θα κανεις την δουλεια σου.
    Το εχω παρει και δουλευει το γνησιο κανει 150 αλλα η αντιγραφη παιζει σαν το γνησιο μια και ολη την δουλεια την κανει το software στο pc.
    είναι όντως τόσο καλός αναλυτής? το έχεις δοκιμάσει? μέχρι πόσα mhz πάει? σε spi πχ?
    για δώσε κανένα λινκ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15

Παρόμοια Θέματα

  1. Oscilloscope
    By vasilisd in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 23:07
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-15, 10:38
  3. Mini Digital Storage Oscilloscope
    By KOKAR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 134
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:37
  4. Nano Pocket-Sized Digital Oscilloscope
    By panos318 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-11, 09:40
  5. Oscilloscope v2.51
    By GALAS in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-06, 01:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας