Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 43

Θέμα: Υπολογισμος Αντιστασης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JohnSerres
    Όνομα
    JohnSerres
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    43

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθεισατε, τωρα το καταλαβα..!
    Nestora σ' ευχαριστω παρα πολυ για την λεπτομερη αναλυση σου γιατι καταλαβα και τι σημασια που χωριζονται οι αντιστασεις σε κατηγοριες ισχυς..
    Απλα ηθελα να ρωτησω γι' αυτο το θεμα γιατι εχω ενα κολλημα με τα ηλεκτρονικα, δηλαδη θελω να περασω και σε καποιο ΤΕΙ αλλα δυστηχως οι καθηγητες δεν μας βοηθανε πληρως και προσπαθω κι εγω μονος μου διαβαζοντας τα βιβλια να καταλαβω καποια πραγματα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JohnSerres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδια, ειμαι μαθητηε σε Επαλ στον τομεα ηλεκτρονικων και θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να βαλω μια αντισταση για να παρω μια ταση για να αναψει μια διοδος Led.
    π.χ αν εχω μια ταση 12V και θελω να βαλω 6 Led σε σειρα πως μπορω να υπολογισω ποσα Ω αντισταση χρειαζομαι..?
    Γιαυτο που ζητας , μπορεις να το βρεις εδω>>> http://ledcalculator.net/default.asp...=12,3.2,20,6,0 απλα και γρηγορα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    καλημέρα ,έχω και εγώ μερικές απορίες , στο site που εδωσε ο scotty δεν μπορώ να καταλάβω 2 πραγματάκια

    1) καταρχην όταν λέμε πτώση τάσης σε ενα τέτοιο κύκλωμα εννούμε την αυξηση της τάσεις σε ενα ορθο πολωμένο κύκλωμα οπότε βάζουμε τις κατάλληλες αντιστάσεις σωστά μέχρι εδώ;
    2) τα λεντακια είναι δίοδοι οπότε χρειάζονται και αντίσταση για να δουλεψει το κυκλωμα ,γιατί όμως η αντίσταση μπαίνει μετα τα led , δεν θα έπρεπε να μπεί μπρόστα απο τα led ή είναι το ίδιο όταν τα έχουμε σε σειρά;
    3) αν σε περίπτωση μπεί διακόπτης σε ποιο σημείο θα ήταν καλύτερα να μπεί;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα ,έχω και εγώ μερικές απορίες , στο site που εδωσε ο scotty δεν μπορώ να καταλάβω 2 πραγματάκια

    1) καταρχην όταν λέμε πτώση τάσης σε ενα τέτοιο κύκλωμα εννούμε την αυξηση της τάσεις σε ενα ορθο πολωμένο κύκλωμα οπότε βάζουμε τις κατάλληλες αντιστάσεις σωστά μέχρι εδώ;
    Η ηλεκτρική τάση δύο σημείων είναι η "τάση" (με την κυριολεκτική έννοια της λέξης!) που επικρατεί για να μεταφερθεί ενέργεια από το ένα στο άλλο. Όταν παρεμβάλλονται αντιστάσεις μεταξύ των σημείων αυτών, επειδή μετατρέπεται ενέργεια πάνω σε αυτές (θερμότητα), η τάση για μεταφορά ενέργειας "αμέσως μετά" από κάθε αντίσταση είναι μικρότερη. Το πόσο πέφτει η τάση πάνω σε μια αντίσταση είναι το γινόμενο του ρεύματος που τη διαρρέει επί την τιμή της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    2) τα λεντακια είναι δίοδοι οπότε χρειάζονται και αντίσταση για να δουλεψει το κυκλωμα ,γιατί όμως η αντίσταση μπαίνει μετα τα led , δεν θα έπρεπε να μπεί μπρόστα απο τα led ή είναι το ίδιο όταν τα έχουμε σε σειρά;
    Ένας κλάδος ενός κυκλώματος διαρρέεται από το ίδιο ρεύμα. Είναι αδιάφορο το πού ακριβώς θα τοποθετηθεί η αντίσταση, αφού ανήκουν στον ίδιο κλάδο (είναι σε σειρά).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntix Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) αν σε περίπτωση μπεί διακόπτης σε ποιο σημείο θα ήταν καλύτερα να μπεί;
    Και αυτό δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Συνήθως μπαίνει αμέσως μετά την πηγή, στο θετικό πόλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Τόλης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από troller_coaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ηλεκτρική τάση δύο σημείων είναι η "τάση" (με την κυριολεκτική έννοια της λέξης!) που επικρατεί για να μεταφερθεί ενέργεια από το ένα στο άλλο. Όταν παρεμβάλλονται αντιστάσεις μεταξύ των σημείων αυτών, επειδή μετατρέπεται ενέργεια πάνω σε αυτές (θερμότητα), η τάση για μεταφορά ενέργειας "αμέσως μετά" από κάθε αντίσταση είναι μικρότερη. Το πόσο πέφτει η τάση πάνω σε μια αντίσταση είναι το γινόμενο του ρεύματος που τη διαρρέει επί την τιμή της.
    ευχαριστώ , άρα μιλάμε για πτώση τάσης μέσω της R (αντίστασης) και όχι της εντασης του ρευματος που τραβάνε τα led απο την μπαταρία π.χ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Άκης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Συμβαίνουν και τα 2 ταυτόχρονα. Το αίτιο της πτώσης τάσης είναι το γεγονός οτι διαρρέει ρεύμα μια αντίσταση. Το αίτιο που προκάλεσε το ρεύμα είναι μια τάση, αλλά οχι η πτώση τάσης στην αντίσταση. Είναι η τάση της πηγής!

    Ασχέτως με τους τύπους που χρησιμοποιούμε για να διευκολύνουμε τους υπολογισμούς, να προσέχεις να μην συγχέεις αίτιο με αποτέλεσμα. Π.χ. το ρεύμα είναι αποτέλεσμα της τάσης. Η πτώση τάσης είναι αποτέλεσμα του ρεύματος, δεν είναι αυτή που προκάλεσε το ρεύμα, ασχέτως αν χρησιμοποιήσεις τον νόμο του Ohm για τους υπολογισμούς σου.

    Η πτώση είναι Uπ = Ι * R -> Εδώ τυχαίνει να φαίνεται ότι το ρεύμα προκάλεσε την πτώση τάσης
    Αλλά αν τη μετρήσεις με βολτόμετρο για να βρεις το ρεύμα: I = Uπ/R αυτό δε σημαίνει ότι η πτώση τάσης προκάλεσε το ρεύμα.

    Γενικά, τα κυκλώματα προσπάθησε να τα αντιμετωπίζεις έχοντας τη μεταφορά ενέργειας στο μυαλό σου. Μόνο το ρεύμα μεταφέρει ενέργεια, η τάση από μόνη της είναι απλά "τάση" να μεταφερθεί ενέργεια αν υπάρξουν οι κατάλληλες συνθήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και απο εμενα.
    Θελω να φτιαξω μια μεγαγη επιγραφη που θα εχει περιπου 3000 LED με τροφοδοτικο 24 volt 150 watt.
    Tα ζευγαρια των LED μου θα ειναι ανα 6αδα και ανα 9αδα.
    Πως θα υπολογισω αν το τροφοδοτικο που εχω επαρκει για τον αριθμο των LED που θελω να χρησιμοποιησω;
    Ειπαμε η αντισταση ειτε μπει στο + ειτε στο - του LED ειναι το ιδιο.
    Και τωρα για τον υπολογισμο της αντιστασης της καθε 6αδας θα παρω τον τυπο R=Vcc-Vled/Iled και θα υπολογισω την αντισταση
    (τα χαρακτηριστικα της τασης των LED ειναι 1,9-2,3 volt και ΙF=20mΑ, εγω στον υπολογισμο μου θα παρω 6*1,9 ή 6*2,3 ή την μεση τιμη τους);
    Ενας φιλος που ασχολειτε με LED που ειπε οτι αν εχω πρασινο και λευκο LED τοτε θα τα βαζω 6αδα και θα βαζω αντισταση 330 Ohm, αν εχω κοκκινα και
    πορτοκαλι LED θα τα βαζω ανα 9αδα και θα χρησιμοποιω αντισταση 330 Ohm (για να εχω να κανω με μια αντισταση)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Υποθέτοντας ότι τα 1.9 kκαι 2.3V είναι οι ελάχιστη και η μέγιστη τιμή για τον ίδιο τύπο LED, θα πάρεις την ελάχιστη τάση (1.9V) και θα δεις ότι η 6άδα θα έχει τάση 11,4V ενώ η 9άδα 17.1V. Για να έχεις λοιπόν 20mA με 24V τροφοδοσία θέλεις αντιστάσεις 630Ω για τις 6άδες και 345Ω για τις 9άδες. Επειδή όμως δεν υπάρχουν τέτοιες αντιστάσεις, θα στρογγυλοποιήσουμε τα νούμερα προς τα πάνω (για να μην υπερβούμε τα 20mA) και θα έχεις αντίσταση 360Ω 1/4W για κάθε 9άδα (που θα σου δώσει ένα μέγιστο ρεύμα 19.2mΑ), και 680Ω 1/2W για κάθε 6άδα (που θα σου δώσει ένα μέγιστο ρεύμα 18.5mΑ).

    Αν τώρα πάρεις τις μέγιστες τάσεις των LED, τα αντίστοιχα ρεύματα με αυτές τις αντιστάσεις θα είναι μόνο 9,2mA για τις 9άδες και 15mA για κάθε 6άδα.

    Βλέπεις ότι το ρεύμα της 9άδας αλλάζει δραματικά. Αυτό συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό όσο η τάση της συστοιχίας των LED πλησιάζει την τάση τροφοδοσίας. Πιθανές λύσεις: Μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας, λιγότερα LED ανά συστοιχία, περιορισμός ρεύματος όχι με αντιστάσεις αλλά με πηγή ρεύματος (η οποία στην απλούστερη μορφή της αποτελείται από δυο διόδους, δυο αντιστάσεις και ένα τρανζίστορ).

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (20-10-18), VaselPi (21-10-18)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dr_Giwrgos
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια "John Serres" για τις αναζητήσεις που έχεις. Δυστυχώς υπάρχουν λίγοι που ασχολούνται με την εκμάθηση των νέων στον τεχνικό τομέα.
    Η μεταφορα εμπειρίας κ γνώσης τείνει να εγκλωβιστεί μόνο στα πανεπιστήμια κ στα ερευνητικά κέντρα που μόνο γόνοι πλουσίων κ ανθρώπων που βρίσκονται σε μυστηριες οργανώσεις θα επωφελούνται αλλά κ δούλοι απλοί επιστήμονες.


    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Ακόμη κ η εμπειρία σε θέματα επιβίωσης απο τους προγόνους μας χάθηκε...
    Ο σημερινός νέος δεν γνωρίζει ούτε να καλλιεργεί βασικούς σπόρους μποστανιού (της εγχώριας βιοποικιλότητας όχι υβρίδια) να κατασκευάζει εργαλεία οικιακής καλλιέργειας ούτε να μεγαλώνει κότες ούτε κουνέλια ούτε να αρμέγει μια κατσίκα κλπ (Δημιουργήθηκε φόβος απο κάποιες "πλευρές κοινωνικών ομάδων" ακόμη κ στο να σφάξεις ένα ζωάκι για βρώση υπο την δικαιολογία οτι κάνεις φόνο!!!!!!!!)

    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    θα συμπληρώσω κ εγώ πως θα μπορούσες να τα τεστάρεις κ σε πρόγραμμα προσομοίωσεις (πχ multisim)
    Εννοείτε πως καλό είναι ΤΩΡΑ να αποκτήσεις το βασικό θεωρητικό υπόβαθρο κ συνάμα βασικές εργαστηριακές ασκήσεις.

    Σύμμαχός σου το youtube με χρήσιμα tutorial....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dr_Giwrgos : 19-03-16 στις 01:49
    Πληροφορήθηκε ο Αριστοτέλης από κάποιον ότι μερικοί τον έβριζαν. Ο φιλόσοφος απάντησε: «Καθόλου δεν με νοιάζει. Όταν είμαι απών, δέχομαι ακόμα και να με μαστιγώνουν».

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτοντας ότι τα 1.9 kκαι 2.3V είναι οι ελάχιστη και η μέγιστη τιμή για τον ίδιο τύπο LED, θα πάρεις την ελάχιστη τάση (1.9V) και θα δεις ότι η 6άδα θα έχει τάση 11,4V ενώ η 9άδα 17.1V. Για να έχεις λοιπόν 20mA με 24V τροφοδοσία θέλεις αντιστάσεις 630Ω για τις 6άδες και 345Ω για τις 9άδες. Επειδή όμως δεν υπάρχουν τέτοιες αντιστάσεις, θα στρογγυλοποιήσουμε τα νούμερα προς τα πάνω (για να μην υπερβούμε τα 20mA) και θα έχεις αντίσταση 360Ω 1/4W για κάθε 9άδα (που θα σου δώσει ένα μέγιστο ρεύμα 19.2mΑ), και 680Ω 1/2W για κάθε 6άδα (που θα σου δώσει ένα μέγιστο ρεύμα 18.5mΑ).

    Αν τώρα πάρεις τις μέγιστες τάσεις των LED, τα αντίστοιχα ρεύματα με αυτές τις αντιστάσεις θα είναι μόνο 9,2mA για τις 9άδες και 15mA για κάθε 6άδα.

    Βλέπεις ότι το ρεύμα της 9άδας αλλάζει δραματικά. Αυτό συμβαίνει σε μεγαλύτερο βαθμό όσο η τάση της συστοιχίας των LED πλησιάζει την τάση τροφοδοσίας. Πιθανές λύσεις: Μεγαλύτερη τάση τροφοδοσίας, λιγότερα LED ανά συστοιχία, περιορισμός ρεύματος όχι με αντιστάσεις αλλά με πηγή ρεύματος (η οποία στην απλούστερη μορφή της αποτελείται από δυο διόδους, δυο αντιστάσεις και ένα τρανζίστορ).
    Ποιον τυπο παιρνεις και βγαζεις τα mA που εχει μεσα την ταση του τροφοδοτικου;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μετρηση αντιστασης
    By manolisrx8 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-12, 15:53
  2. υπολογισμος αντιστασης
    By adidas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-12, 21:23
  3. ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΟΛΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ
    By nocturnal in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 21:52
  4. Υπολογισμος συνθετης αντιστασης
    By nocturnal in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 18:21
  5. προγραμμα υπολογισμου αντιστασης για πτωση τασεως
    By FMTRIKALA in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-06, 13:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας