Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Modulator χωρίς Audio

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή Modulator χωρίς Audio

    Καλησπέρα,

    αγόρασα ένα φθηνό modulator (με εισόδο-έξοδο σχετικά με το rf σήμα "ANTENNA IN" και "TV OUT") για μια φίλη απο το eBay και μόλις πήγα να το εγκαταστήσω, για να το δοκιμάσω πριν το κρύψω πισω απο τα έπιπλα απλά έβαλα το βύσμα RF απο το out του στην tv και μπήκε κάπως σφηνωτά. Μετά για να το φτιάξω σωστά, πηγαίνοντας να το βγάλω, μου έμεινε στο χέρι όλο η υποδοχή του.

    Πήρα λοιπόν το κολλητήρι μου, και είπα να προσπαθήσω να ξεκολλήσω το rf σύστημα απο το board, ναι αλλά που να βγάλω ο καημένος - είχε 5-6 μαζί pins που δεν μπορούσα με τις γνώσεις που έχω να τα αποκολλήσω όλα μαζί. Προσπάθησα όμως και είπα να το παρατήσω.

    Μου ήρθε μετά η σκέψη οτι ίσως το in και το out είναι ένα και το αυτό, παίρνω 2 αρσενικά rf βύσματα και τα βάζω, ψάχνω το κανάλι, το βρίσκω και ΔΕΝ έχω ήχο..


    Δεν ξέρω αν χάλασα κάτι,, αν ζεμάτισα τίποτα στην προσπάθεια μου για να το αποκολλήσω, το video λειτουργεί τέλεια - ο ήχος όχι. Ούτε απο rca ούτε απο scart. Δοκίμασα διαφορετικά κανάλια αλλά όλα την ίδια συμπεριφορά είχαν.

    Πως μπορώ να το φτιάξω;


    Εδώ είναι 2 φώτο... το RF tuner είναι χωρίς το καπάκι του.

    IMG_20121220_214712.jpg
    IMG_20121220_214733.jpg

    Περιμένω απόψεις, το μοντέλο είναι όπως αυτό εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    καλησπερα Δημητρη..αυτο που δειχνεις δεν εχει εισοδο ΑΝΤ ΙΝ Και απο οτι ειδα πρεπει να δεις τι IF audio εχεις επιλεξει αφου αυτο εχει δυνατοτητα για 4.5, 5.5, 6 6.5 ΜΗΖ ΤΟ Λεει στη 4 σειρα των οδηγιων που εχεις ανεβασει κατω αριστερα στον προγραμματισμο της συσκευης κ πρεπει να ειναι στα 5.5 ΜΗΖ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Notios38 : 21-12-12 στις 00:10

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα Δημητρη..αυτο που δειχνεις δεν εχει εισοδο ΑΝΤ ΙΝ Και απο οτι ειδα πρεπει να δεις τι IF audio εχεις επιλεξει αφου αυτο εχει δυνατοτητα για 4.5, 5.5, 6 6.5 ΜΗΖ ΤΟ Λεει στη 4 σειρα των οδηγιων που εχεις ανεβασει κατω αριστερα στον προγραμματισμο της συσκευης κ πρεπει να ειναι στα 5.5 ΜΗΖ

    Αυτό που έχω στη φώτο είχε και είσοδο και έξοδο, αλλά έσπασα την έξοδο...

    Το περίεργο είναι οτι το είχα δοκιμάσει, στην εγκατάσταση της φίλης και έπαιζε μια χαρά ο ήχος. Τώρα σε εμένα ήθελε όντως ρύθμιση... στα 5.55 MHz δούλεψε ο ήχος, θα δώ και εκεί πως θα είναι αύριο.

    Χίλια ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dim3945
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ΖΑΡΟΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    δεν μας δείχνεις και καμιά φώτο του πως είναι αυτός ο διαμορφωτής και ολόκληρος??
    ετσι από περιέργεια αν μπορείς να ανεβάσεις και το λινκ από το e-bay ακόμα καλύτερα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. RF MODULATOR
    By axel in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-16, 20:16
  2. Μετατροπή digital audio out (optical) σε Triple stereo line-in audio
    By Andr3aS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-12, 17:45
  3. Modulator rf >>> av
    By Pefres in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-10, 00:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας