Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: ΑΣΥΜΜΕΤΡΙΚΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΔΥΝΑΜΙΚΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ (ΔΥΝΑΜΟ)

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή ΑΣΥΜΜΕΤΡΙΚΟΙ ΗΛΕΚΤΡΟΔΥΝΑΜΙΚΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ (ΔΥΝΑΜΟ)

    28P_4S_4B_56_COMM.jpg

    Μετατροπή και εκ νέου περιέλιξη κινητήρα μόνιμων μαγνητών IMPERIAL MOTOR 56 BODY. Για την περιέλιξη χρησιμοποίησε 18 AWG (1χιλ) εμαγιέ σύρμα χαλκού από 13 -14 στροφές ανά πηνίο, συνολικά 26 - 28 στροφές ανά ζεύγος πηνίων.

    http://www.energeticforum.com/renewa...chines-96.html

    Σελίδα 96 - μήνυμα #2864.

    ASYMMETRICAL_WINDING_1.jpg 10 pole brainkiller.jpg

    Ο ασυμμετρικός κινητήρας κινεί μια γεννήτρια AC MECC ALTE

    PC120658.jpg


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Το νόημα της δημοσίευσης δεν έχω καταλάβει. Θέλεις να φτιάξεις το ίδιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νόημα της δημοσίευσης δεν έχω καταλάβει. Θέλεις να φτιάξεις το ίδιο?
    Καλησπέρα,

    Άνοιξα αυτό το θέμα προς πληροφόρηση και ζύμωση ιδεών για τους ηλεκτρικούς κινητήρες μόνιμων μαγνητών. Ίσως κάποιοι αναγνώστες που ψάχνονται στον τομέα αυτό να θέλουν κατασκευάσουν έναν ασυμμετρικό κινητήρα με όλα τα πλεονεκτήματα του.

    Προς το παρόν έχω ξεκινήσει έναν τέτοιο σε μικρότερο μέγεθος.

    Καλή συνέχεια σε όλους μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Ο Στελλιος προσπαθει να ξεκινησει συζητηση εαν αυτο που ισχυριζεται αυτος που εκανε την εφαρμογη ειναι εφικτο.

    Αυτο που καταλαβα ειναι πως καποιος με ονομα ufopolitics εχει δεσει εναν ηλεκτρικο κινητηρα με ενα δυναμο.
    Ο ηλεκτροκινητηρας καταναλωνει 1118W - Input to asymetrial motor is 36V/33A
    και το δυναμο αποδιδει 6000W - If You multiply 120X50=6000 Or 240X25=6000 Meaning 6000 Watts

    Και καποιοι του γραφουν να παει να σωσει τα παιδακια της αφρικης και να λυσει το ενεργειακο προβλημα του κοσμου

    Προσωπικα δεν πιστευω τιποτα που δεν εχω δει με τα ματια μου και δεν εχω ελεγξει με αξιοπιστα οργανα.
    Αυτος που εκανε την εφαρμογη μπορει να ισχυριζεται οτιδηποτε. Δεν εχω λογο να τον πιστεψω αλλα ουτε και λογο να τον διαψευσω.

    Ειναι πολλοι αυτοι που εχουν βιντεο στο youtube και δειχνουν τις κατασκευες τους. Τι πρεπει να κανουμε;
    Να φτιαξουμε ενα τετοιο συστημα για να δουμε εαν αληθευει;
    Και εαν μετα απο πολλα εξοδα και κοπο καταληξουμε με ενα μοτερ που κανει θορυβο, εχει θερμικες και μηχανικες απωλειες;
    Ειναι καλυτερο απο ενα εργοστασιακο ηλεκτρονικο ινβερτερ; Δεν το πιστευω.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Άνοιξα αυτό το θέμα προς πληροφόρηση και ζύμωση ιδεών για τους ηλεκτρικούς κινητήρες μόνιμων μαγνητών. Ίσως κάποιοι αναγνώστες που ψάχνονται στον τομέα αυτό να θέλουν κατασκευάσουν έναν ασυμμετρικό κινητήρα με όλα τα πλεονεκτήματα του.

    Προς το παρόν έχω ξεκινήσει έναν τέτοιο σε μικρότερο μέγεθος.

    Καλή συνέχεια σε όλους μας.
    Φιλε Στελιο εγω που δεν καταλαβα ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ μπορεις να μου τα εξηγησης?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΤΕΛΙΟΣ Ε
    Όνομα
    Στυλιανός
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Στελιο εγω που δεν καταλαβα ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ μπορεις να μου τα εξηγησης?
    Καλημέρα Μιχάλη, είναι μια πολύ καλή ερώτηση.

    Τα ηλεκτρικά μοτέρ δυναμό που φτιάχνονται μέχρι σήμερα από τους κατασκευαστές είναι κατασκευασμένα επίτηδες κλειστού κυκλώματος ώστε να φράζουν την ροή της ενέργειας και εκδηλώνονται υψηλές θερμοκρασίες - φθορές και υπέρμετρη κατανάλωση ενέργειας, που είναι εντελώς ανούσιο και παράλληλα εσκεμμένο. Είναι σαν το ποτάμι, όταν χτίσεις ένα φράγμα μπροστά του, κόβεις την ροή. Έχουμε υπέρ συγκέντρωση του νερού σε αυτό το σημείο και κάθε δυσαρμονία που εκδηλώνετε μέσα από αυτήν την κίνηση (πλημμύρα, υπερχείληση κτλ). Έχουμε παρασιτική λειτουργία με απλά λόγια να το πω.

    Η βασική ιδέα είναι η εργασία του Νικόλα Τέσλα στην ακτινοβολούσα ενέργεια (radiant energy) που μας περιβάλει. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μελέτησε τους "μονής κατεύθυνσης αιχμηρούς παλμούς" που αναπτύσοντε στα ανοιχτά κυκλώματα, διότι υπάρχει φυσική αεναώς ροή ενέργειας. Δεν υφίστανται απώλειες μέσα στον Ωκεανό της ενέργειας που μας περιβάλει.

    Για να λειτουργήσουν πραγματικά τα οποιαδήποτε ηλεκτρικά μοτέρ έχουμε στον πλανήτη σε αυτήν την μορφή τους, καλό θα ήταν να τα κατασκευάσουμε για να λειτουργούν με ροή, με ανακύκλωση της μετασχηματισμένης ηλεκτρικής ενέργειας που χρησιμοποιούμε σήμερα στον Πλανήτη Γη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και κάποια θεωρήματα της φυσικής που λένε ότι αν δεν εφαρμόσω συμμετρικά και αντιδιαμετρικά μία δύναμη σε κάτι στρεφόμενο τότε οι δυνάμεις θα τείνουν να μετακινήσουν τον άξονα περιστροφής όχι μόνο περιστροφικά αλλά και μεταφορικά...
    Με απλά λόγια, όσο πιο ασσύμετρο είναι το τύλιγμα τόσο λιγότερο εκμεταλλεύομαι την ενέργεια του μαγνητικού πεδίου επειδή εκτός από τις εφαπτομενικές δυνάμεις αναπτύσονται και δυνάμεις κάθετες στον άξονα που τείνουν να τον μετακινήσουν από τα σημεία στήριξής του.
    Και κάτι ακόμα, είμαι ο μοναδικός που ζαλίστηκε από το κούνημα της κάμερας βλέπωντας το βίντεο?

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    arkoudiaris (14-12-12), tsimpidas (14-12-12)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΤΕΛΙΟΣ Ε Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Μιχάλη, είναι μια πολύ καλή ερώτηση.

    Τα ηλεκτρικά μοτέρ δυναμό που φτιάχνονται μέχρι σήμερα από τους κατασκευαστές είναι κατασκευασμένα επίτηδες κλειστού κυκλώματος ώστε να φράζουν την ροή της ενέργειας και εκδηλώνονται υψηλές θερμοκρασίες - φθορές και υπέρμετρη κατανάλωση ενέργειας, που είναι εντελώς ανούσιο και παράλληλα εσκεμμένο. Είναι σαν το ποτάμι, όταν χτίσεις ένα φράγμα μπροστά του, κόβεις την ροή. Έχουμε υπέρ συγκέντρωση του νερού σε αυτό το σημείο και κάθε δυσαρμονία που εκδηλώνετε μέσα από αυτήν την κίνηση (πλημμύρα, υπερχείληση κτλ). Έχουμε παρασιτική λειτουργία με απλά λόγια να το πω.

    Η βασική ιδέα είναι η εργασία του Νικόλα Τέσλα στην ακτινοβολούσα ενέργεια (radiant energy) που μας περιβάλει. Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, μελέτησε τους "μονής κατεύθυνσης αιχμηρούς παλμούς" που αναπτύσοντε στα ανοιχτά κυκλώματα, διότι υπάρχει φυσική αεναώς ροή ενέργειας. Δεν υφίστανται απώλειες μέσα στον Ωκεανό της ενέργειας που μας περιβάλει.

    Για να λειτουργήσουν πραγματικά τα οποιαδήποτε ηλεκτρικά μοτέρ έχουμε στον πλανήτη σε αυτήν την μορφή τους, καλό θα ήταν να τα κατασκευάσουμε για να λειτουργούν με ροή, με ανακύκλωση της μετασχηματισμένης ηλεκτρικής ενέργειας που χρησιμοποιούμε σήμερα στον Πλανήτη Γη.
    Στελιο με το συμπαθιο κιολας, αλλα θελω να πιστευω οτι εδω μεσα ειμαστε ανθρωποι με καποιο επιστημονικκο (αλλοι μικρο, αλλοι μεγαλο) υποβαθρο.
    Σαν τετοιοι λοιπον, προσπαθουμε να εξεταζουμε τα πραγματα "επι στητου".

    Αυτα που λες για "αεναώς ροή ενέργειας" πιστευω οτι ταιριαζουν καλυτερα σε καποιο παραψυχολογικου περιεχομενου forum.

    Κατι συγκεκριμενο (== τυπος/εξισωση) εχεις να παραθεσεις?
    Γιατι μεχρι στιγμης κατηγορεις μια ολοκληρη βιομηχανια/τροπο σκεψης βασιζομενος σε ...αερα κοπανιστο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι μεχρι στιγμης κατηγορεις μια ολοκληρη βιομηχανια/τροπο σκεψης βασιζομενος σε ...αερα κοπανιστο.

    Δεν κατηγορειται καποιος.
    Αυτο το θεμα ειναι για την κατασκευη που εκανε ο ufopolitics (διαβασε #4) και πως προσπαθει αυτος να πεισει τους θεατες του βιντεο πως η ενεργεια που παιρνει απο το δυναμο ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που δινει στο ηλ μοτερ.

    Ο Στελλιος αναρωτιεται εαν μπορει να συμβαινει αυτο με ακτινοβολο τροπο (radiant energy).
    Για να μπορεσει να μαθει εαν το εχει δοκιμασει καποιος, ανοιγει συζητηση και ενδιαφερεται για τις αποψεις μας.

    Παρουσιασα προσφατα κατασκευη που λειτουργει με radiant energy και φορτιζει μπαταριες.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=67511

    Δηλαδη θα μπορουσα να γραψω κι εγω πως η ενεργεια που δινει ο φορτιστης στις μπαταριες ειναι radiant energy from bifilar Tesla coil.
    Εαν εγραφα πως η ενεργεια που παιρνω ειναι 5 φορες μεγαλυτερη απο αυτη που δινω, θα επαιρνα 5 ανοικτα δακτυλα.

    Εχω ομως αποκρυψει αυτη την πληροφορια και δεν αναφερω πουθενα το radiant energy που προκαλουν οι μαγνητες. Ετσι κανεις που δεν εχει δοκιμασει αυτη την εφαρμογη με τα ιδια υλικα δεν μπορει να ξερει εαν η αποδοση της ειναι μεγαλυτερη απο την καταναλωση της.
    Αυτοι που φτιαχνουν κατασκευες με μαγνητες βαπτιζουν radiant energy τις κατασκευες τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Magneto : 14-12-12 στις 16:54

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Κρατα την πληροφορια μυστικη, μην στην σφετεριστει κανεις.


    Συγγνωμη για την παρεμβαση αδερφε, συνεχιστε ακαθεκτοι.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. INVERTER σε ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ
    By manosss in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 09:49
  2. Κινητηρες
    By pizza1993 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-11, 12:58
  3. Πρόβλημα σε κινητηρες AC
    By theef in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-10, 13:07
  4. Κινητηρες F-135
    By Λυκιδευς in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-10, 16:40
  5. ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ
    By GEORGE in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-05, 02:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας