Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: Αυτοταλάντωτος πομπός fm

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis988
    Όνομα
    Αντώνης.st.
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Αγγελε καλησπερα εχει ο φανος στην αθηνα δεν ειναι τπτ ειδικο ειναι αυτοι που εχουν μια μαυρη κουκιδα επανω.αν βρεις παρε να αντεχουν τα 500ν αν παλι δεν βρεις βαλε κοινους μπλε 1 κν κανεις δουλεια.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ο έξυπνος παραδέχεται-ο πονηρός δικαιολογείται- ο ηλίθιος επιμένει.
    Come in here, Dear boy, have a cigar.
    You're gonna go far,
    You're gonna fly high,
    You're never gonna die......




  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αγγελος 297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά άλλαξα τον πυκνωτή από 10pf σε 15pf.Tο αποτέλεσμα ήταν να μειωθεί το φύσημα και να πέσουν τα μιλλιαμπέρ.
    Μεγιστη ισχυ εχουμε με 8.2pf στην αναδραση.

    Και να σου θυμιζω φιλε Αγγελε, την αντισταση 82ΚΩ/2w απο τον ηλεκτρ/κο στη γειωση για την αποφορτιση του.

    φιλικα, Γεωργιος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Φίλε Αθικτον καταρχήν καλήμερα,με τον παλιό πυκνωτή ανάδρασης είχα προβλήματα μόλις τον άλλαξα όπως μου είπες τότε βελτιώθηκαν αρκετά πράγματα.Την αντίσταση 100kΩ δεν την παρέλειψα την έβαλα όπως μου είχες πει σε άλλο post.Θα δοκιμάσω με τους πυκνωτές ανάδρασης να δω τι παίζει αλλά επειδή έχω υποχρεώσεις το τριήμερο θα κάτσω να ασχοληθώ.Τώρα ο πομπός συντονίζει σε μόνο μια μεριά του αραιόφυλλου δίχως να υπάρχει σημαντικό πρόβλημα. Όμως δεν παίζει δυνατά πρέπει να βάλω το volume λίγο πριν το τέρμα για να ακουστεί κάπως ικανοποιητικά.Έτσι γίνεται με τα αυτοταλάντωτα ή έχω κάνει κάποιο λάθος
    στην είσοδο της διαμόρφωσης.Την βάρικαπ την έχω βάλει όπως δείχνει η γραμμούλα στο σχέδιο.Όταν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες του μηχανήματος όπως είναι τώρα.

    Υ.Γ.Έφτιαξα τον ομοαξονικό πυκνωτή αλλά είναι δύσκολος στην τοποθέτηση γιατί δεν φτάνει όπως μου έδειξες στο post #10 πειράζει να κάνει λίγο κύκλο γιατί δεν χωράει ή θα υπάρξει πρόβλημα με επαγωγικές χωρητικότητες.
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αγγελος 297 : 12-03-13 στις 12:39

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Χρειαζεσαι αλλη "varicap" φιλε Αγγελε.

    Η ΒΒ105 δεν ειναι αρκετα ισχυρη, για να αντεξει στην "rf".

    Με προενισχυτη διαμορφωνεις; ή με κατι αλλο;

    Δοκιμασε με μεγαλυτερες διοδους, ακομη και κοινες ανορθωσεως.

    Βαλε τον ομοαξονικο πυκνωτη. Αν τοποθετηθει καμπυλογραμμα, ή ακουμπησει η μονωση καπου, δεν θα υπαρξει προβλημα.

    Προσεξε ομως! Το κεντρικο στελεχος του καλωδιου να ειναι συνδεδεμενο στο συντονιζομενο κυκλωμα και το "μπλενταζ" στο οδηγο πλεγμα. Αλλιως θα δεις βεγγαλικα.

    Βαλε θερμοσυστελομενο για αντοχη στη θερμοτητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Εχω δύο τύπους varicap τις ΒΒ105 και τις ΒΒ119.Οταν βάζω την ΒΒ105 τότε αρχίζει να καπνίζει μερικές φορές.Οι άλλες δεν καπνίζουν,όμως και οι δύο τύποι πάνω κάτω έχουν παρόμοια απόδοση.Διαμορφώνω από ένα cd player και βάζω το volume στο τέρμα για να παίξει.Θα βάλω τις διόδους και τον ομοαξονικό πυκνωτή να δω τι παίζει.Αμα διαμορφώσω από προενισχυτή πρέπει να τον συνδέσω στον πομπό από την εξοδό των ακουστικών;Σε ευχαριστώ και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Θυμάμαι από εκείνες τις εποχές ότι το παίξιμο με τον πυκνωτή ανάδρασης είναι χρονοσπατάλη, όπως και σαν να έκανες πρόγραμμα με τους wishbone ass εκείνη την εποχή και να μην σε ακούει ούτε η μάνα σου, ενώ μόλις πέταγες τους modern talking έσπαγε το τελέφωνο!
    Δεν λέω κουλτουριάρικο συγκρότημα για τα δεδομένα της εποχής αλλά μόνο οι μπιμπικάδες τους ακούγανε...

    Στο θέμα λοιπόν ένας 15pf είναι η σίγουρη επιλογή ακόμα και αν δεν είναι NPO.
    Την varicap την κολλάς μόνο εφόσον έχεις συντονίσει, άντε το πολύ να κάνεις fine tuning (μικροσυντονισμό).
    Οι αποστάσεις από μεταβλητο σε πηνίο σύζευξης είναι μεγάλη, κοίταξε να το μαζέψεις. Εναλλακτικά τετραγώνισε τον κύκλο δηλ. φτιάξε με ένα μυτοτσίμπιδο τετράγωνες σπείρες και χώσε ενδιάμεσα τις κυκλικές σύζευξης με την κεραία.
    Οι μεταβλητοι δείχνουν ΟΚ, μετά την αφαίρεση σπειρών.
    Νομίζω ότι θα έρθει στα ίσια του εύκολα, δεν έχεις να παίξεις με πολλά.
    Πάντως μην σπαταλάς χρόνο με άχρηστες δοκιμές (όπως εμείς κάποτε...)!
    Καλή επιτυχία!

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Γιώργος Ανώνυμος για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nightkeeper (15-03-13)

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε Γιώργο θα ξανά ανεβάσω φωτογραφίες γιατί έχω αλλάξει αρκετά μέχρι και rfc πορσελάνινα έχω βάλει και τα πηνία κόντινα μαζεύοντας κάπως τις αποστάσεις.Μπορώ να πω πως το έχω παιδέψει αρκετά όμως αυτό είναι που κάνει όλη την υπόθεση ωραία.Τώρα το τριήμερο θα δοκιμάσω να και θα σας πω τελικά τι παίζει.Σας ευχαριστώ πάντως για την βοήθειά σας.
    Καλές απόκριες!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Καλημερα φιλε Αγγελε.

    Ο καλυτερος τροπος ειναι να μπουν τα πηνια μπροστα απο τους μεταβλητους, αλλα κατι τετοιο ειναι δυσκολο να αποδωθει σε σχημα.

    Σου δινω λοιπον εναν απλο τροπο τοποθετησης των πηνιων που ειναι ιδανικος για υλοποιηση σε μικρο χωρο.

    Αντι για την ΒΒ105, δοκιμασε μια ΒΥ255 αν και δεν ειναι "varicap" θα διαμορφωσει το φερον.

    Για ενισχυση του "cd player" προτεινω ενα σταδιο προενισχυσης με το TL071, που βρηκα στο διαδικτυο.

    Δεν θα ανοιγεις ομως πολυ το "volume" του "cd",γιατι θα καψεις το TL071.

    Δωστου ρευμα απο μια τετραγωνη 9βολτη μπαταρια.

    Τον ομοαξονικο να τον δοκιμασεις πρωτα μ'ενα πολυμετρο να μην ειναι βραχυκυκλωμενος.

    φιλικα, Γεωργιος.preamp.JPGπηνια.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός FM
    By billmavra in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-12, 12:33
  2. πομπός am
    By FM1 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-08, 21:30
  3. Πομπός FM
    By iassael in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 118
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-08, 12:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας