Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Ήχοι από Καλοριφέρ....

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Άντε μπράβο και με ένα ζεστό χειμώνα. Σάκι συμφωνώ με όσα΄λές και η πίεση που αναφέρεις πρέπει να είναι πάνω κάτω η σωστή για το ύψος κτλ. Δεν θυμάμαι τον τύπο ούτε και θα τον ψάχνω τώρα. Άλλα δεν αρκεί μόνο αυτό. Πρέπει και το διαστολής να γεμίσει ανάλογα.

    Από την άλλη δεν είναι έγκλημα αν έχεις και κλειστή την βάνα πριν, αν δεν είσαι σίγουρος για τον αυτόματο και την αντεπιστροφής, απλά θέλει να ελέγχεις που έτσι και άλλιώς πρέπει να το κάνεις. Κάθε τέτοιο σύστημα είναι κλειστό και δεν το ενδιαφέρει μετά τι γίνεται έξω. Ο αυτόματος εκτός από την ρύθμιση της πίεσης είναι απλά μια ευκολία να συμπληρώνει λίγο λίγο νερό με τον καιρό. Όμως ουσιαστικά είναι αναλώσιμο και εξάρτημα που είναι πολύ συχνό φαινόμενο να αποτυγχάνει.

    Επίσης Γιάννη δεν κατάλαβα σίγουρα αν άφησες ανοιχτή την βάνα τελικά. Για δοκιμή θα έλεγα να την αφήσεις και να τσεκάρεις αύριο μεθάυριο αν έχει τπτ διαφορές. Αν το πράμα φένεται οκ άστην΄ανοιχτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Τη βάνα την έκλεισα...συγκεκριμένα έγινε το εξης....μου είχε πει να την ανοιξω...να παω να κάνω εξαέρωση στα σώματα κ μετα να πάω να περιμένω να φτασει στο 1,5 κ μετα να την κλεισω....

    Ετσι κ έκανα....κ μολις τελείωσα την εξαέρωση κ κατέβηκα κάτω η πίεση είχε πάει στο 4!!!!!άρα γέμιζει πολύ γρήγορα..... Κ καθόμουν μετά κ κουβαλούσα τίς λεκάνες για να βγαλω το παραπανίσιο νερό!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Επι τη ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι που θελω ...
    1) Η βανα που τροφοδοτει την ολη εγκατασταση απο το δυκτιο του νερου , πρεπει να ειναι κλειστη η ανοιχτη??? Η δικη μου ειναι ανοιχτη ..δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ρωταω ετσι για να γνωριζω..

    2) Το καλοκαιρι που δεν χρησιμοποιείται το καλοριφερ , καλο ειναι να κλεινουμε την βανα η να την αφηνουμε ανοικτη??

    3) Οταν υπαρχει διακοπη νερου στο δυκτιο , μπορουμε να δουλευουμε το καλοριφερ ?? η δεν εχει σχεση??

    Εγω μενω σε 2 οροφη μονοκατοικια και η πιεση νερου στο μανομετρο ειναι ρυθμισμενο στο 1,5 bar

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Scotty Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επι τη ευκαιρια να ρωτησω και εγω κατι που θελω ...
    1) Η βανα που τροφοδοτει την ολη εγκατασταση απο το δυκτιο του νερου , πρεπει να ειναι κλειστη η ανοιχτη??? Η δικη μου ειναι ανοιχτη ..δεν εχω κανενα προβλημα αλλα ρωταω ετσι για να γνωριζω..

    2) Το καλοκαιρι που δεν χρησιμοποιείται το καλοριφερ , καλο ειναι να κλεινουμε την βανα η να την αφηνουμε ανοικτη??

    3) Οταν υπαρχει διακοπη νερου στο δυκτιο , μπορουμε να δουλευουμε το καλοριφερ ?? η δεν εχει σχεση??

    Εγω μενω σε 2 οροφη μονοκατοικια και η πιεση νερου στο μανομετρο ειναι ρυθμισμενο στο 1,5 bar
    Πρώτα πρώτα να πω πως δεν είμαι ο ειδικός ούτε και ήταν αυτή άμεσα ποτέ η δουλειά μου. Έτσι λέω για αυτά που έχω δει, διαβάσει, ψάξει, ως παράπλευρα σε κάποια στιγμή με την δουλιά. Έτσι από όσο ξέρω:

    1) αν όλα δουλεύουν όπως πρέπει, να είναι ανοιχτή.
    2) αν όλα δουλεύουν όπως πρέπει, δεν έχει σημασία.
    3) δεν έχει σχέση, είναι άλλο πράγμα. Τόσο άλλο σαν να λέμε αν έχει διακοπη νερού δουλεύει το καλοριφερ του αυτοκινήτου? (οκ, δεν ενοούμε διακοπή 2 χρόνων!)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη Scotty
    Όνομα
    Σωτηρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Οκ χρηστο ευχαριστω πολυ ..με καλυψες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    η βαλβιδα ασφαλειας του λεβητα ποσα bar ειναι?
    εαν η πιεση παει περισοτερο θα αρχισει να βγαζει νερα στο λεβητοστασιο
    το 4 που ειδες ειναι πολυ,θελει προσοχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    518

    Προεπιλογή

    διαβαζω τοση ωρα αυτα που γραφετε εδω, και γελαω! Μου ετυχε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα στο σπιτι μου πριν απο 4 μερες και εκανα αμαν να δω τι φταιει...! τελικα ειχε κολλησει και εμενα ο αυτοματος πληρωσης και το βρηκα τυχαια, παιζοντας και 2 βαννες που ειχε ακριβως πριν και μετα απο αυτον. Στη μια ερχοταν νερο, αλλα απο τη ναλλη δεν εβγαινε τιποτα και ας ηταν ανοιχος ο ρυθμιστης. μετα απο μερικα κουνηματα και λιγο πειραγμα της βιδας ρυθμισης πιεσης που ειχε, εφτιαξε μονος του. Ρυθμισα ξανα την πιεση και τελος τα καλοριφερ-αεροπλανα μεσα στο σπιτι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andrewsweet4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβαζω τοση ωρα αυτα που γραφετε εδω, και γελαω! Μου ετυχε ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα στο σπιτι μου πριν απο 4 μερες και εκανα αμαν να δω τι φταιει...! τελικα ειχε κολλησει και εμενα ο αυτοματος πληρωσης και το βρηκα τυχαια, παιζοντας και 2 βαννες που ειχε ακριβως πριν και μετα απο αυτον. Στη μια ερχοταν νερο, αλλα απο τη ναλλη δεν εβγαινε τιποτα και ας ηταν ανοιχος ο ρυθμιστης. μετα απο μερικα κουνηματα και λιγο πειραγμα της βιδας ρυθμισης πιεσης που ειχε, εφτιαξε μονος του. Ρυθμισα ξανα την πιεση και τελος τα καλοριφερ-αεροπλανα μεσα στο σπιτι!
    kαλη χρονια με υγεια.

    αν διαβασες ολο το θεμα.το εχω αναφερει στο ποστ 4.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη ioannistsi
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αγρινιο
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΖΑΧΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    η βαλβιδα ασφαλειας του λεβητα ποσα bar ειναι?
    εαν η πιεση παει περισοτερο θα αρχισει να βγαζει νερα στο λεβητοστασιο
    το 4 που ειδες ειναι πολυ,θελει προσοχη.
    Tο γνωρίζω πολύ καλά...γιαυτό κ μετά κουβαλούσα το νερό με τους κουβάδες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    You will never walk alone...

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Βασικά το ότι ανέβασε 4 bar, αφενός σημαίνει πως ο ρυθμιστής πίεσης στον αυτόματο πληρώσεως δεν λειτουργεί, αφού εφτασε ουσιαστικά η εγκατάσταση σε πίεση δικτύου. Από την άλλη το ακόμα πιο σημαντικό για μένα είναι ότι πιθανόν να μην σου άνοιξε η βαλβίδα ασφαλείας, το οποίο αν συνέβη, πρέπει να διορθωθεί άμεσα, αφού είναι η τελευταία δικλείδα ασφαλείας της εγκατάστασής σου.

    http://levitostasia.net/viewtopic.php?f=17&t=88

    Ρίξε μια ματιά εδώ, ώστε να καταλάβεις τι ψάχνεις, και κάνε το τεστ λειτουργίας που λέει στο τέλος, να δεις αν βγάζει νερό από την εγκατάστασή σου.
    (Λογικά θα πρέπει να υπάρχει κάποια σωλήνα που να πετάει αυτό το νερό στην αποχέτευση ή στο περιβάλλον, όπως και να χει έξω από το λεβητοστάσιο.)
    Επίσης δες πόσα bar αναφέρει πάνω της. Είναι η πίεση στην οποία ενεργοποιείται. Η δικιά μου είναι 2,5άρα. Αν η δική σου εγκατάσταση έχει βαλβίδα των 4bar πιθανότατα δεν έχεις πρόβλημα. Αν είναι 2,5 ή 3 bar, θέλει ψάξιμο. Ωστόσο τσέκαρέ την ώστε να είσαι σίγουρος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ηλεκτροβάνα καλοριφέρ.
    By Vagelisr in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-16, 22:11
  2. Ανεμιστήρας κάτω από σώμα καλοριφέρ
    By Edison in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 23:02
  3. καλοριφέρ λαδιού
    By spyart in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-12, 00:02
  4. Θερμοστάτης καλοριφέρ.
    By georgemailo in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 17:02
  5. Μελάνια εκτυπωτή - καλοριφέρ
    By robotakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-07, 11:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας