Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Τροφοδορικό Η/Υ ως παροχή σε επαναφορτιζόμενο σκουπάκι

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Eιναι απλο το προβλημα σου(μαλλον η λυση του.. )
    Οταν ξεκιναει το σκουπακι τραβαει ρευμα πολυ περισοτερο απο τα δυο αμπερ της κανονικης λειτουργιας του,μια τιμη κατα προσεγγιση ειναι 10 αμπερ, μπορει και περισοτερα..
    Αυτο το τροφοδοτικο το αντιλαμβανεται σαν βραχυκυκλωμα λογω του αυξημενου ρευματος και το κοβει η προστασια του..
    Ισως μπορεις να το παρακαμψεις πατωντας στιγμιαια την σκανδαλη απο το σκουπακι(ας πουμε μισο δευτερολεπτο) μετα την αφηνεις και πριν μηδενισουν οι στροφες την πατας ξανα.Καπως δηλαδη σαν να ξεκινας "μαρσαροντας" για μισο δευτερολεπτο.Μαυτο τον τροπο ξεκιναει για λιγο,πριν ομως παρει τορευμα την μεγιστη τιμη των ας πουμε 10Α εσυ το εχεις αφησει και μετα το ξαναπατας πριν μηδενισουν οι στροφες του.
    Αλλος τροπος θα ηταν να συνδεσεις ενα μεταγωγικο διακοπτη στα 6 και στα 12V ωστε να ξεκιναει με 6V και στη συνεχεια να του δινεις τα 12,κατι παρομοιο γινεται στους τριφασικους κινητηρες με συνδεσμολογια αστερα-τριγωνου..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Φίλε μου αυτό που λες με το στιγμιαίο πάτημα-άφημα και ξαναπάτημα του διακόπτη δεν γίνεται γιατί το τροφοδοτικό κλείνει αμέσως μόλις δώσω 12 βολτ. Δεν έχει το μοτέρ την δυνατότητα να πάρει έστω και λίγες στροφές.
    Σε σχέση με τον μεταγωγικό διακόπτη μπορώ ίσως να κάνω το εξής
    Το σκουπάκι έχει έναν διακόπτη με 2 σκάλες
    Στην πρώτη σκάλα έδινε ρεύμα με τις 8 από τις 10 μπαταρίες που συνολικά είχε και με την δεύτερη σκάλα έδινε ρεύμα και με τις 10 μπαταρίες.
    Αν στην μία σκάλα ( 1η ) τα 6 βολτ του τροφοδοτικού και στην άλλη (2η) συνδέσω τα 12 βολτ θα έχω το αποτέλεσμα που περιγράφεις? Ο διακόπτης έχει τις σκάλες σειριακά, για να πας στην 2η περνάς από την 1η, άρα θα ξεκινάει με 6 βολτ και θα συνεχίζει με 12. Αυτό που δεν ξέρω σίγουρα είναι μήπως οι δύο σκάλες επικοινωνούν ( δεν ξέρω πως να το πω ) και βραχυκυκλώσουν.
    Σας περιγράφω λίγο πως ήταν αρχικά ο διακόπτης
    Είχε 4 ακροδέκτες ( έστω 1 2 3 4 )
    στον 1 πήγαινε ρεύμα από τον φορτιστή για να φορτίζουν οι μπαταρίες ( δεν μας ενδιαφέρει)
    στον 3 πήγαινε ρεύμα από τις 8 μπαταρίες ( δηλαδή 8*1.2=9,6 βολτ) πρέπει να ήταν η σκάλα 1
    στον 4 πήγαινε ρεύμα από τις 10 μπαταρίες ( δηλαδή 10*1.2=12 βολτ) πρέπει να ήταν η σκάλα 2
    από τον 2 έφευγαν είτε 9,6 είτε 12 βολτ για το μοτέρ, ανάλογα με το τι είχει επιλέξει ο χρήστης από τον διακόπτη
    Αν δεν βγάλω άκρη με τον διακόπτη μπορώ να κάνω κάτι στο τροφοδοτικό για να αυξήσω την ανοχή του?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Μπορώ να δω πόσα ampere τραβάει το σκουπάκι ( όταν το συνδέω στην μπαταρία )?
    Έχω αμπεροτσιμπίδα αλλά δεν ξέρω να την χρησιμοποιώ, μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει?
    Αν συνδέσω παραπάνω από ένα κιτρινα καλώδια ( που δίνουν 12 volt) του τροφοδοτικού υπάρχει περίπτωση να πάρω παραπάνω ampere χωρίς πρόβλημα?
    Πόσα ampere μπορεί να δώσει στα 12 volt το τροφοδοτικό η/υ
    Αν κάποιος έχει άποψη για το πως μπορώ να παρακάμψω το παραπάνω πρόβλημα , είμαι όλος αυτιά....
    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γεια σου Βαγγελη
    Οπως περιγραφεις τον διακοπτη μαλλον θα κανεις δουλεια,δεν χανεις τιποτα να το δοκιμασεις.
    Με την αμπεροτσιμπιδα δεν θα κανεις τιποτα για δυο λογους:Αν απ'οτι καταλαβαινω ειναι μια φτηνη δεν θα εχει καν μετρηση DC ρευματος.Ακομη και αν ειχε το ρευμα που τραβαει το μοτερ ειναι στιγμιαιο και δεν θα προλαβαινε να δειξει καποια σταθερη ενδειξη..
    Τα διαφορα κιτρινα καλωδια παιρνουν ολα απο το ιδιο σημειο του τροφοδοτικου απλως υπαρχουν για να συνδεσεις πολλες συσκευευς(σκληρους,CD ανεμιστηρες )κλπ.
    Το τροφοδοτικο κατα πασα πιθανοτητα γραφει επανω στην ετικετα ποσα αμπερ ειναι στα 12,στα 5,στα -12,αν ειναι καλο θα γραφει πανω-κατω την αληθεια αν ειναι της πλακας θα υπερβαλει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Επειδη επαθα το ιδιο με ενα μοτερ απο επαναφορτιζομενο, μηπως το τροφοδοτικο σου δινει λιγα αμπερ στα 12 βολτ?
    Αν εχει καποιο προβλημα το τροφοδοτικο ισως ειναι εκει η αιτια.Τα περισσοτερα παλια τροφοδοτικα εβγαζαν γυρω στα 15Α /12V.
    Αν το σκουπακι θελει τουλαχιστον 10Α για να ξεκινησει ισως να μη μπορει να ανταποκριθει στη στιγμιαια ζητηση ρευματος.
    Λογικα το κουτι στο πλαι εχει μια ετικεττα με τα ρευματα ανα ταση.Δες εκει τι λεει.
    Επισης πες με ποσα καλωδια απο τα 12V εδωσες στο σκουπακι.Ισως αν χρησιμοποιησες ενα μονο να εγινε τιποτα περιεργο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Ας πάρουμε τα πράγματα με την σειρά
    Αναφορικά με τον διακόπτη φοβάμαι μήπως δίνοντας στην 1η σκάλα του διακόπτη 6 βολτ και στην δεύτερη 12 μην τυχόν πάνε (με επιλεγμένη την δεύτερη σκάλα ) αθροιστικά 18 βολτ στο μοτερ και το κάψουν. Το λέω αυτό γιατί δεν θυμάμαι αν κατά την αρχική σύνδεση (όπως περιγράφω παραπάνω) όταν επέλγες απο τον διακόπτη 2η σκάλα (να πάρει ρεύμα από τις 10 μπαταρίες δηλαδή 12 βολτ ) αν αποκλείονταν η 1η σκάλα. Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός. Εκεί όμως τα πράγματα ήταν δεδομένα 10 μπαταρίες δηλαδή 12 βολτ maximum.
    Αναφορικά με το τροφοδοτικό λέει πάνω ότι στα 12 βολτ δίνει 15 ampere. Δεν νομίζω το το σκουπάκι να θέλει πάνω από 15 ampere για να ξεκινήσει.
    Το θέμα είναι αν υπάρχει λύση σε αυτό που πάω να κάνω ή τζάμπα παιδεύομαι.
    Ακόμη την λύση με την εκκίνηση στα 6 βολτ (1η σκάλα ) και συνέχιση με 12 βολτ ( 2η σκάλα) δεν την δοκίμασα περιμένω την γνώμη σας μην τυχόν κάψω το μοτέρ
    Τέλος να πω ότι έχω και ένα άλλο τροφοδοτικό μεταβλητής εξόδου ως προς τα βολτ. Το είχαμε για να δίνουμε ρευμα στο μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες που έψηνε το αρνί το πάσχα. Αυτό σίγουρα δεν πρέπει να είναι παλμοτροφοδοτικό. Αν δώσω από εκεί μπορεί το μοτέρ να τα φτύσει?
    Ξέρω σας ζάλισα
    Αν υπάρχει κάποια άποψη καλοδεχούμενη
    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν ελεγχεις αν στην δευτερη σκαλα του διακοπτη συνεχιζει να κλεινει κυκλωμα και η πρωτη;Δυσκολο το βλεπω γιατι ετσι θα βραχυκυκλωναν καποιες μπαταριες αλλα δεν χανεις τιποτα να κανεις εναν ελεγχο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Αυτό θα κάνω και θα σας πω αποτελέσματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    βαλε πυκνωτη να το βοηθησεις στην αρχη να ξεκινησει.
    Ο πυκνωτης θα αποθηκευσει ρευμα και θα δωσει στην αρχη βοηθεια που δεν μπορει να δωσει το τροφοδοτικο μονο του στιγμιαια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mtzag : 05-01-13 στις 14:38

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Δούλεψε!!!
    Λοιπόν παιδιά πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ για τις πληρφορίες που μου δώσατε
    Τελικά δούλεψε χωρίς να κάνω κάτι το ιδιαίτερο και εξηγώ
    Μοντάρισα το σκουπάκι, έδωσα 12 βολτ από το τροφοδοτικό στο διακόπτη και από εκεί στο μοτέρ και δούλεψε
    Η μόνη διαφορά σε σχέση με την περίπτωση που "έκοβε" το τροφοδοτικό στα 12 βολτ, είναι ότι στην περίπτωση εκείνη
    1. Εδινα από το τροφοδοτικό απευθείας στους ακροδέκτες του μοτέρ και όχι μέσω του διακόπτη
    2. Το μοτέρ ήταν ελεύθερο, δηλαδή δεν ήταν μονταρισμένο πάνω στο σκουπάκι
    Σε κάθε περίπτωση τώρα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.
    Το πιο σημαντικό απ όλα είναι ότι από υλικά που θα πήγαιναν στα σκουπίδια από τους περισσότερους ( τροφοδοτικό χαλασμένου υπολογιστή και σκουπάκι που χαλάσαν οι μπαταρίες του) προέκυψε μια πλήρως λειτουργική συσκευή. Θα μου πεις με καλόδιο αλλά τι να κάνουμε ούτως ή άλλως θα την χρησιμοποιώ σε ένα συγκεκριμένο σημείο του σπιτιού και χρειάζομαι σχετικά μικρή ακτίνα δράσης. Επίσης δεν θα υπάρχει ο βραχνάς τελείωσε ή δεν τελείωσε η μπαταρία....
    Το μόνο θέμα που έχω τώρα είναι το εξής
    Επειδή το τροφοδοτικό θα είναι κάπως κρυμένο και επειδή δεν θέλω να το ξεχνάω ανοιχτό, υπάρχει τρόπος ηχητικής ειδοποίησης όσο το έχω ανοιχτό ( το τροφοδοτικό), έτσι ώστε μόλις τελειώνω με το σκουπάκι να ακούω τον ήχο και να θμάμαι να το κλίνω. Σκέφτηκα να βάλω ένα led αλλά όπως σας είπα θέλω ηχητική και όχι οπτική ειδοποίηση αφύ το τροφοδοτικό θα είναι σε μη εμφανές μέρος.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επαναφορτιζόμενο μετατροπή σε li-ion
    By teo_GR in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 08:17
  2. Tρυπάνι επαναφορτιζόμενο
    By Δημητρης81 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-14, 18:38
  3. Νέα παροχή - Καλώδιο παροχής
    By Gordona in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-12, 09:19
  4. Επαναφορτιζόμενο κατσαβίδι
    By giorgosk in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-09, 01:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας