Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Βλάβη σε Karcher πλυστικό αυτοκινήτου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Σκύδρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Βλάβη σε Karcher πλυστικό αυτοκινήτου

    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους
    Έχω ένα Karcher πλυστικό αυτοκινήτου,το θέμα του είναι
    Ενώ λειτουργεί, πιέζει δηλαδή το νερό το πιέζει με διακοπές
    σκαμπανεβάσματα δηλαδή η παροχή από την βρύση μέχρι και την έξοδο από το λάστιχο
    δεν είναι βουλομένη και το φιλτρακι είναι καθαρό

    Παίζει καμιά ηλεκτρολογική βλάβη που βγάζουν αυτά ξέρει κανείς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Σταθη, συνηθως αυτα χρειαζονται ενα καθαρισμο στο τμημα πρεσαρισματος - ειναι μια "ιδιαιτερη" μορφη αντλιας.
    Δεν εχω φτιαξει Karcher, αλλα τα Nilfisk με μια συντηρηση σε αυτο το τμημα, ξεπερνουσαν το προβλημα.
    Το ιδιο, ομως, συμπτωμα το εχεις και χωρις βλαβη του μηχανηματος, αλλα με μικροτερη παροχη του νερου απο την βρυση. Μπορει το λαστιχο σου να ειναι ενταξει αλλα η πιεση του δικτιου να ειναι χαμηλοτερη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Stathis193 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους
    Έχω ένα Karcher πλυστικό αυτοκινήτου,το θέμα του είναι
    Ενώ λειτουργεί, πιέζει δηλαδή το νερό το πιέζει με διακοπές
    σκαμπανεβάσματα δηλαδή η παροχή από την βρύση μέχρι και την έξοδο από το λάστιχο
    δεν είναι βουλομένη και το φιλτρακι είναι καθαρό

    Παίζει καμιά ηλεκτρολογική βλάβη που βγάζουν αυτά ξέρει κανείς?
    Το κλασικο προβλημα που βγαζουν αυτα ειναι οτι ραγιζει το τμημα του πρεσσαρισματος της αντλιας ( ειναι απο πλαστικο ).
    Το ανταλλακτικο δεν ειναι ακριβο αλλα θελει πολλη προσοχη στο λυσιμο. Εμενα μου φυγαν τα ελλατηρια απο το τμημα της αντλιας αλλα ευτυχως στο τμημα του service τα παιδια μου τα εδωσαν δωρεαν.

    Αυτο συμβαινει οπως μου εξηγησαν εαν αφησεις το μηχανημα εξω με κρυο καιρο και παγωσει το νερο μεσα στο μηχανημα ή η παροχη του ειναι περρισοτερα bar απο οτι πρεπει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Φίλε μου γεια σου
    Είμαι κάτοχος ενός ημιεπαγγελματικού κάρχερ και το πρόβλημα που περιγράφεις το έχω και εγώ. Χωρίς να είμαι τεχνικός θα σου πω την άποψή μου και αν θες την λαμβάνεις υπόψιν
    Τα πιεστικά αυτά με το που πάρει μπρος το μοτέρ αρχίζει και ανεβάζει την πίεση στο εσωτερικό του κυκλώματος
    Αν την ώρα που γίνει αυτό εσύ δεν έχει πατημένη την σκανδάλη από την μάνικα, η πίεση φτάνει σε ένα μέγιστο επίπεδο και για να μην γίνει ζημιά στο μηχάνημα, υπάρχει μια βαλβίδα ( η οποία αποτελείτε από ένα μικρό εμβολάκι -φαντάσου περίπου 2 χιλιοστά) αυτό το εμβολάκι πετάγεται προς τα έξω και πιέζει έναν διακόπτη ο οποίος κόβει το ρεύμα από το μοτέρ και έτσι το μοτέρ σταματάει αυτόματα ). Αν τώρα πατήσεις την σκανδάλη το υπό πίεση νερό που βρίσκεται στο κύκλωμα, βγαίνει από την μάνικα και επομένως η πίεση πέφτει το εμπβαλάκι ξαναμπαίνει μέσα δεν πιέζει πλέον τον διακόπτη που έκοβε το ρεύμα προς το μοτέρ και έτσι το μοτέρ ξαναπαίρνει ρεύμα και ξανά ξεκινά. Έτσι τουλάχιστον είναι στο δικό μου. Στο δικό σου μπορεί να έχει μια αντίστοιχη πατέντα. Τώρα η λύση
    Πάλι θα μιλήσω κατ εκτίμηση. Πολλές φορές από την πολυκαιρία και τα άλατα τα μπεκ ψεκασμού του νερού βουλώνουν. Επειδή η διατομή που εξέρχεται το νερό είναι πολύ σημαντική για την πίεση που θα ανεβάσει το πιεστικό στο εσωτερικό του, μια απειροελάχιστη ποσότητα αλάτων μπορεί να μην επιτρέπει να βγει από το μπεκ η κατάλληλη ποσότητα νερού άρα με το που πατάς την σκανδάλη και κάνει να πάρει μπρος το μοτέρ ξανά ανεβαίνει η πίεση ( ελλείψει ικανοποιητικής διατομής του μπεκ που έχει βουλώσει) ξανά ενεργοποιείται η βαλβίδα ασφαλείας που με την σειρά της κόβει το ρεύμα ( μέσω του διακόπτη ) από το μοτέρ και έτσι το μηχάνημα μπαίνει σε έναν φαύλο κύκλο σαν έχει λόξυγκα. Τώρα το βούλωμα που σου περιγράφω εγώ μπορεί να είναι και σε άλλο σημείο. Όπως είπε και κάποιος προλαλήσαντας καλό είναι αυτά τα μηχανήματα να μην αφήνονται καιρό σε αχρηστία. Αν είναι αυτό που σου λέω μπορεί να το διαπιστώσεις αν για λίγο βγάλει τον διακόπτη ( είναι πλαστικός στο δικό μου ) πάνω από την βαλβίδα στην οποία ασφαλίζει με μία πεταλωτή πλαστική κοπίλια. Για καθάρισμα από άλατα βούτα το στόμια από την μάνικα στο ξίδι και άστο για κάνα 6 ωρο ή βούτα τα μπεκ σε καθαριστικά αλάτων για το μπάνιο. Μια άλλη δοκιμή που μπορεί να κάνει είναι να δουλέψεις το πιεστικό χωρίς την μάνικα. Άν δουλεύει κανονικά τότε πρέπει να είναι το μπεκ. Επίσης ( αν το δικό σου είναι με την βαλβίδα που περιγράφω και το εμβολάκι) προσπάθησε να λαδώσεις το εμβολάκι για να μπαινοβγαίνει πιο εύκολα και να μην κολλάει ( συμβάινει και αυτό) Ελπίζω να βοήθησα. Μην παίρνεις της μετρητοίς ότι σου είπα ξανά λέω αποτελούν προσωπικές εμπειρίες και όχι οδηγίες έγκυρες. Ας μιλήσει και κανένας πιο ειδικός. Να είσαι καλά. Καλό κουράγιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 04-01-13 στις 15:11

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ba99297 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Stathis193 (05-01-13)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Σκύδρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις θα δοκιμάσω τα κολπάκια που μου υποδείξατε
    Το μηχάνημα δεν ήταν σε ακινησία, κάθε Σ.Κ αμάξι η μηχανή, τα έριχνα ένα χεράκι
    και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Στάθη από Σκύδρα το ενδιαφέρον είναι δεδομένο απ όλους προς όλους
    Χθες κάποιοι έδειξαν για μένα
    Σήμερα εγώ για σένα
    Αύριο εσύ για τους κάποιους
    ...και έτσι κλείνει ο κύκλος
    αρκεί να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ή τουλάχιστον να έχουμε την διάθεση να βοηθήσουμε

    Να είσαι καλά

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Πανω σε αυτα που ειπε ο Βαγγελης.

    Το συστημα σε ολα τα οχι επαγγελματικα Karcher ειναι το ιδιο αυτο που περιεγραψε ο βαγγελης. στα επαγγελματικα η αντλια ειναι αλουμινιου οποτε δεν εχουν προβλημα.

    Εαν μπορεις ανοιξε το καπακι το εξωτερικο και δουλεψε το πιεστικο. Ετσι θα δεις εαν εχεις διαρροη απο ραγισμενη αντλια (οποτε εχεις αυτο το φαινομενο του λοξυγκα ). Επεισης κανε εναν ελενχο και στην φλατζα που εχει αυτο το εμβολακι που ανοιγοκλεινει τον διακοπτη (25) . Συνηθως το ραγισμα γινεται κατω απο το μεταλλικο καπακι ( 26 ) που κραταει στην θεση της την αντλια. Εχω επισκευασει και πιεστικο με κολλα ακρυλικη δυο συστατικων. ( Σφραγισα την ρωγμη ). Η συγκεκριμενη με την κολληση δουλευει 2 χρονια τωρα χωρις προβλημα. ελενξε επεισης και την φλαντζα (1) που εχει το εξαρτημα που αναμιγνυει το νερο με το απορυπαντικο.
    Αυτο το σχεδιο στο link που σου δινω ειναι σχεδον το ιδιο στα μη επαγγελματικα Karcher.

    http://www.espares.co.uk/diagram/pre...507562?ed=2800

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Σκύδρα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ba99297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στάθη από Σκύδρα το ενδιαφέρον είναι δεδομένο απ όλους προς όλους
    Χθες κάποιοι έδειξαν για μένα
    Σήμερα εγώ για σένα
    Αύριο εσύ για τους κάποιους
    ...και έτσι κλείνει ο κύκλος
    αρκεί να βοηθάμε ο ένας τον άλλον ή τουλάχιστον να έχουμε την διάθεση να βοηθήσουμε

    Να είσαι καλά
    Βαγγέλη σήμερα ασχολήθηκα και διαπίστωσα ότι είχε βουλώσει από άλατα το μπέκ όπως μου εξήγησες παραπάνω
    Δηλαδή, δεν έκανε διακοπές όταν έβγαζα το ακροφύσιο, ενώ όταν το έβαζα το έπιανε λόξιγκας
    οπότε θα συνεχίσει να μου προσφέρει τις υπηρεσίες του το karcher
    και γω λέω μόνο 10 χρόνια κρατάνε τα άτιμα ρε γ@@@@ο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ωραιο θεμα ,χρησιμες βοηθειες

    Βρε παιδια εχω και εγω ενα μεγαλουτσικο με καρουλες δεξια- αριστερα. 300 € το ειχα παρει
    Το.προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μου περιστρεφεται η βενταλια του ακροφυσιου
    Ειχα προσπαθησει να βρω πως ανοιγει και το θεωρισα οτι ειναι φιξ μπροστα. Οσπου βρηκα ενα πεταμενο στον δρομο ,το μαζοξα και διαπιστωσα οτι μπροστα η κεφαλη λυνει
    Δοκιμασα παλι στο δικο μου ,μεχρι και στην μεγκενη το στερεωσα, αλλα τιποτα .Φοβηθηκα μην σπασει και σταματησα

    Υπαρχει καποιο κολπο...σαν ανταλακτικο ποσο να κανει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 05-01-13 στις 17:55

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραιο θεμα ,χρησιμες βοηθειες

    Βρε παιδια εχω και εγω ενα μεγαλουτσικο με καρουλες δεξια- αριστερα. 300 € το ειχα παρει
    Το.προβλημα που εχω ειναι οτι δεν μου περιστρεφεται η βενταλια του ακροφυσιου
    Ειχα προσπαθησει να βρω πως ανοιγει και το θεωρισα οτι ειναι φιξ μπροστα. Οσπου βρηκα ενα πεταμενο στον δρομο ,το μαζοξα και διαπιστωσα οτι μπροστα η κεφαλη λυνει
    Δοκιμασα παλι στο δικο μου ,μεχρι και στην μεγκενη το στερεωσα, αλλα τιποτα .Φοβηθηκα μην σπασει και σταματησα

    Υπαρχει καποιο κολπο...σαν ανταλακτικο ποσο να κανει;
    Και εγώ προσπάθησα να ανοίξω το μπροστινό σύστημα που έχει τα μπεκ αλλά δεν τα κατάφερα
    Φοβήθηκα μην το σπάσω και τα παράτησα
    Αν και το εγχειρίδιο ανταλλακτικών το δίχνει να ανοίγει, πάντως εγώ δεν τα κατάφερα
    Όσο για ανταλακτικά, άστο καλύτερα
    Είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ
    Μπορεί για ένα μπροστινό μπεκ να σου πουν 50-60 ( ανάλογα το μοντέλο ) ευρώ και να σου φύγει το σαγόνι
    Στην θέση σου θα συμβιβαζόμουν και θα συνέχιζα να το χρησιμοποιώ χωρίς περιστροφική κίνηση

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ba99297 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (06-01-13)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλυστικό μηχάνημα
    By panagism9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-13, 18:57
  2. Τροφοδοτικό βλάβη
    By apilot in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-11, 11:36
  3. Πλυστικό μηχάνημα !
    By navar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 23:30
  4. Βλάβη σε θυροτηλεόραση
    By μπάμπης in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 19:55
  5. Βλάβη ΗΥ
    By Τζιμ in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-09, 14:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας