Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 38

Θέμα: Συμβουλές και διορθώσεις σε PCB

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μια άλλη απορία μου είναι αν υπάρχει κάποια "σωστή" διάταξη μεταξύ των εξαρτημάτων ή ακολουθόντας το σχηματικό και όπως βγεί;
    Εγω θα συμπληρωσω οσα ειπαν οι προηγουμενοι. Πριν ξεκινισεις οποιοδηποτε σχεδιασμο πλακετας πρεπει να δεις απο το σχεδιο τι κονεκτορς θα χρειαστουν και να αποφασισεις τον τυπο που θα χρησιμοποιησεις. Αυτο ειναι και το βασικο στοιχειο για την δημιουργια του τοπογραφικου. Κονεκτορς παντα μπαινουν στην ακρη της πλακετας και οχι στη μεση εκτος εξαιρεσεων ειδικου τυπου κονεκτορς.

    Εσυ στην περιπτωση της δικης σου πλακετας δεν εχεις επιλεξει ...κανενα κονεκτορα!!! αλλα εχεις διασπαρτα μεσα στην πλακετα διαφορα pads που προφανως θα κολησεις καλωδια. Αλλα π.χ. εχεις εξι σημεια που γραφουν 4,5 V που σημαινει οτι θα συνδεσεις εξι καλωδια στην πλακετα που ειναι για την ιδια δουλεια δηλαδη θα συνδεθουν στην ιδια επαφη. Ολα αυτα τα σημεια θα πρεπει να ειναι συνδεμενα στο τυπωμενο και οχι εξωτερικα. Το ιδιο ισχυει και για τις αλλες τασεις και γειωση που εχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Επίσης πρέπει να καθορίζεις το πάχος των χαλκογραμμών ανάλογα με το ρεύμα που διέρχεται απο αυτές
    Υπάρχουν πινακάκια εξηγουν πόσο πάχος θέλεις για κάθε πλακέτα (υπάρχουν πλακέτες με διαφορετικά πάχη χαλκού) αναλογα
    με το πόσο ρεύμα χρειάζεται να περάσει.
    Υπάρχουν και άλλα θέματα, κάθετες διασταυρώσεις, power planes και αλλά που θα τα μάθεις στην πορεία.

    Μπορείς να συμβουλευτείς και κάποιο βιβλίο για PCB Design

    Ωστώσο για πρόγραμμα προτιμώ το KiCAD αλλά αυτά είναι πάντα γούστα
    μετά απο κάποιο σημείο

    Να προσέχεις την πολικότητα των ηλεκτρολυτηκών μην σου βγεί κανα μάτι

    Φιλικά,
    Πέτρος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    xbee βλέπω, ωραία πλακέτα, δεν μας λες και τι κάνει?
    Ακη με χαρα θα σε ενημερωσω τι κανει η πλακετα και με λυπη θα σου πω οτι δεν εχει πανω PIC. . Εχει Atmega644.

    Ειναι ενα τερακαναλο ασυρματο dimmer LED που επικοινωνει με πρωτοκολο DMX-512 και μπορει να ελεγχθει απο οποιαδηποτε επαγγελματικη κοσολα φωτισμου.

    Φαινεται λιγο πολυπλοκη αλλα δεν ειναι γιατι για λογους περιορισμου των πολαπλων εκδοσεων την εχω σχεδιασει να ειναι πολαπλων λειτουργιων.
    Ετσι η ιδια πλακετα μπορει να χρησιμοποιηθει σας απλος πομπος DMX512, σαν απλος δεκτης DMX512, και σαν τερακαναλο ασυρματο LED dimmer DMX512.
    Στην καθε περιπτωση φυσικα αφαιρουνται τα υλικα που δεν χρειαζονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    α ωραία ,ασύρματο dmx, στο εξωτερικό έμαθα πρόσφατα ότι δουλεύουν πλέον μόνο με ασύρματο dmx ,
    στη δικιά σου περίπτωηση μόνο το xbee είναι λιγο τσουχτερό , όπως και να χει ωραία δουλειά.
    Γλιτώνεις αρκετά χρήματα ? δεν ξέρω πόσο κάνουν τα έτοιμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    μάθε να μην κάνεις γωνίες 90 μοίρες όπως σου είπαν... στο συγκεκριμένο σχέδιο δεν έχει καμία σημασία
    όμως σε υψηλές συχνότητες όταν έχει 90 μοίρες γωνία (ή κάνει οξία γωνία) το σήμα μόλις φτάσει στη γωνία κάνει ανάκλαση και γυρνά πίσω δημιουργώντας στάσημα κύματα.... Φυσικά αυτό δεν αφορά μόνο τις συνδέσεις των σηματων αλλά και την τροφοδοσία κυκλωμάτων που δουλεύουν σε υψηλές συχνοτητες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Γλιτώνεις αρκετά χρήματα ? δεν ξέρω πόσο κάνουν τα έτοιμα
    Την συγκεκριμενη πλακετα την χρησιμοποιω περισσοτερο σαν ασυρματο dimmer DMX512 και λιγοτερο σαν απλο πομπο-δεκτη DMX512.
    Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στη φαση σχεδιασης των τρυπων του κουτιου για την πλακετα για να παρω ετοιμα τρυπημενα τα κουτια συμφωνα με το σχεδιο μου.

    Ενα σετ επαγγελματικου πομπου-δεκτη DMX512 δυσκολα το βρισκεις με λιγοτερα απο 300 ευρω.
    Φυσικα εξαιρουνται οι κινεζοι απο αυτη την τιμη αλλα για σοβαρη δουλια δεν επιλεγεις ποτε κινεζο. Επισης απολυτως κανενας κινεζος δεν χρησιμοποιει Xbee σε τετοιες εφαρμογες.
    Μαλλον και σε αυτους τους πεφτουν ....ακριβα.
    Εγω που εχω εφαρμογη με ενα πομπο και πενηντα δεκτες καταλαβαινεις
    ποσα χρηματα ακριβως θα χρειαζομουν για την υλοποιηση της αν τα αγοραζα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη shoco
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την συγκεκριμενη πλακετα την χρησιμοποιω περισσοτερο σαν ασυρματο dimmer DMX512 και λιγοτερο σαν απλο πομπο-δεκτη DMX512.
    Αυτη τη στιγμη βρισκομαι στη φαση σχεδιασης των τρυπων του κουτιου για την πλακετα για να παρω ετοιμα τρυπημενα τα κουτια συμφωνα με το σχεδιο μου.

    Ενα σετ επαγγελματικου πομπου-δεκτη DMX512 δυσκολα το βρισκεις με λιγοτερα απο 300 ευρω.
    Φυσικα εξαιρουνται οι κινεζοι απο αυτη την τιμη αλλα για σοβαρη δουλια δεν επιλεγεις ποτε κινεζο. Επισης απολυτως κανενας κινεζος δεν χρησιμοποιει Xbee σε τετοιες εφαρμογες.
    Μαλλον και σε αυτους τους πεφτουν ....ακριβα.
    Εγω που εχω εφαρμογη με ενα πομπο και πενηντα δεκτες καταλαβαινεις
    ποσα χρηματα ακριβως θα χρειαζομουν για την υλοποιηση της αν τα αγοραζα.
    Μαριε σε τι κωδικα γραφεις; Γιατι εγω εμπλεξα φτιαχνοντας ενα δεκτη DMX512 με atmega αλλα δεν το καταφερα να δουλεψει ποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μαριε σε τι κωδικα γραφεις;

    Γραφω BASCOM-AVR αλλα το κομματακι του προγραμματος για τη ληψη του DMX512 το εχω γραμμενο σε Assembly.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη MadAss
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας, μου ειπατε πολλα καινουργια πραγματα που θα βοηθισουν! Τελικα λεω να βαλω το eagle που ειπε ο συναδερφος επειδη το εχω ακουσει παλι ως ενα απο τα καλυτερα και μιας και πηρα μια ιδεα με το expressPCB ας παω στα σοβαρα τωρα! προς το παρων δεν εχω αλλες αποριες, μολις προχωρησω με το καινουργιο σχεδιο ειμαι σιγουρος θα εμφανιστουν κι αλλες για να σας ζαλισω λιγο ακομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη MadAss
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Βοηθείστε με, αγανακτησα! Ρε παιδια δεν ξερω αν ειναι δυσκολο το συγκεκριμενο σχεδιο ή εγω δεν περνω απο αυτα παντως δεν μπορω να το βγάλω με τιποτα στο τυπωμενο περαν απο το πρωτο που εκανα, συνεχεια βρισκομαι σε αδιεξοδο! Μπορει καποιος απο τους πιο εμπειρους να μου πει περιληπτικα πως θα σκεφτοταν να το υλοποιησει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-17, 14:31
  2. Συμβουλές για 'κουρτίνα' και εγκατάσταση
    By pixelsprite in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-13, 18:51
  3. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 00:56
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-08, 10:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας