Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΕ BASS-MID-TREBLE - ΜΙΚΤΗΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΜΕ BASS-MID-TREBLE - ΜΙΚΤΗΣ

    Γεια σας. Είμαι νέος στο forum και θα ήθελα την βοήθειά σας.
    Αναζητώ για κατασκευή έναν προενισχυτή ήχου με ρύθμιση GAIN-BASS-MID-TREBLE και παράλληλα μίκτη 3 εισόδων που να το συνοδεύει τυπωμένο κύκλωμα μιας όψεως.
    Η χρήση σου θα είναι ως μονάδα οδήγησης σε ενισχυτή LM3886 για κατασκευή μικροφωνικού ενισχυτή για να παίζουμε με την παρέα μου κανένα τραγουδάκι.
    Άν έχετε υπόψη και κάποια ΚΙΤ κατασκευή ή πλακέτα που να πωλείται στο ebay ενημερώστε με γιατί δεν ξέρω πως να το αναζητήσω.
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eebabs2000
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Νέα Λάμψακος, Χαλκίδα
    Μηνύματα
    1.213

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε, μελέτησε αυτή τη σελίδα http://users.otenet.gr/~athsam/Audio_mixer_6_ch_GR.htm. Δεν έχουν βέβαια τα σχέδια τυπωμένο, αλλά με κάποιο πρόγραμμα μπορείς να το φτιάξεις και εσύ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή

    https://www.fixygon.gr/
    https://www.facebook.com/fixygon.gr/

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Φίλε μου eebabs2000 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θέλω κάτι με έτοιμο τυπωμένο και απλό. Δεν έχω δυνατότητα να κατασκευάσω το θεωρητικό του τυπωμένου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thansavv
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Φινλανδία
    Μηνύματα
    557

    Προεπιλογή

    Γιώργο γεια σου,
    Καλή είναι η χαρά της κατασκευής-δημιουργίας, αλλά για να φτιάξεις κάτι τέτοιο χρειάζονται και μηχανήματα και γνώσεις και αρκετά €. Για να βγει κάτι εμφανίσιμο,είναι ακόμα πιο δύσκολο. Μόνο αν θες να ασχοληθείς για την εμπειρία και να κάνεις και το κέφι σου. Έτσι πιστεύω... Και το κόστος θα είναι πολλαπλάσιο ενός έτοιμου όπως το παρακάτω> http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_q802_usb.htm , που είναι και ομορφούλικο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Γιατι δε κυττας για κανενα μικρο κονσολακι?πχ αυτο http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm με 4 μονο και 2 στερεο και με ψηφιακο εφφε και πολλα αλλα.
    Αλλιως σε κιτ νομιζω η Smart Kit εχει ενα μικτη 3 εισοδων και ενα προενισχυτη με μπασσα και πριμα που μπορεις να τα συνδυασεις, αλλα απαιτει πολυ δουλεια για να εχεις ενα καλο αποτελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ηλεκτρονικάκιας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για την συμμετοχή και την βοήθεια.
    Γνώσεις έχω αρκετές (όσο μπορεί ο καθένας μας να δώσει ένα ορισμό ξέρω ή δεν ξέρω) και έχω φτιάξει πολλές κατασκευές από μικροπομπούς και πολυδονητές μέχρι ενισχυτές 400W, ηχεία κλπ μου φτάνει ένα σχέδιο ίσως και κάποιο τυπωμένο και προχωράω. Είμαι ερασιτέχνης αλλά ασχολούμαι ζεστά με το άθλημα.
    Δεν με πειράζει αν θα φτάσει η κατασκευή όσο μια έτοιμη χωρίς να σημαίνει ότι είμαι κανένας λεφτάς. Το όμορφο για εμένα δεν είναι αυτό που έχει ωραία χρώματα κλπ αλλά αυτό που θα δημιουργήσω και που θα μου κάνει την δουλειά που θέλω όπως εγώ την έχωφανταστεί.
    Γνωρίζω για έτοιμα και την σελίδα του εξωτερικού που έχω παραγγείλει κάποια πράγματα μέσω ενός φίλου αλλά... θέλω να ιδιοκατασκευάσω ένα ηχείο με 2 Χ 12'' ευρείας μεγάφωνο που εντός του κουτιού του θα υπάρχει ένας προενισχυτής - αντιμικροφωνισμός και ένας ενισχυτής για κάθε woofer με LM3886. Θα συνδέω σε αυτό μικρόφωνα ή μαγνήτες ίσως και ήχο από CD PLAYER. Την όλη κατασκευή θα την χρησιμοποιώ να κάνουμε πλάκα με φιλαράκια όταν βρισκόμαστε στο σπίτι μας ή σε φιλική ταβέρνα για να παίζουμε κομμάτια για την πλάκα μας. Έτσι με όλη αυτή την εξήγηση θέλω να καταλάβατε ότι δεν θέλω κάτι HIFI αλλά όχι και ένα μπάζο, μια απλή κατασκευούλα κλασική για να κάνουμε την πλάκα μας αλλά πάντα με ιδιοκατασκευή. τώρα που εξήγησα περισσότερα ίσως πάρω και περισσότερες ιδέες!

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλεκτρονικάκιας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Thansavv (08-01-13)

Παρόμοια Θέματα

  1. volume Treble Bass
    By sv6hmn in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 00:05
  2. Προενισχυτης και μικτης μαζι?
    By mikekyrou in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 21:30
  3. προενισχυτης με ρυθμιση bass treble balance
    By leeperik in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-10, 16:13
  4. προενισχυτης-ενισχυτης
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 15:21
  5. Bass Treble control μετατροπή
    By Panoss in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-06, 12:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας