Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Εκτυπωτής EPSON και έγχωμα μελάνια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Εκτυπωτής EPSON και έγχωμα μελάνια

    Έχω έναν εκτυπωτή Epson Stylus DX 7400. Ο εν λόγω εκτυπωτής παίρνει τέσσερα διαφορετικά cartridges, ένα μαύρο, ένα κίτρινο, ένα μπλε κι ένα κόκκινο. Τον εκτυπωτή τον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, παρόλα αυτά τα οι στάθμες των υπολοίπων cartridges ολοένα και μειώνονται με την πάροδο του χρόνου κι επομένως καταλήγω να πληρώνω για μελάνια που δεν χρησιμοποιώ. Ο δε εκτυπωτής αρνείται να εκτυπώσει ασπρόμαυρα αν έχει αδειάσει έστω κι ένα από τα υπόλοιπα cartridges. Γνωρίζει κανείς αν συμμετέχουν τα υπόλοιπα χρώματα με κάποιο τρόπο στις ασπρόμαυρες εκτυπώσεις ή αν φαίνονται με την πάροδο του χρόνου ολοένα και πιο άδεια από το λογισμικό της Epson ακόμα κι όταν δεν χρησιμοποιούνται? Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://www.uniforum.gr
    Το forum των φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όταν εκτυπώνω μαύρο επιλέγω μέσω του μενού ιδιοτήτων του εκτυπωτή, στην καρτέλα χρώμα, να χρησιμοποιηθεί μόνο η μαύρη κεφαλή εκτύπωσης. Πράγμα που μάλλον σημαίνει ότι όταν δεν το επιλέγεις, συμμετέχουν και τα άλλα χρώματα για "καλύτερη πιστότητα".

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη wizard_xrc
    Όνομα
    Διονύσης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ Epson (Stylus SX130). Όπως σωστά λέει ο Μάκης, για να καταναλώνεται αποκλειστικά μόνο μαύρο, πρέπει να κάνεις τικ την επιλογή "Grayscale" ή "Κλίμακα γκρί". Το εκνευριστικό που έχουν οι συγκεκριμένοι εκτυπωτές είναι οτι οποιοδήποτε χρώμα και να τελειώσει, δεν σε αφήνει να εκτυπώσεις οτιδήποτε, ακόμα και ασπρόμαυρα ! Πχ, σου τελείωσε το μπλέ ? Δεν μπορείς να εκτυπώσεις μόνο μαύρο... Η απάντηση της Epson είναι οτι αυτό γίνεται γιατί άμα πας να εκτυπώσεις με άδειο κάποιο χρώμα, θα πάρει αέρα το φυσίγγιο ψεκασμού, και μετά ακόμα και αν βάλεις καινούριο μελάνι, δεν θα "κατεβαίνει". Εγω αυτό που έκανα είναι να τα σκάσω μια φορά και πήρα όλα τα μελάνια, και μετά πάντα grayscale εκτύπωση για να μην καταναλώνονται τα υπόλοιπα. από το καλοκαίρι είναι έτσι, και έχω χαλάσει μόνο το μισό μαύρο, το οποίο κανει 8 € original

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wizard_xrc : 14-01-13 στις 14:24

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς φταίει περισσότερο ο τρόπος που ο εκτυπωτής υπολογίζει την χρήση μελανιού. Κάθε φορά που τον ανάβεις μπορεί να κάνει και έναν μίνι καθαρισμό κεφαλών που σημαίνει οτι χάνεις και λίγο απο εκεί.
    Πάρε φασόν cartridges που ξαναγεμίζουν από το ebay, ή βρές από εδώ (φασόν πάλι) αυτές που δεν ξαναγεμίζουν αλλά όταν τις βγάζεις το chip που έχουν πάνω επανεκκινεί και όταν τις ξαναβάζεις ο εκτυπωτής τις βλέπει γεμάτες.
    υ.γ
    το εικονικό ξαναγέμισμα γίνεται και στις πρώτες
    όσον αφορά τις δεύτερες είναι πολύ πιθανόν ο τύπος που θα τις πουλάει να μην γνωρίζει οτι έχουν αυτή την ικανότητα και να σε κοιτάει σαν χαζός αν του τις ζητήσεις έτσι.
    Τέλος αυτά ισχύουν για εμένα στον Epson Stylus DX8400, οπότε results may vary

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Αλήθεια επειδή έχω ψάξει αρκετά και δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι τα φασόν cartridges, αν θα έχουν πρόβλημα με το τσιπάκι και τα γεμίσματα, μπορείς να μου πεις πως μπορώ να βρω για hp μαύρο 338? Officejet 6200.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λάμπρος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ανέκαθεν στις εκτυπώσεις χρησιμοποιώ την επιλογή μόνο μαύρο μελάνι και την τιμή γάμα 2.2 (έχει και 1.. Ενδεχομένως να μου τρώει όλα τα έγχρωμα μελάνια σε κάποια διαδικασία καθαρισμού των κεφαλών κάθε φορά που τον ξεκινάω. Ίσως τελικά η λύση είναι να αγοράσω κάποιον αποκλειστικά ασπρόμαυρο εκτυπωτή. Λουκά επειδή δεν κατάλαβα μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις τι παίζει ακριβώς με το "εικονικό γέμισμα" και που μπορώ να βρω τέτοια cartridges?

    0 Not allowed! Not allowed!
    http://www.uniforum.gr
    Το forum των φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    όλοι οι Inkjet εκτυπωτές είτε τυπώσεις είτε όχι καταναλώνουν μελάνι για να μην βουλώσουν τα ακροφύσια της κεφαλής τους...
    κάποιοι εκτυπωτές είναι περισσότερο αντοικονομικοί και κάποιοι λιγότερο... Γενικά όσο ποιο ακριβός είναι ένας εκτυπωτής τόσο ποιο οικονομικός είναι στα μελάνια (ειτε Inkjet είτε Laser) και αυτό ισχύει ακόμα και για το επαναγέμισμά τους.
    Αν κάποιος εκτυπώνει κυρίως ασπρομαυρα τότε πρέπει να παρει Laser, και ο δεύτερος εκτυπωτής που θα έχει να έχει cartridge που το μελάνι και η κεφαλί να είναι ένα ώστε αφού θα τυπώνει ελάχιστα έγχρωμα και να βουλώσει η κεφαλή να μην παει για πέταμα ο εκτυπωτής.
    (υποθέτω η αγορά δύο Laser ενός καλού ασπρόμαυρου και ενός φθηνού έγχρωμου είναι πολυτέλεια στην εποχή μας...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη luhe98922
    Όνομα
    Λουκάς
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    341

    Προεπιλογή

    @Trinini
    δες εδώ
    http://www.ebay.com/itm/CISS-Refilla...item416f7f3a60
    σημειωτέον είναι το πρώ το που είδα μπροστά μου, αν τα βάλεις με σειρά τιμής και το ψάξεις λίγο ενδεχομένως να βρείς καλύτερη προσφορά
    εικονικό ξαναγέμισμα... Εννοώ οτι όταν βγάλεις το cartridge από τον εκτυπωτή και το ξαναβάλεις μετά από λίγο, ο εκτυπωτής το βλέπει σαν καινούριο και γεμάτο.
    αυτό έχει το καλό οτι μπορείς να ξαναγεμίσεις τις κασσέτες σου αν πάρεις τέτοιες που σου έδειξα πάνω ή αν έχεις αυτές που δεν ξαναγεμίζουνε μπορείς να εκμεταλλευτείς όλο το μελάνι που υπάρχει μέσα στην κασσέτα (τι, νομίζατε πως όταν ο εκτυπωτής βγάλει άδεια την κασσέτα, έχει τελειώσει και το μελάνι μέσα της??)

    @makatas για HP δεν ξέρω να σου πώ γιατί ποτέ δεν είχα ΗP. Μπορείς να ρωτήσεις στο μαγαζί που παίρνεις τα μελάνια σου όμως. Ζήτα noname ή ακόμα και απλά "φασον" κασσέτες και αυτός θα ξέρει να σου πει αν υπάρχουν για το μοντέλο σου, αν έχει, αν ξαναγεμίζουν κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The best way to predict the future is to invent it
    Alan Kay

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον luhe98922 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    makatas (15-01-13)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    αγιος δημητριος
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    πρεπει να εχει ολα τα μελανια για να εκτυπωσει ασπρομαυρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    Και η δικη μου εμπειρια. Εχω ακομα στην αποθηκη εναν Epson stylus που χαλασε η κεφαλη. Προσπαθησα με συριγγες και υγρο καθαρισμου να ξεβουλωσω τα ακροφυσια, διχως αποτελεσμα.
    Να αντικαταστησω κεφαλη μαλλον δεν μπορω να βρω, οποτε τον κρατησα μονο για τα εξαρτηματα.

    Ο εκτυπωτης αυτος εχει 4 ανεξαρτητα μελανια που στην μια ακρη τους εχουν τσιπ ελεγχου με 9 επαφες.
    Σε αυτες τις επαφες γραφονται-διαβαζονται αριθμοι ψεκασμων.
    Για γεμισμα των 4 δοχειων με νεο μελανι χρειαζεται reset στις επαφες.
    Ακομα υπαρχει περιπτωση να μην εχει τελειωσει το μελανι σε ενα δοχειο αλλα να εχει γεμισει η μνημη-τσιπ.

    Η λυση γι αυτο ειναι το reseter. Αυτο ειναι ειδικο κυκλωμα που το συνδεεις στις επαφες του δοχειου και μηδενιζει το κοντερ-μνημη. Εχω τετοιο reseter οπως εχουν και αυτοι που εχουν καταστηματα.

    Οποιος ενδιαφερεται για reseter ας στειλει π.μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. EPSON AL-M200 chip resetter κύκλωμα ή πρόγραμμα
    By misterno in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 19:02
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 22:38
  3. EPSON stylus C60
    By kostas2005 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 15:26
  4. Μελάνια εκτυπωτή - καλοριφέρ
    By robotakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-07, 11:06
  5. Μελάνια CANON PIXMA iP5200R
    By kopla in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-06, 10:25

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας