Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ψάχνω σύστημα ενδοεπικοινωνίας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή Ψάχνω σύστημα ενδοεπικοινωνίας

    Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ενσύρματο σύστημα ενδοεπικοινωνίας για να επικοινωνούν μεταξύ τους 3 όροφοι μονοκατοικίας.Το κάτω διαμέρισμα είναι ανεξάρτητο σπίτι απο το πάνω διόροφο.
    Ουσιαστικά θέλω να έχει 3 συσκεύες,μόνο ενσύρματο και αν υπάρχει κάτι ψιλοεπώνυμο...
    Με μία πρόχειρη αναζήτηση στο δίκτυο δεν βρήκα τίποτα.

    Εχει να προτείνει κανείς κάτι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    υπαρχουν πολλες λυσεις. απο κινητα με προπληρωμενο χρονο ομιλιας, απο ενσυρματες συσκευες, απο θυροτηλεφωνα ενσυρματα που μπορεις να επιλεξεις με ποιο διαμερισμα θελεις να επικοινωνησεις, μεχρι τηλεφωνικο κεντρο οπου μπορει να μπει χωρις συνδεση σε εξωτερικη γραμμη. εγω θα κοιταζα παντως για ειδικα θυροτηλεφωνα οπου μπορεις να επιλεξεις και με ποιο διαμερισμα θα συνομιλησεις εκτος της εξωπορτας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Και ασυρματα τηλεφωνα ,καποια καλυπτουν την αποσταση,ωστε να γινουν εσωτερικα τηλεφωνα.Πιστευω ειναι και η πιο φτηνη λυση.
    Αν εχεις internet τηλ.voip.Aπαιτηση για ειδικα τηεφωνα και router.Πες μας αυτα τα σπιτια τη τχενολογια διαθετουν?? adsl,,οτε,κινητη κλπ.

    ΥΓ εναλακτικα μια τρυπα απο πανω προς τα κατω ,και σπιρτοκουτα δεμενα με σπαγκο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    παλιά γινόταν αυτό με τους λεγόμενους "ρουφιάνους" που εκμεταλέυονταν το ηλεκτρικό δίκτυο σε ένα σπίτι ή γραφείο...αλλά απαιτούσαν κοινό δίκτυο...άλλη λύση ενα φθηνό PMR συστημα με κοινό κανάλι επικοινωνίας....αλλά θα σας ακούνε και άλλοι.....Κάποια dect υποστήριζουν πολλά ακουστικά αλλά σε κοινή τηλεφωνική γραμμή και θες και ενσύρματο.....δύσκολο το βλέπω....Το θυροηλέφωνο που προτάθηκε είναι μια καλή αλλά ακριβή λύση.

    Αμόλα καλώδιο σε όλους τους ορόφους και συνέδεσε ένα ρουφιάνο σε καθε ενα διασμερισμα ετσι καλύπτεις φθηνά και ενσύρματα το πρόβλημα.

    ΥΓ....για να είμαι ξεκάθαρος γιατί πολύ μπορεί να μην ξέρουν τον όρο ρουφιάνος για τις συσκευές τύπου dictaphone. Ονομάστηκαν ρουφιάνοι γιατί χρεισημοποιήθηκαν κατά κόρον σε δημόσιες υπηρεσίες του 70 για τον εμπαιγμό και το ρουφιάνεμα (υποκλοπή) κάποιου υπαλλήλου.....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agis68 : 16-01-13 στις 15:42
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα αυτό το έλυσα με τηλεφωνικό κέντρο και αρκετά φθηνό. 70 Euro. και έχω και τηλεφωνική γραμμή πλέον στο σημείο αυτό. κάθε σημείο ένα ζευγάρι. εάν δεν θες τηλέφωνο απλά προγραμμάτισε το τ/φ κέντρο να μην παίρνει γραμμή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Εχω connx τηλεφωνική γραμμή,υπάρχουν θυροτηλέφωνα ήδη οπότε δεν θα βάλω ξανά (μάλιστα είχαν ενδοεπικοινωνία αλλά χάλασε=100€ κόστος),Ασύρματα τηλέφωνα δε θέλω,ότι μου προτείνετε σε ενσύρματο να είναι και γραμμή μπορώ να τραβήξω όπου θέλω (υπάρχει γυψοσανίδα με σωλήνες που διασχίζει και τους τρεις ορόφους).
    Βασικά σε όλα τα δωμάτια και τον 3 ορόφων υπάρχει UTP απο το οποίο χρησιμοποιείται μόνο το 1 ζευγος για τηλέφωνο και όλες οι γραμμές καταλήγουν στο λεβητοστάσιο..Αρα παντού έχω 3 ζευγάρια που κάθονται.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Συσκευές ενδοεπικοινωνίας
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-16, 00:01
  2. Σύνδεση ενδοεπικοινωνίας
    By Billad in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 22:49
  3. Σύστημα αποκοπής ήχου.
    By Marios_91 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-11, 16:04
  4. Υβριδικό σύστημα
    By antriu in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 22:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας