Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Δημιουργια Ιντερνετικου Σταθμου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη MitsoulasFm
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    505

    Προεπιλογή Δημιουργια Ιντερνετικου Σταθμου

    Πριν μερικους μηνες μαζευτικαμε η παρεα μου και καναμε σταθμο για την πλακα στο ιντερνετ μεσω του listen2myradio και ειχαμε blog και βαζαμε ενσωματωση τον player εκει και δεν επεζε στους αλλους και μετα τα παρατησαμε σημερα ξανασυναντηθηκαμε και ειπαμε να τον ξανανοιξουμε ξερετε καναν αλλον τροπο παιδια πως μπορουμε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Studio 12
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω δικό μου εδώ και μερικά χρόνια πες τι ακριβός θέλεις να κάνεις να σου εξηγήσω με κάθε λεπτομέρεια. Θες δηλαδή να ανεβάσεις λίστα και να παίζει από τον σέρβερ ? η να κάνεις εσύ πρόγραμμα από το σπίτι σου ? Που αν κατάλαβα καλά μάλλον το δεύτερο θέλεις να κάνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη MitsoulasFm
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Καστορια
    Μηνύματα
    505

    Προεπιλογή

    ακου εχω το jazler το προγραμμα και θελω εναν server δηλαδη οπως ειναι το listen 2 my radio να κανω εναν δικο μου τωρα με το jazler θελω να βαλω οπως το virtual dj pου λεει broadcast που βαζεις το html του σταθμου σου και κανεις εκπομπη υπαρχει δυνατοτητα να το κανω μεσω jazler?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsoulasFm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν μερικους μηνες μαζευτικαμε η παρεα μου και καναμε σταθμο για την πλακα στο ιντερνετ μεσω του listen2myradio και ειχαμε blog και βαζαμε ενσωματωση τον player εκει και δεν επεζε στους αλλους και μετα τα παρατησαμε σημερα ξανασυναντηθηκαμε και ειπαμε να τον ξανανοιξουμε ξερετε καναν αλλον τροπο παιδια πως μπορουμε???
    MitsoulasFm τι έγινε, απο τις κιλοβατώρες στα AM, FM το γυρίσαμε σε ιντερνετικα?? με απογοητεύεις.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον tzitzikas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jeik (03-01-13), picdev (06-12-12)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Studio 12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή έχω δικό μου εδώ και μερικά χρόνια πες τι ακριβός θέλεις να κάνεις να σου εξηγήσω με κάθε λεπτομέρεια. Θες δηλαδή να ανεβάσεις λίστα και να παίζει από τον σέρβερ ? η να κάνεις εσύ πρόγραμμα από το σπίτι σου ? Που αν κατάλαβα καλά μάλλον το δεύτερο θέλεις να κάνεις
    Με ενδοιαφερει να παιζει λιστα ολη την ημερα...
    Για πες κιαλλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ενδοιαφερει να παιζει λιστα ολη την ημερα...
    Αν είναι να παίζει λίστα, γιατί να μη φτιάξεις ένα play-list σε κάτι σαν το youtube και όποιος θέλει να κάνει cllck για να ακούσει/δει τις επιλογές σου;

    Στα web-radio είναι πιθανό να σου ζητήσουν δικαιώματα οι παραγωγοί! (βλέπε Α και Ε η και ΠΙ).
    Σίγουρα δεν πληρώνεις τίποτε αν είναι Creative Commons (όπως γράψαμε εδώ) αλλά "δε λέει" για τον πληθυσμό...

    Αλλη λύση είναι το "TubeJockey" με την τεχνική του "hlektronika.gr hands-free", εκεί στην ουσία κάνουμε clicks στο youtube. Με δεξί click και "view source" βλέπετε πως το είχα κάνει, με λίγο κόπο γίνεται πιο όμορφο, ίσως και με μίξεις ...
    EDIT: κατά διαστήματα διαγράφουν μερικά video στο youtube και πρέπει να διορθώνουμε τα links στο html ...
    Σίγουρα οι παραπάνω λύσεις ΔΕΝ είναι online radio!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 07-12-12 στις 08:22

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    katmadas (07-12-12)

  10. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Studio 12
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Έχω κάποιο πρόβλημα με internet θα το λύσω σύντομα και θα απαντήσω σε όλους. Συγνώμη δεν αδιαφόρησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Studio 12
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Τελικά αγανάκτησα και το πρόβλημα λύθηκε αλλάζοντας τηλ. εταιρία (άσχετο)
    Ας έρθουμε στο θέμα μας. Κατ αρχάς θα απαντήσω στον φίλο Τζίτζικα φίλε μου άλλο είναι να εκπέμπεις σε μια περιοχή καταναλώνοντας ταααα κιλοβάτ και άλλο να σ ακούει όλος ο πλανήτης με σχεδόν μηδενικό κόστος. Και αυτός είναι ο λόγος που όλοι οι μεγάλοι σταθμοί είναι και ιντερνετικοι Φυσικά δεν αποκλείω τα ερτζιανά μ αυτό που λέω γιατί είναι… ηδονή τα άτιμα.
    Τώρα για τον φίλο μας τον MitsoulaFM βασικά δεν ξέρω γιατί κώλυσες με το jazler δεν το δουλεύω το έχω το πρόγραμμα αλλά για να το καταλάβω λίγο ήθελα για να χτυπήσω επιληψία. Οσο για προγράμματα εκπομπης αυτά που κατά καιρούς δοκίμασα είναι το winampμε συχνά προβλήματα στο μικρόφωνο το virtualDj που για να ακούς το ράδιο σου και όχι την πυγή θέλει γελοίες ρυθμίσεις το Radio Boss αρκετά καλό αν και φτωχό και το SAM Broadcaster τέλειο αλλά ακριβό. Ας είναι όμως. Για να (εκπέμψεις) στο ιντερνέτ θα χρειαστείς έναν radiostreamer σαν τον listen2myradio όπως πολύ σωστά είπες, αυτός μετά την εγράφη σου σ αυτόν θα σου δώσει μια ID ενα Port και ένα κωδικό αυτά θα βάλεις στο πρόγραμμα σου όποιο απ τα πιο πάνω είναι αυτό, και όχι το html του σταθμού σου που αναφέρεις. Αυτό το κάνουν κάποιοι σταθμοί με σκοπό να μην βλέπεις ID και PORT γίνεται με javascript το όποιο έχει το όνομα του σταθμού τους (και αυτό εσύ βλέπεις) όμως μέσα στο σκριπτ υπάρχουν η ID και το Port του streamer. Αυτά χονδρικά. Για λεπτομέρειες ρώτησε με να σου πω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Studio 12 : 28-12-12 στις 09:54

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Studio 12 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχάς θα απαντήσω στον φίλο Τζίτζικα φίλε μου άλλο είναι να εκπέμπεις σε μια περιοχή καταναλώνοντας ταααα κιλοβάτ και άλλο να σ ακούει όλος ο πλανήτης με σχεδόν μηδενικό κόστος. Και αυτός είναι ο λόγος που όλοι οι μεγάλοι σταθμοί είναι και ιντερνετικοι Φυσικά δεν αποκλείω τα ερτζιανά μ αυτό που λέω γιατί είναι… ηδονή τα άτιμα.
    Αλλη μαγεία έχουν τα ερτζιανά. Και δεν χρειάζεται να εκπέμπεις με πολλα Kw για να κανεις κεφι. Μπορείς να βγαίνεις με μερικές δεκάδες βατ και με μια καλή κεραία να είσαι άρχοντας έστω και στα μεσαία αν είναι φουλ η μπάντα των φμ.
    Εγω μέσω streaming μόνο θα σκυλοβαριόμουν.

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον tzitzikas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jeik (03-01-13)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δημιουργια ωρομετρητη
    By stratus in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-09, 20:58
  2. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ CD WINDOWS!
    By Leonardo in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-09, 18:20
  3. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 13:01
  4. δημιουργια σελίδας
    By nikos-b in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 13:02
  5. δημιουργια site
    By PATRIK in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-06, 03:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας