Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: ψαχνω κυκλωμα φιλτρου αποριψης αρμονικων για fm

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dhmhtrhs Oikonomou Εμφάνιση μηνυμάτων
    για την ωρα παιζω με 0,5 watt
    Επομένως μιά χαρά είναι όποιο φιλτράκι του ιντερνετ & να φτιαξεις...
    Βέβαια την τελική του ρύθμιση πως θα την κάνεις? Θες όργανα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dhmhtrhs Oikonomou
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    πουθενα
    Μηνύματα
    200

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επομένως μιά χαρά είναι όποιο φιλτράκι του ιντερνετ & να φτιαξεις...
    Βέβαια την τελική του ρύθμιση πως θα την κάνεις? Θες όργανα!
    το φιλτρο του site δεν εχει ρυθμιση, βαζεις πηνια πυκνωτες και ετοιμο, αλλα αναροτιωμουν αν υπαρχει κατι καλυτερο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βάλεις μεταβλητούς πυκνωτές και να το φέρεις ακριβώς εκεί που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Παιδες...δεν κατσκευαζουμε ενα φιλτρο(οτιδηποτε φιλτρο) χωρις να εχουμε μια γεννητρια και εστω ενα ηλεκτρονικο βολτομετρο.Αν δεν δουμε την μπαντα που δουλευει το φιλτρο καθως και την εξασθενηση καλλιτερα να μην το κανουμε...δεν εχει νοημα ετσι στα γκαβα

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να βάλεις μεταβλητούς πυκνωτές και να το φέρεις ακριβώς εκεί που θέλεις.
    Αυτο μαλλον για να ( τσιμπισει ) ο SRF το εγραψες

    Νικο ουτε αυτα που λες , ειναι αρκετα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    θα σας αναφέρω ένα πραγματικό γεγονός που συνέβη σε εμενα τον ίδιο, απλά για να προσθεσω και εγώ ότι η κατασκευή pinion δεν είναι και τόσο απλο θέμα. πριν πολλά χρονια πιτσιρικάς, τα καλοκαιρια τελειώνοντας το σχόλειο δούλευα σε ένα ηλεκτρονικό εργαστήριο κοντά στο σπίτι μου.μια μέρα το αφεντικό είχε ανοιχτο από μια ασπρόμαυρη t.v την μέση συχνότητα. ήταν χωριστά άλλο κλωβό η if άλλο το τιουνερ. έτσι όπως την κοιτούσα βλέπω κάνα δυο πηνία στραπατσαρισμένα σαν κάποιος να τα είχε πατήσει με το δάχτυλο. κοίτα οι mal...es πως τα κάναν τα πηνία και παω με το δάχτυλο να τα ισιωσω. μη πετάγεται ο μάστορας . έτσι πρέπει να είναι μου λέει . δεν είναι τυχαία έτσι και κανεις δεν τα πάτησε . αυτά είναι "ριτμισμενα" με όργανα για να κάνουν την δουλειά που πρέπει. οποιοσ κατάλαβε κατάλαβε!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Περιμενω να τσιμπησει ο επιστημονας χαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    ΟΚ... και βάζουμε μεταβλητάκια... και ξεκινάμε να ρυθμίζουμε! Και βλέπουμε την ισχύ να μεγαλωνει... και τι άλλο? Μετά θα ρυθμίσουμε για την μικρότερη ισχύ σε μιά γέφυρα? Για την μεγαλύτερη με τον δεύτερο πυκνωτή, τον τρίτο, ή το ανάποδο, και ίσως για μικρότερη τον πρώτο για μεγαλύτερη τον δεύτερο, για κάτι άλλο τον τρίτο? Και χωρίς αναλυτή φάσματος και γεννήτρια σάρωσης που θα δούμε ότι έχει έστω σωστό πέρασμα στην συχνότητα φέροντος ενώ έχει μέγιστη εξασθένηση στις αρμονικές αυτής? Και άντε έστω "ακούμε" την αμρονική (ποιά? την δεύτερη μόνο? αρκεί? ή και την τρίτη, κλπ) και τριμμάρουμε για ελάχιστο σήμα της (σε δέκτη δίπλα?, σε τι)! Και μετά λέμε ότι ίσως το πετύχαμε... και κοιτάμε και βλέπουμε ότι δεν πάει καλά με την κεραία πάνω του! Και υποθέτουμε ότι καλό το φίλτρο μας, αλλά στην είσοδο ή στην έξοδο τα 50Ω μας είναι πλέον κάτι άλλο!

    Τέλος πάντων... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΤΣΙ!!!
    Εδώ, ακόμα και η χωρητικότητα που θα σχηματίσει η πλακέτα στα σημεία ενώσεων των πηνίων/πυκνωτών παίζει ρόλο!!!
    Συνήθως δε, επειδή τα πηνία θα είναι... μάλλον "χειροποίητα" δεν θα είναι και απολύτως σωστά σε τιμή αυτεπαγωγής που έδινε το σχέδιο... αλλά κάπου... "κοντά"... ναι καμμιά +60% -20% περίπου σε ερασιτεχνικά "εργαστήρια" χωρίς μέτρηση αυτεπαγωγών!
    Οπότε η λύση που θα μας "πάει" πιό κοντά, είναι να μην βάλουμε μεταβλητούς πυκνωτές, αλλά σταθερούς, όσο το δυνατόν καλύτερης ακρίβειας/ανοχής, και χωρίς ή δυνατόν μεγάλα μέρη πλακέτας στην σύνδεσή τους με τα πηνία, και να "πειράξουμε" τα πηνία μόνο, ανοίγωντας λίγο (όχι έξαλλα δηλαδή που να κοντεύουν να γίνουν ευθεία σύρματα) τις αποστάσεις μεταξυ σπειρών τους... Τώρα τι & πως θα μας βοηθήσει να τριμμάρουμε... όσο πιό κοντά? Αν δν έχουμε αναλυτές και άλλα καλούδια.... και είμαστε μόνο με... την γέφυρα... στο χέρι... την βάζουμε πριν τον φιλτρο μας το οποίο τερματίζουμε σε ένα ΚΑΛΟ ΦΟΡΤΙΟ 50Ω, και ρυθμίζουμε τα πηνία ώστε να έχουμε τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΤΑΣΙΜΑ <1:1.2 στην συχνότητα ενδιαφέροντως, και τουλάχιστον λίγο πιό πάνω & κάτω από αυτήν, ενώ ΑΝ μπορούμε πάμε στο +40% της συχνότητας αυτής και πρέπει την ίδια στιγμή να αρχίζουμε να ξεπερνάμε τα 1:1.5 (~1:1.7)
    Στην συνέχεια, μεταφέρουμε την γέφυρα μετά το φίλτρο μας... και κοιτάμε ώστε να μην έχουμε μικρότερη ισχύ από ότι δίναμε στην είσοδό του ΣΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΩΣ, τουλάχιστον όχι τόση ώστε να είναι εντοπίσημη με μιά ματιά, στην σύγκριση!
    Αν μετά στην fc+40% έχουμε περίπου <75% αυτού που δίνουμε... ε κάτι ίσως καλύτερο πάει να γίνει... αν και ΌΛΑ ΤΑ ΑΝΩΤΕΡΩ εγώ ΔΕΝ θα τα έκανα ούτε για πλάκα ακόμα και το 82-86 που το 1ο NETWORK μου δεν ήταν καν διαθέσιμο στον πάγκο μου, αλλά μια tracking στο S.A. την είχα έστω!!!
    Και αν προσθέσουμε ότι ακόμα και η διάταξη των πηνίων μεταξύ τους παίζει κρίσημο ρόλο... τότε τι συζητάμε? Πάρε ένα έτοιμο φθηνό... καλύτερα!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SRF : 16-01-13 στις 20:20
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    A--15 (18-01-13), sigmacom (16-01-13)

  10. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νικολας
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    274

    Προεπιλογή

    Εγραψες ως συνηθως.Δυο αποριες εχω. 1η Η συχνοτητα ενδιαφεροντως ειναι η φερουσα ? 2η γιατι το ενδιαφεροντως το γραφεις με ω?....εγω ειμαι ανορθογραφος εσυ ομως δεν εισαι

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolaskn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγραψες ως συνηθως.Δυο αποριες εχω. 1η Η συχνοτητα ενδιαφεροντως ειναι η φερουσα ? 2η γιατι το ενδιαφεροντως το γραφεις με ω?....εγω ειμαι ανορθογραφος εσυ ομως δεν εισαι
    ... Μην παίρνεις & όρκο επ΄αυτού!!!

    Απλά πολλές φορές λόγω μη γνώσεως "τυφλού" χτυπάω λάθος πλήκτρα, ή "τρέχω" κατά την πληκτρολόγηση πιό γοργά από το τι ο νους μου εξετάζει ορθογραφικά!!! Πχ χτυπάω δύο πλήκτρα ταυτόχρονα, ή διπλανό αντί αυτού που έπρεπε... κλπ!
    Αλλά κάνω ΚΑΙ ορθογραφικά λάθη!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ με το αλάνθαστο άλλωστε!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 08:54
  2. Κατασκευη φιλτρου για PWM
    By dj_mike in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-13, 15:47
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-13, 15:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας