Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Οικονομική λυση για Ασφάλειας σε δίχωρο διαμέρισμα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Οικονομική λυση για Ασφάλειας σε δίχωρο διαμέρισμα

    Καλησπέρα σας, Είμαι φοιτητής και νοικιάζω διαμέρισμα με 2 χωρους εχει 2 πορτες συρόμενες (2 φυλλα η καθε μια) που οδηγουν σε 2 μπαλκονια , και την κυρια εισοδο ο χωρος ειναι πολυ μικρος γυρω στα 40τ.μ. δεν ειμαι στον 1ο οροφο. Το ενα μπαλκονι ειναι προσοψη σε δρομο και δεν υπαρχει ευκολη προσβαση.
    Προσφατα εγινε καποια διαρειξη στην πολυκατοικια μου και ενδιαφερομαι για καποια οικονομικη λυση ασφαλειας.Η πορτα δεν ειναι ασφαλειας αλλα εχει 2 κλειδαριες , μια με απλο μυλο και ή αλλη τυπου κλειδαρια ασφαλειας.
    Αρχικα εψαχνα για ενα ολοκληρωμενο συστημα συναγερμου αλλα περα απ τα ΟΕΜ (για τα οποια διαβασα στο παρον φορουμ οτι δεν τα προτεινετε σε καμια περιπτωση ) ολα τα αλλα ξεπερνουν κατα πολυ τα χρηματα που μπορω να διαθέσω. Ετσι θα ηθελα να μου προτεινετε μια μερικη λυση εστω να καλυψω στην πορτα ειδοδου μονο ή οτι περισοτερο γινεται .
    Μεχρι 70 ευρω! Το ποσο ειναι πολυ μικρο αλλα μονο τοσο μπορω να διαθεσω και θελω με αυτα τα χρηματα να προστατεψω το σπιτι μου με καποιο τροπο. Για παραδειγμα δεν ξερω αν υπαρχει σε αυτα τα χρηματα μια αξιοπιστη μαγνητικη επαφη με τηλεκοντρολο μονο για την κυρια εισοδο ή κατι αναλο...
    Θα ηθελα να μου πειτε τις γνωμες σας και καποιες προτασεις για να αποτρεψω καποια διαρειξη..
    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    οντως ειναι λιγα τα 70 ευρω για κατι καλο..αν σε ενδιαφερει ομως μονο η πορτα εισοδου υπαρχουν στο εμποριο καποιες μπαρες που ασφαλιζουν την πορτα απο μεσα και δεν ανοιγει με τιποτα...το κοστος τους ειναι μεσα σε αυτο το ποσο που διαθετεις...
    τωρα οσον αφορα το θεμα συναγερμος υπαρχουν διαφορα συστηματακια για πορτες και παραθυρα οικονομικα αλλα δεν αποτελουν λυση αυτα
    http://www.safe-shop.gr/index.php?cPath=72
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stinger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ioannk8 (20-01-13)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ΣΕ ευχαριστω για την αμεση απαντηση stinger
    Κυριως με ενδιαφερει οταν λειπω απ το σπιτι. Δηλαδη κατι σαν το λινκ που μου εδωσες...

    Παντως να αναφερω κατι για τα ανώνυμα προιντα ΟΕΜ που δεν θεωρουνται αξιοπιστα !
    εγω εχω 2 ηχεια & ενισχυτη KODA και μικτη(TELE) που πρεπει να ειναι ΟΕΜ αλλα τα εχω κοντα στα 9 χρονια και ειναι σαν ολοκαίνουρια 0 προβληματα σιγουρα δεν ειναι επαγγελατικα μηχανιματα αλλα για τα χρηματα που ειχα τοτε ειναι αριστη επιλογη κατ εμε!
    Το αναφερω αυτο γιατι στην αρχη ηθελα να παρω κατι τετοιο σε συναγερμο αλλα διαβασα εδω οτι δεν ειναι αξιοπηστο και δεν διαφωνω σιγουρα (σαν ραδιοφωνακια φαινονται) αλλα μηπως υπαρχει μια προκαταληψη απεντι σε οτι δεν ειναι καλα διαφημισμενο και επώνυμο ! Συγκεκριμενα αυτο το συστημα Alarm 99zone η TELE το φερνει στην ελλαδα . Εχει δοκιμασει καποιος κατι αντιστοιχο ΟΕΜ σε συναγερμο να μας πει τι δεν παει καλα με αυτα? Γιατι οι περισστοεροι που μιλησα απ γνωστους μεχρι στο φορουμ εδω εχουν δωσει 700-1000 ευρω για συναγερμο ε λογικο ειναι αμα αναφερω για συστηματα των 50-60 ευρω να μην τα εχει αγγιξει κανεις.

    Οταν λες δεν αποτελουν λυση τι εννοεις? Δωσε μου μερικα μειονεκτήματα αυτων το συστηματων?
    Σε καποια περιπτωση δεν διαφωνω με αυτη την αποψη αυτη , αλλα να το δουμε λιγο πιο τεχνικα το θεμα στην πραγματικοτητα τι συμβαινει και οχι συμφωνμα με τις φημες..
    Αυτο που δεν θελω ειναι να εχω προβληματα με λαθος συναγερμους και παρεμβολες απο συχνοτητες.
    Καποιος αν γνωριζει καποιο αυτονομο συστημα με μαγνητικη επαφη και χρονοκαθηστεριση ειτε ενσυρματο ειτε ασυρματο θα ηθελα να το παραθεσει...
    Μονο για την Κυρια εισοδο ενδιαφερομαι λογο χρηματων..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ioannk8 : 20-01-13 στις 13:27

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Αν ψαξεις εδω μεσα θα βρεις πολλα θεματα με προβληματα απο κινεζιες (οχι οσο αφορα λαθη εγκαταστασης απο απειρους-γιατι και αυτο ειναι μεγαλος παραγοντας).
    Το τι προβληματα εχει η καθε εταιρια νομιζω δεν μπορει να συζητηθει εδω μεσα ,ειδικα αν παρουμε σαν σημειο αναφορας,2 5 η 10 συστηματα.
    Αν διαθετεις λοιπον λιγα χρηματα ψαξου για κατι απλο και φτηνο.ασυρματο με gsm κσι επικοινωνιες κλπ. Δεν ειναι λογικο να ανεβαζει το κοστος?
    Σκεψου μονο οτι μια καλη ΑΛΛΑ φτηνη σειρηνα εχει 30-40€.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannk8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ............................Κυριως με ενδιαφερει οταν λειπω απ το σπιτι...............
    σίγουρα ο καθένας έχει τις απόψεις του αλλά προσωπικά προτιμώ να υπάρχει ασφάλεια όταν ΔΕΝ λείπω.
    σε τελευταία ανάλυση η υπέρτατη ασφάλεια είναι να μην κινδυνέψουμε (ή έστω τρομάξουμε) εμείς οι ίδιοι και η οικογένειά μας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioannk8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως να αναφερω κατι για τα ανώνυμα προιντα ΟΕΜ που δεν θεωρουνται αξιοπιστα !

    Οταν λες δεν αποτελουν λυση τι εννοεις? Δωσε μου μερικα μειονεκτήματα αυτων το συστηματων?
    οτι συναγερμο και να παρεις και τον βαλεις στην πριζα σιγουρα θα δουλεψει ...αυτα που καθοριζουν ενα συναγερμο ειναι η ποιοτητα κατασκευης η οποια φαινεται σε βαθος χρονου...τα συστηματα που επικοινωνιας που ενσωματωνει..εξελιγμενες λειτουργιες..
    ειδικα οταν μιλαμε για ασυρματα συστηματα εκει τα πραγματα ειναι λιγο πιο πολυπλοκα λογω συχνοτητων επικοινωνιας με τα περιφεριακα...π.χ οι συναγερμοι που δειχνεις ειναι στα 315mhz και αλλοι στα 433mhz..Αυτες ειναι οι λεγομενες εμπορικες συχνοτητες δηλαδη οτι συσκευη περιλαμβανει τηλεχειρισμο ειναι σε αυτες τις συχνοτητες και γιαυτο ειναι και φθηνα...αν ομως πας στα 868mhz π.χ τοτε τα πραγματα αλλαζουν διοτι μονο καλες εταιριες εχουν την δυνατοτητα να παιξουν εκει λογω κοστους...
    αυτοι οι κινεζικοι συναγερμοι με την κεραια σαν ραδιοφωνακι δεν προσφερουν καμια αξιοπιστια....δεν χρειαζεται να το βιωσεις μεσα στα αγρια χαραματα απο ψευδο συναγερμο...
    οτι πληρωνεις παιρνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παιδια ευχαριστω για την ανταποκριση γιατι σε αλλα φορουμ δεν ασχοληθηκε κανεις!

    Υπαρχει αυτη την στιγμη στην αγορα κατι απλο και αξιοπιστο οπως ενσυρματη ή ασυρματη αυτονομη επαφη για πορτα με κωδικο ή τηλεχειρισμο αλλα σε μη εμπορικες συχνοτητες? για να ασφαλισω μονο την εισοδο με χρονοκαθηστεριση ομως για να μπορω να το βαζω οταν λειπω? και ποσο κοστιζει?

    Ας αφησουμε απ εξω το οριο των 70 ευρω και πειτε μου για κατι απλο αξιοπιστο στην περιπτωση μου τι χρειαζομαι.. και ποσο κοστιζει?
    Δηλαδη θα ηθελα καποιες προτεινομενες λυσεις ασφαλειας αξιοπηστες και οσο πιο φιλικες προς την τσεπη γινετε...
    Ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 10:21
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 23:47
  3. Οικονομική ιδέα για τροφοδοτικό 13-14V
    By makatas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 23:15
  4. εναλακτικη λυση αντι για ρελε
    By αγγελαρης στρατος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 21:34
  5. κεραια TV UHF για εσωτερικο χωρο
    By tzitzikas in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-09, 22:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας