Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 45 από 45

Θέμα: ουδετερος συνδεδεμενος με γειωση. SOS πρωτη μερα στη δουλεια!!!

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Ολες οι γεννητριες εχουν στο σασσι σημειο για τη γειωση, αν ενωσεις το τριγωνο της γειωσης μονο με το σασσι στην ουσια δεν κανεις τιποτα, αν το ενωσεις με τον ουδετερο σε περιπτωση που καποιο καλωδιο απο τις τρεις φασεις κανει επαφη με το σωμα ολο το ζευγος θα ειναι υπο ταση, οσα ζευγοι εχουν ερθει και ειναι απο Ευρωπαικες χωρες ο ουδετερος ειναι γειωμενος, αν μπορουσα σαφως και θα ανεβαζα το μανουαλ, Βασιλη ξερεις που εργαζομαι και εκτος απο καφε δεν εχω προβλημα να σου δειξω ολα τα βιβλια και μανουαλ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολες οι γεννητριες εχουν στο σασσι σημειο για τη γειωση, αν ενωσεις το τριγωνο της γειωσης μονο με το σασσι στην ουσια δεν κανεις τιποτα, αν το ενωσεις με τον ουδετερο σε περιπτωση που καποιο καλωδιο απο τις τρεις φασεις κανει επαφη με το σωμα ολο το ζευγος θα ειναι υπο ταση, οσα ζευγοι εχουν ερθει και ειναι απο Ευρωπαικες χωρες ο ουδετερος ειναι γειωμενος, αν μπορουσα σαφως και θα ανεβαζα το μανουαλ, Βασιλη ξερεις που εργαζομαι και εκτος απο καφε δεν εχω προβλημα να σου δειξω ολα τα βιβλια και μανουαλ.

    σε ξεχασα φιλε.Εννοειται τον καφε δεν τον ξεχναω .
    Προς θεου δεν ειπα οτι δεν το γραφει και κατι αλλο διαβασες. Σε αυτα που αναφερεις ομως εχουμε δυο γειωσεις,μεταλικων μερων και ουδετερου.Εδω στην Ελλαδα απο οσο ξερω μεχρι τωρα η γειωση προστασιας ειναι ξεχωριστη απο την γειωση λειτουργιας.Για αυτο μου φαινεται περιεργο χωρις να μπορω βεβαια να εξηγησω τον λογο που γεφυρωνουν ουδετερο με γειωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη thespyros
    Όνομα
    K
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    489

    Προεπιλογή

    ετσι συνφωνω

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thespyros Εμφάνιση μηνυμάτων
    ετσι συνφωνω
    Δηλαδη θα γειωσουμε το σασσι της γεννητριας μονο χωρις να γειωσουμε πρωτα τον ουδετερο στο σασσι;Και πως θα δουλεψει η γειωση προστασιας για να καταλαβω και γω; Θα κανουμε τις intastrial marine;Η μηπως θα δουλεψει η γειωση επαγωγικα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 10-03-13 στις 15:56

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spytoufe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 40810
    φαντασου οτι ενας αλλος κυριος μου εγραψε οτι στους 3 φασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αλλα εγω ευλογα ρωταω στην πριζα που ειναι παραπλευρα της γεννητριας πετρελαιου η οποια ειναι πενταπολικη (3φασεις+ουδετερος+γειωση) για ουδετερο λοιπον τι βαζω?Τι θα κανω θα τον αφησω κενο?πως θα κλεισει το κυκλωμα.Η παροχη μου ειναι 3 φασεις και γειωση.Τραβαω καλωδιο ουδετερου απο πινακα?
    Συγνώμη παιδιά, με φιλική διάθεση πάντα προς όλους, φιλε μου είσαι σίγουρος οτι είσαι κατάλληλος για αυτήν την δουλειά..? Παίζεις με ζωές εκεί δεν είναι αστεία τα πράγματα.. Δεν το παίζω έξυπνος και ούτε γεννηθήκαμε μαθημένοι όλοι αλλά φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο για το Θεό..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση ουδετερου σε τριφασικη παροχη
    By stefanos 1970 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-17, 23:31
  2. SOS.... (γειωση απο αμαξι για ενα vu meter)
    By margaritis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 13:22
  3. φαση οκ ουδετερος ? Γειωση ?
    By Γιώργος 231 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 16:20
  4. γειωση- ουδετερος 35 βολτς
    By papkir in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-11, 14:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας