Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: ουδετερος συνδεδεμενος με γειωση. SOS πρωτη μερα στη δουλεια!!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή ουδετερος συνδεδεμενος με γειωση. SOS πρωτη μερα στη δουλεια!!!

    Καλησπερα παιδια σημερα ηταν η πρωτη μου μερα σε νεο εργασιακο χωρο και λογω μη υπαρξης αναλογης εμπειριας ειπα να πω εδω τις σκεψεις μου για ενα θεμα που συναντησα.Λιγο πριν φυγω λοιπον μου ζητηθηκε να συνδεσω ενα κινητηρακι (αντικατασταση παλαιοτερου)το οποιο διπλα του ειχε μια γεννητρια πετρελαιου.αυτη ειχε μια πριζα η οποια ηταν πενταπολικη.η υπαρχουσα γραμμη ομως που τροφοδοτουσε το παλιο κινητηρα ειναι 4πολικη διοτι δεν υπαρχει ουδετερος.μονο 3 φασεις και γειωση.Δεν ασχοληθηκα λογω ελλειψης υλικων οπου θα παραγγελθουν για να γινει η εγκατασταση αυριο-μεθαυριο.
    Μια ματια ομως νωριτερα σε μια πριζα που ειχε ξηλωθει απο ενα τοιχο μου κεντρισε την προσοχη.Ηταν 4πολικη πριζα η οποια τροφοδοτουνταν με "πατεντα" οπου γειωση και ουδετερος στο κουτι διακλαδωσης ηταν ενωμενα.Αυτο το συνδιασα στο μυαλο μου καθως εφευγα και προβληματιστηκα.Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος παλιος ηλεκτρολογος για να μου δωσει εξηγησεις για το τι συμβαινει.Φανταζομαι πως στη πρωτη περιπτωση (κινητηρα) αρκει να τραβηξω εναν ουδετερο απο τον πινακα και να γινει η συνδεσμολογια του κινητηρα οπως πρεπει αλλα δεν ειναι επικυνδυνο να ενωνουμε γενικως ουδετερο και γειωση?

    Σημειωση το εργοστασιο φαινεται λιγο παλιο δεν ξερω αν στη βιομηχανια η ελλειψη ουδετερου σε πριζες ειναι συνηθες φαινομενο γιατι ειναι πρωτη φορα που δουλευω σε αυτο το τομεα ως ηλεκτρολογος..Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής Λέκας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αν. Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    390

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.

    Πριν το μετρητή μήπως εννοείς? Σε ποιό τύπο γείωσης αναφέρεσαι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lelek : 21-01-13 στις 19:08

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ερωτηση.στον τριφασικο κινητηρα τι τον θες τον ουδετερο?
    Στην βιομηχανια που λεει προφανως αναφερεται σε παροχη μεσης τασης οπου με οποιαδηποτε γειωση κατω απο 1ωμ τη γεφυρωνανε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xrhstosmp (21-01-13)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lelek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν το μετρητή μήπως εννοείς? Σε ποιό τύπο γείωσης αναφέρεσαι?
    Πριν το ρελέ αν είναι και πρίν το μετρητή (που είναι και το σωστό) τόσο το καλύτερο,

    σε μεγάλες πόλεις (αθήνα,θεσσαλονίκη.... ) η δεή νομίζω πως δίνει και γείωση μαζί με την φάση/ουδέτερο,
    στα νησιά και σε μικρές πόλεις η γείωση είναι του καταναλωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.
    Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
    Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
    φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    1.png
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
    Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
    φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???
    φαντασου οτι ενας αλλος κυριος μου εγραψε οτι στους 3 φασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αλλα εγω ευλογα ρωταω στην πριζα που ειναι παραπλευρα της γεννητριας πετρελαιου η οποια ειναι πενταπολικη (3φασεις+ουδετερος+γειωση) για ουδετερο λοιπον τι βαζω?Τι θα κανω θα τον αφησω κενο?πως θα κλεισει το κυκλωμα.Η παροχη μου ειναι 3 φασεις και γειωση.Τραβαω καλωδιο ουδετερου απο πινακα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spytoufe : 21-01-13 στις 23:20

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    πολυ σωστα ο κυριος αυτος λοιπον σου απαντησε πως στους τριφασικους κινητηρες δεν χρειαζεται ουδετερος αγωγος.Αν απορεις γιατι ,να με συγχωρεσεις αλλα πρεπει να φωναξεις εναν ηλεκτρολογο .

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    φίλε σπύρο καλά σου είπανε ότι σε τριφασικό κινητήρα δεν χρειάζεσαι ουδέτερο εκτός αν θες εσύ συγκεκριμμένα να δούλψεις τον κινητήρα σου στα 220 και εφόσον και αν στο επιτρεπουν τα τυλίγματα του...συνήθως οι περισσότεροι τριφασικοί κινητήρες δουλεύουν με 380V σε συνδεσμολογία αστέρα....τώρα αν εσύ χρειάζεσαι και ουδέτερο για κάποιο άλλο λόγο οκ να το συζητήσουμε!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    ναι σε συνδεση αστερα ο ουδετερος γεφυρωνεται με την γειωση αυτο που ρωταω ειναι αν θα πραξω το αυτο στην πριζα της γεννητριας?δηλαδη οι δυο πολοι να τροφοδοτουνται απο την παροχη κοινα απο τη γειωση.οχι με 380 θα λειτουργει.αφηνω κενο τον πολο?ή τον γεφυρωνω με γειωση?παραπανω εχω ανεβασει ενα σχεδιο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spytoufe : 21-01-13 στις 23:33

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση ουδετερου σε τριφασικη παροχη
    By stefanos 1970 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-17, 00:31
  2. SOS.... (γειωση απο αμαξι για ενα vu meter)
    By margaritis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 14:22
  3. φαση οκ ουδετερος ? Γειωση ?
    By Γιώργος 231 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 17:20
  4. γειωση- ουδετερος 35 βολτς
    By papkir in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-11, 15:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας