Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 45

Θέμα: ουδετερος συνδεδεμενος με γειωση. SOS πρωτη μερα στη δουλεια!!!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φιλικη διαθερη Σπυρο,ξερεις οτι μια απλη γεφυρα ουδετερου γειωσης σε δικτυο αμεσης γειωσης μπορει να σκοτωσει ανθρωπο υπο προυποθεσεις?
    Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
    φανταζεστε σε φορουμ χειρουργων ενα ποστ που να λεει: αυριο θα κανω την πρωτη μου εγχειρηση ,πως να του βγαλω την κυστη ταδε???
    Δεν κατάλαβα χρήστο, που έχω λάθος ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι απολύτως φυσιολογική η ουδετερογείωση (βραχυκύκλωμα ουδετέρου με γείωσης) ΑΛΛΑ πριν τον ρελέ διαφυγής και σε πόλεις που η δεη δεν στέλνει γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Σπύρο για εμένα και κάποιους που ξέρουν καταλαβαίνουν αυτό που λες αν είναι σωστό σε απλά λόγια αλλά για κάποιον που δεν ξέρει μπορεί να νομίζει ότι πάω στον πίνακα του σπιτιού μου και τραβάω ένα γεφύρωμα ουδετέρου γείωσης πριν το ρελε και είμαι εντάξει.
    ακομα χειροτερα να νομίζει ότι δεν χρειάζεται να φτιάξει γείωση διοτι θα του την φέρει η ΔΕΗ.
    αυτό λέει ο Χρήστος με το σκεπτικό ότι μπορεί να παρερμηνευτούν τα λόγια σου από κάποιον άσχετο και να πάθει καμία ζημιά.
    φυσικά για μένα το να μπω στο ιντερνετ και να διαβάσω πώς κανουν εγχείρηση σκωληκοειδίτιδας και να το κάνω πράξει σπίτι μου είναι δικιά μου ευθύνη και όχι αυτού που το πέταξε πώς γίνετε στο ίντερνετ.
    και όταν βήχεις θα βρεθούν 20 να σου κανουν διάγνωση στον δρόμο, σπίτι, στην καφετέρια . αν εσύ επιλέξεις να πας στον γιατρό ή όχι είναι δικό σου θέμα και ευθύνη, και όχι τον διαφόρων τυχάρπαστων γιατρών του δρόμου.
    ελπίζω να έγινα κατανοητός προς όλους.
    πάντα φιλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    spiroscfu (22-01-13)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    ok Γιάννη συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα του Χρήστου που είναι το λάθος μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλο ειναι αμα δεν ξερουμε καλα το θεμα γειωση να μη δινουμε συμβουλες .
    γιατί όντως από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας, αλλά που είναι το λάθος ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiroscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    ok Γιάννη συμφωνώ με αυτά που λες αλλά δεν κατάλαβα από τα γραφόμενα του Χρήστου που είναι το λάθος μου.



    γιατί όντως από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας, αλλά που είναι το λάθος ?

    Από ηλεκτρολογικά είσαι σκράπας, και δουλεύεις ως ηλεκτρολόγος σε εργοστάσιο? Ήμαρτον ρε! (Γεωργίου speaking) Και οι αδειουχοι ηλεκτρολόγοι είναι άνεργοι, ενώ οι πονηροί του τύπου "εγώ ξέρω να το φτιάξω¨διαχειρίζονται ολόκληρο εργοστάσιο! Για να συνετιστούμε λιγάκι!
    Όπως έλεγε και παραπάνω κάποιος για τις εγχειρήσεις, είναι σαν να βάνεις υδραυλικό να κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς!
    Έλεος! Να σταματήσουν άμεσα λοιπόν, οι συμβουλές - υποδείξεις προς τον κύριο! Εκείνο που χρειάζεται είναι ηλεκτρολόγος και όχι βοήθεια από το φόρουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι μιλάς για λάθος Σπύρο

    Καλά εντάξει ο άνθρωπος μια ερώτηση έκανε, δεν ήρθε να πάρει πτυχίο από εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτέρης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Ιεράπετρα
    Μηνύματα
    195

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω την εντύπωση Λευτέρη ότι μιλάς για λάθος Σπύρο

    Καλά εντάξει ο άνθρωπος μια ερώτηση έκανε, δεν ήρθε να πάρει πτυχίο από εδώ.
    κ. Συντονιστά! πολύ σωστά! Μπερδεύτηκα με τους Σπύρους. οκ λοιπόν, το παίρνω πίσω και ζητώ συγνώμη από τον δημιουργό του θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Μανος Μ
    Όνομα
    Μανολης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κοζανης
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spytoufe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια σημερα ηταν η πρωτη μου μερα σε νεο εργασιακο χωρο και λογω μη υπαρξης αναλογης εμπειριας ειπα να πω εδω τις σκεψεις μου για ενα θεμα που συναντησα.Λιγο πριν φυγω λοιπον μου ζητηθηκε να συνδεσω ενα κινητηρακι (αντικατασταση παλαιοτερου)το οποιο διπλα του ειχε μια γεννητρια πετρελαιου.αυτη ειχε μια πριζα η οποια ηταν πενταπολικη.η υπαρχουσα γραμμη ομως που τροφοδοτουσε το παλιο κινητηρα ειναι 4πολικη διοτι δεν υπαρχει ουδετερος.μονο 3 φασεις και γειωση.Δεν ασχοληθηκα λογω ελλειψης υλικων οπου θα παραγγελθουν για να γινει η εγκατασταση αυριο-μεθαυριο.
    Μια ματια ομως νωριτερα σε μια πριζα που ειχε ξηλωθει απο ενα τοιχο μου κεντρισε την προσοχη.Ηταν 4πολικη πριζα η οποια τροφοδοτουνταν με "πατεντα" οπου γειωση και ουδετερος στο κουτι διακλαδωσης ηταν ενωμενα.Αυτο το συνδιασα στο μυαλο μου καθως εφευγα και προβληματιστηκα.Δυστηχως δεν υπαρχει καποιος παλιος ηλεκτρολογος για να μου δωσει εξηγησεις για το τι συμβαινει.Φανταζομαι πως στη πρωτη περιπτωση (κινητηρα) αρκει να τραβηξω εναν ουδετερο απο τον πινακα και να γινει η συνδεσμολογια του κινητηρα οπως πρεπει αλλα δεν ειναι επικυνδυνο να ενωνουμε γενικως ουδετερο και γειωση?

    Σημειωση το εργοστασιο φαινεται λιγο παλιο δεν ξερω αν στη βιομηχανια η ελλειψη ουδετερου σε πριζες ειναι συνηθες φαινομενο γιατι ειναι πρωτη φορα που δουλευω σε αυτο το τομεα ως ηλεκτρολογος..Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας.
    Το θεμα αυτο δεν θα σταματησει να υπαρχει ποτε αναμεσα σε εμας που η ενασχολησήμας ειναι τα ηλεκτρολογικα.Αυτο συμβαινει απο δικήμας ελειψη γνωσεων .
    Τα βιβλια ηλεκτρολογιας που ο καθενας απο εμας εχει στην βιβλιοθηκη του μιλουν καθαρα περι γειωσεων & ουδετερογειωσεων. Περα απο εκει ΤΙΠΟΤΕ.

    Τα τριφασικα μοτερ δεν χρειαζωνται ουδετερο μονο τρεις φασεις & μια καλη γειωση. Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Μανος Μ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    lcharal (22-01-13)

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μανος Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τριφασικα μοτερ δεν χρειαζωνται ουδετερο μονο τρεις φασεις & μια καλη γειωση. Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ
    Να κάνω μια παρέμβαση αν και εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μπερδεμένων" .... ότι πω να μην θεωρηθεί στο απόλυτα βάσιμο (απλός παρακολουθώ και συμμετέχω ).
    Κάπου είχα διαβάσει στους διάφορους κανονισμούς (δεν θυμάμαι το σημείο που το έχω διαβάσει και ίσως και να κάνω και λάθος).
    ότι όπου υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες και Η/Ζ . Επιβάλλεται από τους κανονισμούς να υπάρχει ξεχωριστή και ανεξάρτητη γείωση , εκτός της γείωσης του δικτύου.
    Με την πρόφαση ίσως σε περίπτωση πιθανότητας αποκοπής (για οποιοδήποτε λόγω π.χ. καιρικά φαινόμενα καταστροφές ) της γείωσης της ΔΕΗ , να μην μείνουν σε καμιά περίπτωση η εγκατάσταση μας χωρίς γείωση , ακόμη και μετά την μεταγωγή από το δίκτυο στο Η/Ζ. Αν είμαι λάθος απλά αγνοήστε

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Μανος Μ
    Όνομα
    Μανολης
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Κοζανης
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μια παρέμβαση αν και εγώ ανήκω στην κατηγορία των "μπερδεμένων" .... ότι πω να μην θεωρηθεί στο απόλυτα βάσιμο (απλός παρακολουθώ και συμμετέχω ).
    Κάπου είχα διαβάσει στους διάφορους κανονισμούς (δεν θυμάμαι το σημείο που το έχω διαβάσει και ίσως και να κάνω και λάθος).
    ότι όπου υπάρχουν τριφασικοί κινητήρες και Η/Ζ . Επιβάλλεται από τους κανονισμούς να υπάρχει ξεχωριστή και ανεξάρτητη γείωση , εκτός της γείωσης του δικτύου.
    Με την πρόφαση ίσως σε περίπτωση πιθανότητας αποκοπής (για οποιοδήποτε λόγω π.χ. καιρικά φαινόμενα καταστροφές ) της γείωσης της ΔΕΗ , να μην μείνουν σε καμιά περίπτωση η εγκατάσταση μας χωρίς γείωση , ακόμη και μετά την μεταγωγή από το δίκτυο στο Η/Ζ. Αν είμαι λάθος απλά αγνοήστε
    Δεν εισαι λαθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Μανος Μ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ ΚΑΙ Η ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ να μη βρεθουν στον ιδιο δρομο ΠΟΤΕ
    για να ρίξουμε λίγο και το κλίμα, είναι σαν δυο άντρες που τα έχουν με την ίδια γυναίκα. μια συνάντηση μεταξύ τους δεν είναι ποτέ ήρεμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση ουδετερου σε τριφασικη παροχη
    By stefanos 1970 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-17, 23:31
  2. SOS.... (γειωση απο αμαξι για ενα vu meter)
    By margaritis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 13:22
  3. φαση οκ ουδετερος ? Γειωση ?
    By Γιώργος 231 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 16:20
  4. γειωση- ουδετερος 35 βολτς
    By papkir in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-11, 14:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας