Σελίδα 1 από 30 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 299

Θέμα: Φθηνή πλακέτα android και περιπέτειες με το ebay

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή Φθηνή πλακέτα android και περιπέτειες με το ebay

    αυτή την ιστορία με την παράδοση την ακούω εδώ και ένα χρόνο Συνέχεια είναι στο κάτσε και περίμενε, πότε θα μαζέψουμε παραγγελίες για να κάνομε παραγωγή!!!!
    Δεν μπορείς να στηριχθείς στα λόγια τους αν θέλεις να κάνεις εφαρμογή με τη προϊόν τους.

    Βαρέθηκα να περιμένω και πήρα το MK802 Υπάρχει και η έκδοση ΙΙ αλλα να σας πω προτιμώ την Ι γιατί η HDMI θυρα με το καλώδιο είναι πιο ευέλικτη.
    Κόστος 44$ και δωρεάν μεταφορικά από ΕΒΑΥ
    54$ η έκδοση ΙΙ

    Τρέχει android Εκτός από τις εφαρμογές που έχει μέσα του υπάρχουν και στο google store αρκετές δωρεάν και επί πληρωμή (μερικά ευρώ).
    Για περιφερικά έχει 2 usb και wifi Στο usb μπορείς να βάλεις ένα RTFL232 (υπάρχει driver για android) και απο εκεί να κάνεις παπάδες που λένε.
    Android δεν ήξερα και τώρα θεωρώ ότι είμαι αρχάριος στο προγραμματισμό ΑΛΛΑ την εφαρμογή που ήθελα την έφτιαξα σε 2 εβδομάδες από το 0 (Παρόλο που έψαξα να βρω προγραμματιστή να μου τη φτιάξει, έκανα και αίτηση στον ΟΑΕΔ για προσωπικό ΤΙΠΟΤΑ και ένας που βρέθηκε ζήτησε υπερβολικό ποσό για 7 γραμμές κώδικα (Η εφαρμογή να σας πω είναι στα βιβλία που έχω το παράδειγμα στο 3 κεφάλαιο)
    Και για να μη νομίζεται ότι έμαθα java, αγόρασα την basic4ppc για android 49$ τώρα την έχουν προσφορά 39$ ΑΛΛΑ την δουλειά μου την έκανα.

    Εναλλακτικά υπάρχει και το APC8750 στην RS ​ ετοιμοπαράδοτο 35 λύρες Τρέχει και αυτό andoid και διαστάσεις 8.5Χ17


    Θέμα που αποσπάστηκε από το Raspberry Pi

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 23-01-13 στις 17:22

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτή την ιστορία με την παράδοση την ακούω εδώ και ένα χρόνο Συνέχεια είναι στο κάτσε και περίμενε, πότε θα μαζέψουμε παραγγελίες για να κάνομε παραγωγή!!!!
    Δεν μπορείς να στηριχθείς στα λόγια τους αν θέλεις να κάνεις εφαρμογή με τη προϊόν τους.

    Βαρέθηκα να περιμένω και πήρα το MK802 Υπάρχει και η έκδοση ΙΙ αλλα να σας πω προτιμώ την Ι γιατί η HDMI θυρα με το καλώδιο είναι πιο ευέλικτη.
    Κόστος 44$ και δωρεάν μεταφορικά από ΕΒΑΥ
    54$ η έκδοση ΙΙ

    Τρέχει android Εκτός από τις εφαρμογές που έχει μέσα του υπάρχουν και στο google store αρκετές δωρεάν και επί πληρωμή (μερικά ευρώ).
    Για περιφερικά έχει 2 usb και wifi Στο usb μπορείς να βάλεις ένα RTFL232 (υπάρχει driver για android) και απο εκεί να κάνεις παπάδες που λένε.
    Android δεν ήξερα και τώρα θεωρώ ότι είμαι αρχάριος στο προγραμματισμό ΑΛΛΑ την εφαρμογή που ήθελα την έφτιαξα σε 2 εβδομάδες από το 0 (Παρόλο που έψαξα να βρω προγραμματιστή να μου τη φτιάξει, έκανα και αίτηση στον ΟΑΕΔ για προσωπικό ΤΙΠΟΤΑ και ένας που βρέθηκε ζήτησε υπερβολικό ποσό για 7 γραμμές κώδικα (Η εφαρμογή να σας πω είναι στα βιβλία που έχω το παράδειγμα στο 3 κεφάλαιο)
    Και για να μη νομίζεται ότι έμαθα java, αγόρασα την basic4ppc για android 49$ τώρα την έχουν προσφορά 39$ ΑΛΛΑ την δουλειά μου την έκανα.
    Διάβασα οτι παίρνει και linux. Θεωρώ ότι με linux είναι πλέον σχεδόν πλήρως λειτουργικός υπολογιστής για την τηλεόραση. Το θέμα ειναι ότι διάβασα απίστευτα πολλές κακές κριτικές. Υπερθερμαίνεται, αναβοσβήνει δεν φορτωνει κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο.
    Επίσης, με προβληματίζουν κάποιες σχετικά μεγάλες διαφορές στην τιμή που υποδηλώνουν (ίσως) παρτίδες ελαττωματικών/ψεύτικων.
    ΠΧ αν δεις αυτό http://www.aliexpress.com/item/hot-s...658283433.html ισχυρίζεται ότι είναι το ΙΙ αλλά η τιμή είναι πολύ πεσμένη (και χωρίς μεταφορικά και με απλό ταχυδρομείο, όχι κούριερ) αλλα δεν είναι Ricomagic (και τι έγινε θα μου πεις; δίκιο έχεις αλλά όλα τα άλλα ΙΙ είναι αυτής της μάρκας). Τέλος βλέπω ένα εξωφρενικό ορθογραφικό στο κουτί του (andriod λέει) και όλα αυτά με προδιαθέτουν για μαιμού.
    Τέλος πάντων, εσύ με το δικό σου προιόν είσαι ικανοποιημένος φαντάζομαι, μπορείς να μοιραστείς όμως περισσότερα μπας και δω αν θα μου το πάρει ο Άγιος Βασίλης ή όχι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο με 2 uart και 1 spi?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για το makatas.
    Οι διαφορές στη τιμή είναι τα καλούδια που διαθέτει Τα φτηνά 44$ έχουν 512 ραμ ενώ τα άλλα 1GB και η έκδοση του λειτουργικού είναι διαφορετική.
    έχουν και διαφορετικό cpu
    Το δικό μου όσο το δουλεύω δεν έχει κάποιο πρόβλημα
    Το κακό είναι ότι δεν ακολουθεί κατά γράμμα το android π.χ η κάρτα sd ενώ σε όλους είναι \mnt\sdcard σε αυτό είναι \mnt\extsd αυτό σημαίνει οτι η direxternal και οι συναφείς εντολές παρουσιάουν πρόβλημα
    O filemanager που έχει εσωτερικά βλέπει άμεσα στο δίκτυο των windows.
    Τα ricomatic είναι έκδοση ΙΙ που έχει και το hdmi πάνω του χωρίς καλώδιο, πιο γρήγορο cpu

    Αν πάρεις τις τιμές αυτοί που το δίνουν 55$ μαζί με τα μεταφορικά = με αυτούς των 44$ +μεταφορικά
    Εμένα πάντως μου φαίνεται πιο βολικό αυτό με το καλώδιο HDMI

    ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ δεν έχει κολήσει ΠΟΤΕ!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    'Ομορφα ακούγονται. Τις διαφορές στα χαρακτηριστικά τις είδα, απλώς το συγκεκριμένο μοντέλο από aliexpress που σου έδειξα έχει πολύ χαμηλότερη τιμή και free shipping και με ανησυχεί λίγο. Πάντως προς το παρόν δεν με έχει ιντριγκάρει τόσο ώστε να το πάρω παρότι τα γουστάρω κάτι τέτοια.
    Ωραία που δεν σου κολλάει πάντως επειδή ένα 70% των κριτικών που έχω δει δεν είναι καθόλου καλές.
    Ευχαριστώ για την απάντηση σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παιδιά επανέρχομαι (όχι για το raspberry αλλά για τα android usb).
    Βρήκα μια προσφορά που φαίνεται εξαιρετική.Ο πωλητής λέει ότι είναι φτηνό επειδή προσπαθεί να ανεβάσει το feedback για να δώσει κύρος στο μαγαζί του.
    Δείτε το κι εσείς μία να με συμβουλέψετε μήπως μου διαφεύγει κάτι
    http://www.ebay.co.uk/itm/4GB-Androi...item4ac076688e

    Λέτε να παίζει απατεωνιά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά επανέρχομαι (όχι για το raspberry αλλά για τα android usb).
    Βρήκα μια προσφορά που φαίνεται εξαιρετική.Ο πωλητής λέει ότι είναι φτηνό επειδή προσπαθεί να ανεβάσει το feedback για να δώσει κύρος στο μαγαζί του.
    Δείτε το κι εσείς μία να με συμβουλέψετε μήπως μου διαφεύγει κάτι
    http://www.ebay.co.uk/itm/4GB-Androi...item4ac076688e

    Λέτε να παίζει απατεωνιά;
    Φίλε Μάκη εγώ λέω να το χτυπήσεις. 12,5Ε;... Δεν έχεις να χάσεις και πολλά πράγματα...
    Το συγκεκριμένο το κοίταξα και αλλού (απευθείας σε κινέζικο site: http://www.dhgate.com/mk802-ii-mini-...html#s1-1-null ) και το πουλάνε γύρω στα 30Ε.
    Βέβαια από το συγκεκριμένο κατάστημα έχω ψωνίσει στο παρελθόν (το κινέζικο εννοώ). Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την συναλλαγή μου απλά το προιόν δεν ήταν και πολύ ποιοτικό και έπρεπε να επέμβω για να το κάνω πιο αξιόπιστο... (το λέω έτσι για την ιστορία...)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη primeras : 18-01-13 στις 10:12
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Σωστά τα λες, ελπίζω αυή η έκδοση να παίρνει linux (έχει τον ίδιο επεξεργαστή άρα δεν ξέρω γιατί να μην παίρνει).

    EDIT: Έπαθα πλάκα, θα τσιμπήσω αυτό που έχει και το χειριστήριο/πληκτρολόγιο/ποντίκι
    http://www.ebay.co.uk/itm/1GB-Androi...item4ac076683e

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον makatas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    primeras (18-01-13)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες, ελπίζω αυή η έκδοση να παίρνει linux (έχει τον ίδιο επεξεργαστή άρα δεν ξέρω γιατί να μην παίρνει).

    EDIT: Έπαθα πλάκα, θα τσιμπήσω αυτό που έχει και το χειριστήριο/πληκτρολόγιο/ποντίκι
    http://www.ebay.co.uk/itm/1GB-Androi...item4ac076683e
    Δεν το συζητάω!!!!
    Αν είχα pay pal θα το χτύπαγα κι εγώ. Γ@μ0τv δεν δέχεται visa!...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστά τα λες, ελπίζω αυή η έκδοση να παίρνει linux (έχει τον ίδιο επεξεργαστή άρα δεν ξέρω γιατί να μην παίρνει).

    EDIT: Έπαθα πλάκα, θα τσιμπήσω αυτό που έχει και το χειριστήριο/πληκτρολόγιο/ποντίκι
    http://www.ebay.co.uk/itm/1GB-Androi...item4ac076683e
    Αμάν!! Ψάρωσα τώρα, θα μπω σε έξοδα, φαίνεται πολύ καλή επιλογή σε χαμηλή τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

Σελίδα 1 από 30 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. android tv stick (ή και box)
    By haris_216 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-15, 09:38
  2. Κεραίο-περιπέτειες ............
    By Dr_Giwrgos in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 00:11
  3. QRP μια εύκολη και φθηνή κατασκευή με 2 παραλλαγές
    By spiros123 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-12, 16:06
  4. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-08, 19:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας