Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ενεργοποίηση υπολογιστή με τηλεχειρισμό

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή Ενεργοποίηση υπολογιστή με τηλεχειρισμό

    Σε αυτό το project θα δείξω πώς μπορούμε να συνδέσουμε ένα κίτ τηλεχειρισμού σε έναν υπολογιστή ωστε να μπορούμε να τον ενεργοποιούμε μέσω ασύρματου τηλεχειριστηρίου.
    Αυτό είναι χρήσιμο σε περίπτωση που ο υπολογιστής βρίσκεται σε δυσπρόσιτο σημείο και δέν είναι εύκολο να πατήσουμε το κουμπί εκκίνησης. Επιπλέον μπορούμε να αποσυνδέσουμε εντελώς το πλήκτρο εκκίνησης απο την μητρική και έτσι η ενεργοποίηση θα γίνεται αποκλειστικά με τη χρήση του τηλεχειριστηρίου, αποτρέποντας οποιονδήποτε άλλο απο το να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή μας.

    http://fubar.gr/remote-controlled-computer-power-on/







    Τα υλικά

    (και ενδεικτικά απο που τα αγόρασα
    1. Κίτ τηλεχειρισμού 2 καναλιών

    http://www.emimikos.gr/TEL-925N/



    Εναλλακτικά, αν θέλουμε να κρατήσουμε το κόστος χαμηλότερα, μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κίτ τηλεχειρισμού με ένα μόνο κανάλι.
    2. Ολοκληρωμένο QLT Power QDC1S 0512S

    http://www.acdcshop.gr/converterdcdc...05.html?page=2

    Datasheet: qdc2s-2405s



    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε αντίστοιχο ολοκληρωμένο, ή οποιοσδήποτε έτοιμος DC to DC boost converter απο 5 σε 12Volt, ισχύος 1 Watt ή παραπάνω.


    3. Δύο μικροί ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές

    Χρησιμοποίησα 220uF στα 25Volt. Προσέχουμε την πολικότητα όταν τους τοποθετήσουμε. Επίσης το voltage rating να μήν είναι χαμηλότερο απο 16 Volt




    4. Ένα μικρό κομμάτι διάτρητης πλακέτας


    5. Ακιδοσειρά θηλυκή 1 x 2, 2,54mm (0.1")

    http://www.acdcshop.gr/socketpinstri...19.html?page=4


    6. Διάφορα καλώδια για τις συνδέσεις

    Χρησιμοποίησα τους εσωτερικούς αγωγούς απο καλώδιο συναγερμού.


    Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε οτιδήποτε, πχ και καλώδιο δικτύου UTP, όμως το καλώδιο συναγερμού είναι αρκετά λεπτό και εύκαμπτο, οπότε είναι πιό εύχρηστο.


    Κατασκευή του τροφοδοτικού (DC to DC converter)

    Το κίτ τηλεχειρισμού λειτουργεί με τάση 12 Volt. Όμως όταν ο υπολογιστής είναι σβηστός, η μόνη τάση που υπάρχει διαθέσιμη είναι αυτή των 5 Volt stand-by (μώβ καλώδιο). Για το λόγο αυτό χρειαζόμαστε ένα μίνι τροφοδοτικό το οποίο θα ανυψώσει την τάση απο τα 5 σε 12 Volt.
    Χρησιμοποίησα το ολοκληρωμένο QLT Power QDC1S 0512S, το οποίο είναι πανεύκολο στη σύνδεση:
    Στα pin 1 και 2 συνδέουμε την είσοδο των 5 Volt και στα pin 3 και 4 παίρνουμε τα 12 Volt.
    Επιπλέον χρειάζεται στην είσοδο και την έξοδο να συνδεθεί απο ένας πυκνωτής. Το datasheet δέν διευκρινίζει ούτε τύπο πυκνωτή, ούτε χωρητικότητα, οπότε δοκίμασα με δύο απλούς ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές 220uF και το κύκλωμα δούλεψε μια χαρά.
    Εδώ το τροφοδοτικό πλήρως συναρμολογημένο στη διάτρητη πλακέτα, με ένα εικοσάλεπτο δίπλα για σύγκριση μεγέθους:




    Σύνδεση των ρελέ

    Επειδή αυτά τα τηλεχειριστήρια πολλές φορές μπορούν να πατηθούν απο μόνα τους όταν τα έχουμε στην τσέπη μας, για το λόγο αυτό σύνδεσα τα δύο ρελέ σε σειρά. Έτσι για να ενεργοποιηθεί ή απενεργοποιηθεί ο υπολογιστής πρέπει να πατηθούν και τα δύο πλήκτρα ταυτόχρονα.
    Εδώ φαίνεται ο τρόπος σύνδεσης των ρελέ σε σειρά:


    Εγκατάσταση του τηλεχειρισμού στον υπολογιστή

    Έχω συνδέσει την είσοδο του DC to DC converter στην κεντρική φύσα του τροφοδοτικού. Απλά έχω απογυμνώσει τις άκρες των καλωδίων και τις έχω σφηνώσει στο πάνω μέρος της φύσας και έχω στερεώσει τα καλώδια με μονωτική ταινία. Το κόκκινο καλώδιο στο 5V stand by (μωβ), το μαύρο στη γείωση (μαύρο).


    Το κιτρινοπράσσινο καλώδιο είναι αυτό που έρχεται απο τα ρελέ του τηλεχειρισμού και το έχω συνδέσει εκεί που κανονικά συνδέεται το καλώδιο του διακόπτη του κουτιού.


    Ακριβώς απο κάτω φαίνεται ο κονέκτορας του κανονικού διακόπτη, ο οποίος είναι στον αέρα. Ο υπολογιστής πλέον μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο μέσω του τηλεχειρισμού.

    6 Not allowed! Not allowed!

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    angel_grig (11-11-14), aris285 (12-11-14), kostas stathopoulos (16-11-14), sakisr (14-11-14), SeAfasia (10-11-14)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas_dh
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Υπάρχει δυνατότητα να δουλέψουν τα ρελέ για 5 sec ούτως ώστε να μπορεί να κλείσει ο υπολογιστής?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_dh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει δυνατότητα να δουλέψουν τα ρελέ για 5 sec ούτως ώστε να μπορεί να κλείσει ο υπολογιστής?
    Στο video στο 9:52 αναφέρει ότι αν κρατήσει πατημένα και τα 2 κουμπιά για κάποια δευτερόλεπτα τότε το pc σβήνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Ναί, όσο κρατάς πατημένο το πλήκτρο μένει ενεργοποιημένο και το ρελέ και απενεργοποιείται μόλις το αφήσεις.

    Επιπλέον ο συγκεκριμένος τηλεχειρισμός έχει και δυνατότητα latch για κάθε ρελέ ξεχωριστά, δηλαδή με ένα μόνο πάτημα μένει το ρελέ ενεργοποιημένο και πρέπει να ξαναπατήσεις για να απενεργοποιηθεί. Η επιλογή γίνεται απο δύο jumper πάνω στην πλακέτα. Δέν έχει κάποια χρησιμοτητα στη συγκεκριμένη εφαρμογή οπότε δέν το ανέφερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas stathopoulos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    429

    Προεπιλογή

    Επίσης με το ένα ρελέ μπορείς να ελέγχεις το power on και με το άλλο το reset ε?

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Μπραβο γιαννη ωραια η ιδεα σου, εχω κανει κατι παρομοιο αλλα με κινητο μεσα στο PC και με ρελε 3v και το ανοιγοκλεινω απο αποσταση

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GSR600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο γιαννη ωραια η ιδεα σου, εχω κανει κατι παρομοιο αλλα με κινητο μεσα στο PC και με ρελε 3v και το ανοιγοκλεινω απο αποσταση
    έχεις βάλει δλδ κάποιο gsm module; δεν παίζεις μέσω wak-on-lan έτσι; αν θέλεις κ έχεις όρεξη μπορείς να παραθέσεις κάποιες πληροφορίες,link,φωτό,πχ

    καθώς με ενδιαφέρει το θέμα κ θέλω να απαλλαγώ απ' τα υπάρχοντα λογισμικά που κυκλοφορούν

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas stathopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης με το ένα ρελέ μπορείς να ελέγχεις το power on και με το άλλο το reset ε?
    Φυσικά, αλλά κάτι τέτοιο είναι αρκετά επικίνδυνο γιατι αυτά τα τηλεκοντρόλ αν τα έχεις στην τσέπη πολύ συχνά πατιούνται απο μόνα τους.

    Επιπλέον κάτι που δέν είπα στο βίντεο είναι οτι αυτοί οι φτηνοί τηλεχειρισμοί έχουν όλοι την ίδια κωδικοποίηση. Έτσι είναι πολύ πιθανό κάποιο τηλεχειριστήριο απο άλλο τηλεχειρισμό να λειτουργήσει και εδώ. Αν ο γείτονας πχ έχει ένα παρόμοιο τηλεχειρισμό για τη γκαραζόπορτά του, τότε το computer θα κάνει reset όποτε θα πάει να την ανοίξει!

    Γι αυτό αν και τεχνικά γίνεται να έχεις το δεύτερο κουμπί σαν reset, νομίζω το καλύτερο είναι και τα δύο κουμπιά ταυτόχρονα για power.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dog80 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kostas stathopoulos (17-11-14)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη djastral232
    Όνομα
    ME
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    όπου γης και πατρίς
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    παιδιά καλησπέρα,

    δεν ξέρω αν "ακούει" ο GSR600 και ο dog80 αλλά με ενδιαφέρει να κάνω κάτι αντίστοιχο με το κινητό μέσω GSM δικτύου
    μπορεί να υλοποιηθεί κάτι τέτοιο κ αν μπορούσατε να μου παραθέσετε κάποια χρήσιμα Links για υλικά/οδηγίες

    ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djastral232 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις βάλει δλδ κάποιο gsm module; δεν παίζεις μέσω wak-on-lan έτσι; αν θέλεις κ έχεις όρεξη μπορείς να παραθέσεις κάποιες πληροφορίες,link,φωτό,πχ

    καθώς με ενδιαφέρει το θέμα κ θέλω να απαλλαγώ απ' τα υπάρχοντα λογισμικά που κυκλοφορούν

    οχι δεν εχω βαλει gsm module,ενα απλο κινητο εβαλα και απο την εξοδο της δονησης με ενα πυκνωτακι και ενα ρελε 3volt το συνδεσα στο power και οταν κανω αναπαντητη κληση τον αναβω και τον κλεινω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με τηλεχειρισμό
    By aisipws in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:41
  2. Βοήθεια με τηλεχειρισμό...
    By topangler in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 01:44
  3. Κύκλωμα με τηλεχειρισμό
    By detroo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-14, 16:08
  4. Απορία σχετική με τηλεχειρισμό
    By akisbach in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-07, 03:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας