Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Σκεπτικό πειραματισμός με λάμπα υπέρυθρης ακτινοβολίας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή Σκεπτικό πειραματισμός με λάμπα υπέρυθρης ακτινοβολίας

    Γεια σας παίδες . Θέλω τα φώτα σας .
    Είχα μια λάμπα υπερύθρων σαν την παρακάτω

    και από τα τόσα ¨"παιχνίδια" που κάνω μέσα στα χομπίστικα ενδιαφέροντα μου . (θα έφτιαχνα δήθεν κάποια κλούβα για σπορείο ή για την ανάπτυξη φυτών κτλ αλλά την είχα εγκαταλείψει την ιδέα για άλλους λόγους π.χ. η κατανάλωση σε ρεύμα κτλ και τα παράτησα ) ....... έτυχε να με πιάσει λόξα να ανάψω αυτήν την λάμπα και την τοποθετήσω έμπροσθεν ενός φωτοβολταικού πάνελ που είχα φτιάξει παλιότερα (100W).

    Και σε μέτρηση με πολύμετρο μου έδειξε 17 βολτ .... Μπαααα λέω αποκλείεται !!
    Το έκανα το "τεστ" λόγο αμφιβολιών μου , και σε σκοτεινό δωμάτιο νομίζοντας ότι "έκλεβε" και από το φως του χώρου .
    Τι να σας πω ... ένα ρολό κουζίνας κουζίνας κατανάλωσα για να σκουπίσω τον κρύο ιδρώτα που με έπιασε μόλις είδα ότι όντως τόσο βγάζει !
    Τα διάφορα σκεπτικά μου είναι....

    1) Εαν π.χ. το πάνελ που έχω είναι 100W ... και στο παραπάνω πείραμα μου έδειξε 15 βολτ (ξέρω ξέρω τι θα πείτε ...για να πάρω τα πλήρες 100W χρειάζεται να το φτάσω 21Volt τουλάχιστον κτλ κτλ) .

    2) Έστω και έτσι όπως έχουν τα πράγματα με 17 βολτ .... μπορώ να θεωρήσω ότι στο πάνελ μου έχω (αναλογική ισχύ?) .... π.χ. στα 21 βολτ είναι 100 W .... στα 15 (στο περίπου αναλογικά ) θα είναι π.χ. 75W?

    3) Έστω και τα λέω σωστά ότι έτσι είναι ....
    Βάζοντας 4 Χ 100W πάνελ "περικυκλωμένα" (σαν κουτί ) ... εξωτερικά από την υπέρυθρη αυτή λάμπα που είναι π.χ. 150W.

    λογικά από τα πάνελ θα πάρω 75W X 4 (πάνελ) = 300W?

    4) (Ξέρω ξέρω θα μου πείτε) ότι δεν είναι ίδια η σύγκριση αυτών των τύπων λόγω του ότι .... άλλη η συγκεκριμένη κατανάλωση της λάμπας στο δίκτυο σε (W) + εναλλασσόμενο ... και άλλη σε εκμετάλλευση ισχύος σε συνεχές ρεύμα που παίρνουμε από τα πάνελ.

    5) με λίγα λόγια μπορώ κατά κάποιον τρόπο να θεωρήσω ότι με αυτήν την διαδικασία που ανέφερα παραπάνω ... θα έχω καταφέρει να μειώσω την κατανάλωση της λάμπας των 150W (υπέρυθρη) .... σε ουσιαστική κατά πολύ μικρότερη κατανάλωση? και πως θα την υπολογίσω αυτήν?
    Για να δω αν συμφέρει η διαδικασία .... μπας και βγει κάτι σαν "αντλία θερμότητας" !!!!

    Υ.Γ το ότι θα χρειαστώ περισσότερα πάνελ + μπαταρίες + ινβέρτερ και δεν συμμαζεύεται .... (όσον αφορά κόστος) ... είναι αλλού Παπά ευαγγέλιο . ως προς την λογική της ιδέας να μου πείτε την γνώμη σας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.689

    Προεπιλογή

    Πετρο, οσο αφορα το πολυ ευαισθητο θεμα της δημιουργιας Xtra ενεργειας, θα σου εκανα μονο μια ερωτηση. Αμπερομετρησες το τι εβγαλε το πανελ? Για να δεις τι ισχυ σου προσεφερε πραγματικα, βαλε ενα φορτιο στο πανελ και μετρα ταση και ρευμα. Ετσι θα μαθεις τα πραγματικα Watt που σου παραγει και πανω εκει μπορεις να επαληθευσεις τους υπολογισμους σου.
    Την καλημερα μου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αλπινιστης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο, οσο αφορα το πολυ ευαισθητο θεμα της δημιουργιας Xtra ενεργειας, θα σου εκανα μονο μια ερωτηση. Αμπερομετρησες το τι εβγαλε το πανελ? Για να δεις τι ισχυ σου προσεφερε πραγματικα, βαλε ενα φορτιο στο πανελ και μετρα ταση και ρευμα. Ετσι θα μαθεις τα πραγματικα Watt που σου παραγει και πανω εκει μπορεις να επαληθευσεις τους υπολογισμους σου.
    Την καλημερα μου!
    Γιαυτό και κάνω την ερώτηση φίλε Αλέξανδρε ... όταν ρωτάω για το αν η τάση σε ένα πάνελ προσδιορίζει και "αυτόματα" και την αναλογική ισχύ . Μήπως το γνωρίζει ήδη κάποιος έγκυρα .... προκειμένου να πάω να βρω τα "απαραίτητα" για μετρήσεις αμπερόμετρα βολτόμετρα Shunt .... που δεν τα έχω για να αποφύγω άσκοπες σπατάλες κτλ κτλ.

    Είναι και ο άλλος λόγος που το διαβάζω πολλές φορές μέσα στα κείμενα ... από κάποιους συμφορουμίτες να λένε εκ του ασφαλούς .... ότι π.χ. Θα πρέπει να έχεις πλήρη ηλιοφάνεια .... ώστε το πάνελ να "φτάσει" στα 21 βολτ τουλάχιστον ... και μόνο τότε έχεις την πλήρη ισχύ Τέλος πάντων ίσως δοκιμάσω κάποια στιγμή την απλή μπακαλίστική δοκιμή να βάλω απλό φορτίο μια λάμπα αυτοκινήτου με συγκεκριμένα βαττ ισχύος και αναλόγως την απόκριση της να δω και την μερική απόδοση.

    Πετρο, οσο αφορα το πολυ ευαισθητο θεμα της δημιουργιας Xtra ενεργειας,
    δεν μίλησα για κάτι τέτοιο !!! .... γιατί αυτό το συζητάνε κάπου στα "τρελοκομεία μεριά " .... σε καμιά περίπτωση !!
    απλά η απορία είναι στο αν η τελική (πραγματική κατνάλωση της λάμπας υπερύθρων ) με την παραπάνω διαδικασία θα είναι πιο κάτω από αυτή που είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.943

    Προεπιλογή

    τζαμπα σε πιανει η χαρα...

    Παραγωγη ενεργειας απο το τιποτα δεν υπαρχει απωλειες κατα την μετατροπη υπαρχουνε αλλα οχι πλεονασμα.

    Δεν χρειαζετε καν να μετρησεις ειναι 100000% σιγουρο οτι εχεις λιγοτερη ενεργεια στο panel απο οτι δινεις στην λαμπα .

    παντα ισχυει η ΑΔΕ αρχη διατηρησης ενεργειας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mtzag Εμφάνιση μηνυμάτων
    τζαμπα σε πιανει η χαρα...
    Φίλε Μάνο που την είδες την χαρά? .... επειδή έγραψα αυτό? λογικά από τα πάνελ θα πάρω 75W X 4 (πάνελ) = 300W Αλλά δεν διάβασες πιο πάνω από αυτό τι γράφω? .... (δεν αντιλαμβάνεσαι και λίγο Black Χιούμορ !! τέλος πάντων).. ίσως και να το έγραψα υπερβολικά.

    Ήδη αν διάβασες προσεκτικά και τα υπόλοιπα γραφόμενα ... κάπου ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ στο ότι ΔΕΝ πήρα 21 βολτ στο πάνελ ... αλλά λιγότερο 15 - 17 .
    Οπότε ξεκαθαρίζουμε αυτό που κάποιοι το βλέπουν σαν "κόκκινο πανί" ότι μπορεί ο τάδε να ανακάλυψε το αεικίνητο. Λίγο ήρεμο πνεύμα Please....

    Εγώ δεν μιλάω για πολλαπλασιασμό ενέργειας . Το ερώτημα παραπάνω είναι σαφές ... Είναι δηλαδή ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ και η ισχύς του πάνελ σύμφωνα με τα βολτ ή όχι?

    Π.χ από ένα πάνελ που "πλήρες" στον ήλιο μπορεί να φτάσει στα 21 βολτ και μια ένταση ανάλογα τον κατασκευαστή του πάνελ π.χ. 5 αμπέρ

    Εφόσον πάρω (αναλογικά με την περίπτωση της λάμπας υπερύθρων) 15 βόλτ ... ισχύει ή δεν ισχύει και στην αναλογία και στα αμπέρ? (που λογικά στα 5 αμπέρ πρέπει να είναι κάπου στα 3,5 αμπέρ ..... Και αν όχι να εξηγηθούν οι λόγοι .....
    παρά να στοιχηματίζουμε στο Δεν χρειαζετε καν να μετρησεις ειναι 100000% σιγουρο οτι εχεις λιγοτερη ενεργεια
    και να κλείνουμε έτσι αβέρτα ένα θέμα .... και να πηγαίνουμε για ύπνο.

    Πάρτο και αλλιώς ... αυτές οι λάμπες (υπέρυθρες) προορίζονται για θερμικές αποδόσεις ... π.χ. σε ινστιτούτα υγιεινής κτλ ... μέχρι και σε σουβλατζίδικα τις βλέπεις αυτές τις λάμπες για διατήρηση ζεστών τροφίμων.
    Όμως αυτές οι λάμπες έχουν εκτός από θερμική απόδοση ... και ακτινοβολούσα ή φωτεινή απόδοση . Και εγώ απλός ρωτάω αν μπορούμε να πάρουμε με την παραπάνω διαδικασία κάποια επιπλέον απόδοση ασχέτως πόσο είναι αυτή και για αυτό ρωτάω τα σχετικά.

    Γιατί αν τελικά καταλήξουμε στο συμπέρασμα ότι μια τέτοια λάμπα που είναι π.χ. 150 W .. με την παραπάνω διαδικασία την κάνεις στην ουσία να δουλεύει στα 75 πραγματικά W . τότε θα είχε πιστεύω κάποιο ενδιάφερον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά . έκανα μια μικροέρευνα δοκιμή με μια μικρής ισχύος λάμπα για κατανάλωση και μου φαίνεται ότι την απάντηση θα την δώσω ο ίδιος ...

    Τελικά από ότι φαίνεται η ισχύς του πάνελ δεν είναι (αναλογικά με την τάση) που βγάζει ένα πάνελ .... οπότε απορρίπτουμε και τα λεγόμενα κάποιον συμφορουμιτών μας που λένε ότι πρέπει να φτάνει μέχρι τα 21 βολτ για να έχουμε την πλήρη ισχύ του πάνελ.

    Από ότι φαίνεται η ευαισθησία ενός φωτοβολταικού πάνελ είναι πιο αισθητή στην τάση ... αλλά όχι στα αμπέρ . και επομένως και στην αναλογική ισχύ που θα περιμέναμε.
    Επίσης η απόδοση ξεκινάει αφού καλύψει πρώτα το όριο της τάσης που είναι τα 21 βολτ .... από εκεί και ύστερα και ανάλογα πόσο μεγάλη ακτινοβολία προσπίπτει πάνω στο πάνελ αρχίζουν από εκεί και ύστερα να ανεβαίνουν τα αμπέρ.

    Συγνώμη για τον αποπροσανατολισμό στο θέμα .... αλλά τουλάχιστον εδώ μάθαμε λίγο καλύτερα στο πως είναι και πως συμπεριφέρεται ένα πάνελ ως προς την ισχύ του , στην έκθεση του προς το φως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    τυχερος εισαι που το band gap του φωτοτρανζιστορ ηταν μεσα στα UV.. αλλιως δε θα σου βγαζε τπτ http://www.smartplanet.com/blog/inte...lar-cells/4501

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. panel υπέρυθρης ακτινοβολίας
    By performer in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-12, 19:33
  2. κουτί με λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας
    By D-NAME in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 19:43
  3. Πειραματισμός RF στο Αφγανιστάν ...
    By antonis_p in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 23:44
  4. Λάμπα υπεριώδους ακτινοβολίας
    By MHXANOBIOS in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 19:14
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-04, 20:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας