Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Supercap Discharge

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή Supercap Discharge

    Καλησπέρα. Έχω ένα κύκλωμα το οποίο σε κάποιες συγκεκριμένες στιγμές δημιουργεί μια πτώση τάσης που θέλω να αποφύγω.
    Προσπάθησα να σκεφτώ κάποια υλοποίηση με κάποια επαναφορτιζόμενη μπαταρία αλλά δεν μου έρχεται τίποτα. Έτσι κατέληξα
    στη χρήση supercap (http://www.ebay.com/itm/6-pcs-0-047F...item53ee4d0add). Ποιοί είναι οι προβληματισμοί μου τώρα.
    Το κύκλωμα είναι στα 5V μεκατανάλωση 2W μέγιστο. Η διάρκεια της πτώσης τάσεις είναι περίπου στα 100-200ms και δεν θέλω
    το κύκλωμα να πέσει κάτω από τα 4.6-4.75V. Μπορώ να υπολογίσω την χωρητικότητα του πυκνωτή απο τον τύπο εκφόρτισης για να δω αν με καλύπτει, αλλά πώς θα περιορίσω το μέγιστο ρεύμα εκφόρτισης και πως θα αποτρέψω να περάσει ρεύμα προς την τροφοδοσία του κυκλώματος (με την προυπόθεση οτι ο πυκνωτής θα μπει παράλληλα). Σκέφτηκα τη χρήση διόδου στη γραμμή που έρχεται απο την τροφοδοσία αλλά νομίζω θα υπάρξει και πτώση τάσης στο κύκλωμα μετά.

    Υ.Γ. Επειδή αναφέρω γενικά "κύκλωμα", για όσους γνωρίζουν πρόκειται για ένα RaspberryPi πάνω σε ένα Motorola Lapdock. Όταν κλείνεις το καπάκι δημιουργείται μια πτώση τάσης και το Raspberry κάνει restart. Αυτό θέλω να αποφύγω. Και εδώ η δικιά μου υλοποίηση http://www.youtube.com/watch?v=zPGt2EmQEo8

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Όπως αναφέρεις χρειάζεσαι ~0,5Α (I=P/V =>2/5=0,4A) για 200mS,
    σε coulomb 0,5*0,2=100mC και Farad 0,1/5=0,02F (δηλαδή μια χαρά είναι αυτός στο λινκ).

    Coulomb=time*amber
    Farad=coulomb/volt

    Τώρα για δίοδο μπορείς να δοκιμάσεις με μια schottky που έχει μικρή Vfwd.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Ενδιαφερον. Εχεις να προτεινεις καποια συγκεκριμενη διοδο για το παρον κυκλωμα; Επισης τι μπορω να κανω για να μην ξεφορτιζεται ο πυκνωτης πανω στο κυκλωμα οταν κλεινω το τροφοδοτικο; Γιατι δεν ξερω αν θα ειναι και οτι καλυτερο να υπαρχει μια σταδιακη πτωση τασης μεχρι να ξεφορτιστει ο πυκνωτης οταν κλεινω το ρευμα. Το μονο που μου ερχεται τωρα ειναι να ενας διακοπτης διπλης γραμμης που να κλεινει και το ρευμα του πυκνωτη προς το κυκλωμα και μια αντισταση εκφορτισης παραλληλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε με μια BAT54, για το άλλο δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Εννοείς δεν υπάρχει θέμα αν το αφήσω απλά έτσι και βάλω και μια αντίσταση εκφόρτισης
    παράλληλα ή να κάνω αυτό με το διακόπτη? Απ' ότι είδα στο datasheet η ΒΑΤ54 είναι μέχρι
    200mA με peak τα 300 και το Vf φτάνει τα 0.8V στα 100mA. Άμα βάλω αρκετές παράλληλα
    θα είναι μπακαλίστικη λύση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο έχει μικρό ρεύμα εξόδου, δες κάποιες σε 1N5817, 18, 19 αλλά έχουν ~0,5V Vfwd.

    Εννοούσα πως δεν νομίζω να υπάρχει θέμα να το αφήσεις ως έχει (χωρίς αντίσταση, διακόπτη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Η μαλακία είναι ότι το "τροφοδοτικό" παίζει να έχει δίοδο πρστασίας αλλά είναι δύσκολο να το ψάξω εκεί που βρίσκεται.
    Καμιά άλλη ιδέα πέρα από δίοδο?

    Υ.Γ. Βασικά υπάρχει τρόπος να το τεστάρω εξωτερικά σαν black box? Π.χ. να δω αν παρουσιάζει αντίσταση με αντίθετης φοράς ρεύμα και πόση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Αφήνεις το "τροφοδοτικό" ως έχει και βάζεις ένα διακοπτικό σταθεροποιητή http://www.ebay.com/itm/1pcs-DC-DC-C...item5d3763f501.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Jimakos_Sn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    138

    Προεπιλογή

    Αυτό βλέπω έχει δίοδο προστασίας στην έξοδο. Το προτείνεις σε συνδιασμό με τον supercap ή υπάρχει περίπτωση να προλαβαίνει να κάνει μόνο του step up την πτώση τάσης? Γιατί δεν ξέρω ακριβως αν είναι πτώση τάσης ή τελείως κενό. Παλμογράφος δεν μου βρίσκεται διαθέσιμος. Πιστεύω πάντως να καταφέρω να το χωρέσω. Να 'σαι καλά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Θα βάλεις αυτό μόνο του και ΑΝ υπάρξει κάποιο θέμα θα βάλεις στην είσοδο του έναν πυκνωτή με μια δίοδο (έτσι και αλλιώς δουλεύει από 900mV).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Supercap - C = 1F
    By PsychotIC_N4n0b0t in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-10, 16:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας