Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Λοιπόν… παιδιά θα σας την πω την σκέψη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    8

    Lightbulb Λοιπόν… παιδιά θα σας την πω την σκέψη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ.

    Λοιπόν… παιδιά θα σας την πω την σκέψη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, λέω με την βοήθεια σας να επιχειρήσω να εγκαταστήσω και να προγραμματίσω, γιατί μας έχουν κατακλέψει. από την αρχή ένα σύστημα ασφαλείας και είναι η πρώτη μου φορά γιατί ασχολούμαι πιο πολύ με tv. Τώρα η θα μπλέξω η αν τα καταφέρω θα είναι μόνο με την Βοήθεια σας. Τι λέτε? Να το τολμήσω? Θα μου κάνετε την τιμή να μου εξηγήσετε τα βασικά, και την σειρά που πρέπει να ακολουθήσω βήμα βήμα? Αν ΝΑΙ?!
    Έχω ήδη αγοράσει από ένα προμηθευτή μου την κεντρική μονάδα που είναι και ασύρματη με τηλεφωνητή 8 ζώνες, σειρήνα, χειριστήριο, τηλεκοντρόλ, την μπαταρία του, και 8 αντιστάσεις 2,2k τις οποίες και τοποθέτησα όπως αναφέρει το manual στη Φώτο. όσο για μάρκα? Κινέζος είναι αλλά πολύ καλός από ότι μου είπε ο προμηθευτής μου. Αύριο θα σας ανεβάσω και Φώτο.
    Αυτό που θέλω να μου προτείνετε είναι προμηθευτές για ανιχνευτές εξωτερικού χώρου αξιόπιστους και όσο πιο οικονομικά γίνετε.
    Τώρα Πρώτον. Το σπίτι που θα καλύψω είναι μονοκατοικία 90τμ περίπου και βρίσκετε ακριβώς στην μέση ενός οικόπεδου 300τμ περίπου. Σκέπτωμε εγώ και θέλω την γνώμη σας, να περάσω καλώδια έξω, ενσύρματα διότι θα κατοικεί πλέον έγκυος στο σπίτι, 4 αξιόπιστους ανιχνευτές 180m, έναν στην κάθε πλευρά του σπιτιού που να μην ενεργοποιούνται με δέντρα και σκύλο λυκόσκυλο άνω των 30 κιλών.
    Και δεύτερον την εμπειρία σας για τον πραγματισμό. Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Κινεζος ασυρματος και αξιοπιστος ειναι πραγματα που δεν πανε μαζι θα σε ταραξει στους ψευδοσυναγερμους.
    Αν σε εχουν κλεψει ηδη πανε σε κατι αξιοπιστο
    Οι ανιχνευτες για κατοικιδια ως συνηθως δεν καλυπτουν τοσο μεγαλα ζωα ειναι για μικρα ζωα 20-25κιλα και οι αξιοπιστοι εξωτερικοι ανιχνευτες ειναι αρκετα ακριβοι , για εξω αν βολευει η αυλη καλυτερα να βαλεις περιμετρικα beams καλης ποιοτητας.



    Εδω μπορεις να διαβασεις εναν πολυ καλο οδηγο για συστηματα ασφαλειας
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104

    Και με την αναζητηση μπορεις να βρεις πολλα θεματα που εχουν συζητηθει αυτα που ψαχνεις
    οπως τα παρακατω

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=security+diy

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=security+diy

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=security+diy

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν… παιδιά θα σας την πω την σκέψη μου και ελπίζω να μην παρεξηγηθώ, λέω με την βοήθεια σας να επιχειρήσω να εγκαταστήσω και να προγραμματίσω, γιατί μας έχουν κατακλέψει. από την αρχή ένα σύστημα ασφαλείας και είναι η πρώτη μου φορά γιατί ασχολούμαι πιο πολύ με tv. Τώρα η θα μπλέξω η αν τα καταφέρω θα είναι μόνο με την Βοήθεια σας. Τι λέτε? Να το τολμήσω? Θα μου κάνετε την τιμή να μου εξηγήσετε τα βασικά, και την σειρά που πρέπει να ακολουθήσω βήμα βήμα? Αν ΝΑΙ?!
    Έχω ήδη αγοράσει από ένα προμηθευτή μου την κεντρική μονάδα που είναι και ασύρματη με τηλεφωνητή 8 ζώνες, σειρήνα, χειριστήριο, τηλεκοντρόλ, την μπαταρία του, και 8 αντιστάσεις 2,2k τις οποίες και τοποθέτησα όπως αναφέρει το manual στη Φώτο. όσο για μάρκα? Κινέζος είναι αλλά πολύ καλός από ότι μου είπε ο προμηθευτής μου. Αύριο θα σας ανεβάσω και Φώτο.
    Αυτό που θέλω να μου προτείνετε είναι προμηθευτές για ανιχνευτές εξωτερικού χώρου αξιόπιστους και όσο πιο οικονομικά γίνετε.
    Τώρα Πρώτον. Το σπίτι που θα καλύψω είναι μονοκατοικία 90τμ περίπου και βρίσκετε ακριβώς στην μέση ενός οικόπεδου 300τμ περίπου. Σκέπτωμε εγώ και θέλω την γνώμη σας, να περάσω καλώδια έξω, ενσύρματα διότι θα κατοικεί πλέον έγκυος στο σπίτι, 4 αξιόπιστους ανιχνευτές 180m, έναν στην κάθε πλευρά του σπιτιού που να μην ενεργοποιούνται με δέντρα και σκύλο λυκόσκυλο άνω των 30 κιλών.
    Και δεύτερον την εμπειρία σας για τον πραγματισμό. Ευχαριστώ!
    Ενσύρματα έξω λόγω εγκύου και μέσα ασύρματα ?

    Για ξανασκέψου τις απαιτήσεις σου και του τι κάνεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Αν η έγκυος έχει κινητό τότε το μόνο που δε θα έπρεπε να σε πειράζει είναι ακτινοβολία των (επώνυμων) ασύρματων συναγερμών που είναι σχεδόν μηδαμινή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Μεσσηνια
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι με πολύ καλή εξωτερική κάλυψη μέσα δεν χρειάζεται. Ούτε ανέφερα κάτι ασύρματο για μέσα. Αλώστε προμηθεύτηκα και 4 dummy κάμερες με led για τις 4 πλευρές. Ερώτηση. Δεν υπάρχουν ανιχνευτές 180m για τους 4 τοίχους που σκεπτομε να βάλω π.χ. διπλής τριπλής ζώνης που να ρυθμίζονται ώστε το σκυλί να μην ‘κόβει’, κάποια ζώνη?
    Και κάτι ακόμα παιδιά. Η ενσύρματη σύνδεση με αξιόπιστα υλικά δεν μηδενίζη τους ψευτοσυναγερμους?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    ενσύρματες συνδέσεις με κολλήσεις και αξιόπιστα περιφεριακά σωστά τοποθετημένα και με χρήστες που απενεργοποιουν τον συναγερμό πριν προκαλέσουν μόνοι τους παραβίαση ναι, μηδενίζουν τους ψευδοσυναγερμούς

    Αλλα εφόσον μπαινει η έγκυος στην συζήτηση, άσε τον κινέζο και βάλε κάτι επώνυμο με προδιαγραφές. Αν γνωρίζεις ηλεκτρισμό, με διάβασμα, προσοχή στην λεπτομέρεια και υπομονή, θα είσαι μια χαρά. Και με τις dummy καμερες διαφωνώ. Αντι για 4 ψευτικες, πάρε δύο ότι ξεφτίλα φθηνότερη κανονική κάμερα αν δεν θες να δώσεις χρήματα και τις συνδέεις στην τηλεόρασή σου ή σε μια μικρή 7" οθόνη αυτοκινήτου των 30 ευρώ. Αν χτυπήσει ο συναγερμός, θα μπορείς να έχεις εικόνα του εξωτερικού χώρου χωρίς να ανοίξεις πορτοπαράθυρα. Πολύ σημαντικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    παιδιά δεν μπορω να ακούω κινέζος και κινέζος βαρέθηκα να το ακούω δηλαδή αυτά που παίρνετε (εσείς) δεν είναι κινεζικά είναι Γερμανικά αγγλικά ισραηλινά βελγικό ελληνικά τι άντε με τον κινέζο βαρέθηκα να τα ακούω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά δεν μπορω να ακούω κινέζος και κινέζος βαρέθηκα να το ακούω δηλαδή αυτά που παίρνετε (εσείς) δεν είναι κινεζικά είναι Γερμανικά αγγλικά ισραηλινά βελγικό ελληνικά τι άντε με τον κινέζο βαρέθηκα να τα ακούω
    ρε αδερφέ μην τρελαίνεσαι.. μαζί σου.. κι εγώ σε δύο σπίτια δικών μου ανθρώπων κινέζο έχω βάλει (και τους έχω απο κοντά για τυχόν προβλήματα) λόγω οικονομικής δυσχέρειας.. όταν λέμε κινέζο εννοούμε επώνυμη εταιρία κινεζικών συμφερόντων. Οχι μόνο τα no-name κινέζικα. Σχεδόν όλα στην κίνα φτιάχνονται αλλά έχει μείνει η "ρετσινιά" καλώς ή κακώς σε όσα ειναι no name ή επώνυμα κινεζικών συμφερόντων.. Κινέζος είναι πχ και ο Huawei, κινέζος και ο ΖΤΕ, επώνυμος αλλά Κινέζος, όχι όμως ότι είναι και κακός.
    Και ο Roiscok μια τέτοια φάση είναι (αν και δεν συγκρίνεται φυσικά με ολόκληρη Huawei έτσι, μην παρεξηγηθούμε...). Αμα χαλάσει, είτε θα επισκευαστεί με 30 ευρώ, είτε θα αντικατασταθεί από Ελληνα (= sigma) για να υποστηρίζουμε και την πατρίδα, με την πρώτη ευκαιρία οικονομικής ανάσας. Προσωπικά ειμαι περισσότερο εναντίον του "Γερμανού", παρά του "κινέζου"..

    και συγνώμη για το off topic από τον φίλο που άνοιξε το thread

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Το νέο μου τραγούδι. Ελπίζω να σας αρέσει
    By misterno in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-17, 17:58
  2. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By keap in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 21:04
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 11:23
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-12, 17:52
  5. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 18:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας