Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ρύθμιση ταχύτητας ανεμιστήρα αερόθερμου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή Ρύθμιση ταχύτητας ανεμιστήρα αερόθερμου

    Γεια σας.
    Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια ιδέα που έχω. Έχω ένα αερόθερμο το οποίο με έχει βολέψει πάρα πολύ. Ωστόσο κάποιες φορές ζεσταίνει περισσότερο από όσο θέλω. Συνεπώς σκέφτηκα να του βάλω ένα dimmer και να ρυθμίζω έτσι την ισχύ του. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να ρυθμίζω και τις στροφές του ανεμιστήρα, ώστε να μην βγάζει κρύο αέρα. Και εκεί είναι το πρόβλημα..

    Γίνεται να ρυθμίζω την ταχύτητα του ανεμιστήρα με το dimmer ή θα έχω προβλήματα (υπερθέρμανση κλπ)? Γενικά στα τοπικ που βρήκα εδω μέσα σχετικά με το θέμα, δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη ποια είναι τελικά η ενδεδειγμένη λύση. Επίσης το μοτέρ που χρησιμοποιεί το αερόθερμο τι τύπου θεωρείται? Το μοτέρ που έχει μοιάζει με αυτό:
    http://www.eaparts.gr/content.aspx?c...11&cpi=&s=&l=1

    Μια άλλη ιδέα που είχα ήταν να το ελέγξω με μικροελεγκτή και να του στέλνω ολόκληρες ημιπεριόδους, αλλά και πάλι δεν ξέρω πόσο καλή ιδέα είναι τόσο τεχνικά, όσο και από άποψη θορύβου (φοβάμαι μηπως ακούγεται ένα βουιτό από τη διακεκομένη λειτουργία)

    Τι λύση πιστεύετε πως μπορώ να ακολουθήσω χωρίς να κινδυνεύω να κάψω το μοτερ?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    το να μειωσεις τις στροφες του μοτερ δε θα ηταν καλο γιατι θα υπερθερμανθει η αντισταση θερμανσης του αεροθερμου πιστευω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Σωστό αυτό που λες, αλλά έχω σκοπό να μειώνω τη ταχύτητα μόνο όταν το δουλεύω σε μειωμένη ισχύ. Τώρα βγάζει περίπου 70 βαθμούς στην έξοδο. Αν δουλεύω την αντίσταση στη μισή ισχύ, η έξοδος θα είναι κάπου στους 35-40 βαθμούς με την ίδια ταχύτητα ανεμιστήρα. Οπότε θέλω να μειώνω τη ταχύτητα του ανεμιστήρα ώστε να συνεχίσω να έχω περίπου 70 βαθμούς στην έξοδο.
    Έτσι δεν θα κινδυνεύω να υπερθερμανθεί η αντίσταση. Εκτός αυτού η αντίσταση έχει δική της προστασία υπερθέρμανσης.

    Ουσιαστικά στόχος μου είναι να το λειτουργώ με μειωμένη ισχύ, αλλά σχεδόν εξίσου ζεστή έξοδο αέρα. Αυτός είναι και ο λόγος που πάω σε "πατέντα" γιατί τα οικονομικά του εμπορίου στην χαμηλή σκάλα βγάζουν οριακά ανεκτό αέρα, αφού δεν μειώνουν τις στροφές του ανεμιστήρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Χμμ... κανείς δεν έχει δοκιμάσει κάτι τέτοιο? :/ Έστω μια κατεύθυνση προς τα που να ψάξω? Βρήκα αυτό:
    http://www.st.com/internet/com/TECHN...CD00003856.pdf

    Το κύκλωμα στο figure 9 κάνει για ρύθμιση ανεμιστήρα ή όχι? Από όσα έχω διαβάσει κατάλαβα πως είναι καλύτερα το μοτέρ να έχει καρβουνάκια. Τι γίνεται όμως στη περίπτωση των αερόθερμων? Οι ανεμιστήρες οι επιτραπέζιοι πώς ρυθμίζουν στροφές? Ή οι ελεγκτές ανεμιστήρων οι επίτοιχοι που έχουν 3 ταχύτητες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Τα πράγματα είναι πιο απλά από ότι νομίζεις ..
    Βάλτο στην χαμηλότερη σκάλα που έχει το αερόθερμο σου ... (εκεί που λες ότι σου δίνει 35 - 40 βαθμούς)

    Στην συνέχεια όλα τα αερόθερμα έχουν μια (είσοδο αέρα) ... εκεί στην είσοδο αέρα κάλυψε σταδιακά τόσο όσο χρειάζεται (για να εμποδίσει τον αέρα να εισέρχεται) ... τόσο όσο να μετρήσεις τελικά 70 βαθμούς που είναι και το όριο του. και καθάρισες

    Ή κάνε περιστροφικό και μετακινούμενο αυτό το διάφραγμα (εμπόδιο) ... για να έχεις και "φυσικό" dimmer !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 13:03
  2. ρύθμση ταχύτητας ανεμιστήρα
    By haris_216 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-11, 10:34
  3. ελεγχος ταχύτητας ανεμιστήρα
    By darthtony in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 00:00
  4. Ρύθμιση ανεμιστήρα με ροοστάτη
    By turist in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-04, 03:34
  5. Έλεγχος Ταχύτητας Ανεμιστήρα 12V
    By nikjohn in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-04, 19:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας