Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: arduino και sd καρτα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη dal_kos
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αν μιλάμε για την ethernet shield που δέχεται micro-sd, τότε δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από άποψη διαιρέτη τάσης κλπ. Απλά βάζεις τη κάρτα και τρέχεις κάποιο από τα παραδείγματα. Προσοχή δώσε στον καθορισμό του CS pin στον κώδικα, που είναι το 4 για την SD στην Ethernet shield. Δυστυχώς δεν μπορείς να φορτώσεις κάτι μεγαλύτερο στο Arduino μέσω SD από όσο ξέρω. Αν θες δυνατότητα για μεγαλύτερα sketch, θα πρέπει να πας σε Arduino Mega, αν ήδη γεμίζεις τον 328.
    Ωστόσο αν κατάλαβα καλά τώρα αρχίζεις, οπότε μήπως δεν διαχειρίζεσαι σωστά το χώρο σου? Καλό είναι να αποφεύγεις χρήση float στα προγράμματά σου όπου δεν είναι απαραίτητο, να μη φορτώνεις βιβλιοθήκες που δε χρησιμοποιείς κλπ.

    Αν έχεις από τα πρώτα Arduino που φοράνε AtMega168, μπορείς να του βάλεις AtMega328 και να διπλασιάσεις το διαθέσιμο χώρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από takhs764 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω για της απαντησεις σας ξεχασα να αναφερω οτι μιλω για την sd cart ethernet το ιδιο κανει και αυτη;
    και εγω νομιζα μηπως μπορουσα να φωρτοσω καποιο sketch πολυ μεγαλο απο αυτο που χωραει το uno

    Μπορείς να φορτώσεις αρχεία html ενα web site δηλαδή, και άλλα πολλά. Δές εδώ ένα παράδειγμα http://www.grobot.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=28&t=1141 αναβοσβήνεις ένα λεντ μέσα απο ένα αρχείο html που είναι αποθηκευμένο μέσα στην sd κάρτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
    http://www.GRobot.gr

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dal_kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μιλάμε για την ethernet shield που δέχεται micro-sd, τότε δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο από άποψη διαιρέτη τάσης κλπ. Απλά βάζεις τη κάρτα και τρέχεις κάποιο από τα παραδείγματα. Προσοχή δώσε στον καθορισμό του CS pin στον κώδικα, που είναι το 4 για την SD στην Ethernet shield. Δυστυχώς δεν μπορείς να φορτώσεις κάτι μεγαλύτερο στο Arduino μέσω SD από όσο ξέρω. Αν θες δυνατότητα για μεγαλύτερα sketch, θα πρέπει να πας σε Arduino Mega, αν ήδη γεμίζεις τον 328.
    Ωστόσο αν κατάλαβα καλά τώρα αρχίζεις, οπότε μήπως δεν διαχειρίζεσαι σωστά το χώρο σου? Καλό είναι να αποφεύγεις χρήση float στα προγράμματά σου όπου δεν είναι απαραίτητο, να μη φορτώνεις βιβλιοθήκες που δε χρησιμοποιείς κλπ.

    Αν έχεις από τα πρώτα Arduino που φοράνε AtMega168, μπορείς να του βάλεις AtMega328 και να διπλασιάσεις το διαθέσιμο χώρο.
    σε ευχαριστω οχι εχω το τελευτεο uno r3 απλο εχω βρει ενα παραδειγμα αυτο http://www.freetronics.com/blogs/new...o#.UQ6IlR3ZZxY και λεω μηπως το φωρτονα στο uno(παντως στο mega που το φωρτοσα δουλευει πολυ καλα αλλα επειδη μου δηνει μονο 8 εξοδους)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να φορτώσεις αρχεία html ενα web site δηλαδή, και άλλα πολλά. Δές εδώ ένα παράδειγμα http://www.grobot.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=28&t=1141 αναβοσβήνεις ένα λεντ μέσα απο ένα αρχείο html που είναι αποθηκευμένο μέσα στην sd κάρτα.
    δεν με εχει βοηθειση και πολυ, δεν τα εχω καταφερει ακομα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη dikos
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Είναι το πιο απλό παράδειγμα, κάνε βήμα βήμα τις οδηγίες και θα δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΥΛΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ
    http://www.GRobot.gr

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Εχω φτιαξει ενα quadcopter και προσπαθησα να φτιαξω ενα datalogger με μια sd card αλλα ειδα οτι ο χρονος εγγραφης των τιμων σε αυτην ηταν απαγορευτικη.
    Ο κυριος βροχος στο προγραμμα μου εκτελειται καθε 2.5ms(400Hz) και θελω σε καθε εκτελεση του να καταγραφονται καποια δεδομενα οπως του gps,του γυροσκοποιου και του επιταχυνσιομετρου
    ομως η αμμεση εγγραφη τελικα δεν ειναι εφικτη καθως ηθελε πανω απο 15ms.Εψαξα στο νετ για το πως το καταφερνουν μιας και υπαρχουν drone που εχουν datalogger χρησιμοποιοντας μια sd card
    οπως το pixhawk και το ardupilot με τη χρηση μιας dataflash αλλα δεν καταλαβαινω πως το κανουν.
    Γενικα τι τροπους εχω ωστε να πετυχω αυτην την καταγραφη??
    Να κανω καπου μερικη εγγραφη τον δεδομενων αυτων και μετα να στελνονται στην καρτα??Εγω θελω η εγγραφη των δεδομενων οπου και αν γινεται αυτη να κανει το πολυ ~100us.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Η καρτα δουλσυει με spi διαυλο αυξησε τη συχνοτητα μεχρι εκει που περνει η καρτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    To arduino δεν είναι καλά στημένο για τέτοιες εφαρμογές. Αυτά που αναφέρεις πολύ πιθανό να έχουν και περιφερειακό SD μέσα στον μΕ.

    Ο βέλτιστος τρόπος είναι να κάνεις χρήση του hardware και τα πάντα από interrupt για να είναι ασύγχρονα μεταξύ τους.

    Το να κάνεις την βιβλιοθήκη της SD interrupt driven είναι δύσκολο γιατί είναι χάος.
    Η εύκολη/σίγουρη λύση είναι με co-processor, ένα 2ο atmega που θα του στέλνεις τις τιμές με SPI ή παράλληλα και αυτός θα τις γράφει σε μια SD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή

    με ποιο εγκέφαλο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    με ποιο εγκέφαλο ?
    Θέμα: arduino και sd καρτα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. καρτα ηχου και παλμογραφοσ
    By finos in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 10:36
  2. Καρτα ηχου και Windows 8 Προβλημα!!
    By Mixalis xania in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-13, 16:17
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-11, 02:09
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-09, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας