Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 44

Θέμα: Μπαταρία Αυτοκινήτου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή Μπαταρία Αυτοκινήτου

    Καλησπέρα σας.

    Έχω μία Bosch μπαταρία αυτοκινήτου κλειστού τύπου και έχω αφήσει αχρησιμοποίητη από τον Οκτώβρη. Και έχει πέσει σε 5.9V τάση. Πήρα αυτό το φορτιστή από το LIDL αλλά την αναγνωρίζει σαν 6V και δεν τη φορτίζει.

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να την φορτίσω με αυτό τον φορτιστή?

    Άμα την βάλω παράλληλα με μία άλλη μπαταρία 12V(φορτισμένη) πάνω στο φορτιστή, έστω για να ξεκινήσει ο φορτιστής, θα υπάρχει πρόβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    αν η μπαταρια του αυτοκινητου ειναι 12v και εχει φτασει στα 5.9 οπως λες τοτε μαλλον δεν μιλαμε για αδυναμια φορτισης αλλα για καταστροφη της μπαταριας...αν καποιο απο τα στοιχεια της μπαταριας μεσα ειναι κομμενο η χαλασμενο τοτε δεν μπορει κανενας φορτιστης να στην φορτισει..ποσο μαλλον αυτος που δειχνεις τον οποιο καποτε τον ειχα παρει κι εγω αλλα δεν ειναι καλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Αφορτιστη μπαταρια οπως και ναχει θα δειχνει χαμηλαη ταση και θα μπερδευει τον φορτιστη.Δοκιμασες να τον προγραμματισεις απο το μπουτον με τις επιλογες?Λογικα αν το βαλεις στα 12 βολτ και αναψει το ενδεικτικο λεντ θα φορτιζει κανονικα.
    Επισης το τρυκ με την δευτερη μπαταρια λογικα γινεται, αλλα πρωτα προσπαθησε να την φορτισεις μονη της.Και να ξερεις οτι θελει αρκετες ωρες για πληρη φορτιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Έχω ακούσει από φίλο στο είδος (ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων) να πάει να ενώσει μια άδεια μπαταρία με μια γεμάτη (σε φορτηγό) και είχε χώσει και το κεφάλι του μέσα !!! .... και έσκασε στα μούτρα του η μπαταρία ! και πασαλείφτηκε παντού με υγρά μπαταρίας ... ευτυχώς που υπήρχε μια βρύση εκεί κοντά και ξεπλύθηκε ταχύτατα ... και αργότερα σε οφθαλμίατρο για τα μάτια .

    Αυτοί οι φορτιστές του Lidl έτυχε να δω το φυλλάδιο (της περασμένης βδομάδας) ... μου φαίνεται ανέφερε ότι ήταν και για επιλογή 6V φόρτιση. εκτός για 12

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Αν οι δυο μπαταρίες έχουν μεγάλη διαφορά στην τάση ( ή ακόμα και όχι τόσο μεγάλη) πρέπει να παρεμβάλλεις αντιστάτη φορτίου για να περιορίσεις το ρεύμα.
    Σχετικά με αυτό, για το αν είναι ασφαλές, ρωτάω σε άλλο ποστ και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. Συνεπώς συστήνω να αποφύγεις το θέμα με την μπαταρία. Δεν έχεις ένα τροφοδοτικό μικρό πχ στα 9 ή στα 12 να της συνδέσεις, να ανέβει στιγμιαία και να αναγνωρίσει τα 12 ο φορτιστής του LIDL; Βάλτα και παράλληλα αν θες, θα δει ο LIDL τα 9 ή 12 του φορτιστή και θα σεταριστεί στα 12
    Εναλλακτικά, φόρτισε την κανονικά με κανένα μικρό πακ 9 ή 12 αρκετά ώστε να τριγκαριστεί στα 12 του LIDL

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη DLS 33
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    539

    Προεπιλογή

    O φορτιστης απο τα LIDL .....
    Τελευταια που πηρα εναν με 20Ε , προχθες τον εβαλα και φορτισε μια μπαταρια 200Α απο την βαβμακοσυλεκτικη μηχανη.
    Η μπαταρια ειχε να φορτισει απο Οκτωβριο και την φορτισε σε 48 ωρες μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    https://www.youtube.com/watch?v=oZPENPIspcI
    Case MXM 190 --- Fiat F110 --- GSXR 1100 WP
    https://prnt.sc/isjgx1

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς μικρό τροφοδοτικό?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν οι δυο μπαταρίες έχουν μεγάλη διαφορά στην τάση ( ή ακόμα και όχι τόσο μεγάλη) πρέπει να παρεμβάλλεις αντιστάτη φορτίου για να περιορίσεις το ρεύμα.
    Σχετικά με αυτό, για το αν είναι ασφαλές, ρωτάω σε άλλο ποστ και δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα. Συνεπώς συστήνω να αποφύγεις το θέμα με την μπαταρία. Δεν έχεις ένα τροφοδοτικό μικρό πχ στα 9 ή στα 12 να της συνδέσεις, να ανέβει στιγμιαία και να αναγνωρίσει τα 12 ο φορτιστής του LIDL; Βάλτα και παράλληλα αν θες, θα δει ο LIDL τα 9 ή 12 του φορτιστή και θα σεταριστεί στα 12
    Εναλλακτικά, φόρτισε την κανονικά με κανένα μικρό πακ 9 ή 12 αρκετά ώστε να τριγκαριστεί στα 12 του LIDL

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Π.χ εργαστηριακό τροφοδοτικό πάγκου, ή εν ανάγκει ένα πακ
    44140b862d0384b42cf5f6df19fbffac.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    τέτοια έχω. Μπορεί να φορτίσει ένα τέτοιο μια μπαταρία αυτοκινήτου? έστω και για λίγο?

    Ο φορτιστής του lidl δε με αφήνει να επιλέξω άλλη επιλογή εκτός από το standby και το 6V. Για να μπορέσει να φορτίσει μπαταρία αυτοκινήτου λέει στο manual πως πρέπει να είναι πάνω από 7.5V. Οπότε στην ουσία εγώ πρέπει με κάποιο τρόπο να φορτίσω την μπαταρία στα 7 - 7.5V ή να ξεγελάσω τον φορτιστή ότι η μπαταρία έχει μεγαλύτερη τάση από τα 5.9V που έχει τώρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Π.χ εργαστηριακό τροφοδοτικό πάγκου, ή εν ανάγκει ένα πακ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Ναι μπορεί αλλά πρόσεχε την πολικότητα και χρησιμοποίησε το μόνο τόσο ώστε να καταφέρει ο φορτιστής του lidl να το φορτίσει σωστά. Δεν ειναι φτιαγμένα για αυτό τον σκοπό άρα θα ζεσταθεί αν το παρακάνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρία αυτοκινήτου, που?
    By Dbnn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 18:03
  2. Μπαταρία αυτοκινήτου Κλειστού τύπου.
    By bolsevikos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-15, 00:19
  3. Μπαταρία αυτοκινήτου
    By Xristos 987 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-15, 22:54
  4. Μπαταρία αυτοκινήτου.
    By Danza in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 14:45
  5. Μπαταρία αυτοκινήτου σε ups
    By popeye68 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-11, 00:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας