Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 68

Θέμα: Πρόβλημα κίνησης μικροελενκτών τις πρωινές ώρες!

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τα fuses που έχουν να κάνουν με τον oscillator τα έχεις ενεργοποιήσει?

    απο wiki

    A crystal's frequency characteristic depends on the shape or 'cut' of the crystal. A tuning fork crystal is usually cut such that its frequency over temperature is a parabolic curve centered around 25 °C. This means that a tuning fork crystal oscillator will resonate close to its target frequency at room temperature, but will slow down when the temperature either increases or decreases from room temperature. A common parabolic coefficient for a 32 kHz tuning fork crystal is −0.04 ppm/°C².In a real application, this means that a clock built using a regular 32 kHz tuning fork crystal will keep good time at room temperature, lose 2 minutes per year at 10 degrees Celsius above (or below) room temperature and lose 8 minutes per year at 20 degrees Celsius above (or below) room temperature due to the quartz crystal.


    [edit]
    επίσης οι κεραμικοί πυκνωτές είναι και αυτοί αναξιόπιστοι απο θέμα θερμοκρασίας,
    τανταλίου, πολυεστερικοί , ακόμα και οι μονολιθικοί κεραμικοί είναι καλύτερης ποιότητας
    Είδα και στο νετ οτι υπάρχουν ειδικοί κρύσταλοι για διάφορες θερμοκρασίες,
    σε τι θερμοκρασίες συναντάς το πρόβλημα?ειμαι και εγώ περίεργος να δω πως θα λυθεί

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 16-02-13 στις 17:43

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Δοκιμή με Silica / Ρύζι για την υγρασία έκανες ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Στείλε μια φωτογραφία απο την πλακέτα σου και από τις δυο πλευρες και από τα υλικά σου να τα δούμε.
    Πρίν αρχίζεις να παίζεις με πυκωτές και κρυστάλλους, μπορείς να μας πεις σε ποια συχνότητα είναι ο κρύσταλλος; επίσης στο pic είναι σε ΧΤ ή HS ρύθμιση; Μπορείς να δεις με ένα παλμογράφο με γρήγορο probe στο x10 ή χ100 στα πόδια του κρυστάλλου όταν τρέχει και όταν δεν τρέχει; Συνήθως από με τον παλμογράφο βγάζεις άκρη τι γίνεται.

    Δες επίσης το Pad στον κρύσταλλο μήπως είναι ίσα με το σώμα του κρυστάλλου και κάνει ψιλο βραχυκυκλώματα. Ή σήκωσε λίγο τον κρύσταλο απο την πλακέτα (1 χιλιοστό).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hurt30 : 16-02-13 στις 18:16

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Ανέβασε και το σχηματικό με τον pic αν μπορείς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Banned
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Δεν έχω μελετήσει τους μικροελεγκτές που δουλεύεις υποστηρίζουν internal osc?
    Μία γρήγορη σκέψη έκανα δεν είμαι απόλυτα σίγουρος όσον αφορά την αξιοπιστία με εσωτερικό ταλαντωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    504

    Προεπιλογή

    λοιπόν έβγαλα μερικές φωτογραφίες απο την πλακέτα
    DSCN0578.jpgDSCN0584.jpgDSCN0592.jpg


    ήταν το πρώτο μου σχέδιο. ξέρω δεν ειναι και ότι καλύτερο αλλα καθε αρχή και δύσκολη

    αγόρασα ενα ψυκτικό και έκανα δοκιμές. παρατήρησα κάτι που μου φάνηκε παράξενο. όταν ψέκασα στο vcap που ειναι πανω απο τον pic32 (αν δείτε) τότε όταν αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα την πλακέτα με το ρεύμα, δεν ξεκίνησε. μόλις ζέστανα λίγο τον πυκνωτή απο πλάγια (ώστε να μην ζεστάνω τιποτα άλλο όσο μπόρεσα) τότε ξαφνικά ξαναδούλεψε!

    υπάρχει περίπτωση να φταίει ο vcap; ειναι μήπως λάθος που έβαλα ηλεκτρολητικό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    To pin ENVREG πρέπει να είναι στην τάση και το VCAP γειωμένο. Επίσης δοκίμασε τον VCAP να τον αλλάξεις σε κεραμικό ή τανταλίου.

    H αντίσταση στο MCLR πόσο είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgz : 21-02-13 στις 16:32

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από acmilangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπόν έβγαλα μερικές φωτογραφίες απο την πλακέτα
    DSCN0578.jpgDSCN0584.jpgDSCN0592.jpg


    ήταν το πρώτο μου σχέδιο. ξέρω δεν ειναι και ότι καλύτερο αλλα καθε αρχή και δύσκολη

    αγόρασα ενα ψυκτικό και έκανα δοκιμές. παρατήρησα κάτι που μου φάνηκε παράξενο. όταν ψέκασα στο vcap που ειναι πανω απο τον pic32 (αν δείτε) τότε όταν αποσύνδεσα και ξανασύνδεσα την πλακέτα με το ρεύμα, δεν ξεκίνησε. μόλις ζέστανα λίγο τον πυκνωτή απο πλάγια (ώστε να μην ζεστάνω τιποτα άλλο όσο μπόρεσα) τότε ξαφνικά ξαναδούλεψε!

    υπάρχει περίπτωση να φταίει ο vcap; ειναι μήπως λάθος που έβαλα ηλεκτρολητικό;
    Λοιπόν!!! Εντάξει δεν μπορείς να πεις ότι είναι και η ιδανικότερη σχεδιαστικά πλακέτα... αφού έχεις προσπαθήσει να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις/γραμμές για οτιδήποτε διασυνδέεις με προς/από τον μΕ!!! Μέχρι και τους αποξευκτικούς πυκνωτές φρόντισες να τοποθετούνται όσο το δυνατόν μακρύτερα από τα ποδια του!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί τα τοποθέτησες έτσι όλα αυτά, σε μιά πλακέτα διπλής όψεως!!! Θα μπορούσες να έχεις φτιάξει την πλακέτα σου στο ~1/4 αυτής!!! Και με πραγματικά κοντά στα πόδια του μΕ τα κρίσημα υλικά του, πχ αποζεύξεις, κρύσταλλο με περιφερειακά του, κλπ! Εδώ προσωπικά ήδη διαπιστώνω ότι το σύστημά σου έχει "προδιάθεση" για να βγάλει προβλήματα!!! Επίσης έχεις 8Μ κρύσταλλο? Αύξησε την χωρήτικότητα στους πυκνωτές του στα ~47π τουλάχιστον!
    Αυτός ο "vcap" που αναφέρεις, είναι ο ηλεκτρολυτικός 10μ? Αν ναι... επέλεξε ΄εναν που να είναι για -40 εώς 105 C! τουλάχιστον...

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    504

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν!!! Εντάξει δεν μπορείς να πεις ότι είναι και η ιδανικότερη σχεδιαστικά πλακέτα... αφού έχεις προσπαθήσει να έχεις όσο το δυνατόν μεγαλύτερες αποστάσεις/γραμμές για οτιδήποτε διασυνδέεις με προς/από τον μΕ!!! Μέχρι και τους αποξευκτικούς πυκνωτές φρόντισες να τοποθετούνται όσο το δυνατόν μακρύτερα από τα ποδια του!!! Δεν καταλαβαίνω γιατί τα τοποθέτησες έτσι όλα αυτά, σε μιά πλακέτα διπλής όψεως!!! Θα μπορούσες να έχεις φτιάξει την πλακέτα σου στο ~1/4 αυτής!!! Και με πραγματικά κοντά στα πόδια του μΕ τα κρίσημα υλικά του, πχ αποζεύξεις, κρύσταλλο με περιφερειακά του, κλπ! Εδώ προσωπικά ήδη διαπιστώνω ότι το σύστημά σου έχει "προδιάθεση" για να βγάλει προβλήματα!!! Επίσης έχεις 8Μ κρύσταλλο? Αύξησε την χωρήτικότητα στους πυκνωτές του στα ~47π τουλάχιστον!
    Αυτός ο "vcap" που αναφέρεις, είναι ο ηλεκτρολυτικός 10μ? Αν ναι... επέλεξε ΄εναν που να είναι για -40 εώς 105 C! τουλάχιστον...
    οκ...μην βαράτε! το ξέρω ότι δεν ειναι "καλή" η πλακέτα....τι ειναι ο 8M;
    ο vcap ειναι 10μ. ηλεκτρολυτικό που έβαλα ειναι σωστά;

    αυτή ειναι η νέα μου πλακέτα ,σαφώς βελτιωμένη πιστεύω...:
    DSCN0602.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    504

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων
    To pin ENVREG πρέπει να είναι στην τάση και το VCAP γειωμένο. Επίσης δοκίμασε τον VCAP να τον αλλάξεις σε κεραμικό ή τανταλίου.

    H αντίσταση στο MCLR πόσο είναι?
    θα το δοκιμάσω.

    η mclear αντίσταση ειναι 10κ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με email alert σε ανίχνευση κίνησης
    By john959 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-18, 13:14
  2. έλεγχος κίνησης βηματικού κινητήρα (πρόβλημα) .
    By ΙωάννηςΜ in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-17, 11:48
  3. Πόσες ώρες?
    By manlifts in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-14, 22:21
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 12:02
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-09, 22:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας