Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Υποβιβασμός τάσης εξόδου τροφοδοτικού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή Υποβιβασμός τάσης εξόδου τροφοδοτικού

    Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ. Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και δε σας κρύβω ότι έχω μάθει (μάλλον έχω οσφρησθεί) αρκετά από το "ομιχλώδες" τοπίο των ηλεκτρονικών.
    Με μπόλικο ελεύθερο χρόνο λοιπόν από τον περασμένο μήνα (ας είναι καλά τα μνημόνια) λόγω αναδουλειάς, είπα να ξεθάψω τις πενιχρές ηλεκτρονικές μου γνώσεις.
    Είχα φτιάξει από τη Β' Λυκείου ένα τροφοδοτικό της Smart kit 3-30V/2,5A για μικροτροφοδοτήσεις (παραδόξως δουλεύει ακόμη μετά από 25 χρόνια!)
    Επειδή όμως χρειάζομαι στην τροφοδότηση, των 12 βόλτ που χρησιμοποιώ περισσότερο, περισσότερα αμπέρ αγόρασα ένα τροφοδοτικό σταθερό στα 12V 10A.
    Μέχρι εδώ καλά. Φτάνοντας όμως σπίτι μου διαπίστωσα ότι η έξοδος του είναι 16 βόλτ (μέτρηση χωρίς φορτίο)
    Αρχικά σκέφτηκα να τοποθετήσω στην έξοδο του ένα LM7812 προκειμένου να έχω υποβίβαση τάσης στα 12 βόλτ, λογικά όμως δεν μπορώ να απαιτήσω με αυτό τον τρόπο τα αμπέρ του τροφοδοτικού (περιορισμός στα 1 με 2 αμπέρ).
    Υπάρχει μήπως κάποιος τρόπος σταθεροποίησης της τάσης εξόδου του τροφοδοτικού στα 12 βόλτ?
    Δε θέλω να κάνω παρέμβαση στο εσωτερικό του κουτιού για να ισχύει η εγγύηση του ενός έτους.
    Ότι χρειαστεί να το κάνω από την έξοδο και μετά.
    Ευχαριστώ.

    Δίοδος σε σειρά υποβιβάζει την τάση κατά 0,7 βόλτ. Άρα για 4 βόλτ υποβιβασμό έχουμε 7 δίοδοι. Ισχύει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kanivallos : 08-02-13 στις 21:11

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    αυτο που αγορασες για 12βολτ και σου βγαζει 16 αναφεροταν ως σταθεροποιημενο εκει που το πηρες?
    γιατι λογικα δεν ειναι σταθεροποιημενο και εχει μετασχηματιστη 12 ac-ανορθωση-εξομαλυνση.

    για τις διοδους ισχυει αλλα η πτωση τασης πανω τους εξαρταται απο το ρευμα που τραβανε και τη θερμοκρασια κ αν υποθεσουμε οτι το τροφοδοτικο σουδεν ειναι σταθεροποιημενο,τοτε 12 βολτ σταθερα δεν θα τα παρεισ.θα παιζει η ταση αναλογα με το φορτιο και το ρευμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Το αγόρασα από Ελληνικό μαγαζί κατόπιν ηλεκτρονικής παραγγελίας και παραλαβή από το μαγαζί.
    Στα χαρακτηριστικά του αναγράφει έξοδο στα 12 βόλτ με παροχή ρεύματος συνεχόμενο μέχρι 10 Α.
    Επιμελώς ίσως δεν αναγράφεται η λέξη "σταθεροποιημένη" στην τάση εξόδου, αλλά 4 βόλτ παραπάνω είναι πολλά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    τι θες να τροφοδοτήσεις
    αν πας να τραβήξεις 10A τότε το πιθανότερο είναι να πέσει και κάτω από τα 12V οπότε ξεχνάς τις διόδους

    δοκίμασε το με μια λάμπα αυτοκινήτου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Τελικά το άνοιξα και είδα τι π@π@ρι@ πήρα!!
    Έχει μέσα τον κλασσικό μετασχηματιστή (για τα αμπερ του) 8 διόδους 2 αντιστάσεις και τους 2 ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές!!
    Α ναι και ασφαλειοθήκη!!
    Το δοκίμασα σε λάμπα αυτοκινήτου και πράγματι κατέβηκε στα 14 βόλτ (με ρεύμα που μέτρησα κοντά στα 2 αμπέρ)
    Είναι γεγονός ότι αν χρειαστώ όλα τα αμπέρ θα κατέβει πολύ χαμηλότερα...
    Ίσως να μη χρειαστεί να αγοράσω τουλάχιστον το σκαμπώ για την αποθήκη, θα βάλω αυτό στη θέση του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Υποβιβασμός τάσης σήματος
    By mtzag in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 14:37
  2. Υποβιβασμός τάσης .
    By ironda19 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 11:02
  3. Υποβιβασμός τάσης DC
    By anypotaktus in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-12, 00:45
  4. Υποβιβασμός τάσης 220
    By ds electronics in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 16:08
  5. Υποβιβασμός τάσης με πυκνωτή
    By beethoven in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-09, 14:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας