Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 37 από 37

Θέμα: Έλεγχος μπαταριών με διαδοχική φόρτιση/αποφόρτιση.

  1. #31
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    1)H Panasonic όπως μου είπε μια τύπισσα που μιλάω μέσα αγόρασε όλο αυτό το τμήμα από τη Sanyo.
    2) Η Panasonic αγόρασε τη Sanyo.
    3) Ναι αξίζουν είναι από τις καλές στο εμπόριο (αγόρασε η Panasonic τη Sanyo)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    toni31 (09-06-15)

  3. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωνας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημαντική σημείωση: Οι παρακάτω δοκιμές μπαταριών παρόλο που γίνονται με πιστοποιημένο αναλυτή ακριβείας δεν μπορούν να θεωρηθούν "επίσημα" εργαστηριακά στοιχεία καθώς ο αριθμός δειγμάτων είναι μικρός. Οι έλεγχοι σε μπαταρίες γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα με περισσότερα δείγματα από τα εργαστήρια των εταιριών η εξωτερικά πιστοποιημένα εργαστήρια.
    Τα αποτελέσματα που παρουσιάζονται σε αυτές τις δοκιμές δεν αποτελούν απόλυτο στοιχείο ποιότητας του προϊόντος υπό δοκιμή λόγω του ότι οι έλεγχοι αυτοί γίνονται αυστηρά από όλους εμάς ως καταναλωτές και τα δείγματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε αγορασμένα από εμάς,(από την τοπική αγορά) από κόσμο που ενδιαφέρεται, από καταστήματα που θέλουν να στείλουν μπαταρίες που δεν μπορούμε να βρούμε και από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Οπότε τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για απόλυτη εκτίμηση της ποιότητας του προϊόντος ούτε και να χρησιμοποιηθούν για νομικούς λόγους αλλά παρέχονται ενδεικτικά μεταξύ καταναλωτών ( ο κάθε καταναλωτής έχει δικαίωμα να τεστάρει και να πει τη γνώμη του για κάποιο προϊόν που έχει προμηθευτεί).







    Μπαταρίες NiMH (Nickel-metal hydride)


    Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε, όχι μία αλλά πολλές. Καλύτερες από τις καδμίου και με μεγαλύτερη χωρητικότητα.
    Επίσης είμαι σίγουρος ότι πολλοί δεν ξέρουν ότι καινούριες μπαταρίες τέτοιου τύπου πρέπει αρχικά να "φορμαριστούν" να φορτιστούν δηλαδή με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξασφαλιστεί η μέγιστη διάρκεια ζωής και απόδοση. Αλλά δε θα μπω σε λεπτομέρειες υπάρχουν ήδη και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel%...ydride_battery.
    Παρακάτω ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ για διάφορες διεργασίες στις μπαταρίες μου, βέβαια κατάλαβα τελευταία οτι έχω αρκετές χαλασμένες λόγω του ότι δεν ακολούθησα αυτές τις διαδικασίες.

    1) Βattery forming.
    Συνημμένο Αρχείο 41320
    Εδώ ξεκινάει η διαδικασία φόρτισης η μπαταρία φορτίζεται με 0.1C για πολλές ώρες (περίπου 16) η μέχρι να φτάσει το 1.8V ανά cell. Αφού τελειώσει αυτό μπαίνει σε μια υπορουτίνα (βλέπε πιο κάτω) και μετά επαναλαμβάνει τη διαδικασία ακόμη μια φορά, στο τέλος πέφτει σε trickle charge κάνοντας συντήρηση στη μπαταρία.

    Συνημμένο Αρχείο 41321
    Η υπορουτίνα ξεκινάει με αποφόρτιση 1C (όση και η χωρητικότητα της μπαταρίας) μέχρι την τάση αποκοπής στα 0.9V, μετά την ξεκουράσει 10 λεπτά, μετά peak charge με 1C μέχρι τα στοιχεία να φτάσουν τα 2V. Τέλος 3 ώρες equalization charge με 0.1C και τάση αποκοπής 2V. Στο τέλος έχουμε μια πλήρη σωστά φορτισμένη μπαταρία για χρήση.

    2) Peak charge
    Συνημμένο Αρχείο 41322
    Με αυτή τη ρουτίνα συνήθως φορτίζω μπαταρίες, κανονικά χρησιμοποιώ απλό φορτιστή εκτός αν θέλω να δω τη συμπεριφορά της μπαταρίας.
    Είναι ίδια με την υπορουτίνα πιο πάνω χωρίς βέβαια να κάνει αποφόρτιση.



    3)Reconditioning (αναζωογόνηση)
    Συνημμένο Αρχείο 41323

    Αποφόρτιση στο 1C με τάση αποκοπής 0.9V
    Αποφόρτιση αναζωογόνησης στο 0.1C με τάση αποκοπής 0.5V
    Υπορουτίνα φόρτισης αρχικά με 1C και τάση αποκοπής 2V και μετά φόρτιση με 0.1C και τάση αποκοπής 2V ανά κυψέλη.
    Συνημμένο Αρχείο 41324



    4)Peak charge battery test.
    Συνημμένο Αρχείο 41325
    Μια ρουτίνα που παίζει δυο φορές. Η οποία περιέχει τα εξής:
    Συνημμένο Αρχείο 41326
    Αποφόρτιση στο 1C με τάση αποκοπής 0.9V
    Ξεκούραση 10 λεπτά.
    Φόρτιση στο 1C.
    Φόρτιση με 0.1C.


    Sanyo Eneloop XX (AA size) 2450mAh ( http://www.eneloop.info/eneloop-prod...neloop-xx.html )

    Τι να πεις? Η μπαταρία απλά σφυράει. Αρχικά την πήρα μέσα από το κουτί χωρίς να τη φορτίσω και μου απόδωσε 91%. Μετά όμως αφού φόρτισε μου απόδωσε 97.9% και είμαι σίγουρος ότι με ένα δυο ακόμη κύκλους φόρτισης θα αποδώσει αν όχι 100% σίγουρα πολύ κοντά. Πρόκειται για τις καινούριες μπαταρίες της Sanyo με μεγαλύτερη χωρητικότητα και προς το παρών φαίνεται γιατί θεωρούνται από τις καλύτερες στο είδος τους. Συνημμένο Αρχείο 41730

    Sanyo Eneloop XX (AAA) 900mAh


    99.0% με τη δεύτερη φόρτιση, προφανώς θέλουν και άλλους κύκλους αλλά τα πάνε μια χαρά.
    Συνημμένο Αρχείο 41681



    Sanyo Eneloop (AAA) 750mAh


    Στην πρώτη αποφόρτιση 100.5%. Τέλεια απόδοση χωρίς να έχει κάνει ακόμη κύκλους.



    Sanyo Eneloop AA 1900mAh

    102.0% Απόδοση!!! Συνημμένο Αρχείο 41680


    Οι τελευταίες eneloop που δοκίμασα και πάμε παρακάτω. Να πω ότι η εταιρία μόλις έστειλα mail μου έστειλε αμέσως απάντηση λέγοντας μου "δώσε διεύθυνση να στείλουμε δείγματα". Πολύ πρόθυμοι και εξυπηρετικοί στις ερωτήσεις μου. Μαζί με τις μπαταρίες μου έστειλαν και έναν φορτιστή MQR06 μαύρο http://www.eneloop.info/eneloop-prod...gers.html#c406 δεν τον έχω δοκιμάσει ως τώρα αλλά φαίνεται καλούτσικος. Στην πορεία θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες από τα δείγματα (συνήθως μετράω το λιγότερο 2 για να πάρω πιο σίγουρα αποτελέσματα).
    Συνημμένο Αρχείο 41669

    1c δεν ειναι πολυ ρεύμα για μια ξεφορτιστη μπαταρία??επισης τα 2v δεν θα φουσκώσουν την μπαταρια??

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #33
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ξανά διάβασε το όλο 2-3 φορές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωνας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Το διάβασα,αλλα δεν κατάλαβα κάτι περισσότερο..sorry...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τα δυο βόλτ που είδες είναι κατά την αναζωογόνηση και όχι δεν είναι πολύ το 1C είναι απόλυτα ασφαλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωνας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    50

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα δυο βόλτ που είδες είναι κατά την αναζωογόνηση και όχι δεν είναι πολύ το 1C είναι απόλυτα ασφαλές.


    Εχω κάποιες μεταχειρισμένες μπαταρίες,θα ξεκινήσω απο την αρχη τα βήματα ή απο την φαση της αναζωογόνησης??

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μόνο αναζωογόνηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Φόρτιση μπαταριών!
    By jami in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-12, 14:02
  2. Τροφοδοσία & ταυτόχρονη φόρτιση μπαταριών
    By PanosXY in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 16:13
  3. Φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου
    By gemos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-08, 01:27
  4. φόρτιση μπαταριών
    By dimxanthi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 19:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας