Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Έλεγχος μπαταριών με διαδοχική φόρτιση/αποφόρτιση.

  1. #1
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή Έλεγχος μπαταριών με διαδοχική φόρτιση/αποφόρτιση.

    Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί απλά είναι..... Ενδιαφέρον.

    'Εβαλα μπρός τον αναλυτή μπαταριών και εγκατέστησα και αισθητήρες θερμοκρασίας και είπα να αρχίσω δοκιμές. Μπορώ να ελέγξω οποιαδήποτε μπαταρία σχεδόν (σε λογικά μεγέθη, αεροπλάνων, πλοίων διαστημοπλοίων αποκλείονται).

    Σημαντική σημείωση: Οι παρακάτω δοκιμές μπαταριών παρόλο που γίνονται με πιστοποιημένο αναλυτή ακριβείας δεν μπορούν να θεωρηθούν "επίσημα" εργαστηριακά στοιχεία καθώς ο αριθμός δειγμάτων είναι μικρός. Οι έλεγχοι σε μπαταρίες γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα με περισσότερα δείγματα από τα εργαστήρια των εταιριών η εξωτερικά πιστοποιημένα εργαστήρια.
    Τα αποτελέσματα που παρουσιάζονται σε αυτές τις δοκιμές δεν αποτελούν απόλυτο στοιχείο ποιότητας του προϊόντος υπό δοκιμή λόγω του ότι οι έλεγχοι αυτοί γίνονται αυστηρά από όλους εμάς ως καταναλωτές και τα δείγματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε αγορασμένα από εμάς,(από την τοπική αγορά) από κόσμο που ενδιαφέρεται, από καταστήματα που θέλουν να στείλουν μπαταρίες που δεν μπορούμε να βρούμε και από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Οπότε τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για απόλυτη εκτίμηση της ποιότητας του προϊόντος ούτε και να χρησιμοποιηθούν για νομικούς λόγους αλλά παρέχονται ενδεικτικά μεταξύ καταναλωτών ( ο κάθε καταναλωτής έχει δικαίωμα να τεστάρει και να πει τη γνώμη του για κάποιο προϊόν που έχει προμηθευτεί).


    Η δυνατότητα του αναλυτή είναι φόρτιση και αποφόρτιση μέχρι 5Α συνολικά.
    Το τεστ είναι κάπως έτσι:
    Initial no load voltage Ξεκίνημα, δεν γίνεται τίποτα για 2 λεπτά.

    One hour discharge, εδώ ξεκινάει η διαδικασία αποφόρτισης με το προκαθορισμένο C συνήθως 1C (όση και η χωρητικότητα της μπαταρίας) για κανονικές μπαταρίες και μεγάλο C rating για τις μπαταρίες με μεγάλο discharge rate (π.χ. Panasonic,βλέπε πιο κάτω, samsung κλπ).
    Αυτή η διαδικασία σταματά αν η μπαταρία φτάσει την τάση αποκοπής Η χρονικά σε μια ώρα. Αν η μπαταρία μας π.χ. είναι 2000mAh τότε λογικά σε μια ώρα αποφόρτισης 1C (δηλαδή με φορτίο 2Α) θα πρέπει να μας έχει δώσει συνολικά 2000mA η 100%. Γενικά καλή θεωρείται μια μπαταρία (ανάλογα με την εφαρμογή βέβαια) όταν μπορεί να αποδώσει πάνω από 80%.

    10 minute rest, μετά την αποφόρτιση ο αναλυτής σταματά και είναι σε αναμονή για 10 λεπτά, αυτό επιτρέπει στην μπαταρία να ξεκουραστεί, να πέσει η θερμοκρασία της αν έχει ανεβεί κλπ. Μετά από τέντωμα μιας ώρας (η μεγάλου φορτίου) είναι αναγκαίο.

    Pre-qualify charge, δοκιμαστική φόρτιση με πολύ λίγα mA και φούλ τάση (π.χ 4.2 για λιθίου). Κρατάει μερικά δευτερόλεπτα και συνήθως δεν φαίνεται και στο διάγραμμα.

    Charge, ξεκινά η φόρτιση της μπαταρίας με σταθερό ρεύμα (CC) συνήθως με 0.7C μέχρι τα 4.2V, μετά αλλάζει σε σταθερή τάση (CV) ώστε να φτάσει η μπαταρία το ρεύμα αποκοπής (ανάλογα με τη μπαταρία).
    Προσοχή: Η γνώμη διαφόρων "ειδημόνων" σε πολλά forum που ισχυρίζονται ότι φορτίζεις μια μπαταρία και περιμένεις μέχρι να μην "τραβάει άλλο" είναι απλά ΛΑΘΟΣ.
    Ο κατασκευαστής ΔΕΝ είναι ηλίθιος , στα datasheet αναφέρει ότι υπάρχει και charge cut off current, ρεύμα αποκοπής κατά την φόρτιση δηλαδή. Παράδειγμα στην panasonic 100mA και στη samsung 110mA και ΠΡΕΠΕΙ να σταματήσει η φόρτιση εκεί για να διασφαλιστεί η σωστή λειτουργία της μπαταρίας.

    Στο τέλος η διαδικασία κάνει loop από την αρχή για ένα ακόμη κύκλο αλλά στο τέλος η μπαταρία δεν φορτίζεται τέρμα αλλά μέχρι ένα σημείο που είναι καλό για την αποθήκευση. Στις λιθίου δεν αρέσει και πολύ η υψηλή τάση όταν είναι στο ράφι.
    Επίσης, ακόμα και με 100Α να αποφορτιστεί μια μπαταρία θα δώσει μόνο την ονομαστική χωρητικότητα της (π.χ. 2250mAh) απλά σε πολύ σύντομο χρόνο. ΔΕΝ μπορούμε να αποφορτίσουμε παραπάνω. Αν δηλαδή η χωρητικότητα της είναι 1500mA θα μας δώσει μόνο τόσα άσχετα με το χρόνο.

    Panasonic CGR18650CH

    Πήρα λοιπόν μια Panasonic CGR18650CH 2250mA με με δυνατότητα αποφόρτισης (discharge rate)μέχρι 10Α. Δηλαδή μπορείς να τραβήξεις από τη μπαταρία αυτή ακόμα και 10Α.
    Ωραία, Μιας και ο αναλυτής προσωρινά μπορεί να πάει μέχρι τα 5 τον έβαλα τέρμα και ξεκίνησα:

    Αγνοήστε το μικρό καρφί (spike) στη μέση της θερμοκρασίας είναι επειδή έβαλα το πουλί μου στον αισθητήρα για να δω αν πατάει καλά.
    Επί 25 λεπτά μου έδινε συνεχώς 5Α και ανέβαινε η θερμοκρασία μέχρι τους 36 (λογικό αφού τραβάς πάνω από το διπλάσιο σε ρεύμα).
    Η απόδοση της είναι στο 92-93% αν και από δεύτερη ίδια πήρα 95%, μου έδωσε σχεδόν όσο είναι το 1C μέσα σε 25 λεπτά. Πολύ καλή μπαταρία και τώρα τελευταία χρησιμοποιείται πολύ σε ηλεκτρονικά τσιγάρα. Είναι ιδανική για εφαρμογές που απαιτούν αρκετή ισχύ σε σύντομα χρονικά διαστήματα. Εξαιρετική απόδοση. Δείτε επίσης τη θερμοκρασία που ακολουθεί, μετά από την αποφόρτιση έκανε γρήγορη επαναφορά από τους 36 στους 22 και κατά τη φόρτιση αφού πέρασε σε σταθερή τάση η θερμοκρασία ακολούθησε το ρεύμα.

    Κατεβάστε το αρχείο με τις δοκιμές (2.22C και 1C) και λεπτομερή περιγραφή από εδώ Panasonic CGR18650CH.pdf

    Samsung INR18650-15Q

    Τα στοιχεία της μπαταρίας μπορείτε να τα κατεβάσετε εδώ INR18650-15Q.pdfINR18650-15Q.pdfINR18650-15Q.pdf (3.33C και 1C discharge tests)
    Γερή μπαταρία με πολλές αντοχές. Πιστεύω και στα 18Α να έπαιρνα τα ίδια αποτελέσματα με μικρότερο χρόνο.
    Απλά θα διαρκέσει σε φορτία λιγότερο από την panasonic λόγω χαμηλότερης χωρητικότητας (1500mAh). Απόδοση περίπου 93 έως 94.7%



    Efest IMR18650V2 2000mAh

    Γερή μπαταρία με υψηλό discharge rate όπως η panasonic και η Samsung.
    Αποδίδει σχεδόν όσο και το αδερφάκι της 2250mAh.
    Efest18650V2_1C_2,5C_Test.pdf


    Efest IMR18350V2 800mAh

    Καλή απόδοση όπως έπρεπε, το τεστ είναι στο 1C και στο 2C. Αρκετά συμπαθητικές μπαταρίες.
    Efest18350V2_1C_2C_Test.pdf


    Trustfire 16340 880mAh. Παράδειγμα σαβούρας.


    Η συγκεκριμένη απέδωσε μόνο 29 την πρώτη φορά και 26% στη δεύτερη αποφόρτιση μέσα σε μια ώρα με 1C (880mA φορτίο). Η θερμοκρασία πολύ ψηλά, έφτασε σχεδόν την panasonic που αποφόρτιζε με 5Α (τουλάχιστον εκείνη είναι θηρίο και δικαιολογείται).
    Μάπα το καρπούζι. Αλλόκοτη συμπεριφορά κατά τη φόρτιση.
    Το αρχείο με την ανάλυση βρίσκεται εδώ TrustFire 16430.pdf



    Ultrafire 18350 1200mAh


    Αυτή η μπαταρία απέτυχε να αποδώσει αυτά που υπόσχεται (1200mAh) στο 1C,η απόδοση της ήταν περίπου στο 60%. Κάτι περίεργο που παρατήρησα είναι ότι σε όλες τις μπαταρίες κατά τη φόρτιση η θερμοκρασία ακολουθεί το ρεύμα (λογικό, όχι τόσο έντονα όσο στην αποφόρτιση βέβαια). Σε αυτή τη μπαταρία κατά τη φόρτιση όταν ο φορτιστής ρίχνει το ρεύμα και περνάει σε σταθερή τάση η θερμοκρασία τείνει να αυξάνει, δεν έχω ιδέα γιατί το κάνει αυτό, στην panasonic παραμένει σταθερό μέχρι που αρχίζει και πέφτει και η samsung δε νοιώθει, απλά πέφτει συνεχώς μετά την αποφόρτιση.
    Μερικά στοιχεία για κατέβασμα UltraFire 18350.pdf


    J.W.S. 26650 5200mAh
    JWS_resize.jpg
    Μπαταρία που απέτυχε να δώσει αυτά που υπόσχεται ακόμα και στο 1C.
    JWS26650.pdf




    Η ρουτίνα που χρησιμοποιήθηκε για το τεστ. (με πλήρη φορτισμένη μπαταρία αρχικά.)
    liontest.JPG
    1)Αναμονή δυο λεπτών.
    2)Αποφόρτιση μιας ώρας, συνήθως στο 1C εκτός από τις high drain που αποφορτίζονται και με περισσότερα. Τάση αποκοπής 2.75V (Αν η μπαταρία αποδίδει παραπάνω το τεστ δεν σταματά αλλά φτάνει μέχρι την τάση αποκοπής).
    3)Ξεκούραση 10 λεπτά
    4) Φόρτιση στο 100% με 0.7C σταθερού ρεύματος μέχρι η τάση να φτάσει τα 4.2 (CC). Και μετά σταθερής τάσης μέχρι το ρεύμα αποκοπής που ορίζεται από τον κάθε κατασκευαστή στην panasonic και samsung για παράδειγμα είναι 100-110mA.
    5) Jump πάλι από την αρχή αλλά αντί για 100% φόρτιση πάει στο 30% που είναι ιδανικό για αποθήκευση.
    6)Ξεκούραση 10 λεπτά και τέλος ανάλυσης.

    Θα ακολουθήσουν και άλλες μπαταρίες σε αυτή τη δημοσίευση μόλις έχω έτοιμα τα δεδομένα (σύντομα) Δυστυχώς δεν έχω πολλές μπαταρίες, μερικές 18650, 16350, 18350 και κάτι NiMH. Για οποιοδήποτε λάθος η διευκρίνηση μπορείτε να απαντήσετε στο θέμα για να διορθωθεί.


    Πρόσφατες εξελίξεις. Να ευχαριστήσω τον Κύριο Γαβριήλ από το www.batteryworld.gr που με προμήθευσε σήμερα με μπαταρίες λιθίου, NiMH, Μολύβδου, LiFEPO4 κλπ για δοκιμές, επίσης έμαθα σήμερα ότι έχουν και μπαταρίες cyclon που είναι αρκετά ενδιαφέρον. Οι αναλύσεις γίνονται 24 ώρες για να πάρουμε αποτελέσματα σύντομα και έρχονται και άλλες εξηγήσεις για τη λειτουργία μπαταριών. Αν έχετε κάποια ιδέα η θέλετε να δοκιμαστεί κάποια μπαταρία που δεν έχουμε αναρτήσει επικοινωνήστε μαζί μου.

    16 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 20-03-13 στις 23:24

  2. 24 μέλη ευχαρίστησαν τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (26-02-13), agis68 (31-07-20), angel_grig (15-02-13), bchris (12-02-13), billisj (11-02-13), dog80 (13-08-14), ezizu (09-02-13), GeorgeVita (09-02-13), gethag (28-03-13), gRooV (12-02-13), JOUN (09-02-13), kaptenlouna (09-02-13), lepouras (09-02-13), makocer (23-02-13), manolena (12-02-13), moutoulos (09-12-15), Τρελος Επιστημονας... (09-02-13), primeras (09-02-13), spiroscfu (12-02-13), stylianos1 (13-02-13), tasosmos (09-02-13), Thansavv (09-02-13), The Professor (11-02-13), tkodka (31-08-16)

  3. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Σημαντική σημείωση: Οι παρακάτω δοκιμές μπαταριών παρόλο που γίνονται με πιστοποιημένο αναλυτή ακριβείας δεν μπορούν να θεωρηθούν "επίσημα" εργαστηριακά στοιχεία καθώς ο αριθμός δειγμάτων είναι μικρός. Οι έλεγχοι σε μπαταρίες γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα με περισσότερα δείγματα από τα εργαστήρια των εταιριών η εξωτερικά πιστοποιημένα εργαστήρια.
    Τα αποτελέσματα που παρουσιάζονται σε αυτές τις δοκιμές δεν αποτελούν απόλυτο στοιχείο ποιότητας του προϊόντος υπό δοκιμή λόγω του ότι οι έλεγχοι αυτοί γίνονται αυστηρά από όλους εμάς ως καταναλωτές και τα δείγματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε αγορασμένα από εμάς,(από την τοπική αγορά) από κόσμο που ενδιαφέρεται, από καταστήματα που θέλουν να στείλουν μπαταρίες που δεν μπορούμε να βρούμε και από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Οπότε τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για απόλυτη εκτίμηση της ποιότητας του προϊόντος ούτε και να χρησιμοποιηθούν για νομικούς λόγους αλλά παρέχονται ενδεικτικά μεταξύ καταναλωτών ( ο κάθε καταναλωτής έχει δικαίωμα να τεστάρει και να πει τη γνώμη του για κάποιο προϊόν που έχει προμηθευτεί).







    Μπαταρίες NiMH (Nickel-metal hydride)


    Είμαι σίγουρος ότι όλοι έχουμε, όχι μία αλλά πολλές. Καλύτερες από τις καδμίου και με μεγαλύτερη χωρητικότητα.
    Επίσης είμαι σίγουρος ότι πολλοί δεν ξέρουν ότι καινούριες μπαταρίες τέτοιου τύπου πρέπει αρχικά να "φορμαριστούν" να φορτιστούν δηλαδή με συγκεκριμένο τρόπο ώστε να εξασφαλιστεί η μέγιστη διάρκεια ζωής και απόδοση. Αλλά δε θα μπω σε λεπτομέρειες υπάρχουν ήδη και εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Nickel%...ydride_battery.
    Παρακάτω ο τρόπος που χρησιμοποιώ εγώ για διάφορες διεργασίες στις μπαταρίες μου, βέβαια κατάλαβα τελευταία οτι έχω αρκετές χαλασμένες λόγω του ότι δεν ακολούθησα αυτές τις διαδικασίες.

    1) Βattery forming.
    forming1.JPG
    Εδώ ξεκινάει η διαδικασία φόρτισης η μπαταρία φορτίζεται με 0.1C για πολλές ώρες (περίπου 16) η μέχρι να φτάσει το 1.8V ανά cell. Αφού τελειώσει αυτό μπαίνει σε μια υπορουτίνα (βλέπε πιο κάτω) και μετά επαναλαμβάνει τη διαδικασία ακόμη μια φορά, στο τέλος πέφτει σε trickle charge κάνοντας συντήρηση στη μπαταρία.

    forming2.JPG
    Η υπορουτίνα ξεκινάει με αποφόρτιση 1C (όση και η χωρητικότητα της μπαταρίας) μέχρι την τάση αποκοπής στα 0.9V, μετά την ξεκουράσει 10 λεπτά, μετά peak charge με 1C μέχρι τα στοιχεία να φτάσουν τα 2V. Τέλος 3 ώρες equalization charge με 0.1C και τάση αποκοπής 2V. Στο τέλος έχουμε μια πλήρη σωστά φορτισμένη μπαταρία για χρήση.

    2) Peak charge
    peakcharge1.JPG
    Με αυτή τη ρουτίνα συνήθως φορτίζω μπαταρίες, κανονικά χρησιμοποιώ απλό φορτιστή εκτός αν θέλω να δω τη συμπεριφορά της μπαταρίας.
    Είναι ίδια με την υπορουτίνα πιο πάνω χωρίς βέβαια να κάνει αποφόρτιση.



    3)Reconditioning (αναζωογόνηση)
    recondition1.JPG

    Αποφόρτιση στο 1C με τάση αποκοπής 0.9V
    Αποφόρτιση αναζωογόνησης στο 0.1C με τάση αποκοπής 0.5V
    Υπορουτίνα φόρτισης αρχικά με 1C και τάση αποκοπής 2V και μετά φόρτιση με 0.1C και τάση αποκοπής 2V ανά κυψέλη.
    recondition2.JPG



    4)Peak charge battery test.
    peakctest.JPG
    Μια ρουτίνα που παίζει δυο φορές. Η οποία περιέχει τα εξής:
    peakctest2.JPG
    Αποφόρτιση στο 1C με τάση αποκοπής 0.9V
    Ξεκούραση 10 λεπτά.
    Φόρτιση στο 1C.
    Φόρτιση με 0.1C.


    Sanyo Eneloop XX (AA size) 2450mAh ( http://www.eneloop.info/eneloop-prod...neloop-xx.html )

    Τι να πεις? Η μπαταρία απλά σφυράει. Αρχικά την πήρα μέσα από το κουτί χωρίς να τη φορτίσω και μου απόδωσε 91%. Μετά όμως αφού φόρτισε μου απόδωσε 97.9% και είμαι σίγουρος ότι με ένα δυο ακόμη κύκλους φόρτισης θα αποδώσει αν όχι 100% σίγουρα πολύ κοντά. Πρόκειται για τις καινούριες μπαταρίες της Sanyo με μεγαλύτερη χωρητικότητα και προς το παρών φαίνεται γιατί θεωρούνται από τις καλύτερες στο είδος τους. SanyoEneloopXX(AA).pdf

    Sanyo Eneloop XX (AAA) 900mAh


    99.0% με τη δεύτερη φόρτιση, προφανώς θέλουν και άλλους κύκλους αλλά τα πάνε μια χαρά.
    SanyoEneloopXX(AAA).pdf



    Sanyo Eneloop (AAA) 750mAh


    Στην πρώτη αποφόρτιση 100.5%. Τέλεια απόδοση χωρίς να έχει κάνει ακόμη κύκλους.



    Sanyo Eneloop AA 1900mAh

    102.0% Απόδοση!!! SanyoEneloop(AA).pdf


    Οι τελευταίες eneloop που δοκίμασα και πάμε παρακάτω. Να πω ότι η εταιρία μόλις έστειλα mail μου έστειλε αμέσως απάντηση λέγοντας μου "δώσε διεύθυνση να στείλουμε δείγματα". Πολύ πρόθυμοι και εξυπηρετικοί στις ερωτήσεις μου. Μαζί με τις μπαταρίες μου έστειλαν και έναν φορτιστή MQR06 μαύρο http://www.eneloop.info/eneloop-prod...gers.html#c406 δεν τον έχω δοκιμάσει ως τώρα αλλά φαίνεται καλούτσικος. Στην πορεία θα δοκιμάσω και τις υπόλοιπες από τα δείγματα (συνήθως μετράω το λιγότερο 2 για να πάρω πιο σίγουρα αποτελέσματα).
    SanyoEneloop(AAA).pdf

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 06-03-13 στις 17:01

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (31-07-20)

  5. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Σημαντική σημείωση: Οι παρακάτω δοκιμές μπαταριών παρόλο που γίνονται με πιστοποιημένο αναλυτή ακριβείας δεν μπορούν να θεωρηθούν "επίσημα" εργαστηριακά στοιχεία καθώς ο αριθμός δειγμάτων είναι μικρός. Οι έλεγχοι σε μπαταρίες γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα με περισσότερα δείγματα από τα εργαστήρια των εταιριών η εξωτερικά πιστοποιημένα εργαστήρια.
    Τα αποτελέσματα που παρουσιάζονται σε αυτές τις δοκιμές δεν αποτελούν απόλυτο στοιχείο ποιότητας του προϊόντος υπό δοκιμή λόγω του ότι οι έλεγχοι αυτοί γίνονται αυστηρά από όλους εμάς ως καταναλωτές και τα δείγματα που χρησιμοποιούνται είναι είτε αγορασμένα από εμάς,(από την τοπική αγορά) από κόσμο που ενδιαφέρεται, από καταστήματα που θέλουν να στείλουν μπαταρίες που δεν μπορούμε να βρούμε και από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Οπότε τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για απόλυτη εκτίμηση της ποιότητας του προϊόντος ούτε και να χρησιμοποιηθούν για νομικούς λόγους αλλά παρέχονται ενδεικτικά μεταξύ καταναλωτών ( ο κάθε καταναλωτής έχει δικαίωμα να τεστάρει και να πει τη γνώμη του για κάποιο προϊόν που έχει προμηθευτεί).




    Μπαταρίες μολύβδου.
    Θα μπούμε σύντομα και εδώ προς το παρών το τεστ μιας SLA. 33 ώρες τεστ.



    Sunlight SP 12-2.3 SLA.
    eps_sunlight_12-2.3.jpg
    SunlightSP1223.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 06-03-13 στις 17:02

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (31-07-20)

  7. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ενδιαφερον θεμα, ειναι εμφανεις πολλες φορες οι διαφορες αναμεσα σε καλες και μουφα μπαταριες.
    Δυστυχως ισχυει αυτο το αιωνιο "οτι πληρωνεις παιρνεις", οι φτηνες ακομα κι αν κρατανε αρχικα μετα απο κανα τριμηνο αρχιζουν και τα παιζουν...

    Τον αναλυτη τον εχεις φτιαξει εσυ ή εχεις αγορασει ετοιμο; Θα ηταν ενδιαφερον αν μπορεις να ανεβασεις περισσοτερες πληροφοριες και γι' αυτον.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    www.vencon.com είναι ο αναλυτής, πωλείται στη motorola, US navy, NASA, Israel κλπ κλπ. Πολύ καλό μηχάνημα είναι με έξτρα πλακέτα αισθητήρων θερμοκρασίας και αισθητήρες. Ετοιμάζω και έξτρα ηλεκτρονικό φορτίο (που κοστίζει άλλα τόσα) σε συνεργασία με τον αναλυτή ώστε να έχω μεγαλύτερα ρεύματα αποφόρτισης, να δοκιμάσω δηλαδή την panasonic στα 10Α και την samsung στα 18 ελπίζω χωρίς να κάψω το σπίτι..
    Μπορεί πρακτικά να αναλύσει κάθε είδος μπαταρίας έχει έτοιμες ρουτίνες αλλά μπορείς να φτιάξεις και δικές σου. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις αλλάζω το ρεύμα αποκοπής κατά τη φόρτιση ώστε να μην ψήσω τη μπαταρία σύμφωνα με τα στοιχεία του κατασκευαστή και ίσως του πω και με πόσα C θέλω να αποφορτίσω τη μπαταρία όπως π.χ. 2.22C στην περίπτωση της panasonic. Θέλω να δοκιμάσω την μπαταρία του yaesu VX-8 τώρα που την έχω περίπου κανένα χρόνο.

    Επίσης σε ορισμένες χημείες μπαταριών κάνει και αναζωογόνηση, π.χ. NiCD, NiMH, SLA. Αλλά και Forming καινούριων μπαταριών.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    εχεις καμια πρόχειρη sanyo eneloop , να δοκιμασεις ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Όχι Χρήστο δεν έχω, κάτι σαβούρες energizer έχω (μακρυά) και κάτι κινέζικες ΑΑΑ που αποδίδουν καλύτερα από άλλες επώνυμες.
    http://www.eneloop.info/eneloop-prod...neloop-xx.html αυτές πάντως θεωρούνται πολύ καλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Σε LSD οι Eneloop ηταν και συνεχιζουν να ειναι κορυφη.Με τον BC-700 που εχω μετα απο χρηση 2+ χρονων μου δινουν παντα χωρητικοτητα μεγαλυτερης της ονομαστικης.
    Πολυ καλες επισης ειναι και οι GP Recyko και ευχαριστη εκπληξη ειναι οι LSD που εφερε προσφατα το LIDL μεχρι στιγμης πανε σφαιρα..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  12. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Αν μπορέσω να βρω αυτές τις μπαταρίες κάποια στιγμή θα τις δοκιμάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 11-02-13 στις 14:26

  13. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μπήκαν έξτρα λεπτομέρειες για τις NiMH.

    Αν υπάρχει κάτι που έχει παραλειφθεί η αν κάνω κάπου λάθος μπορείτε φυσικά να απαντήσετε στο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φόρτιση μπαταριών!
    By jami in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-12, 14:02
  2. Τροφοδοσία & ταυτόχρονη φόρτιση μπαταριών
    By PanosXY in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-12, 16:13
  3. Φόρτιση μπαταριών αυτοκινήτου
    By gemos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-08, 01:27
  4. φόρτιση μπαταριών
    By dimxanthi in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-05, 19:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας