Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Περι κρυσταλλου και πυκνωτες.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή Περι κρυσταλλου και πυκνωτες.

    Καλημερα.

    Εχω κατασκευασει ενα κυκλωμα με εναν pic18f4550 ο οποιος παιρνει χρονισμο με εναν κρυσταλλο 8Mhz. Ο κρυσταλλος
    εχει δυο πυκνωτες 22p με την γη.

    Καταρχην τι ρολο παιζουν αυτοι οι πυκνωτες ? . Η κατασκευη μου δεν δουλευει και ο κατασκευαστης μου ειπε επειδη δεν εχω
    βαλει τους πυκνωτες. Ισχυει αυτο ? ( δεν τους εβαλα επειδη δεν τους ειχα )

    Εαν τους ανικαταστησω με πυκνωτες 27p ειναι το ιδιο ή οχι ?

    Σας ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p_stama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατασκευη μου δεν δουλευει ... δεν εχω βαλει τους πυκνωτες...
    Εαν τους ανικαταστησω με πυκνωτες 27p ειναι το ιδιο ή οχι ?
    Καλημέρα Παύλο, οι πυκνωτές είναι μέρος του κυκλώματος ταλάντωσης (στο datasheet κάθε μC εξηγούν πως λειτουργεί ο ταλαντωτής), μπορείς να βάλεις τους 27p αντί των 22p.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (10-02-13)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Παύλο, οι πυκνωτές είναι μέρος του κυκλώματος ταλάντωσης (στο datasheet κάθε μC εξηγούν πως λειτουργεί ο ταλαντωτής), μπορείς να βάλεις τους 27p αντί των 22p.
    Ευχαριστω Γιωργο για την απαντηση σου.

    Ειδα το Datasheet. Λεει οτι για κρυσταλλο 8Mhz θελει 22p. Σε HS osc type. Οι 27p μπαινουν σε 4Mhz Σε HS osc type και σε 4Mhz σε ΧΤ Osc mode.

    τι ειναι το HS osc type και τι το XT osc type. Επεισης κατι αναφερει για κρυσταλλους παραλληλης κοπης .

    Ο κατασκευαστης της κατασκευης που εχω κανει χρησιμοποιει low profile κρυσταλλο. Εγω χρησιμοποιω τον κανονικο. Παιζει κανενα προβλημα με αυτο ??

    Οποτε μπορω να χρησιμοποιησω 27p και οχι 22p λογω τον επανω ??? ή θα εχω διαφορα στην ταλαντωση.

    Συγνωμη για τις τοσες ερωτησεις αλλα ειναι η πρωτη φορα που φτιαχνω κατασκευη με Pic .

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Δεν ειναι το θεμα ο πυκνωτης παω παιρνω 22p και βαζω απλως θελω να καταλαβω πως λειτουργει ολο αυτο το θεμα με τους πυκνωτες και τι επιπτωσεις εχει εαν αλλαξεις καποιο πυκνωτη, Επεισης την διαφορα μεταξυ low profile και κανονικου profile . Επεισης τωρα που το σκεφτηκα, μπορω να βαλω ceramic resonator 8Μhz. νομιζω ετσι γλυτωνω και τους πυκνωτες. Ολα αυτα τα λεω για να προλαβω καποιους που μπορει να πουνε αλλαξε ρε φιλαρακι
    τους πυκνωτες και τελειωνε, μας τρως αδικα χωρο στην σελιδα !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Σε κάθε datasheet αναφέρονται οι τυπικές τιμές για τους πυκνωτές ταλάντωσης σε σχετικό πίνακα αλλά αν διαβάσεις το συνοδευτικό κείμενο θα καταλάβεις τι εννοούν. Οι πυκνωτές χρειάζονται για να λειτουργήσει το κύκλωμα ταλάντωσης ακόμη και σε ceramic resonator, υπάρχουν όμως κάποια τα οποία έχουν εσωτερικούς πυκνωτές. Η μεταβολή της χωρητικότητας μπορεί να μεταβάλλει ελαφρά την παραγόμενη συχνότητα και αυτή είναι μια απλή μέθοδος ρύθμισης. Η χρήση κρυστάλλου στον ταλαντωτή δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και σταθερότητα απ' ότι το ceramic resonator. Οι περισσότεροι κρύσταλλοι είναι "AT cut" και θα λειτουργήσουν άσχετα με το μέγεθός τους.

    Η σωστή ρύθμιση σε PIC για ταλάντωση >4MHz είναι "HS" που σημαίνει μεγαλύτερη ενίσχυση (εσωτερικά) στο κύκλωμα ταλάντωσης για να πετύχει σωστό πλάτος σε μεγαλύτερη συχνότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (10-02-13)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε datasheet αναφέρονται οι τυπικές τιμές για τους πυκνωτές ταλάντωσης σε σχετικό πίνακα αλλά αν διαβάσεις το συνοδευτικό κείμενο θα καταλάβεις τι εννοούν. Οι πυκνωτές χρειάζονται για να λειτουργήσει το κύκλωμα ταλάντωσης ακόμη και σε ceramic resonator, υπάρχουν όμως κάποια τα οποία έχουν εσωτερικούς πυκνωτές. Η μεταβολή της χωρητικότητας μπορεί να μεταβάλλει ελαφρά την παραγόμενη συχνότητα και αυτή είναι μια απλή μέθοδος ρύθμισης. Η χρήση κρυστάλλου στον ταλαντωτή δίνει μεγαλύτερη ακρίβεια και σταθερότητα απ' ότι το ceramic resonator. Οι περισσότεροι κρύσταλλοι είναι "AT cut" και θα λειτουργήσουν άσχετα με το μέγεθός τους.

    Η σωστή ρύθμιση σε PIC για ταλάντωση >4MHz είναι "HS" που σημαίνει μεγαλύτερη ενίσχυση (εσωτερικά) στο κύκλωμα ταλάντωσης για να πετύχει σωστό πλάτος σε μεγαλύτερη συχνότητα.
    Οποτε εαν βαλω τον 27p οπως μου προτεινες τι επιπτωσεις μπορει να εχω ??? ή δεν παιζει ρολο λογω των αποκλισεων που εχουν οι πυκνωτες ? απο 22p σε 27p.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p_stama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε εαν βαλω τον 27p οπως μου προτεινες τι επιπτωσεις μπορει να εχω ??? ή δεν παιζει ρολο λογω των αποκλισεων που εχουν οι πυκνωτες ? απο 22p σε 27p.
    Βάλε 27pF. Οι "επιπτώσεις" δεν θα γίνουν αντιληπτές.

    Παραθέτω το σχετικό κείμενο στο datasheet για να έχεις την τυπική απάντηση:

    Capacitor values are for design guidance only. These capacitors were tested with the crystals listed below for basic start-up and operation. These values are not optimized. Different capacitor values may be required to produce acceptable οscillator operation. The user should test the performance of the oscillator over the expected VDD and temperature range for the application.

    See the notes following this table for additional information.
    ...
    Note 1: Higher capacitance increases the stability of oscillator but also increases the start-up time.
    2: When operating below 3V VDD, or when using certain ceramic resonators at any voltage, it may be necessary to use the HS mode or switch to a crystal oscillator.
    3: Since each resonator/crystal has its own characteristics, the user should consult the resonator/crystal manufacturer for appropriate values of external components.
    4: Rs may be required to avoid overdriving crystals with low drive level specification.
    5: Always verify oscillator performance over the VDD and temperature range that is expected for the application.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p_stama (10-02-13)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη p_stama
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε 27pF. Οι "επιπτώσεις" δεν θα γίνουν αντιληπτές.

    Παραθέτω το σχετικό κείμενο στο datasheet για να έχεις την τυπική απάντηση:
    Οκ σε ευχαριστω για την βοηθεια σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη billy
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    129

    Προεπιλογή

    Η τιμή αυτών των πυκνωτών έχει να κάνει με τον επιλεγμένο κρύσταλλο (Load Capacitance, CP που το γράφει στο datasheet του) και όχι με τον μικροελεκτή. Είναι πολύ απλό να το υπολογίσεις :

    C = 2*CP - 5

    δες κι εδώ
    παρ. 5.2

    π.χ αυτός ο κρύσταλλος χρειάζεται C = 15 pF

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billy : 24-03-13 στις 18:30

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-21, 18:45
  2. ΦΩΤΙΣΤΙΚΑ ΦΘΟΡΙΟΥ ΚΑΙ ΠΥΚΝΩΤΕΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-16, 09:56
  3. Περι RF σχεδια και αλλα
    By aris285 in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-13, 21:16
  4. Περι Andoid και samsung S II
    By billtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-13, 04:19
  5. αποκοπη συχνοτητων και πυκνωτες.
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 18:17

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας