Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Ερώτηση για pll και linear!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη a75
    Όνομα
    LEF
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    το εχω δοκιμασει( κατι αναλογο βεβαια οχι το ιδιο) ειναι ενα ολοκληρωμενο pll ανα 100 khz βημα με στερεογεννητρια αλλα ολα αυτα πρεπει να δουλευουν για πειραματικο σκοπο και οχι να ενισχυονται με linear, αλλα και αν το κανεις μεγαλη προσοχη σε παρεμβολες ακομα και σε ψηφιακα καναλια

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον a75 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jeik (15-02-13)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Καταρχήν καλησπέρα και σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Τελικά με βάλετε σε σκέψεις.Πάντως και εμένα δεν μου αρέσει γενικά η ιδέα του κινέζικου αλλά όταν είδα τη διαφορά σε τιμή αλλά και την κεραία και το τροφοδοτικό που περιέχει κάπως με προσέγγισε.Πρέπει να πω πως είμαι καινούργιος σε αυτά και δεν τα ξέρω καλά.
    Για αυτό αν έχετε κάτι παρόμοιο κατά νου ευπρόσδεκτο.Τώρα όσο αφορά τις σελίδες που μου παραθέσατε είδα ότι τα μηχανήματα αυτά είναι ανωτέρου επιπέδου.
    Βέβαια το www.pll.gr/ και το http://users.otenet.gr/~nsavvas/arxi.html είναι κοντά σε αυτό που θέλω όμως η ισχύς εξόδου που έχουν αυτά τα μηχανήματα δε ξέρω αν μου φτάνει αλλά όσο να ναι δεν είμαι σίγουρος και για το αν θα πρέπει να δώσω τόσα μιας και φοβάμαι πως θα το κάψω. Εάν μπορείτε να με κατατοπίσετε λίγο.
    Σας ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    το εχω δοκιμασει( κατι αναλογο βεβαια οχι το ιδιο) ειναι ενα ολοκληρωμενο pll ανα 100 khz βημα με στερεογεννητρια αλλα ολα αυτα πρεπει να δουλευουν για πειραματικο σκοπο και οχι να ενισχυονται με linear, αλλα και αν το κανεις μεγαλη προσοχη σε παρεμβολες ακομα και σε ψηφιακα καναλια



    Φίλε Λευτέρη αν το έχεις δοκιμάσει πως είναι αξίζει ή όχι.Έχει κανένα πρόβλημα;
    Σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Δεν εχω τιποτα με τα κινεζικα ,αλλα οπως ειπατε σε καποια πραγματα ειναι απλως απαραδεκτα, αν θες κατι για χρηση 1-2 φορες (παπουτσια ,ομπρελα κλπ) και μετα πεταμα ,ναι αξιζει να παρεις κατι παμφθηνο..... αλλα
    ..... ιδιαιτερα σε ενα τετοιο τομεα .... τα ασημοκουτα και τα αστραφτερα κουμπιά δεν κανουν ''τον παπά'',
    για μεσα στο σπιτι ειναι τελειο, αλλα, με λινεαρ για ''πειραματικη εκπομπη'' κλπ, απλως προκαλουμε την τυχη μας.
    Και φυσικά προτιματε Ελληνες κατασκευαστες για σιγουρια και σιγουρο aftersale service support.

    Πολλα κινεζικα που εχω διαβασει τα χαρακτηρηστικα τους ειναι για γελια , οι ορολογιες ειναι τελειως λαθος , άλλα γραφουν .... αλλά άλλο εννοουν !!!

    Οσον αφορα τον Ελληνα κατασκευαστή, πολυ απλα επικοινωνεις μαζι του και του ζητας σε απλα
    ελληνικα κατι με μεγαλυτερη ισχυ, κατασκευαστής ειναι και μπορει να το κανει, αν το καψεις , παλι θα στο φτιαξει , με ενα αναλογο κοστος .... ετσι απλα .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jeik : 15-02-13 στις 14:29
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Δεν εχω τιποτα με τα κινεζικα ,αλλα οπως ειπατε σε καποια πραγματα ειναι απλως απαραδεκτα, αν θες κατι για χρηση 1-2 φορες (παπουτσια ,ομπρελα κλπ) και μετα πεταμα ,ναι αξιζει να παρεις κατι παμφθηνο..... αλλα
    ..... ιδιαιτερα σε ενα τετοιο τομεα .... τα ασημοκουτα και τα αστραφτερα κουμπιά δεν κανουν ''τον παπά'',
    για μεσα στο σπιτι ειναι τελειο, αλλα, με λινεαρ για ''πειραματικη εκπομπη'' κλπ, απλως προκαλουμε την τυχη μας.
    Και φυσικά προτιματε Ελληνες κατασκευαστες για σιγουρια και σιγουρο aftersale service support.

    Πολλα κινεζικα που εχω διαβασει τα χαρακτηρηστικα τους ειναι για γελια , οι ορολογιες ειναι τελειως λαθος , άλλα γραφουν .... αλλά άλλο εννοουν !!!

    Οσον αφορα τον Ελληνα κατασκευαστή, πολυ απλα επικοινωνεις μαζι του και του ζητας σε απλα
    ελληνικα κατι με μεγαλυτερη ισχυ, κατασκευαστής ειναι και μπορει να το κανει, αν το καψεις , παλι θα στο φτιαξει , με ενα αναλογο κοστος .... ετσι απλα .
    Σε ευχαριστώ φίλε Δημήτρη μάλλον θα πάρω κάποιο ελληνικό pll όπως μου είπατε και θα ρωτήσω για μεγαλήτερη ισχύ.Απλά πρέπει να το ψάξω λίγο ακόμα και να δω τι θα πάρω.Σε ευχαριστώ και πάλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Αγγελος 297 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jeik (16-02-13)

  8. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Αν μάλιστα ο Έλληνας κατασκευαστής είναι μερακλής, θα έχει φροντίσει το μηχάνημα που θα σου δώσει να έχει και προστασίες ώστε να μην το κάψεις ποτέ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Αν μάλιστα ο Έλληνας κατασκευαστής είναι μερακλής, θα έχει φροντίσει το μηχάνημα που θα σου δώσει να έχει και προστασίες ώστε να μην το κάψεις ποτέ.
    Φίλε Γιάννη έχεις δίκιο με την προστασία δεν το είχα σκεφτεί.Αλλά ένα pll σαν και αυτά του lesvos-electronics μπορεί ο κατασκευαστής να το φτιάξει με προστασία και να αυξήσει τα watt ή πωλούνται όπως είναι.Απλά θα ήθελα κάτι καλό,προσιτό από άποψη τιμής και να έχει ισχύ να οδηγήσει ένα linear για παράδειγμα.
    Σε ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα μπορούν να γίνουν Άγγελε, κατόπιν συνεννοήσεως με τον κατασκευαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Αγγελος 297 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλη την παρέα.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με με το συνδιασμό pll και linear.Σκέφτομαι να πάρω το εξής pll από το ebay http://viewitem.eim.ebay.gr/CZH5C-1w...907089661/item.
    Επίσης σκέφτομαι να το συνδιάσω με ένα linear με την el504 συγκεκριμένα αυτό http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=36368&page=5.Θα ήθελα να μου πείτε αν θα πετύχει ή μήπως δεν αξίζει.Κάθε άποψη καλοδεχούμενη!Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας.
    Αν ψάχνεσαι για μια μερακλίδικη κατασκευή με ελληνική υπογραφή χωρίς προβλήματα θα σου πρότεινα να δεις το pll http://www.aspisys.com/fmpll.htm .Σε κάθε περίπτωση η αγορά ενός pll transmitter μπορεί να έχει και άλλη χρηστικότητα πχ μεταφορά ήχου εντός κτηρίου, για συνέδρια, ενδοσυννενόηση κτλ.Καλό τι ακριβώς θέλεις πχ τι εύρος συχνοτήτων θα πρέπει να καλύπτει, ισχύ εξόδου κτλ για να στο κατασκευάσουν όπως ακριβώς το θέλεις.Για το λόγο αυτό θα μιλήσεις με τον κατασκευαστή Σωτήρη στο 210 7719544. Θα μείνεις απόλυτως ευχαριστημένος.






    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 17-02-13 στις 14:43
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  12. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αγγελος 297
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    -
    Μηνύματα
    188

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε RADIOAMATEUR θα πάρω τηλέφωνο να ρωτήσω.Μου αρέσει αρκετά σαν μηχάνημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Προστασιες για pll και linear
    By NIKOS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-13, 23:53
  2. ερωτηση για pll KAI LINEAR
    By AKIS in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-13, 18:32
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-11, 10:47
  4. πρόβλημα με linear και Pll
    By giannhs 36 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-08, 03:57
  5. Ερώτηση για SAA1057(FM PLL)
    By Επιστήμων in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-05, 19:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας