Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 44 από 44

Θέμα: Απλό σύστημα παρακολούθησης και εγγραφής

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη haf
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lelek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά να ρωτήσω και κάτι ακόμα...

    Όπως σας έχω πει είχα περάσει κάποτε μια IP κάμερα σε ένα laptop για παρακολούθηση και εγγραφή σε επαγγελματικό χώρο.... Οι συνδέσεις που έκανα ήτανε όλο κι όλο ένα τροφοδοτικό από την πρίζα σούκο στην κάμερα και ένα Ethernet καλώδιο RJ-45 από την κάμερα στην είσοδο της κάρτας δικτύου του υπολογιστή.


    Αν θέλω να βάλω και δεύτερη κάμερα θα πρέπει να πάρω ένα hub το οποίο θα συνδέεται αυτό με την κάρτα δικτύου του υπολογιστή και από το οποίο θα φεύγουν τα 2 καλώδια RJ-45 για τις 2 κάμερες??? (έστω ότι δε μου χρειάζεται το ίντερνετ - όπως είναι τώρα δηλαδή που έχω μία κάμερα μόνο)

    Ή μπορώ απλά με ένα ρούτερ να κάνω τη δουλειά μου και με το οποίο μπορώ να έχω και απομακρυσμένη εικόνα μέσω ίντερνετ αν κάποια στιγμή το θελήσω????

    Και οι 2 λύσεις είναι σωστές ??? (1η hub & 2η router)

    Το hub δηλαδή είναι απλά ένας διακλαδωτής ενώ το router είναι και διακλαδωτής και δρομολογητής (internet) μαζί????
    Εφόσον είναι IP camera χρειάζεται μια στατική διεύθυνση IP του εσωτερικού σου δικτύου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε hub για να συνδεσεις τις καμερες σου που με την σειρα του θα ειναι συνδεδεμενο σε καποιο router είτε router και συνδεεις εκεί τις κάμερες σου απευθείας.

    Εφόσον κάθε κάμερα εχει την δική της IP μπορείς να βλέπεις την εικόνα απο την κάθε κάμερα απομακρυσμένα μέσω Internet

    Για να γίνει αυτο θα πρεπει να ενεργοποίησεις καποια υπηρεσία πχ dyndns διότι η IP του router σου δεν είναι στατική δηλαδή πάντα η ίδια αλλα αλλάζει. Ετσι αν θέλεις να δεις την κάμερα σου αντί να πληκτρολόγεις την διεύθυνση της καμερας πχ 83.274.110.45 θα πληκτρολόγεις http://mycamera1.dyndns.org

    Με αυτο το τροπο κάθε φορά που μεταβάλλεται η Public IP διεύθυνση τότε αυτόματα ενημερώνεται το site πχ dyndns και ενημερώνει τους DNS servers για την νέα IP της καμερας.
    Αυτο εσένα δεν θα σε ενδιαφέρει όμως αφου εσύ πάντα αντί για IP θα πληκτρολόγεις http://mycamera1.dyndns.org

    Επίσης θα πρεπει να ενεργοποιησεις το port forwarding στο router σου.

    Ισως πήγα λίγο πιο βαθειά αλλα αυτη ειναι η διαδικασια για να βλέπεις τις κάμερες απο το internet και μάλιστα και μέσω του κινητού σου τηλεφώνου ειδικά αν διαθέτεις καποιο smartphone...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι κάμερες που θα αγοράσεις είναι αναλογικές.... και πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως ένας αντάπτορας από bnc σε rca μετατρέπει μια ψηφιακή σε αναλογική.
    Παρακαλώ να μου το εξηγήσετε.
    οι ψηφιακες καμερες δεν παιζουν απευθειας στην τηλεοραση..καποιες απο αυτες (κι οχι ολες) εχουν ενα μικροδιακοπτη μεσα (κυριως αυτες που ειναι σε box) ωστε να γυριζουν απο ψηφιακο σε αναλογικο...εγω δεν ειπα οτι ο ανταπτορας που εδειξα μετατρεπει αυτο...μετατρεπει την συνδεση απο bnc σε rca και τιποτα αλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    977

    Προεπιλογή

    καλημέρα Θοδωρή,
    ΚΑΤΑΓΡΑΦΙΚΟ balun-->utp-->balun ΚΑΜΕΡΑ
    ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ κλέμα-->utp-->βύσμα τροφοδοσίας ΚΑΜΕΡΑ
    Το utp έχει 4 ζευγάρια,θα επιλέξεις 1 για να συνδέσεις τα balun (μεταφορά εικόνας)
    θα επιλέξεις 2 ζευγάρια για να τροφοδοτήσεις τις κάμερες από το τροφοδοτικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ η ιρ καμερες εχουν την δυνατοτιτα να σου στελνουν την ιρ μεσω mail καθε φορα που περνει το ρουτερ μας την καινουργια ιρ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασύρματο σύστημα παρακολούθησης
    By eebabs2000 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-17, 00:30
  2. Γνώμη για σύστημα παρακολούθησης
    By Panos41 in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-16, 21:38
  3. Σύστημα παρακολούθησης καρδιακού ρυθμού
    By tommas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-13, 21:41
  4. σύστημα παρακολούθησης του ήλιου
    By kobi in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 11:04
  5. Σύστημα παρακολούθησης
    By waverunner in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-09, 00:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας