Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 55

Θέμα: ΜΟΤΕΡ Δ/Υ 380/660??

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    114

    Question ΜΟΤΕΡ Δ/Υ 380/660??

    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
    Εχω ενα μοτερ το οποιο γραφει το ταμπελακι του Δ/Υ 380/660. Αυτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι για να δουλεψει Υ θελει 660ν και για να δουλεψει Δ θελει 380.
    Αυτο που θελω ομως εγω ειναι να το δουλεψω Υ/Δ και μετα να το ξαναγυρναω Υ για μερικα λεπτα(5-10) και ολα αυτα με 380ν. Γινεται??
    Για αρχη το να ξεκιναω με Υ με 380ν και μετα απο 12δευτερα να μπενω Δ 380ν??
    Ολα αυτα γινονται με ενα απλο διακοπτη Υ/Δ ή θελει κατι ιδιαιτερο?
    Το μοτερ ειναι 15kw (20Hp) Δ/Υ 380ν/660ν. Τι Αμπερ ανα φαση θα τραβαει?
    Αν καποιος εχει εμπειρια με μοτερ ή αποψη πανω στο θεμα θα εκτιμουσα τη βοηθεια του..
    Ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Ειναι για εκκινηση αστερα και λειτουργια σε τριγωνο.
    Ειτε με διακοπτη ειτε με πινακα αστεροτριγωνου.Α δεν τα αναφερει στο ταμπελακι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    247

    Προεπιλογή

    Όπως λέγει και ο Βασίλης άνωθεν θα βάλεις ρελέ + χρονικό/ά για τον αυτοματισμό (Υ/Δ)
    Το ρεύμα πρέπει να δεις το ταμπελάκι τι λέει καθώς δεν ξέρουμε τις απώλεις και το P.F.(συνφ) οπότε είναι ανέφικτο να το υπολογίσουμε.
    Ας ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου για ποιό λόγο θες να δουλέψεις το μοτέρι σε αστέρα;

    *edit: Όταν βλέπεις 2 τάσεις σε μοτέρ να ξες ότι η μικρή αναφέρεται στην τάση που αντέχει το τύλιγμα. Εξού και 380*sqrt3=660V για σύνδεση σε αστέρα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως λέγει και ο Βασίλης άνωθεν θα βάλεις ρελέ + χρονικό/ά για τον αυτοματισμό (Υ/Δ)
    Το ρεύμα πρέπει να δεις το ταμπελάκι τι λέει καθώς δεν ξέρουμε τις απώλεις και το P.F.(συνφ) οπότε είναι ανέφικτο να το υπολογίσουμε.
    Ας ρωτήσω και εγω με τη σειρά μου για ποιό λόγο θες να δουλέψεις το μοτέρι σε αστέρα;

    *edit: Όταν βλέπεις 2 τάσεις σε μοτέρ να ξες ότι η μικρή αναφέρεται στην τάση που αντέχει το τύλιγμα. Εξού και 380*sqrt3=660V για σύνδεση σε αστέρα.
    Το προβλημα μου δεν ειναι ο αστερας-τριγωνο και ο αυτοματισμος, το μπερδεμα μου ειναι το Υ/660ν και Δ/380ν. Αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? Εγω δηλαδη που θελω Υ/Δ με 380 δεν γινεται? και ειναι μεγαλο το μοτερ για να ξεκιναει κατευθειαν Δ ...
    Το μοτερ ειναι απο αντλια και τον αστερα τον θελω εκτος απο την εκινηση και για μειωνω για λιγο τις στροφες. Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη να γυρνανε αστερα για λιγο και μετα να κλεινουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

    Αυτο που θελω ομως εγω ειναι να το δουλεψω Υ/Δ και μετα να το ξαναγυρναω Υ για μερικα λεπτα(5-10) και ολα αυτα με 380ν. Γινεται??
    Ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση. εαν το γυρισεις απο τριγωνο σε αστερα ενω δουλευει το μοτερ το πιο πιθανο ειναι να καψεις ασφαλειες .εαν παρολα αυτα καποια στιγμη το πετυχεις και δουλεψει ενα τετοιο μοτερ (380/660) ΓΙΑ 5-10 λεπτα σε αστερα μαλλον θα παει για περιελιξη ,
    edit
    εαν θες δυο ταχυτητες μαλλον πρεπει να παρεις μοτερ 2 ταχυτητων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση. εαν το γυρισεις απο τριγωνο σε αστερα ενω δουλευει το μοτερ το πιο πιθανο ειναι να καψεις ασφαλειες .εαν παρολα αυτα καποια στιγμη το πετυχεις και δουλεψει ενα τετοιο μοτερ (380/660) ΓΙΑ 5-10 λεπτα σε αστερα μαλλον θα παει για περιελιξη ,
    edit
    εαν θες δυο ταχυτητες μαλλον πρεπει να παρεις μοτερ 2 ταχυτητων.
    Δηλ. αν απο τριγωνω γυρισω αστερα εστω και για λιγα δευτερολεπτα θα εχω προβλημα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    ............

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkouk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προβλημα μου δεν ειναι ο αστερας-τριγωνο και ο αυτοματισμος, το μπερδεμα μου ειναι το Υ/660ν και Δ/380ν. Αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? Εγω δηλαδη που θελω Υ/Δ με 380 δεν γινεται? και ειναι μεγαλο το μοτερ για να ξεκιναει κατευθειαν Δ ...
    Το μοτερ ειναι απο αντλια και τον αστερα τον θελω εκτος απο την εκινηση και για μειωνω για λιγο τις στροφες. Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη να γυρνανε αστερα για λιγο και μετα να κλεινουν...
    << Αυτο δεν καταλαβαινω…… Δηλ. τι εννοει? οτι αστερα δουλευει μονο με 660ν? και με 380ν μονο Δ? >>

    Ακριβώς έτσι.

    << Οταν δηλ. κοντευει να γεμισει η δεξαμενη…… >>
    Ουσιαστική μείωση στροφών δεν θα πετύχεις με τον Υ έστω και αν δε καεί ο κινητήρας, αν θέλεις να πετύχεις μείωση της παροχής, μετά από κάποια στάθμη της δεξαμενής και πάνω, θα μπορούσες να βγάνεις 2 ηλεκτροβάνες μια μικρής και μια μεγάλης διαμέτρου επιτηρούμενες κατάλληλα από έναν φλοτεροδιακόπτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη θοδωρης ποντιος
    Όνομα
    θοδωρης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    για την λειτουργια αστεροτριγωνο υπαρχουν διακοπτες ειδικοι,οσο για το ρευμα αφου ειναι 20 αλογα επι 1.5αμπερ ανα ιππο εχεις 30 αμπερ περιπου ανα φαση-εμπειρικα-.
    για την μειωση των στροφων μονο με ινβερτερ αλλα αξιζει ο κοπος?.
    μην το λειτουργησεις σε αστερα για πολυ ωρα,θα ζεσταθουν τα τυλιγματα ,λογω φορτιου,ο αστερας ειναι μονο για την εκκινηση του μοτερ και οχι για συνεχη λειτουργια.


    να ρωτησω με την σειρα μου αν ξερει κανεις πως μπορω να συνδεσω ενα τριφασικο κολωνατο δραπανο σε μονοφασικη παροχη,με μτην μικροτερη απωλεια ισχυος ,εχω βαλει ενα πυκνωτη 31 mf. αλλα μολις δει ζορια σταματαει.καθε προταση δεκτη.
    ευχαριστω εκ των προτερω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Δυσκολα κολπα θοδωρη..Η ροπη πεφτει πολυ αν εχεις συνδεσμολογια Steinmetz. Για τι ισχυ κινητηρα μιλαμε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. προβλημα με τον ηχο στο ΗΔΤ-380
    By peiperakos in forum Δέκτες MPEG4
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 01:56
  2. INVERTER 220-220 vOLT kAI 220-380
    By MAIKLKF in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-14, 17:48
  3. greative inspire 380 ποτενσιόμετρο!
    By κώστας.π in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 18:54
  4. Σπασμενο μοτερ, αναζητηση ιδιου μοτερ.
    By mikekyrou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 15:31
  5. μοτερ
    By doumis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-10, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας