Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: socket 1156 μητρικη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiros1212
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ ΠΕΛΟΠ.
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    τωρα εχεις μπλεχει γτ το πλαισιο ειναι λαμογια εχει τιχει να παρω πραγμα ιποτιθετε κενουριο και να ειναι ανιγμενο...αμα κσαναπασ πεστουσ να στο δοκιμασουνε με το cpu ή τεσπ να τιν δοκιμασουνε μπορστα σου...!!! το socet αφτο ειναι πολυ σιγεκριμενο δεν περνει μεγαλη πλιθρα cpu οπος το 775 ειναι στανταρ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ME TO DIAVASMA POTE DEN XANEIS...
    HDISLEKSIA NIKISE TIN ORTHOGRAFIA MOU...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swatsquadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο επεξεργαστης ειναι i5-750 . Η μητρικη Foxcon http://www.plaisio.gr/ypologistes-an...1J75DW5-0F.htm
    Το μονο που αναφερει για συμβατοτητα επεξεργαστων ειναι Intel� Core™ i7, Core™ i5, Core™ i3processors, Socket LGA1156 Supports Intel� 45nm Hi-K CPU


    Τις δοκιμες τις κανω μονο με cpu , τροφοδοτικο , μνημη και ψυκτρα . Οπως ειπα στην αρχη , σε δοκιμη χωρις τιποτα πανω της ή μονο ram ή μονο cpu εχει τα ιδια συμπτωματα . Ξεκιναει για 1 δευτερολεπτο και κλεινει. Δυστυχως δεν εχω ουτε αλλη μητρικη ουτε αλλο cpu για δοκιμη.
    Kαι πάλι εξακολουθείς να μην κάνεις το πιο απλό όπως να επισκεφτείς την σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής που αναφέρει ποιες ακριβώς cpu υποστηρίζει. Δες ΕΔΩ που αναφέρει τις υποστηριζόμενες cpu εφόσον η έκδοση του bios της μητρικής είναι η 9A1F1P02.

    Αν η μητρική που έχεις δεν πληρεί τις προδιαγραφές της έκδοσης του bios ή ο επεξεργαστής σου δεν βρίσκεται καν στην λίστα τότε πιθανότατα αυτό είναι και η αιτία του προβλήματος σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    οι βλακες στο πλαισιο επρεπε να το καταλαβουνε απο την 1η στιγμη και οχι να αλλαζουνε μητρικες.
    Μιας ομως που την δοκιμασανε επρεπε να τις κανουνε και το update.
    Βρες ενα δανεικο επεξεργαστη να κανεις το update

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι πάλι εξακολουθείς να μην κάνεις το πιο απλό όπως να επισκεφτείς την σελίδα του κατασκευαστή της μητρικής που αναφέρει ποιες ακριβώς cpu υποστηρίζει. Δες ΕΔΩ που αναφέρει τις υποστηριζόμενες cpu εφόσον η έκδοση του bios της μητρικής είναι η 9A1F1P02.

    Αν η μητρική που έχεις δεν πληρεί τις προδιαγραφές της έκδοσης του bios ή ο επεξεργαστής σου δεν βρίσκεται καν στην λίστα τότε πιθανότατα αυτό είναι και η αιτία του προβλήματος σου.
    Η cpu υποστηριζεται απο το πρωτο bios 9A1F1P01 . Εγω βεβαια δεν εχω ιδεα ποιο φοραει η συγκεκριμενη μητρικη και δεν μπορω και να το ελεγξω. Ασχετα με τον επεξεργαστη , η μητρικη κλεινει μετα απο 1'' και ΧΩΡΙΣ τον επεξεργαστη (μονο με μνημη ή μονο με καρτα γραφικων ή και μονη της τελειως) . Αρα μαλλον κατι δεν παει καλα στην τροφοδοσια της . Πως μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφεντας στο πλαισιο ? Αυτοι ειναι ικανοι να παω τη μητρικη με τον επεξεργαστη και να μου πουν οτι δουλευει ρολοι ! Επειδη ειναι σπανιο socket και δεν εχουν επεξεργαστες για τεστ παντου , την στελνουν στο κεντρικο service.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Έλενξε την πιθανότιτα να βαχυκυκλώνει κάπου και δοκίμαζε να μην συνδέσεις τπτ πάνω μονο cpu & ram ουτε το front panel

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    είσαι σίγουρος οτι δεν φταίει το τροφοδοτικό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    Η μητρική δεν ειναι απαραίτητο οτι πρέπει να δουλεύει χωρίς επεξεργαστή....
    Είπες βρίκες ένα επεξεργαστή.... τι σημαινε αυτό? Από το ebay? ειναι δοκιμασμένο οτι δεν έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής? (αν και πρώτη φορά θα ακούω για χαλασμένο Intel επεξεργαστή...
    Τελικά δεν κατάλαβα αν έλεγξες αν ταιριάζει το revision του επεξεργαστή με το revision της μητρικής και του bios...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από swatsquadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η cpu υποστηριζεται απο το πρωτο bios 9A1F1P01 . Εγω βεβαια δεν εχω ιδεα ποιο φοραει η συγκεκριμενη μητρικη και δεν μπορω και να το ελεγξω. Ασχετα με τον επεξεργαστη , η μητρικη κλεινει μετα απο 1'' και ΧΩΡΙΣ τον επεξεργαστη (μονο με μνημη ή μονο με καρτα γραφικων ή και μονη της τελειως) . Αρα μαλλον κατι δεν παει καλα στην τροφοδοσια της . Πως μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφεντας στο πλαισιο ? Αυτοι ειναι ικανοι να παω τη μητρικη με τον επεξεργαστη και να μου πουν οτι δουλευει ρολοι ! Επειδη ειναι σπανιο socket και δεν εχουν επεξεργαστες για τεστ παντου , την στελνουν στο κεντρικο service.
    Δεν ξέρω αν η δοκιμή χωρίς επεξεργαστή θα έπρεπε να σου δείξει κάτι ή καλώς κάνει και σου κλείνει μετά από λίγο. Το άσχημο είναι ότι η συγκεκριμένη μητρική δεν σου αφήνει και πολλά περιθώρια επιλογής επεξεργαστών. Εγώ για παράδειγμα, αφού είχα σηχτιριάσει με την την συμπεριφορά του e-shop αναγκάστηκα να αγοράσω έναν φθηνό celeron και να καταφέρω επιτέλους το bios update προκειμένου ο i5 3550 συνεργαστεί με την μητρική μου.
    Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τους πας επεξεργαστή και μητρική και να απαιτήσεις επι τόπου δοκιμή με την παρουσία σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    63

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας . Θα την παω πισω με τον επεξεργαστη και θα δουμε ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δοκίμασε και έξω απο το κουτί , μήπως βραχυκυκλώνει κάπου

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Socket microcontroller
    By Nas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-12, 10:03
  2. Zif Socket
    By zarkinos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-10, 07:59
  3. motherboard με socket 478
    By sou-sta in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-10, 01:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας