Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: κουτι με uv led!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή κουτι με uv led!

    καλησπερα παιδια!!μολις ετοιμασα ενα κουτι uv..η πρωτη μου κατασκευη ''κουτιου'' ως αρχαριος!εχω βαλει εναν οριακο διακοπτη στο καπακι ωστε οταν ανοιγει να σβηνουν τα λεντακια και μονο οσο ειναι κλειστο να αναβουν...εβαλα και εναν χρονοδιακοπτη που εφτιαξα να μετραει χρονο και να σβηνει τις λαμπες αυτοματα,και μια πλακετα που εφτιαξα με δυο σταθεροποιητες τασης οπου βγαζει δυο τασεις μια για το χρονοκυκλωμα και μια για τα λεντακια...δυο ενδεικτικες λυχνιες στο κουτι..μια οτι ειναι στο on, μια οτι το καπακι ειναι κλειστο και ενα λεντ οτι μετραει ο χρονος και φωτιζει...ενα μποτον σταρτ στοπ για τον χρονο και εναν διακοπτη on/off....ασφαλσα και τον μετασχηματιστη για να μην εχουμε κανενα θεματακι... εβαλα και ενα τζαμακι απεναντι απ τα λεντακια και μια θολη διαφανεια κοντα στα λεντ για ομαλη διαχση...βασιστηκα στην κατασκευη απο εναν αξιολογο συναδελφο του forum...ακομα δεν εχω δοκιμασει το κουτι καθως τα λεντακια τωρα μου ηρθαν απο το ebay αλλα ξερω οτι με αυτα τα λεντ και αυτες τις διαστασεις του κουτιου ο χρονος πρεπει να ναι 4μιση λεπτα...το κουτακι το εβαψα λευκο απο μεσα για καλυτερα αποτελεσματα και εξωτερικα το περασα και ενα λουστρο για να μου κρατησει λιγο παραπανω...στο καπακι εβαλα και τσιμουχα γυρω γυρω για να εξασφαλισω και το σκοταδι του θαλαμου(να μην μπαινει φως απ εξω) και να μην βγαινει το φως των λεντ προς τα εξω....
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 1.jpg Εμφανίσεις:  713 Μέγεθος:  148,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 2.jpg Εμφανίσεις:  555 Μέγεθος:  191,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 3.jpg Εμφανίσεις:  544 Μέγεθος:  141,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 4.jpg Εμφανίσεις:  586 Μέγεθος:  147,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 5.jpg Εμφανίσεις:  580 Μέγεθος:  154,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 6.jpg Εμφανίσεις:  504 Μέγεθος:  156,8 KB  

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 7.jpg Εμφανίσεις:  473 Μέγεθος:  149,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 9.jpg Εμφανίσεις:  480 Μέγεθος:  149,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 10.jpg Εμφανίσεις:  446 Μέγεθος:  142,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  φωτογραφία 6.jpg Εμφανίσεις:  442 Μέγεθος:  157,1 KB  

    3 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.284

    Προεπιλογή

    Μπραβο Πανο, καλες εμφανισεις!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον spirakos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    personaldrummer (15-02-13)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Μπραβο φιλαρακο!
    Χαιρομαι που τα καταφερες.
    Φαινετε πολυ ομορφο.
    Σημαντικο ειναι οτι αν και αρχαριος εκανες τισ δικες σου πλακετες και δεν τα κολυσες απλα σε μια διατρητη.
    Εχεις μερακι και φαινετε αυτο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    personaldrummer (15-02-13)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο φιλαρακο!
    Χαιρομαι που τα καταφερες.
    Φαινετε πολυ ομορφο.
    Σημαντικο ειναι οτι αν και αρχαριος εκανες τισ δικες σου πλακετες και δεν τα κολυσες απλα σε μια διατρητη.
    Εχεις μερακι και φαινετε αυτο....
    σευχαριστω παρα πολυ!!η αληθεια ειναι οτι με βοηθησες παρα πολυ οχι μονο με το κουτι αλλα γενικοτερα με τις πλακετες και ολο αυτο σου δινει κινητρο να ασχοληθεις να δοκιμασεις κ κατα συνεπεια να μαθεις και καποια πραγματα...φοιτητης ηλεκτρολογιας ειμαι και η αληθεια ειναι οτι τα ηλεκτρονικα μου αρεσουν παρα πολυ και δυστυχως στο τει δεν μαθαινεις και πολλα...

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    πολύ ωραίο ορέ Πανο αλλά μια ερώτηση ....... έχεις καμία σχέση με τον BATMAN(πάψε Κωνσταντίνε)και κρέμεσαι από το ταβάνι? γιατί γύρισα ανάποδα την οθόνη μου για να δω τις φωτογραφίες άντε καλές πλακέτες και να δούμε και άλλες κατασκευές σου με το καλό.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη johndaf
    Όνομα
    Γιαννής
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Σαλαμινα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Μπραβο πολυ καλη κατασκευη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johndaf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    personaldrummer (16-02-13)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη personaldrummer
    Όνομα
    πανος
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος , Αθήνα
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραίο ορέ Πανο αλλά μια ερώτηση ....... έχεις καμία σχέση με τον BATMAN(πάψε Κωνσταντίνε)και κρέμεσαι από το ταβάνι? γιατί γύρισα ανάποδα την οθόνη μου για να δω τις φωτογραφίες άντε καλές πλακέτες και να δούμε και άλλες κατασκευές σου με το καλό.
    χαχαχα ευχαριστω..πλακα πλακα δεν ξερω γιατι μου τις βγαζει αναποδα...τις περασα με το κινητο τισ αποθηκευσα με σωστη φορα αλλα καμια φορα μου τις βγαζει αναποδα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Steveo0o182o0o
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Δυο ερωτησεις , που χρισιμευει αυτη η κατασκευει και τι διαφορα εχουν τα υν λεντς με τα κανονικα τα λεντς? ( αρχαριος ειμαι και εγω αλλα εφοσον εσυ τοεφτιαξες θα ξερεις περισοτερα)

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. κουτι με κλειδι
    By egatastaths 14 xrwnwn in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 16:00
  2. ξυλινο κουτι....
    By Panοs in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-14, 12:22
  3. κουτι πλαστικο
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 22:34
  4. Κουτι κατασκευης.
    By p_stama in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-11, 11:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας