Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: αντικατάσταση SMD σε motherboard Η/Υ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή αντικατάσταση SMD σε motherboard Η/Υ

    Καλημέρα.

    Η ιστορία έχει ώς εξής...

    Laptop motherboard και έχει καεί μία μικρή smd ασφάλεια (αν όπως θα δείτε στο video που παραθέτω πρόκειται για smd ασφάλεια). Απ' ό,τι έχω καταλάβει, μάλλον για τέτοια πρόκειται.

    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=SZYLk-DtDNM

    Είναι πολύ μικρή η ασφάλεια, αλλά, όπως θα δείτε και στο video, φαντάζομαι, όπως πολλοί από σας γνωρίζετε, μπορεί να την αντικαταστήσει ανθρώπινο χέρι. Ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε:

    α. Ότι, σωστά, πρόκειται για smd ασφάλεια. Αν, πάλι, όχι θα ήθελα να μου πείτε τί ασφάλεια είναι.

    β. Πώς μπορώ να την αντικαταστήσω (μία συνοπτική διδικασία, ένα tutorial, ένα μικρό manual, κλπ κλπ)

    γ. Γιά αυτήν την αντικατάσταση τί θα χρειαστώ (να αγοράσω - ελάχιστο κόστος)

    δ. Αν δεχ έχω το manual της μητρικής πλακέτας, πώς μπορώ να ξέρω τί ασφάλεια πρέπει να αγοράσω προς αντικατάσταση (Amp)

    υ.γ. Για να κάνω «προπόνηση» έχω παρόμοιες πλακέτες π.χ. κάρτα δικτύου υπολογιστή, που έχει επάνω τέτοιες ασφάλειες.

    Θα ήθελα και μία συμβουλή απ' την εμπειρία σας:η ασφάλεια στο δικό μου motherboard, αλλά φαντάζομαι και σε πολλά άλλα, έτσι όπως είναι κατασκευασμένα τα motherboards, είναι πολύ κοντά σε άλλα ψιλά ηλεκτρονικά (αντιστάσεις, ασφάλειες, ...). Πολύ πυκνή η γειτνίαση !! Ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε πως μπορώ να κάνω σωστά την αντικατάσταση.


    Ευχαριστώ γιά το χρόνο σας !!

    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Είναι ασφάλεια, τα χαρακτηριστικά της μπορείς να τα βρεις στο σχηματικό διάγραμμα της μητρικής.
    Κανονικά χρειάζεσαι σταθμό θερμού αέρα η κολλητήρι τσιμπίδας. Ίσως να μπορέσεις να την αποκολλήσεις με κανονικό κολλητήρι βάζοντας πολύ κόλληση ακουμπώντας και τις δυο μεριές.

    Δεν υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος απλά πρέπει να είσαι ακριβής και προσεκτικός ώστε να μην ξηλώσεις διαδρόμους, νησίδες και άλλα εξαρτήματα. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι ασφάλεια είναι αν δεν το γράφει πάνω στη μητρική το γράφει μόνο στα σχέδια.




    Υ.Γ. οι επισκευές έχουν μεταφερθεί στο www.howtofixit.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Δεν χρειαζεται να την ξεκολλησεις...απλα κολλας μια αλλη πανω της..Μπορεις επισης κατα την κολληση να καλυψεις την γυρω περιοχη με μονωτικη ταινια που εχεις βαλει λιγο χαρτι απο κατω ωστε αν σταξει καλαϊ να μην καταστρεψεις/βραχυκυκλωσεις κατι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angel_grig : 17-02-13 στις 17:21

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις !

    Ξέρει κάποιος κάποιο(α) site που να έχουν circuit pdf πλακετών (π.χ. motherboards, ethernet κάρτες, ...)? Ή data sheets? Ή κάτι άλλο που να μπορείς να πάρεις λεπτομερείς πληροφορίες σχετικά με ασφάλειες, αντιστάσεις κλπ κλπ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. smd tantalum capicator-smd resistors
    By multi666 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 13:45
  2. Αντικατάσταση SMD LED με κανονικό LED
    By NIKPAPAZOGLOU in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-09-14, 17:05
  3. Αγορα MotherBoard
    By billtech in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 22:47
  4. Επισκευη motherboard
    By hitech444 in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 15:40
  5. motherboard problem
    By Manouvras in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-11, 20:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας