Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Ηλεκτρονικό γκάζι σε ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή Ηλεκτρονικό γκάζι σε ηλεκτροκίνητο αυτοκινητάκι

    Παιδιά γεια χαρά.
    Στα πλαίσια κατασκευής ενός ηλεκτροκίνητου για τον γιο μου, επέλεξε και παρέλαβα τον παρακάτω εξοπλισμό.
    motor.giftortle.gifcontroler.gif
    Επειδή αυτή η ιστορία πάει πάνω από χρόνο και τα σχέδια ελαφρώς άλλαξαν έχω το εξής θέμα. Αυτό που διάλεξα σαν ηλεκτρικο γκάζι πλέον δεν μου κάνει(χαρακτηρίζεται στην σελίδα απ όπου το αγόρασαFoot Pedal Throttle Cable (Hall Effect) ). Θέλω να φτιάξω μεταλικό πεντάλ με το πάτημα του οποίου θα κινείται το ηλεκτρονικό γκάζι. Αυτό που σας επισυνάπτω τι είδους εξάρτημα είναι ; ροοστάτης υπο την μορφή μεταβλητής αντίστασης ; Αν δηλαδή πάω σε ένα κατάστημα ηλεκτρονικών τι να ζητήσω προς αντικατάσταση του πεντάλ που βλέπετε στην μεσαία εικόνα. Να πω ότι το μοτέρ είναι 24 βολτ 18 Α σε φυσιολογικό φορτίο και 30 Α στα ζόρια. Επίσης κάτι άλλο ( έχω αναρτήσει και θέμα αλλά το ρωτάω και εδώ ) .

    O πράσινος διακόπτης

    http://www.ebay.com/itm/60-Amp-Drum-...-/110993436365
    switch.JPG
    θα μπορέσει να λειτουργήσει για να έχω μπροστά και όπισθεν ; Κανονικά είναι κατασκευασμένος για να δίνει κανονικές και ανάποδες στροφές σε τριφασικά μοτέρ. Για την δική μου περίπτωση κάνει;
    Σας ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 22-02-13 στις 00:11

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αυτό ο διακόπτης είναι για ανοίγει κλείνει το μοτέρ , αλλά και για να αλλάζει φορά, μπρος πίσω δηλαδή.
    Βέβαια είναι για μεγάλα AC μοτερ 3 φάσεων.
    Το ηλεκτρονικό γκάζι όπως το εννοείς δεν ειναι τόσο απλό, θες κύκλωμα που να οδηγεί με παλμούς το μοτέρ.
    Γενικά αυτά τα αυτοκινητάκια δεν έχουν τέτοιο γκάζι αλλά ένα μπεντάλ κουμπί και έναν διακόπτη για 2 ταχύτητες, αργό γρήγορο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση. Επομένως ο διακόπτης ( έστω και αν είναι για τριφασικά ) μπορεί να μου κάνει δουλεια;
    Το γκάζι που φαίνεται παραπάνω τί είναι ( σαν ηλεκτορνικό εξάρτημα εννοώ). Δεν θέλω να φτιάξω ηλεκτρονικό γκάζι, απλά από άγνοια το ανέφερα έτσι χωρίς να ξέρω τι πραγματικά είναι το ηλεκτρονικό γκάζι. Θέλω να αντικαταστήσω το παραπάνω γκάζι με αντίστοιχο εξάρτημα που θα μπορώ έυκολα να προσαρμόσω στην κατασκευή μου. Το συγκεκριμένο το χρησιμοποίησα και δεν είναι απλά on-off, μπορεί και αλλάζει τις στροφές, απλά δεν μπορώ εύκολα να το προσαρμόσω στην κατασκευή μου και ψάχνω κάτι αντίστοιχο για να κάνω την πατέντα που θέλω.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    σε αυτό το site το είδα, βλέπω έχει πολλά τέτοιου τύπου
    http://tncscooters.com/index.php?rou...&product_id=88
    http://tncscooters.com/index.php?rou...product_id=346

    Λοιπόν λογικά, έχει 2 καλώδια για τροφοδοσία και το τρίτο βγάζει μια μεταβλητή τάση ,
    το hall effect σημαίνει οτι λειτουργεί με αισθητήρα μαγνητικού πεδίου , δηλαδή όταν πατάς το γκάζι αλλάζει ένα μαγνητικό πεδίο και αυτό με τη σειρά του αλλάζει τη τάση εξόδου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    με ένα ποντεσιόμετρο έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά εσύ τι ακριβώς θες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Σκέφτηκα κάτι τέτοιο : http://www.aliexpress.com/item/PWM-D...638410299.html
    Αντικαθιστώντας-προσαρμόζοντας το ποτενσιόμερο με άλλο στο γκάζι σου, πιστεύω να δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    βαγγέλη η δεξιά φωτό τι είναι? το κύκλωμα που οδηγεί το μοτέρ? αν ειναι έτσι nikolara ,δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο που προτείνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Εγω θέλω να φτιάξω μεταλικό πεντάλ το οποίο όταν το πατάς ( μέσω ντίζας ) θα κινεί εύθύγραμμα ή θα περιστρέφει το εξάρτημα που ψάχνω ( μάλλον ποτένσιόμετρο ) για να αυξομειώνονται οι στροφές του μοτέρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    βαγγέλη η δεξιά φωτό τι είναι? το κύκλωμα που οδηγεί το μοτέρ? αν ειναι έτσι nikolara ,δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο που προτείνεις

    Ναι είναι το κύκλωμα που οδηγεί το μοτέρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.450

    Προεπιλογή

    Από δική μου εμπειρία σε σκούτερ που έχω 48V - 1500W . (4Χ12βολτες μπαταρίες) τις οποίες τις έχει ανά 2 μπαταρίες σε σειρά και τις άλλες 2 επίσης σε σειρά και από τις 4 συνολικά μπαταρίες βγαίνουν 2 ξεχωριστά διπλά καλώδια και πηγαίνουν στο κοντρόλ (στην φωτογραφία τέρμα δεξιά)

    Η εντύπωση που μου έδωσε στην περίπτωση μου (αν και δεν είμαι ηλεκτρονικός και δεν το έψαξα σε βάθος) πως ακριβώς λειτουργεί.

    Είναι ότι στην δικιά μου περίπτωση διαίρεσαν τις 4 μπαταρίες (ανά 2 σε σειρά = 24βολτ) + (τις άλλες ανά 2 σε σειρά τα άλλα 24Βολτ) ... όλα μαζί 48 βολτ
    η κάθε σειρά (24 βολτ) + (24βολτ) οδηγούνται ξεχωριστά στο κοντρόλ

    Το χειρόγκαζο δεν θα έλεγα ακριβώς ότι είναι ποτενσιόμετρο ... και αυτό επειδή βλέπω ότι στην διαδρομή του χειρόγκαζου αυξάνει η ταχύτητα (σε 4 σκάλες) του όχι ομαλά δηλαδή όπως θα περίμενα με ένα υποτίθεται ποτενσιόμετρο.
    Π.χ. αν μετακινήσω το χειρόγκαζο στο 1/4 της διαδρομής σπρώχνει τον κινητήρα με απότομη εκκίνηση στα 12βολτ περίπου και εξασθενισμένα αφού αν κατεβάσω τα πόδια μου κάτω μπορώ να σταματήσω ολόκληρο το σκούτερ (και δεν ανταποκρίνεται στα 1500W μοτέρ που έχει σαν δύναμη)

    σε κάποιο σημείο μετά το 1/4 της διαδρομής προς τα 2/4 πάλι κλωτσάει η ισχύς του μοτέρ απότομα .... υποτίθεται τώρα μου σύνδεσε μέσω του κοντρόλ 24 βολτ από τα 12 που είχε πριν.... το ίδιο και για τα 3/4 της διαδρομής μέχρι και τα 4/4 της διαδρομής ... και όλα (απότομα) π.χ. για 36 βολτ και 48 βολτ. Με λίγα λόγια ότι (ενδιάμεσο βάλω) π.χ. από το 1/4 της διαδρομής προς τα 2/4 ... δεν έχει ρεγουλάρισμα "ευαισθησίας " στην απόδοση . Θα έλεγα το ρεγουλάρισμα γίνεται "φυσικά" από το ίδιο το βάρος μου , και από το σχετικά χαμηλής ισχύος ώθησης του μοτέρ πάνω στον δρόμο που η ταχύτητα του αυξάνει εκεί και μόνο του ομαλά.

    Με παραξένεψε πως είναι δυνατόν αν έχει τις 2 μπαταρίες σε σειρά (24βολτ) να κλωτσάει επίσης π.χ. από τα 1/4 της διαδρομής σε 12 βολτ και στα 2/4 σε 24 ? ... και μάλλον μου φαίνεται ότι και ο κοντρόλης είναι επίσης διαιρεμένος σε 2 Χ 24 βολτης ισχύος έλεγχος (για μέχρι τα 24 βολτ) και επίσης ακόμη έναν διαιρεμένο 2 Χ 24 βολτ ισχύος έλεγχος για από τα 24 βολτ και μετά μέχρι και τα 48 . Ίσως αυτό γίνεται μέσω του μοτέρ με ξεχωριστά τυλίγματα περιέλιξης για κατανομή και αύξησης ισχύος.

    Με τα παραπάνω βοηθητικά που ανέφερα ... μπορείτε εσείς που σκαμπάζετε από ηλεκτρονικά να αντιληφθείτε στο περίπου τι ακριβώς έχουν κάνει.
    Πάντως είμαι σίγουρος από την μεριά μου ότι δεν είναι ποτενσιόμετρο το χειρόγκαζο ... αλλά πάει απότομα και βαθμιδωτά σε "σκάλες" 1 - 2 - 3 - 4 = 12 - 24 - 36 - 48 βολτ.
    Άρα κάτι αντίστοιχο είναι και του φίλου μας παραπάνω για μοτέρ 24βολτ . Μόνο που δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να έχει και όπισθεν μέσω του ίδιου κοντρολ του οποίου προμηθεύτηκε . και θα πρέπει να πατεντάρει για ξεχωριστό κύκλωμα για όπισθεν

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 22-02-13 στις 05:50

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικό γκάζι αυτοκινητου ρυθμιση απ
    By giorgosxristou in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-13, 18:36
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 14:13
  3. tps (ηλεκτρονικό γκάζι)
    By galileos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-12, 16:17
  4. Κάμερα σε αυτοκινητάκι με Pic
    By geokos13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 00:39
  5. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-10, 18:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας