Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Κινηση 12v μοτερ απο 20 μετρα μακρια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Κινηση 12v μοτερ απο 20 μετρα μακρια

    Καλησπερα εχω ενα μοτερ που χειριζεται μια τριωδη βανα.Το μοτερ ειναι απο υλαλοκαθαρηστηρα αυτοκινητου και το λειτουργο με εα μετασχηματιστη 12v 1Amp (δεξια-αριστερα). Θελω λοιπον να το χειριζομαι απο 20μετρα μακρια(πανω οροφος). τι καλωδιο πρεπει να χρησιμοποιησω ωστε να φτανει το ρευμα σε αυτη την αποσταση και να μην εχω απωλιες?

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    εγω θα εδινα ρευμα στο κυκλωμα μεσω ενος ρελε. το καλωδιο και ο διακοπτης για το ρελε μπορουν να ειναι για πολυ μικρα ρευματα. ετσι ουτε απωλειες θα εχω ουτε κινδυνο απο κακη ενωση να υπαρξουν προβληματα. το μονο μειονεκτημα ειναι η λιγο μεγαλυτερη πολυπλοκοτητα του κυκλωματος λογω του ρελε που σε καμια περιπτωση δεν ειναι δυσκολη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Ποσα mm να ειναι δηλαδη τα καλωδια? Νομιζω κατι τετοιο θα ειναι οκ http://www.tele.gr/gr/product/sp-35r_100m


    Και επισης μια γενικη ερωτηση.Ισως η πιο κουλη που εχει ερωτηθει αλλα στο τομεα των ηλεκτρονικων δεν εχω ιδεα(θελω να μαθω ομως) Γιατι αν θελεις να μεταφερεισ λιγα volt και λιγα αμπερ χρησιμοποιεις καλωδιο μεγαλυτερης διατομης και οχι μικροτερης? Δηλαδη γιατι το πολυ παχυ καλωδιο εχει μικροτερη αντισταση απο το μικρο?

    Εγω δηλαδη πειρα ενα καλωδιο τηλεφωνου για να μεταφερω αυτα τα 12v και 1 αμπερ σαν νουμπας και προφανως δεν εκανα τπτ.Στο τελειωμα του καλωδιου εφταναν 0,50v. το πιο παχυ καλωδιο δεν επρεπε να καταναλωνει περισσοτερο "ρευμα" αρα να εχουμε μεγαλυτερες απωλιες?

    Επισης εχω ενα εξωτερικο lcd θερμομετρο στην ταρατσα (o αισθητηρας σε αποσταση 5 μετρα) και το εχω συνδεσει με τηλεφωνικο καλωδιο.Πως αυτο που εχει μια μπαταριουλα 1,5 volt λειτουργει 6 μηνες μια χαρα με τοσο μακρυ καλωδιο και δεν λειτουργει το μοτερ με 12v και 1αμπερ

    Ξερω τα εχω μπουρδουκλωσει αλλα βαλτε με σε μια σειρα μπας και παρω μπρος χαχαχ

    Σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJman : 25-02-13 στις 23:58

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DJman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποσα mm να ειναι δηλαδη τα καλωδια? Νομιζω κατι τετοιο θα ειναι οκ http://www.tele.gr/gr/product/sp-35r_100m


    Και επισης μια γενικη ερωτηση.Ισως η πιο κουλη που εχει ερωτηθει αλλα στο τομεα των ηλεκτρονικων δεν εχω ιδεα(θελω να μαθω ομως) Γιατι αν θελεις να μεταφερεισ λιγα volt και λιγα αμπερ χρησιμοποιεις καλωδιο μεγαλυτερης διατομης και οχι μικροτερης? Δηλαδη γιατι το πολυ παχυ καλωδιο εχει μικροτερη αντισταση απο το μικρο?

    Εγω δηλαδη πειρα ενα καλωδιο τηλεφωνου για να μεταφερω αυτα τα 12v και 1 αμπερ σαν νουμπας και προφανως δεν εκανα τπτ.Στο τελειωμα του καλωδιου εφταναν 0,50v. το πιο παχυ καλωδιο δεν επρεπε να καταναλωνει περισσοτερο "ρευμα" αρα να εχουμε μεγαλυτερες απωλιες?

    Επισης εχω ενα εξωτερικο lcd θερμομετρο στην ταρατσα (o αισθητηρας σε αποσταση 5 μετρα) και το εχω συνδεσει με τηλεφωνικο καλωδιο.Πως αυτο που εχει μια μπαταριουλα 1,5 volt λειτουργει 6 μηνες μια χαρα με τοσο μακρυ καλωδιο και δεν λειτουργει το μοτερ με 12v και 1αμπερ

    Ξερω τα εχω μπουρδουκλωσει αλλα βαλτε με σε μια σειρα μπας και παρω μπρος χαχαχ

    Σας ευχαριστω

    Μάνο αν βάλεις μικρής διατομής καλώδιο το ρεύμα δεν χωρά να περάσει γιατί είναι χοντρό.
    Βαλε καλώδια 3mm και θα χωρέσει μια χαρά. Το μοτέρ σου θέλει περίπου 8 Α 8 κιλά

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Χαχαχ ετσι θελω να μου τα λες με παραδειγματα για να τα καταλαβαινω.γιατι 8 Α ομως? Εδω λεει minimum 1.6 http://www.scary-terry.com/wipmtr/wipmtr.htm Ετσι και αλλιως εγω το θελω να κανει μιση περιστροφη(δεξια αριστερα 180 μοιρες) 1 φορα τη μερα. Με 2Α που του εβαλα ηταν μια χαρα νομιζω και ειχε και δυναμη να γυρισει τη βανα.

    Γυριζω πισω στο ρευμα λοιπον.Επειδη λοιπον ειναι πιο περιπλοκα τα πραγματα απο οτι νομιζα υπαρχει καποιο site-βιβλιο ελληνικο κατα προτιμηση που να κανει μια εισαγωγη σε αυτα τα πραγματα(ρευματα-πυκνωτες-αντιστασεις) το οποιο να ειναι κατανοητο σε ενα αρχαριο. Τωρα που το σκεφτομαι βεβαια δεν εχω ψαξει και εδω για καποιο τετοιο οδηγο!!

    Επισης βρηκα αυτο το calculator http://www.calculator.net/voltage-drop-calculator.html το οποιο μπορω να χρησιμοποιω σε συνδιασμο με αυτο τον πινακα http://www.engineeringtoolbox.com/wi...ges-d_419.html Σωστα?

    Επισης κατι αλλο που δεν εχω καταλαβει. το τηλεφωνικο καλωδιο δεν υποστηριζει υποτιθετε 50v? τουλαχιστον ετσι εχω διαβασει http://en.wikipedia.org/wiki/Tip_and_ring

    Αυτο δηλαδη που δεν μπορω να καταλαβω αν και το εψαξα λιγο ειναι γιατι το πιο χοντρο καλωδιο εχει μικροτερη αντισταση αρα περναει πιο ευκολα ρευμα?
    Αφου ειναι πιο χοντρο δεν εχουμε απωλιες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJman : 27-02-13 στις 00:12

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα που μπορεί να σε βοηθήσει. το καλώδιο σκέψου το σαν έναν δρόμο . τα βολτ είναι η ταχύτητα που τρέχει ένα αμάξι και τα αμπέρ είναι ο αριθμός τον αυτοκινήτων. οπότε ένα αμάξι που τρέχει σε μια λουρίδα με 150 χιλιόμετρα μπορεί να το κάνει είτε ο δρόμος έχει μια λουρίδα ή και 5 λουρίδες. αλλά άμα βάλω 30 αμάξια να τρέξουν ταυτόχρονα πιο εύκολα θα το κανουν σε δρόμο με πολλές λουρίδες παρά σε έναν δρόμο με μια λουρίδα που θα μποτιλιάρουν πιο εύκολα και θα μειώσουν ταχύτητα(πτώση τάσης) και ακριβός λόγο ότι ο δρόμος είναι στενός όσο περισσότερα αυτοκίνητα θα μπουν σε αυτόν(αμπέρ) τόσο θα ελαττωθεί η ταχύτητα τους(αττική οδός σε ώρα αιχμής).
    αποτέλεσμα.
    φαρδύτερος δρόμος πολλές λουρίδες(χοντρό καλώδιο) περισσότερα αυτοκίνητα και πιο γρήγορη μετακίνηση(μικρότερη πτώση τάσης περισσότερα αμπέρ).
    το ερώτημα για το πάχος και απώλειες
    ένα αυτοκίνητο είτε τρέξει σε δρόμο με μια λουρίδα είτε σε δρόμο με 10 λουρίδες στο τέλος της διαδρομής πάλι ένα αυτοκίνητο θα βγει.
    άρα από ένα καλώδιο που μπορεί να πέραση 1 αμπέρ χωρίς πτώση τάσης και 10 φορές πιο χοντρό καλώδιο να βάλω πάλι ένα αμπέρ θα πάρω στην έξοδο.
    ανάλογο σχέδιο μπορείς να σκεφτείς όπως έχουν πει τα παιδιά σε άλλα θέματα με υδραυλικό σύστημα(σκέψου το με λάστιχο ποτίσματος).

    απλά αυτό μου έσκασε στον εγκέφαλο σαν παράδειγμα και ελπίζω να σε βοήθησα(ή να σε μπέρδεψα).
    οι υπόλοιποι μην αρχίσετε να βαράτε με ότι σκεφτικά, ένα μπινελίκι φτάνει.

    5 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα που μπορεί να σε βοηθήσει. το καλώδιο σκέψου το σαν έναν δρόμο . τα βολτ είναι η ταχύτητα που τρέχει ένα αμάξι και τα αμπέρ είναι ο αριθμός τον αυτοκινήτων. οπότε ένα αμάξι που τρέχει σε μια λουρίδα με 150 χιλιόμετρα μπορεί να το κάνει είτε ο δρόμος έχει μια λουρίδα ή και 5 λουρίδες. αλλά άμα βάλω 30 αμάξια να τρέξουν ταυτόχρονα πιο εύκολα θα το κανουν σε δρόμο με πολλές λουρίδες παρά σε έναν δρόμο με μια λουρίδα που θα μποτιλιάρουν πιο εύκολα και θα μειώσουν ταχύτητα(πτώση τάσης) και ακριβός λόγο ότι ο δρόμος είναι στενός όσο περισσότερα αυτοκίνητα θα μπουν σε αυτόν(αμπέρ) τόσο θα ελαττωθεί η ταχύτητα τους(αττική οδός σε ώρα αιχμής).
    αποτέλεσμα.
    φαρδύτερος δρόμος πολλές λουρίδες(χοντρό καλώδιο) περισσότερα αυτοκίνητα και πιο γρήγορη μετακίνηση(μικρότερη πτώση τάσης περισσότερα αμπέρ).
    το ερώτημα για το πάχος και απώλειες
    ένα αυτοκίνητο είτε τρέξει σε δρόμο με μια λουρίδα είτε σε δρόμο με 10 λουρίδες στο τέλος της διαδρομής πάλι ένα αυτοκίνητο θα βγει.
    άρα από ένα καλώδιο που μπορεί να πέραση 1 αμπέρ χωρίς πτώση τάσης και 10 φορές πιο χοντρό καλώδιο να βάλω πάλι ένα αμπέρ θα πάρω στην έξοδο.
    ανάλογο σχέδιο μπορείς να σκεφτείς όπως έχουν πει τα παιδιά σε άλλα θέματα με υδραυλικό σύστημα(σκέψου το με λάστιχο ποτίσματος).

    απλά αυτό μου έσκασε στον εγκέφαλο σαν παράδειγμα και ελπίζω να σε βοήθησα(ή να σε μπέρδεψα).
    οι υπόλοιποι μην αρχίσετε να βαράτε με ότι σκεφτικά, ένα μπινελίκι φτάνει.
    Απλα κορυφαιο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electrifier
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    550

    Προεπιλογή

    Το τηλεφωνικό καλώδιο ήταν μεγάλο fail.

    Για 20 μέτρα / 12 βόλτια / 2 αμπέρια, θέλεις θεωρητικά τουλάχιστον 2.5 mm² καλώδιο για να μην έχεις απώλειες πάνω από 5%.

    Υπαρχει όμως και το εξής θέμα, επειδή τα μοτέρ στην αρχή χρειάζονται μεγαλύτερο ρεύμα να ξεκινήσουν, ειδικά αν έχουν φορτίο, μπορεί λόγω απωλειών το καλώδιο που υπολογίσαμε να μην είναι αρκετά παχύ. Θα έλεγα τουλάχιστον 4 mm² καλώδιο αν μιλάς για ρεύμα κανονικής λειτουργίας μικρότερο 2Α.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα που μπορεί να σε βοηθήσει. το καλώδιο σκέψου το σαν έναν δρόμο . τα βολτ είναι η ταχύτητα που τρέχει ένα αμάξι και τα αμπέρ είναι ο αριθμός τον αυτοκινήτων. οπότε ένα αμάξι που τρέχει σε μια λουρίδα με 150 χιλιόμετρα μπορεί να το κάνει είτε ο δρόμος έχει μια λουρίδα ή και 5 λουρίδες. αλλά άμα βάλω 30 αμάξια να τρέξουν ταυτόχρονα πιο εύκολα θα το κανουν σε δρόμο με πολλές λουρίδες παρά σε έναν δρόμο με μια λουρίδα που θα μποτιλιάρουν πιο εύκολα και θα μειώσουν ταχύτητα(πτώση τάσης) και ακριβός λόγο ότι ο δρόμος είναι στενός όσο περισσότερα αυτοκίνητα θα μπουν σε αυτόν(αμπέρ) τόσο θα ελαττωθεί η ταχύτητα τους(αττική οδός σε ώρα αιχμής).
    αποτέλεσμα.
    φαρδύτερος δρόμος πολλές λουρίδες(χοντρό καλώδιο) περισσότερα αυτοκίνητα και πιο γρήγορη μετακίνηση(μικρότερη πτώση τάσης περισσότερα αμπέρ).
    το ερώτημα για το πάχος και απώλειες
    ένα αυτοκίνητο είτε τρέξει σε δρόμο με μια λουρίδα είτε σε δρόμο με 10 λουρίδες στο τέλος της διαδρομής πάλι ένα αυτοκίνητο θα βγει.
    άρα από ένα καλώδιο που μπορεί να πέραση 1 αμπέρ χωρίς πτώση τάσης και 10 φορές πιο χοντρό καλώδιο να βάλω πάλι ένα αμπέρ θα πάρω στην έξοδο.
    ανάλογο σχέδιο μπορείς να σκεφτείς όπως έχουν πει τα παιδιά σε άλλα θέματα με υδραυλικό σύστημα(σκέψου το με λάστιχο ποτίσματος).

    απλά αυτό μου έσκασε στον εγκέφαλο σαν παράδειγμα και ελπίζω να σε βοήθησα(ή να σε μπέρδεψα).
    οι υπόλοιποι μην αρχίσετε να βαράτε με ότι σκεφτικά, ένα μπινελίκι φτάνει.

    παντα πειραχτηρι.....

    τι σκευτικες παλι ρε γιαννη!!!!


    τωρα για απαντηση τουλαχιστον 2,5 αρι

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Ωραια! Τι τιμη ανα μετρο να περιμενω; Γιατι λιγω που εψαξα για 2,5mm βρηκα 0,60 αλλα και 2,10!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-16, 10:54
  2. κινηση σε μοτερ 12v αριστερα-δεξια?
    By gsxr_k7 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 18:05
  3. Γιατι αναβοσβηνουν τα φωτα απο μακρια!
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 21:46
  4. dimmer για μοτερ 12v απο υαλοκαθαριστηρες
    By LouCi4er in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-11, 13:59
  5. μοτερ 12v ή 24v απο 100-300w σε πατεντα..!
    By stavroskaloxrist in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-10, 11:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας