Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: συνδεση ηλεκτρικων παραθυρων

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    αν ειναι με κομπρεσερ προτιμο να μην τα βαλω θα μου παρουν ενα καρο χρηματα,δλδ με τα 70 που κανει ολο το συστημα και με τηλεχειρισμο να το περασω ο ιδιος,τοσο θα θελει και ο μαστορας εργατικα να βαλει κομπρεσερ + οσο πληρωσω για κομπρεσερ και κλειδαριες.
    τα ηλεκτρικα τζαμια σιγουρα θα χρειαστω μαστορα εκτος αν εχει ορεξη καποιος να μου λεει αναλυτικα την διαδικασια
    βασικα για τα τζαμια θα ανοιξω και τα 2 αυτοκινητα να δω αν μπορω να παρω καλωδιοση οπως ειπε ο takisegio

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikolaras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    358

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Antonis33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ειναι με κομπρεσερ προτιμο να μην τα βαλω θα μου παρουν ενα καρο χρηματα,δλδ με τα 70 που κανει ολο το συστημα και με τηλεχειρισμο να το περασω ο ιδιος,τοσο θα θελει και ο μαστορας εργατικα να βαλει κομπρεσερ + οσο πληρωσω για κομπρεσερ και κλειδαριες.
    τα ηλεκτρικα τζαμια σιγουρα θα χρειαστω μαστορα εκτος αν εχει ορεξη καποιος να μου λεει αναλυτικα την διαδικασια
    βασικα για τα τζαμια θα ανοιξω και τα 2 αυτοκινητα να δω αν μπορω να παρω καλωδιοση οπως ειπε ο takisegio
    Κάνε μια εγγραφή εδώ και πιστεύω να λύσεις το πρόβλημά σου : http://www.vwpoloclub.gr/forum/index.php

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια εγγραφή εδώ και πιστεύω να λύσεις το πρόβλημά σου : http://www.vwpoloclub.gr/forum/index.php
    ευχαριστω φιλε αλλα το φορουμ αυτο ειναι λιγο νεκρο,εκανα μια απλη ερωτησει και απαντησει εγινε μετα απο μερες,

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    παιδες μου ειπε αναλυτικα ενας ηλεκτρολογος αυτοκινητων την συνδεσμολογια,ειναι οπως την περιγραφη ο george Mp.
    το θεμα ειναι οτι μου ειπε να παρω απο μια 25αρα ασφαλεια ρευμα,εγω ανοιξα την ασφαλειοθηκη αλλα σε καθε ασφαλεια απο πισω υπαρχουν 2 καλωδια,ποιο πρεπει να κοψω για να παρω ρευμα??
    επιδει δεν ημουν σιγουρος εκανα το εξεις,πηρα ρευμα απο τον διακοπτη που υπαρχει στην κονσολα και αναβει της πισω αντιστασης του τζαμιου.ολα σωστα εγιναν αλλα σαν να μην εχει δυναμη το ρευμα ακομα και με αναμενη την μηχανη και αργουν αρκετα να ανεβουν τα παραθυρα...
    πριν τα κανω ολα αυτα ειχα δοκιμαση με μια μπαταρια 12,6 volt και εδωσα κατευθειαν ρευμα στου γρυλους και τα παραθυρα ανεβεναν γρηγορα.
    δωστε τα φωτα σας παιδες δεν εχω παραθυρα!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Ρευμα μπορεις να παρεις απο τον διακοπτη με το κλειδι απο τα χοντρα καλωδια μεσω ασφαλειας ή να βαλεις ενα ρελε που θα παιρνει απο την παροχη που ερχεται απο την μπαταρια πισω απο την ασφαλειοθηκη παλι μεσω ασφαλειας και να οπλιζει με το ανοιγμα του διακοπτη. Αντιστοιχα και το σωμα θα πρεπει να ειναι απο αναμονη του αυτοκινητου με παξιμαδι Μ6 που εχουν τα VW.Εννοηται οτι η διατομη των καλωδιον ειναι τουλαχιστον 2.5αρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να κανω και πολλα στην ασφαλειοθηκη γιατι πρεπει να ξυλωσω ολο το ταμπλο,ειναι ζορικα τα πραγματα.
    εαν παρω ρευμα απο την ασφαλειοθηκη πρεπει να κοψω ενα καλωδιο απο τα δυο που εχει η καθε ασφαλεια?
    αυτο που εκανα και πηρα ρευμα απο της αντιστασης του πισω τζαμιου ηταν ακυρω?βασικα για την δοκιμη καταργησα την πισω αντισταση και πηρα απο το ρευμα της το κοκκινο για 12βολτ,το μαυρο για σωμα και το μπλε και εδωσα φωτα στα κουμπια μιας και ο διακοπτης της πισω αντιστασης αναβε μολις ανοιγα τα φωτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Πρεπει να προσεξεις να μην δωσεις ρευμα απο τον διακοπτη των φωτων στα παραθυρα αλλα απο χοντρη παροχη, απο τον διακοπτη των φωτων πορειας θα δωσεις μονο στους διακοπτες των παραθυρων για να αναβει ο φωτισμος οταν αναβεις τα φωτα, αν εχεις και το αλλο αυτοκινητο που ξηλωσες τα παραθυρα μπορεις να δεις που καταληγουν τα καλωδια, εισαι και μακρια να ησουν Αθηνα να σου τα εφτιαχνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ελλαδα
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    το αυτοκινητο που τα ξηλωσα το εχω (εως την Δευτερα) και προσπαθησα να βρω που πανε αλλα φτανουν μεχρι πισω απο τα κοντερ και εκει ειναι πλεξουδα τυλιγμενη.
    απο της ασφαλειες πως μπορω να τεσταρω πιο καλωδια να παρω ρευμα που εχει 2 καθε ασφαλεια?αν βγαλω την σφαλεια και βαλω το πολυμετρο πρωτα στο ενα μετα στο αλλο και κανω σωμα στο αμαξι δεν θα μου δειξει πιο φερνει ρευμα?

    κατι αλλο,αν παρω ρευμα απο τον αναπτηρα? που ειναι ευκολο γιατι ειναι δυπλα στους διακοπτες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Δεν εχει τοσο μεγαλη παροχη ο αναπτηρας, το πιο ευκολο ειναι να παρεις απο τον κεντρικο διακοπτη της μιζας να βρεις με ενα δοκιμαστικο με λαμπακι ποιο φερνει ρευμα με ανοιγμα διακοπτη και να παρεις μεσω μιας ασφαλειας απο κει.Απο τον αναπτηρα μπορεις να παρεις για το φωτισμο των διακοπτων απο το λαμπακι του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    ψαξε πισω απο την ασφαλειοθηκη....δεν ειναι και τραγικα τα πραματα....εχει κολπο με δυο πλαστικους γαντζους κι ελευθερωνεται.....Βρες ενα μαυρο χοντρο καλωδιο γυρω στα 2mm....τεσταρισε το με το δοκιμαστικο για +15 (δηλ. με ανοιχτο διακοπτη να δινει τα 12).....και τραβα απο 'κει την ασφαλεια

    edit...
    Τα polo αν δεν απατωμαι εχουν ετοιμες παροχες με μπουλονια κατω απο την ασφαλειοθηκη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:52
  2. Ασκηση Ηλεκτρικων Κυκλωματων
    By electric_will in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 14:28
  3. Παγίδες παραθυρων για συναγερμό Z1
    By gmargio in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 14:26
  4. ΑΓΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 14:52
  5. Βιβλια ηλεκτρικων κυκλωματων
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-09, 01:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας