Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Φωτιστικό ασφαλείας με LED

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή Φωτιστικό ασφαλείας με LED

    Καλημέρα σε όλους σας. Θα ήθελα να δει κάποιος το παρακάτω κύκλωμα και να μου πει γιατί δεν λειτουργεί. Πρόκειται για ένα φως ασφαλείας που θα ανάβει όταν κοπεί το ρεύμα, αλλά χωρίς επαναφορτιζόμενη μπαταρία (με κανονική 9βολτη τετράγωνη). Τα LEDs είναι αναμμένα συνέχεια άσχετα με το αν κόβω το ρεύμα ή όχι (βγάζοντας το φις από τη μπρίζα). Να σας πω ότι το αρχικό σχέδιο είχε άλλα υλικά (π.χ. επαναφορτιζόμενη μπαταρία 9V, πυκνωτή 1μF/400V και 1 zener 12V/1W), αλλά με μερικές ερωτήσεις που έκανα στον κατασκευαστή του κυκλώματος μου πρότεινε να το κάνω έτσι. Μήπως μπορεί κάποιος να βρει το πρόβλημα που υπάρχει στο κύκλωμά; Ευχαριστώ.


    Em.Light_1.png

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    στο κύκλωμα δεν βλέπω πουθενα ενα διακόπτη...βαλε ενα swicth και ίσως 2 ενα για το 220 και ενα για την μπαταρία μπορει να κανω και λάθος αλλά ενας διακόπτης πάντα κανει δουλεια.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω καλά, αλλά νομίζω ότι δεν είναι θέμα διακόπτη στο παρόν κύκλωμα. Χρειάζεται να μελετηθεί από άποψη τιμών υλικών πιστεύω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη maouna
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.953

    Προεπιλογή

    σιγα μην ειναι αυτος ο κατασκευαστης σου που σου ειπε τις αλλαγες.....R1 και D2 δεν οφελουν σε κατι οπως ειναι. το λαθος ειναι σε ολο το κυκλωμα πριν το C2 λαθος τιμες και λαθος κυκλωμα δημιουργιας dc τασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Όταν εννοώ κατασκευαστής είναι κάποιος σε blog μην νομίζεις ότι είναι και Ο ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ. ok; Που θες να ξέρω εγώ τι είναι αυτός. Και έκανα τις ερωτήσεις σαν anonymous. Μην βγάζεις αμέσως συμπεράσματα και αρπάζεσαι... Το αρχικό κύκλωμα είναι στο: http://homemadecircuitsandschematics...ncy-light.html. Πιο κάτω θα δεις και τις ερωταπαντήσεις που έχουμε κάνει και καταλήγουμε σε αυτό που σας έδειξα φίλε μου Πάνο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη George74
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    104

    Προεπιλογή

    Και να συμπληρώσω σε αυτά που είπα, η αντίσταση του 1ΜΩ είναι εκεί για να αποφορτίζει τον κύριο πυκνωτή, ο οποίος "κατεβάζει" τα 220 ~ και η zener είναι η μία εκ των τριών που αντικαθιστά τη zener 12V/1W που είχε το αρχικό κύκλωμα... Θα παρακαλέσω τους φίλους που δεν έχουν ασχοληθεί με αυτού του είδους τις κατασκευές να μη μου προτείνουν λύσεις χωρίς να το γνωρίζουν πολύ καλά, διότι το κύκλωμα αυτό υπόκειται στην τάση του δικτύου της ΔΕΗ και είναι επικίνδυνο να δοκιμάζω διάφορα. Ας ασχοληθούνε με άλλα θέματα άλλου είδους. Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    X
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Γη
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    κοιταξα ενα λεπτο το κυκλωμα και καταλαβα πως ειναι ενας φορτιστης μπαταριας απο το δικτυο διχως μ/τ.
    Δηλαδη ανορθωνει με ζενερ στα 12V, με ημιανορθωση το τρανζιστορ φορτιζει με παλμο την μπαταρια και αναβουν τα led.
    Αυτο και τιποτα αλλο.
    Δεν αλλαζει κατασταση οταν δεν ειναι στην πριζα.
    Και ναι δεν εχει διακοπτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αντίσταση στη βάση του τρανζίστορ δεν χρειάζεται?
    εγώ θα δοκίμασα με διπλή ανόρθωση.
    Μέτρα τη τάση στη βάση του τρανζίστορ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-02-13 στις 20:23

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν βάλε την D1 πρίν τις ζενερ. Δεν υπάρχει λόγος να καταναλώνεις ενέργεια πάνω στις ζένερ άσκοπα.
    Βάλε και μια αντίσταση 470-680 Ω σε σειρά με τον πυκνωτή για να μην κάνει τσάφ όταν το βάζεις στην πρίζα.
    Την R1 καλά την έχεις εκεί, για να μην σε γαργαλήσουν τα 300V που αποθηκεύει ο πυκνωτής....
    Ο πυκνωτής μου φαίνεται μικρός 470pF, βάλε 100nF και μπορείς να τραβήξεις περίπου 10mA, υπέρ-αρκετά για σένα αφού δεν φορτίζεις την μπαταρία απο το δίκτυο.


    Για να είσαι κι εσύ ασφαλής, κάνε πρώτα δοκιμές χωρίς 230V δώσε 12V στον C2 και πρέπει να σβήσουν τα led.
    Αν αυτό δουλέψει τότε ψάχνεις το κύκλωμα που σου "ρίχνει" τα 230 σε 12... κάνε τα παραπάνω και βλέπουμε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    παιδια ,συγνωμη κιολας που επεμβαινω σα ασχετος με τα ηλεκτρονικα.Βλεπω το ενα ακρο του 220 παει αυτουσιο στο πλυν της μπαταριας.Αν αυτο γινει φαση(γυρνωντας την πριζα καποια στιγμη) και ακουμπησει καποιος το πλυν θα τον ψαχνουμε.Κατι δεν λειπει?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βλάβη σε φωτιστικό ασφαλείας
    By giannis - IKARIA in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-16, 23:24
  2. Φωτιστικό led
    By kwstakhs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-14, 10:05
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-13, 18:28
  4. φωτιστικό led με panel
    By lepouras in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-12, 01:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας