Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Alfa 147 - Low battery charge μετα την αλλαγ Μπαταρίας.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Alfa 147 - Low battery charge μετα την αλλαγ Μπαταρίας.

    Καλησπέρα Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας.
    Σε μια alfa 147 που έχω, εχτές μόλις άλλαξα μπαταρία , δούλεψε το αυτοκίνητο 3 ώρες ταξίδι και σήμερα το πρωί μου βγάζει μήνυμα στο buzzer '' buterry low charge'' . Δεν μου έχει ξαναβγάλει ποτέ τέτοιο μηνυμα ούτε στην παλιά που άλλαξα και στη μέτρηση της ήτανε στα τελευταία της.Το μήνυμα έφανίζεται, σβήνει για κάποια δευτερόλεπτα και ξανά το ίδιο. Δείχνουν να δουλεύουν όλα σωστά και το μόνο που παρατήρησα είναι ότι στο ρελαντί ο κινητήρας δουλεύει στις 1000 στροφές.
    Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη turist
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    307

    Προεπιλογή

    Μέτρα με ένα πολύμετρο να δεις με τη τάση φορτίζει τη μπαταρία. Κοίτα επίσης αν είναι σωστά σφιγμένοι οι πόλοι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Μέτρα με ένα πολύμετρο να δεις με τη τάση φορτίζει τη μπαταρία.
    Να βάλεις και κάποιον φίλο σου να γκαζώσει λίγο και μέτρα αν η τάση είναι πάνω από 13-14 βολτ τουλάχιστον.

    3 ώρες ταξίδι και σήμερα το πρωί μου βγάζει μήνυμα στο buzzer '' buterry low charge''
    Κατ αρχήν τι μπαταρία έβαλες καινούρια ? σε συνεργείο? στην φόρτισαν πρώτα?

    το πρωί μου βγάζει μήνυμα
    Μήπως υπάρχουν κάποιες καταναλώσεις στο αυτοκίνητο "ενεργές" παρόλο που είναι ακινητοποιημένο?

    Δεν μου έχει ξαναβγάλει ποτέ τέτοιο μηνυμα ούτε στην παλιά που άλλαξα και στη μέτρηση της ήτανε στα τελευταία
    Και γιατί με την παλιά μπαταρία δεν σε "ενημέρωνε" το Buzzer? Πόσο αξιόπιστο είναι?

    Μέτρα την μπαταρία μετά από ακινησία π.χ. αποβραδίς και στο επόμενο πρωί ... και πες μας τι μέτρησες στην μπαταρία (μην βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    H μπαταρία είναι καινουργια και αλλάχτηκε σε συνεργειο, παντως δεν είδα να την φορτίζει..Θα δοκιμάσω αυτό που λες.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Βγάλε τον πόλο της μπαταρίας όταν η μηχανή είναι αναμμένη. Αν σβήσει φταίει ο φορτιστής σου.
    Αν δε σβήσει ελέγχεις την μπαταρία αν έχει φορτισθεί πλήρως.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiros1212
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    ΑΡΓΟΣ ΠΕΛΟΠ.
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    ωραιος τροπος ελεγκχου..παρεπιπτοντος...!! Χρήστο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ME TO DIAVASMA POTE DEN XANEIS...
    HDISLEKSIA NIKISE TIN ORTHOGRAFIA MOU...

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Σπύρο δεν είναι ο πλέον ενδεδειγμένος αλλά ο πιό γρήγορος.
    Δε λέμε να το κάνεις συνέχεια και για μεγάλο διάστημα, πιθανόν να προκαλέσει βλάβη.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanivallos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλε τον πόλο της μπαταρίας όταν η μηχανή είναι αναμμένη. Αν σβήσει φταίει ο φορτιστής σου.
    Αν δε σβήσει ελέγχεις την μπαταρία αν έχει φορτισθεί πλήρως.
    kanivallos όνομα και πράμα.

    Ας εξηγήσουμε τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος βγάλει τον πόλο της μπαταρίας όσο δουλεύει η μπαταρία:
    Το δυναμό του αυτοκινήτου είναι μια γενήτρια ρεύματος που ανάλογα τις στροφές μπορεί να βγάλει μια διαφορά δυναμικού ακόμα και 120V σε ανοικτό κύκλωμα. Η διαφορά δυναμικού εφαρμόζεται στις άκρες τις μπαταρίας και ταυτόχρονα υπάρχει και το κύκλωμα ρύθμισης που όταν βλέπει ότι η τάση στα άκρα του δυναμό ξεπερνάει τα 14.4 V περίπου, τότε με ένα σύνθετο τρόπο (δεν θα το αναλύσω τώρα) κάνει το δυναμό να μην παράγει πια τάση.
    Τώρα αν βγάλουμε την μπαταρία από επάνω, το δυναμό αυξάνει τάση, βρίσκει ότι χωρητικότητα υπάρχει (πυκνωτές σε ecu, body control modules, τον πυκνωτή από τον ενισχυτή σας κλπ) και την φορτίζει σε κάτι λιγότερο από dt (=πάρα πολύ λίγο χρόνο). Η τάση στο αυτοκίνητο αυξάνει απότομα, βλέπει ο φορτιστης ότι έχει φτάσει (και ξεπεράσει κατά πολυ) τα 14.4V με spikes και κόβει και αυτός σε λιγότερο από dt. Εσείς λοιπόν όσο βλέπετε τα φώτα στην κονσόλα να τρεμοσβύνουν αλλά και τον κινητήρα σας να ακούγεται περίεργα από τα απότοβα βυθίσματα και αιχμές της τάσης, οι πυκνωτές σας και τα dc-dc converter σε ολα τα ηλεκτρονικά σας τρώνε σφαλιάρες.
    Αν βγάλετει την μπαταρία, στο ρελαντί ο μέσος χρόνος βλάβης είναι περίπου στο 1-2 λεπτά, αλλά η μείωση στην αξιοπιστία των ηλεκτρονικών σας είναι από το πρώτο δευτερόλεπτο. Στα νεότερα αυτοκίνητα δημιουργείτε και το λάθος DTC Π0560.

    Περαστικά σας...

    5 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Μηνύματα
    494

    Προεπιλογή

    Επίσης στο ford fiesta του 2002 πάντως σβύνει από το πρώτο ms που θα βάλεις την μπαταρία. Για άλλα δεν ξέρω.
    Τα συμπεράσματα δικά σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Το όνομα και πράμα οφείλει να απαντήσει.
    Στο ρελαντί βγάζεις τον πόλο και αυτό για 2-3 δευτερόλεπτα για να δεις ανταπόκριση.
    Ένας κοινός οδηγός δεν έχει εύκαιρο τη στιγμή που θα του συμβεί κάτι, ούτε πολύμετρο ούτε και την επιστημονική γνώση του hurt 30.
    Θα κάνει μία δοκιμή-τεστ δυναμού.
    Προσωπικά το έχω δοκιμάσει πάμπολλες φορές στα δικά μου κατά καιρούς αυτοκίνητα, όπως και φίλων.
    Δεν είναι ουρανοκατέβατη κανιβαλλίστικη γνώση, είναι το τεστάρισμα που κάνουν εδώ και καιρό οι ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino low battery level led
    By hackertom in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-16, 10:29
  2. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΕΞΑΡΤΗΣΗ....Η ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ
    By antonis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-13, 00:54
  3. Alfa 147 - Low battery charge
    By jomor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 10:13
  4. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 00:52
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-09, 23:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας