Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Κεραια ΑΜ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Νίκο.
    Οποιοδήποτε σύρμα τεντώσουμε και το τροφοδοτήσουμε με κάποιον σούπερ ντούπερ συντονιστή, προσαρμοστή κλπ. μπορεί να το φέρουμε σε 1,1 "στάσιμα" αυτό όμως δεν σημαίνει ότι έχουμε κεραία.
    Η κεραία χαρακτηρίζεται από τρία κυρίως πράγματα:
    1. Τό μήκος της σε σχέση με το μήκος κύματος εκπομπής.
    2. Το σημείο τροφοδοσίας της.
    3. Τη σχέση της με τη γή (κάθετα, οριζόντια, λοξά, απόσταση).
    Μια κεραία λοιπόν για τους 1600χκ θα πρέπει να έχει μήκος 89,3 μέτρα αν πρόκειται για λ/2.
    Ως εκ τούτου το 44+44 είναι δίπολο λ/2 τροφοδοτούμενο στο κέντρο. Ακόμα και να έχεις το χώρο να το απλώσεις, σίγουρα δεν μπορείς να το βάλεις σε ύψος 200 περίπου μέτρων. Με λίγα λόγια θα λειτουργεί ως NVIS κεραία και πρακτικά θε στέλνει την ακτινοβολία ψηλά - ψηλά στον ουρανό.
    Για να είναι μια κεραία long wire θα πρέπει να έχει μήκος ίσο ή μεγαλύτερο από το μήκος κύματος της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας. Έτσι λοιπόν τα 46 μέτρα θα μπορούσαν απλώς να είναι μια κεραία λ/4 περίπου. Τοποθετημένη κατακόρυφα και τροφοδοτούμενη στο κάτω μέρος με τον άλλο πόλο στη γή θα είναι μια πολύ καλή κεραία αλλά μάλλον και αυτό είναι αδύνατο. Ξαπλωμένη οριζόντια θα έχει τραγικά χαμηλή σύνθετη αντίσταση.
    Τα 85 και τα 92 μέτρα είναι κεραίες τυχαίου μήκους (random wire). Αν έχεις πομπό με λυχνίες φτιάχνεις το κύκλωμα εξόδου παράλληλο και παίζοντας λίγο με τις σπείρες μπορείς να κάνεις προσαρμογή συνδέοντας το ένα άκρο της "κεραίας". Όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι τελείως πρόχειρο.
    Όσο για το αν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε κεραία λ/2 θα σου πώ απλώς ότι σε όλα τα εγχειρίδια περι κεραιών το δίπολο λ/2 είναι μια από τις βασικές κεραίες και επάνω σε αυτό χτίζεται ένα πλήθος άλλων τύπων κεραιών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Γιωργο σ ευχαριστω για τον χρονο σου. Τα 89,3 προκυπτουν απο το ((300000/1600)/2)*0,95. Σωστα ?

    Εαν λοιπον απλωσω ενα καλωδιο 89,3 μ σε υψος 10μ απο το εδαφος, το συνδεσω στο συντονιστικο L , σε πομπο με πχ 4Χ807 θα μπορεσω με
    καποιες δοκιμες να εχω προσαρμογη, χωρις γεφυρες κλπ, κλπ. Σωστα ?

    Εαν το καλωδιο δεν ειναι τεντωμενο ευθεια αλλα κανει καποιες γωνιες, θεωρεις οτι αυτο θα ειναι προβλημα στην προσαρμογη ??

    σ ευχαριστω και παλι
    Νικος

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Νίκο επανέρχομαι άλλη μια φορά
    Τα έχουμε πει πολλές φορές ,αλλα χάνονται ακριβώς επειδή υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα
    Εαν ολα τα δικά σου ήταν ενα θέμα, θα βλέπανε ολη την υπόθεση και οχι μέρος
    Τελος ρίξε μια μάτια σε αυτα που είπα τώρα τελευταία
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post585866

    Εκει λεω και για ενα βιβλιο για κεραίες.....ριχτου μια ματια
    http://www.ceid.upatras.gr/faculty/a...otes/kef09.pdf


    Και σε αλλα θέματα που ησουν και εσύ ,εχω πει αρκετά πράγματα ,αλλά τώρα άντε βρες τα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 01-03-13 στις 19:14

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Νίκο, το βιβλίο που λέει πιο πάνω ο Παναγιώτης είναι καλό (και στα ελληνικά) και χρήσιμο για μια συνολική πρώτη προσέγγιση στο θέμα κεραία - γραμμή μεταφοράς. Είναι πανεπιστημιακές σημειώσεις και στον ίδιο σύνδεσμό μπορείς να το βρείς και ολοκληρωμένο.
    Το πρόβλημα με τις χαμηλές συχνότητες είναι ότι δεν έχουμε τη δυνατότητα να κατασκευάσουμε αυτό που θεωρητικά θα υπολογίσουμε με βάση τα εγχειρίδια, έτσι αναγκαζόμαστε να εφαρμόσουμε λύσεις σύμφωνα με το χώρο που διαθέτουμε, κατά προσέγγιση και εμπειρικά, δεδομένου ότι οι περισσότεροι ερασιτέχνες δεν διαθέτουν και τα εξειδικευμένα όργανα. Αυτός ειναι ο λόγος που διάφοροι αναφέρουν διάφορα νούμερα και διάφορες κατασκευες.
    Τα 89,3 μέτρα προκύπτουν απο τον τύπο που έγραψες ή απλά 143/f (MHz), για την περίπτωση κεραίας λ/2. Μια κεραία λ/2 τροφοδοτούμενη στην άκρη παρουσιάζει μεγάλη σύνθετη αντίσταση, της τάξης των ΚΩ. Το κύκλωμα εξόδου L συνήθως σχεδιάζεται ώστε να κατεβάσει την υψηλή αντίσταση φορτίου της εξόδου (μιλάμε για λυχνίες) στα 50 ή τα 75Ω. Άρα κατ' ευθείαν σύνδεση δεν είναι δυνατή. Πρόχειρη λύση είναι η χρήση παράλληλου κυκλώματος στην έξοδο του πομπού. Η κανονική λύση είναι η αλυσίδα: έξοδος - γέφυρα στασίμων - γραμμή μεταφορας 50 ή 75Ω - συντονιστής - κεραία. Αυτή τη διαμόρφωση χρησιμοποιώ για τα 40m και δουλεύω μια κεραία λ/2, με μορφή "Γ", τροφοδοτούμενη στην άκρη. Στην περίπτωση αυτή ό άλλος αγωγός στον οποίο συνδέεται ο συντονιστής είναι η γή.
    Η μικρή απόσταση της κεραίας από τη γή, οι στροφές και οι αποκλίσεις στο μήκος επηρεάζουν τόσο την αντίσταση της κεραίας όσο και τον λοβό ακτινοβολίας. Προέχει να διατηρήσεις το σωστό μήκος, εκτός φυσικά αν για να το κάνεις αυτό χρειάζεται να φτιάξεις μαιάνδρους με το σύρμα. Η καλύτερη διαμόρφωση είναι το "Π", δηλαδή ένα κατακόρυφο στοιχείο, ένα οριζόντιο και ένα κατακόρυφο πάλι, τροφοδοσία στη μια άκρη.
    Ρίξε μια ματιά στο διαδίκτυο για "160m antenna" και για "limited space antennas".

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 01-03-13 στις 18:47
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (01-03-13)

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Γιώργο άλλη μια φορά για την συνεργασία

    Να συμπληρώσω ακόμα κάτι
    monopolo.jpg
    http://www.5-9report.gr/


    Τεύχος Νο 135
    Φεβρουάριος
    2013


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμπληρώσω ακόμα κάτι
    monopolo.jpg
    Παναγιώτη πες ότι βλέπεις την κεραία μου για τα 40 μέτρα σε φωτογραφία (ακόμα και το σπίτι και το παράθυρο). Η διαφορά είναι ότι στη δική μου περίπτωση το συνολικό μήκος από τον συντονιστή μέχρι το τέλος της κεραίας είναι λ/2. Εδώ ο συνάδελφος δεν αναφέρει τίποτα για τη γραμμή που τροφοδοτεί την κεραία. Εφόσον πρόκειται για μονό αγωγό, συμμετέχει στην ακτινοβολία όπως και το οριζόντιο τμήμα και θα πρέπει να συνυπολογιστεί στο συνολικό μήκος της κεραίας. Αν δεν αντιμετωπιστεί έτσι τότε πρόκειται απλώς για μια κεραία random wire και αναλαμβάνει να "καθαρίσει" ο συντονιστής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικα ειναι ολα αυτα που μου λετε. Ειλικρινα μου ειναι πολυ χρησιμα και σας ευχαριστω.

    Δωστε μου μια περιγραφη του "συντονιστη".

    Δεν εχω γεφυρα, παρα μονο το κλασσικο "αραιοφυλλος 500 και πηνιο". Δηλαδη "ανοδος λυχνιας" - πυκνωτακι 1000p- αραιοφυλλος 500+πηνιο- κεραια.
    Μπορω να δανειστω γεφυρα Daiwa απο φιλο αλλα αναρωτιεμαι εαν θα με βοηθησει σε κατι οταν μιλαμε για "μονοπολο" λ/4 ή λ/2.

    Για μια ακομη φορα σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Γιώργο εχεις ΜΕΓΑΛΗ παρατηρητικότητα
    Δεν το είχα προσέξει
    Να λοιπόν που όπως έχω πει , υπάρχουν παντού πολλές ασάφειες ,πράγμα που μπερδεύει
    ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ ΤΙ ΛΕΕΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ για την long wire που αυτή τουλάχιστον γνωρίζουμε που ξεκινά χωρίς κάθοδο

    long wire.png

    Ετσι λοιπον πρέπει να υποθέσεις οτι στην πρωτη περίπτωση ενοει όλο το μήκος του σύρματος απο την ακρη του πομπού -συντονιστή (χωρις καθοδο)
    ΠΡεπει να επιμένουμε να είμαστε πιο αναλυτικοί μεχρι κουραστικού σημείου
    Δεν έχουν ολοι την δυνατότητα να φιλτράρουν τις τόσες πληροφορίες που σήμερα μπορεί κανείς να βρει εύκολα μπροστά του

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 02-03-13 στις 08:22

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νικος Αλ
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Εξαιρετικες για μενα πληροφοριες. Να! που επιμενοντας στο θεμα εφθασα να μαζευω γνωση για το θεμα που ψαχνω.

    Τωρα καταλαβα (γνησιος ερασιτεχνης ειμαι) της διαφορας long wire και random wire . Και απο βιβλια και αρθρα
    εχω διαβασει παρα μα παρα πολλα. Χωρια τις πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες που εχω αφθονες απο τον μεντορα μου και δασκαλο μου στα θεματα αυτα,
    τον itta-vitta (μελος).
    Στα βιβλια ολα αυτα αναφερονται ανακατεμενα για να καλυψουν ολες τις παραλαγες. Εδω στο φορουμ
    τα λεμε απλα και γινονται πιο κατανοητα διοτι αναφερομαστε σε συγκεκριμενες καταστασεις.

    Random wire λοιπον, με ο,τι καλωδιο εχω στην αποθηκη, χωρις καθοδο, και οπως ταιριαζει στον χωρομου !!

    Θα το εκτιμουσα να εχω την αποψη σας και για την χρηση γεφυρας στην περιπτωση του μονοπολου random wire .
    Επισης και καποιες παρατηρησεις σας για το "συντονιστικο".

    ευχαριστω για ολα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Νικος Αλ Εμφάνιση μηνυμάτων

    Random wire λοιπον, με ο,τι καλωδιο εχω στην αποθηκη, χωρις καθοδο, και οπως ταιριαζει στον χωρομου !!

    Θα το εκτιμουσα να εχω την αποψη σας και για την χρηση γεφυρας στην περιπτωση του μονοπολου random wire .
    Επισης και καποιες παρατηρησεις σας για το "συντονιστικο".

    ευχαριστω για ολα
    Μια ιδανική κεραία θα πρέπει να παρουσιάζει στο σημείο τροφοδοσίας της μια χαρακτηριστική καθαρή, δηλαδή ωμική αντίσταση, 72 Ω περίπου αν πρόκειται για δίπολο λ/2 τροφοδοτούμενο στη μέση για παράδειγμα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, η κεραία παρουσιάζει στο σημείο τροφοδοσίας της μια σύνθετη αντισταση που παρίσταται με μιγαδικό αριθμό, έχει δηλαδή πραγματικό (ωμικό) και φανταστικό (χωρητικό ή επαγωγικό) μέρος.
    Ο συντονιστής (συντονιστικο, tuner, transmatch) αναλαμβάνει να προσαρμόσει αυτήν την τιμή στην έξοδο του πομπού (τυπικά 50Ω) για τους σύγχρονους πομποδέκτες (ουσιαστικά προσαρμόζει την κεραία στη γραμμή μεταφοράς αλλά αυτό είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα).
    Για να μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις μια γέφυρα θα πρέπει αυτή να παρεμβάλεται μεταξύ της εξόδου του πομπού και του συντονιστή, οπότε ρυθμίζεις τον συντονιστή για μέγιστη ορθή/ελάχιστη ανακλώμενη ενέργεια (και όχι "ακτινοβολία" όπως λανθασμένα αναφέρεται,γιατί ακτινοβολία είνα ό,τι φεύγει από το σύρμα στον χώρο).
    Συντονιστές υπάρχουν διαφόρων τύπων. Οι πιο κοινοί και απλοί είναι διατάξεις με πηνίο και πυκνωτή σε διάταξη "Γ", είτε πυκνωτής - πηνίο - πυκνωτής σε διάταξη "Π", είτε πυκνωτής - πηνίο - πυκνωτής σε διάταξη "Τ".

    Καλά όλα αυτά τα θεωρητικά αλλά η μαγκιά του ερασιτέχνη είναι να τα ταιριάξει στα μέσα που διαθέτει. Και επειδή μίλησες για 807 και ...κάπως συγκινήθηκα δώσε κάποια στοιχεία όπως τάση βαθμίδας εξόδου, κύκλωμα εξόδου κλπ.

    Παναγιώτη, ο συνάδελφος στο 5-9 (που παρακολουθώ ανελλιπώς γιατί είναι αξιόλογο) κάνει μια συνοπτική γενική περιγραφή, οπότε είναι λογικό να παραλείπει κάποια πράγματα που ίσως θεωρεί γνωστά ή αυτονόητα. Για παράδειγμα, στα σχήματα τόσο του "μονόπολου", όσο και του "long wire" η κάθοδος δεν φαίνεται να συνδέεται στην κεραία, αλλά καταλήγει πριν τον μονωτήρα. Αν κάποιος πάρει "τοις μετρητοίς" τα σχήματα θα κάψει τα μηχανήματά του. Θα τα μελετήσω λίγο καλύτερα και το ξανασυζητάμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 02-03-13 στις 12:09
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-16, 12:44
  2. ΚΕΡΑΙΑ
    By finos in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 09:16
  3. ΚΕΡΑΙΑ
    By atolis in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-14, 18:45
  4. κεραια fm
    By tasos51 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-11, 00:45
  5. κεραια και παλι κεραια
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-05, 16:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας