Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Προτεινόμενη γλώσσα προγραμματισμου Ρομποτ.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    20

    Post Προτεινόμενη γλώσσα προγραμματισμου Ρομποτ.

    Καλησπέρα και πάλι. Μετά απο λίγο καιρό μου φύτρωσε ακόμα μία απορία...χεχε
    Λοιπόν, μπαίνω στο θέμα.

    Ενδιαφέρομαι να μάθω μια γλώσσα προγραμματισμού, για προγραμματισμό ρομποτ.
    Ψάχνοντας από εδώ και από εκεί μάζεψα λίγα στοιχεία, αλλά δεν με βοήθησαν για να πάρω την τελική μου απόφαση.
    Έτσι ζητώ την πολύτιμη βοήθεια σας για ακόμη μία φορά.
    Η γλώσσα με την οποία θα ασχοληθώ, θέλω να είναι μία που θα με καλύπτει πλήρος στο τομέα της ρομποτικής.
    Θέλω να ασχοληθώ σε βάθος με αυτή.
    Είδα σε διάφορα φόρουμ, πρότειναν γλώσσες όπως assembly,C, C++.
    Η
    assembly από ότι διάβασα είναι μία γλώσσα πολύ χαμηλού επιπέδου, ένα βήμα πριν την γλώσσα μηχανής, για προγραμματισμό επεξεργαστών.
    Η C, C++ από είδα, θέλουν compiler που τις μετατρέπει σε γλώσσα μηχανής. Προφανώς και η
    assembly θα θέλει κάποιο compiler."

    Επίσης θέλω ε για την γλώσσα προγραμματισμού που θα μου προτείνετε, να μου πείτε και ένα καλό βιβλίο (στα ελληνικά) που να αγοράσω. Δεν με πειράζει άμα βγαίνει σε 2 ή 10 τεύχη, αρκεί να είναι καλό και να με καλύψει πλήρος και αυτό.


    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που θα λάβω, Σταύρος.


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Σταύρο, και καλή αρχή (προκαταβολικά)

    Το τι γλώσσα θα μάθεις είναι συνάρτηση του "τι θα τρέχει τα προγράμματα που θα γράψεις"..
    Τι θέλω να πω: αν θες να χρησιμοποιήσεις πχ επεξεργαστες ATMega, τότε C (ή C++).

    Αν θες να χρησιμοποιήσεις PIC (ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος, δεν είμαι fan των pic), τότε Basic.

    Μην μπεις στην διαδικασία να μάθεις assembly, διότι για να γράψεις σύνθετα προγράμματα θα γεράσεις,
    και δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, εκτός και εάν σου αρέσει σαν hobby

    Οπότε βρες την απάντηση στο τί θα προγραμματίζεις (και δεν εννοώ "ρομπότ"), και μετά θα σου πούμε
    ή θα βρεις και μόνος σου με τι θα το προγραμματίζεις


    ΥΓ. Ξεκίνα από τώρα να μαθαίνεις C (σκέτη C, γι αρχή), ότι και εαν καταλήξεις να χρησιμοποιείς θα έχεις
    μπει στην νοοτροπία των γλωσσών προγραμματισμού. Αν δεν υπάρχει θέμα με αγγλική γλώσσα, δεν θα
    χρειαστείς κανένα βιβλίο καθώς υπάρχουν χιλιάδες σελίδες στο internet από όπου μπορείς να μάθεις ότι
    θες (και όχι μόνο!) για την C.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Τι θέλω να πω: αν θες να χρησιμοποιήσεις πχ επεξεργαστες ATMega, τότε C (ή C++).

    Αν θες να χρησιμοποιήσεις PIC (ας με διορθώσει κανείς αν κάνω λάθος, δεν είμαι fan των pic), τότε Basic.
    Σαφως και δεν ισχυει αυτο. Δεν εχει σχεση η γλωσσα προγραμματισμου με το ειδος του επεξεργαστη.
    Η λογικη ειναι η ιδια στην γλωσσα ειτε χρησiμοποιεις pic ειτε atmel.
    Αυτο που διαφερει ειναι ο compiler που ειναι διαφορετικος για καθε οικογενεια επεξεργαστων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Ιδού, έλυσα και άλλες απορίες που είχα πάνω στο θέμα με αυτά που μου είπες.

    Ενδιαφέρομαι για τους επεξεργαστές ATMega. Οπότε θα προσανατολιστώ σε C, C++.
    Εδώ μου γενάτε μία άλλη απορία. Σε αυτούς τους επεξεργαστές γίνεται προγραμματισμός και σε C and C++. Τι διαφορά έχει άμα μάθω τι μία από την άλλη?
    Τώρα σχετικά με τα αγγλικά, έχω κάποιες γνώσεις αλλά δεν επαρκούν ώστε να μάθω τον πργραμματισμό από αγγλικά βιβλία.
    Για αυτό το λόγο, θέλω να μου προτείνετε στα ελληνικά βιβλία όπως είπα πιο πάνω...

    Να σημειώσω ότι ξέρω την γλώσσα pascal και λίγο VB.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Αν θέλεις να τον παίζεις στα δάχτυλα τον μικροκιντρολερ, να τον κάνεις κουδούνια... πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την αρχιτεκτονική του και assembly!
    Αν θέλεις πιο προσγειωμένα πράγματα, μάθε C, σου δίνει ευκολία και πολλές δυνατότητες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αν θέλεις να τον παίζεις στα δάχτυλα τον μικροκιντρολερ, να τον κάνεις κουδούνια... πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την αρχιτεκτονική του και assembly!
    Αν θέλεις πιο προσγειωμένα πράγματα, μάθε C, σου δίνει ευκολία και πολλές δυνατότητες.
    Από όσο καταλαβαίνω η assembly είναι μία δύσκολη γλώσσα. Κατά πόσο όμως μεγάλο βαθμό είναι δύσκολη στη εκμάθηση της.? Θα μου πάρει πολύ καιρό για να την μάθω, δηλαδή χρόνια?
    Να επισημάνω ότι προς το παρόν έχω στο μυαλό (δηλαδή αυτές που ξέρω) τις εταιρίες AVR, Arduino, paralax, οι οποίες οι δύο τουλάχιστον χρησιμοποιούν ATMega επεξεργαστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφως και δεν ισχυει αυτο. Δεν εχει σχεση η γλωσσα προγραμματισμου με το ειδος του επεξεργαστη.
    Η λογικη ειναι η ιδια στην γλωσσα ειτε χρησiμοποιεις pic ειτε atmel.
    Αυτο που διαφερει ειναι ο compiler που ειναι διαφορετικος για καθε οικογενεια επεξεργαστων.
    Μάριε σαφώς και έχει σχέση αυτό, διότι για κάθε επεξεργαστή καλώς η κακώς δεν υπάρχει compiler όποιας γλώσσα θες.
    Πολύ θέλω να σε δώ να προγραμματίζεις με java εναν ATmega για παράδειγμα.. Επομένως, ναι, ανάλογα τον επεξεργαστή
    που θέλει να χρησιμοποιήσει, θα "περιοριστεί" σε κάποια γλώσσα.

    Η λογική είναι ίδια όσον αφορά τον προγραμματισμό και την δημιουργία αλγορίθμων, αλλά η λογική δεν είναι καθόλου ίδια
    απο γλώσσα σε γλώσσα (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων). Τρανταχτό παράδειγμα η C, όπου 1 + 0.5 = 1 ή 2 ανάλογα ποιο standard
    χρησιμοποιείς. (όχι 1.0 + 0.5)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NOE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Αν θέλεις να τον παίζεις στα δάχτυλα τον μικροκιντρολερ, να τον κάνεις κουδούνια... πρέπει να ξέρεις πολύ καλά την αρχιτεκτονική του και assembly!
    Αν θέλεις πιο προσγειωμένα πράγματα, μάθε C, σου δίνει ευκολία και πολλές δυνατότητες.
    Δημήτρη, σέβομαι την ισχύ της assembly αλλά δεν θα την πρότεινα σε κάποιον αρχάριο.
    Επίσης μέχρι τώρα παρ'ότι γνωρίζω assembly (από hobby, βλ. παραπάνω) δεν έχει τύχει
    ποτέ να την χρειαστώ επειδή δεν υπήρχε "άλλος τρόπος" για να πετύχω αυτό που θέλω..

    Δέχομαι ότι για να trimάρεις έναν κώδικα ανάλογα με το hardware όσο δε πάει άλλο,
    είναι χρήσιμη, αλλά εκτός από πολύ εξειδικευμένες εφαρμογές δεν μου φαίνεται λογική
    η επιλογή της καθώς το ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερο κόπο πετυχαίνεις και με μια σοβάρη
    γλώσσα (όπως η C για παράδειγμα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μάριε σαφώς και έχει σχέση αυτό, διότι για κάθε επεξεργαστή καλώς η κακώς δεν υπάρχει compiler όποιας γλώσσα θες.
    Πολύ θέλω να σε δώ να προγραμματίζεις με java εναν ATmega για παράδειγμα.. Επομένως, ναι, ανάλογα τον επεξεργαστή
    που θέλει να χρησιμοποιήσει, θα "περιοριστεί" σε κάποια γλώσσα.
    Κωστα σαφως εχεις δικιο αλλα εγω σαφεστατα απαντησα σε αυτο που εγραψες οτι atmega σε C και pic σε Basic. Δεν ανεφερα καμια αλλη γλωσσα
    και προφανως υπαρχουν και αλλες πενηντα γλωσσες με τις οποιες δεν μπορεις να προγραμματισεις Atmega.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mariosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα σαφως εχεις δικιο αλλα εγω σαφεστατα απαντησα σε αυτο που εγραψες οτι atmega σε C και pic σε Basic. Δεν ανεφερα καμια αλλη γλωσσα
    και προφανως υπαρχουν και αλλες πενηντα γλωσσες με τις οποιες δεν μπορεις να προγραμματισεις Atmega.
    Ε άρα μάλλον το ίδιο λέμε με άλλα λόγια, απλά εγώ "έκρυψα" λίγη από την αλήθεια από τον Σταύρο!
    Απλά τα πρώτα πράγματα που μου ήρθαν στο μυαλό ήταν avr-gcc για ATmega και PIC Basic για PIC,
    αντίστοιχα!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ασχετος κατασκευη ρομποτ
    By axell in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-11, 06:51
  2. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-11, 09:58
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 03:05
  4. βοηθεια για φωνη ρομποτ
    By kwstakis in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-06, 10:35
  5. Προγραμματισμος AVR με γλώσσα C
    By vicky in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 15:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας