Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 73

Θέμα: Δημιουργικές ασχολίες - Μη Ηλεκτρονικές Κατασκευές - Hobby

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή Δημιουργικές ασχολίες - Μη Ηλεκτρονικές Κατασκευές - Hobby

    Καλησπέρα συμφορουμίτες,

    Έχω καιρό τώρα που ασχολούμαι με διάφορες κατασκευές-ασχολίες, ως επί το πλείστον άσχετες με την ηλεκτρονική. Κυρίως το κάνω επειδή έχω άπλετο χρόνο (άνεργος γαρ) αλλά αισθάνομαι και ασχημα αν δεν ασχολούμαι με κάτι εποικοδομητικό.
    Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα ώστε, αν υπάρχει ενδιαφέρον, να δημιουργήσουμε μια λίστα με κατασκευές (καινούρια χόμπι αν προτιμάτε) και καινούριες ιδέες. Εγώ σίγουρα ψάχνομαι συνεχώς για νέα πράγματα που μπορώ να κάνω (π.χ. διακοσμητικά για το σπίτι κλπ.)

    Θα αναφέρω, έτσι για να γίνει μια αρχή, μερικές από τις ιδέες με τις οποίες έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά.

    Σαπωνοποϊία μέσω της κρύας εξαγωγής (Cold Process Soapmaking)

    H ιδέα προέκυψε από την ακόλουθη ανάρτηση του Παναγιώτη. Μετα από αρκετή αναζήτηση και πειραματισμό (αρκετά αναφέρονται μέσα στο θέμα αυτό άρα αν ενδιαφέρεστε μπορείτε να το δείτε εκεί) είναι εύκολο για κάποιον να δημιουργήσει σαπούνι ασφαλέστατο για χρήση από χρησιμοποιημένα έλαια και λίπη. Δηλαδή ουσιαστικά μιλάμε για ανακύκλωση και όφελος για το περιβάλλον. Τα υλικά που χρειάζονται είναι πολύ φθηνά και τα περισσότερα υπάρχουν ήδη σε όλα τα σπίτια. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι χρειάζεται συχνή παροχή τηγανόλαδων ώστε να σε κρατάει απασχολημένο αρκετές ώρες, αλλά και η αναμονή μέχρι το σαπούνι να είναι έτοιμο προς χρήση.
    soap.jpg


    Ξυλογλυπτική - σκάλισμα - χαρακτική σε ξύλο

    Από την εποχή που αγόρασα ένα dremel-οειδές (Do It Alex Pak) η δημιουργικότητα μου εξελίχτηκε αφάνταστα. Κακά τα ψέματα, αν αρέσουν σε κάποιον οι κατασκευές, δεν μπορεί να μην έχει έναν ταχυτροχό. Οι χρήσεις του είναι απίστευτα πολλές.
    Μετά τους αναμενόμενους πειραματισμούς σε άχρηστα ξύλα και άλλα υλικά, άρχισα να ασχολούμαι με κατασκευή βάσεων για κεράκια ρεσώ. Για τις τρύπες χρησιμοποιώ forstner bit και δράπανο πάγκου για ακρίβεια. Στο τέλος, χρησιμοποιώ καμιά μυτούλα σκαλίσματος από το σετ που ήρθε με τον ταχυτροχό ώστε να δημιουργήσω σχεδια.

    tealight.jpg3piece tealight holder.jpg12092011346.jpg

    Αργότερα άρχισα να χρησιμοποιώ τις μύτες του ταχυτροχού για χάραξη σχεδίων εν είδει ζωγραφικής σε ξύλο. Παρεπιμπτόντως, ελέω χρημάτων, τα ξύλα είναι συνήθως φέτες από ξύλα που μαζέψαμε για την σόμπα ή δίσκοι κοπής λαχανικών από οξυά (βρήκα φθηνούς χεχε) Αποτυπώνω στο ξύλο την εικόνα που θέλω, το εσωτερικό της το σκαλίζω ωστε να αποκτήσει βάθος, μετά το βάφω σκουρότερο από το έξω, ένα βερνίκι και είμαι έτοιμος.

    woodcarving.jpgcentaur.jpghydra.jpgpegasus.jpgpegasus2.jpg

    Το αποτέλεσμα είναι συνήθως καλό, αλλά όχι επαγγελματικό ούτε κατά διάνοια. Εμένα πάντως μου αρκεί επειδή αισθάνομαι ότι "παράγω" κάτι. Οι απλές κατασκευές μου στολίζουν τους τοίχους του σπιτιού.
    Επίσης υπάρχει η δυνατότητα σχεδίασης σε ξύλο μέσω πυρογράφου - έχω ενάν φτηνό από το Lidl. Ωστόσο, όταν έχω ξύλα προτιμώ να δημιουργώ κάτι με βάθος.Ίσως όμως να σκεφτώ και κάτι για πυρογράφο.

    Τρισδιάστατοι Πίνακες

    Δεν ξέρω πως ακριβώς να το ονομάσω... πρόκειται για ένα κομμάτι επίπεδου ξύλου που μπορεί να κρεμαστεί στον τοίχο. Πάνω στο ξύλο, μπορεί κανείς να δημιουργήσει ένα κολάζ από αντικείμενα ώστε η συνολική εικόνα να φαίνεται ότι έχει ένα μοτίβο. Η δική μου κατασκευή εχει επάνω hardware υπολογιστών. Έχω καρφώσει μέσω βιδών 3 παλιές μητρικές, ένα τροφοδοτικό χωρίς το καπάκι του, ένα cdrom, παλιές και νεότερες μνημες, 3 ανοιγμένους σκληρούς δίσκους, μικροκαλωδιάκια και αντάπτορες, CPU κολλημένους με ταινία διπλής όψης. κάρτες γραφικών/pci κλπ.
    Κάτω δεξιά, είναι κολλημένα 6 πλήκτρα από πληκτρολόγιο ώστε να φαίνονται σαν την υπογραφή του δημιουργού
    (M A K I S + Enter)

    collage.jpg

    Άλλες εφαρμογές της συγκεκριμένης ιδέας που έχω είναι η κατασκευή ενός τρισδιάστατου πίνακα σε στυλ μεταμοντέρνης/βιομηχανικής τέχνης (με βίδες/καρφιά/σύρματα/μεταλλα/παξιμάδια/γρανάζια/ρουλεμάν κλπ) ή η ενσωμάτωση ξύλινων κατασκευών στον τοίχο, π.χ. να φτιάξω 3 καραβάκια ξύλινα και να τα κολλήσω στο ξύλο ώστε να δημιουργηθεί ένας πίνακας με βάθος (εξ' ού και 3D) που απεικονίζει έναν στόλο.

    Πράγματα με τα οποία θέλω να ασχοληθώ εν καιρώ αλλά για διάφορους λόγους δεν το έχω καταφέρει ακόμα είναι:
    - ξυλουργική, μεγάλες ξύλινες κατασκευές π.χ. έπιπλα
    - Εργασίες με γυαλί (χάραξη αλλά και δημιουργία εκ του μηδενός π.χ. ρευστό γυαλί)
    - χάραξη σε μέταλλο


    Εσείς έχετε κάποια σχετικά κατασκευαστικά ενδιαφέροντα; Θέλετε να μοιραστείτε κάποιες από τις ιδέες σας και με εικόνες από τις δημιουργίες σας, αν είναι δυνατόν;

    5 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Μπράβο ρε φίλε Μακη για τις ασχολίες σου και τις ιδέες σου. Καλή συνέχεια.

    Εγώ ασχολούμαι με στατικό μοντελλισμό σε φιγούρες κυρίως Ναπολεόντειων πολέμων..1/72. Εχω φτιάξει και μόνος μου από μολύβι καθώς και από τον κασσίτερο (υπολλέιματα κολλήσσεων) σε διάσταση 1/32 με βάση ενα γερμανικό κιτ. Οχήματα και αεροπλάνα του πρώτου και κυρίως 2ου Παγκ Πολέμου. Από σύγχρονα μονο το f14 των ελληνικών δυνάμεων έχω φτιάξει. Εχω συμμετάσχει σε πανελλήνιους και πανευρωπαικούς διαγωνισμούς πλαστικομοντελισμού με απόσπαση αρκετών διακρίσεων. Αλλη ασχολεία (πολύ πρόσφατη) είναι τα κοσμήματα με ασήμι και χρυσό που ομως φτιάχνω ελάχιστα κομμάτια για τη σύζυγο ή καμια παραγγελία. Ασχολούμαι με τη κατασκευή Βιτρώ από το 1986 και εχω βγάλει καλα χρήματα από παραγγελίες φίλων. Εδώ και 12 χρόνια ασχολουμαι με την αγιογραφία (αυγό τέμπερα) σε καθαρό βυζαντινή τεχνοτροπία είτε Κρήτικής είτε Μακεδονικής Σχολής. Εχω αποσπάσει 1ο βραβειο για τον Αγιο Γεώργιο σε Κεραμίδι και για μια μικρογραφία του Αγιου Ιωάννη Προδρόμου διαστασεω 15x9 cm σε ξύλο από παντζούρι παλιου σπιτιου. Εχω αναγνωρισμένη άδεια Αγιογράφου από τη Μητροπολη Αθηνών και το Πατρ/ρχιο Κων/πόλεως. Φωτογραφίες για όλα θα ανεβαστούν σε επόμενο ποστ.
    Μου αρέσει το ψάρεμα και η μουσική (πάιζω σαξοφωνο και άλλα πνευστά και ψάχνομαι για μπάντα jazz. blues, easy listening)


    ευχαριστώ

    2 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Μου θυμίζει τον Robert De Niro που έφτιαχνε κεραμικά τασάκια στο show time.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ωωωωωω !!!!!

    Μπράβο βρε Μάκη . ΩΡΑΙΑ δουλειά ΩΡΑΙΟ θέμα

    Αντε να στο κεράσουμε κάτι τίς

    imag0140hy.jpg
    Tο τάσι από το αγαπημένο μου VW (που χρόνια τώρα έχει αφήσει τον μάταιο ετούτο κόσμο) σε χρώματα jamaica , κοσμεί τον τοίχο στο εργαστήρι

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από agis68 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο ρε φίλε Μακη για τις ασχολίες σου και τις ιδέες σου. Καλή συνέχεια.

    Εγώ ασχολούμαι με στατικό μοντελλισμό σε φιγούρες κυρίως Ναπολεόντειων πολέμων..1/72. Εχω φτιάξει και μόνος μου από μολύβι καθώς και από τον κασσίτερο (υπολλέιματα κολλήσσεων) σε διάσταση 1/32 με βάση ενα γερμανικό κιτ. Οχήματα και αεροπλάνα του πρώτου και κυρίως 2ου Παγκ Πολέμου. Από σύγχρονα μονο το f14 των ελληνικών δυνάμεων έχω φτιάξει. Εχω συμμετάσχει σε πανελλήνιους και πανευρωπαικούς διαγωνισμούς πλαστικομοντελισμού με απόσπαση αρκετών διακρίσεων. Αλλη ασχολεία (πολύ πρόσφατη) είναι τα κοσμήματα με ασήμι και χρυσό που ομως φτιάχνω ελάχιστα κομμάτια για τη σύζυγο ή καμια παραγγελία. Ασχολούμαι με τη κατασκευή Βιτρώ από το 1986 και εχω βγάλει καλα χρήματα από παραγγελίες φίλων. Εδώ και 12 χρόνια ασχολουμαι με την αγιογραφία (αυγό τέμπερα) σε καθαρό βυζαντινή τεχνοτροπία είτε Κρήτικής είτε Μακεδονικής Σχολής. Εχω αποσπάσει 1ο βραβειο για τον Αγιο Γεώργιο σε Κεραμίδι και για μια μικρογραφία του Αγιου Ιωάννη Προδρόμου διαστασεω 15x9 cm σε ξύλο από παντζούρι παλιου σπιτιου. Εχω αναγνωρισμένη άδεια Αγιογράφου από τη Μητροπολη Αθηνών και το Πατρ/ρχιο Κων/πόλεως. Φωτογραφίες για όλα θα ανεβαστούν σε επόμενο ποστ.
    Μου αρέσει το ψάρεμα και η μουσική (πάιζω σαξοφωνο και άλλα πνευστά και ψάχνομαι για μπάντα jazz. blues, easy listening)


    ευχαριστώ
    Άγη νομίζω η δική σου δουλειά αξίζει να αναρτηθεί εδώ μέσα πολύ περισσότερο από τα δικά μου ερασιτεχνικά "τεχνουργήματα". Ανυπομονώ να δω ό,τι μπορείς να ανεβάσεις.

    Παναγιώτη, μια χαρά το έκανες το τάσι. Θα μπορούσες (νομίζω) λογικά να κρατήσεις και άλλα αναμνηστικά από το αυτοκίνητο. Πολύ ωραίο διακοσμήτικο και φέρνει και θύμησες, μπράβο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Ίλιον
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σας.
    Ομολογώ περίμενα πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή σε ένα θέμα που θα μας έδινε τη δυνατότητα να δέιξουμε με τι άλλο καταπιανόμαστε, εκτός δουλειάς (για όσους έχουν ακόμα).
    Σε μια κοινότητα με τόσο μεράκι και όρεξη για δημιουργία, δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι περισσότεροι ασχολούνται μόνο με ηλεκτρονικά.
    Τέλος πάντων φαντάζομαι δεν έχουν όλοι τη διάθεση να αναλύσουν ή να τραβήξουν φωτογραφίες.

    EDIT: Αν δεν υπάρξει συμμετοχή είναι πιθανό να αφαιρέσω τις εικόνες μου ή και όλο το πρώτο ποστ μου. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή τώρα μοιάζει πιο πολύ με προσωπική επίδειξη και πολύ λίγο με το τι ήθελα να μοιάζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Ομολογώ περίμενα πολύ μεγαλύτερη συμμετοχή σε ένα θέμα που θα μας έδινε τη δυνατότητα να δέιξουμε με τι άλλο καταπιανόμαστε, εκτός δουλειάς (για όσους έχουν ακόμα).
    Σε μια κοινότητα με τόσο μεράκι και όρεξη για δημιουργία, δεν μπορώ να δεχτώ ότι οι περισσότεροι ασχολούνται μόνο με ηλεκτρονικά.
    Τέλος πάντων φαντάζομαι δεν έχουν όλοι τη διάθεση να αναλύσουν ή να τραβήξουν φωτογραφίες.

    EDIT: Αν δεν υπάρξει συμμετοχή είναι πιθανό να αφαιρέσω τις εικόνες μου ή και όλο το πρώτο ποστ μου. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά επειδή τώρα μοιάζει πιο πολύ με προσωπική επίδειξη και πολύ λίγο με το τι ήθελα να μοιάζει.
    Όχι ρε φίλε Μάκη δεν είναι έτσι. Μην βιάζεσαι. Όλοι κάτι έχουμε κάνει.
    Σιγά σιγά θα ανεβάσουμε φωτό.
    Νομίζω ότι είναι πολύ καλό θέμα και θα το τιμήσουμε δεόντως.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  8. #8

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Ωωωω! Τέλεια! Θα σου βάλουν βραχιολάκια Κώστα... το βλέπω...

    Προσκυνώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη primeras
    Όνομα
    Νικήτας
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    291

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makatas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξυλογλυπτική - σκάλισμα - χαρακτική σε ξύλο
    Τρισδιάστατοι Πίνακες
    Κι εμένα μου αρέσει η ξυλογλυπτική Μάκη. Δεν έχω ασχοληθεί σχεδόν καθόλου, αλλά το ωραίο με το άτιμο το ξύλο είναι ότι κάνεις πραγματικά παπάδες! Από ότι βλέπω το έχεις καλά το άθλημα! Μπράβο!

    Για τους τρισδιάστατους, είχα μια ιδέα που δεν την εφάρμοσα ποτέ καθώς δεν έχω τόσα πολλά εξαρτήματα... αλλά άκου...
    Φαντάσου ένα πίνακα ζωγραφικής με τα χρώματά του, τα σχήματά του κλπ...
    Αν για χρώματα χρησιμοποιείς εξαρτήματα (αντιστάσεις, πυκνωτές...) μεγάλη πληθώρα χρωμάτων... και τα βάλεις σε τέτοια σειρά ώστε να δημιουργήσεις ένα πίνακα κανονικό...
    Φαντάσου Μοναλίζα 3D με τα παλιά σου εξαρτήματα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Απ' όταν με θυμάμαι, όλο λάθη κάνω!
    ... αλλά μ' αρρρέσειιιιι!!!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον primeras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    makatas (22-03-13)

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-13, 18:54
  2. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 21:44
  3. Νεος Ηλεκτρονικος (Hobby)
    By teris1994 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-13, 03:00
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-10, 16:21
  5. HV κατασκευές.....
    By ok1gr in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-06, 15:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας