Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Κατάργηση όλων των ΤΕΙ Αυτοματισμού ( Σχεδιο Αθηνά)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή Κατάργηση όλων των ΤΕΙ Αυτοματισμού ( Σχεδιο Αθηνά)

    Καλησπέρα παιδιά. Χθες βγήκε απόφαση οτι καταργούνται ολα τα ΤΕΙ Αυτοματασμού. Δηλαδή φέτος δεν θα μπουν νεοι φοιτητές και αυτοι που σπουδαζουν εκει εχουν χρονο μεχρι το 2018 να παρουν πτυχίο. Ενα πτυχιο το οποιο δεν ξερω τι αξια μπορει να εχει απο την στιγμή που έχει καταργηθει η σχολη. Κ εγώ ειμαι ενας φοιτητής αυτοματισμού στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ. Μια σχολη που ασχολειται με την ρομποτικη, τον αυτοματισμο, την μηχατρονικη και γενικοτερα με την τεχνολογια την καταργούνε γιατί προφανος κρίθηκε ''αχρηστη'' απο καποια βολεμένα σκουπίδια που δεν εχουν ιδεα απο τεχνολογια και ούτε απο το ποσο χρήσιμος είναι ο αυτοματισμός γενικοτερα... Μια ιδικότητα η οποια στο εξωτερικό πιανει τόπο, στην Ελλάδα την καταργούν. Τι αλλο να πω. Ενα μπουρδέλο ειμαστε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Απο οσο ξερω εξαρχης τα ΤΕΙ Αυτοματισμου εχουν μπει στο ματι του ΤΕΕ και οπως και αλλες σχολες που εχει βαλει στο ματι το ΤΕΕ ειχαν κακο μελλον.

    Τα <<βολεμενα σκουπιδια>> εχουν ιδεα μονο απο το αυτοματισμο στις μιζες τους ......

    Το σχεδιο Αθηνα ειναι ειναι το απολυτο μπαχαλο καθε μερα βγαινουν και αναιρουνται αποφασεις μεχρι στιγμης εχουν ανοιγοκλεισει καμια 100αρα σχολες στα χαρτια. Στο τελος θα φανει τι θα γινει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οσο ξερω εξαρχης τα ΤΕΙ Αυτοματισμου εχουν μπει στο ματι του ΤΕΕ και οπως και αλλες σχολες που εχει βαλει στο ματι το ΤΕΕ ειχαν κακο μελλον.

    Τα <<βολεμενα σκουπιδια>> εχουν ιδεα μονο απο το αυτοματισμο στις μιζες τους ......

    Το σχεδιο Αθηνα ειναι ειναι το απολυτο μπαχαλο καθε μερα βγαινουν και αναιρουνται αποφασεις μεχρι στιγμης εχουν ανοιγοκλεισει καμια 100αρα σχολες στα χαρτια. Στο τελος θα φανει τι θα γινει.

    Δεν ξέρω. Μακαρι να ανερεθεί η απόφαση. Αν και δύσκολο το βλεπω... Εγώ αυτο που δεν μπορω να καταλάβω αν παρω πτυχιο τι αξία μπορει να εχει αυτό αν μετά καταργηθειί η σχολη. Θα έχει μεγάλη αξία γιατι θα υπάρχουν λιγοι με χαρτί αυτοματισμού απο ΤΕΙ? ή δεν θα χει καθολου αξια αφου το τει θα εχει καταργηθει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη elettronica
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    132

    Προεπιλογή

    Τι να γίνει? ότι έγινε μέχρι σήμερα μπουρδέλο δλδ .
    Σιγά να μην τους νοιάζει η Παιδεία εξαρτήματα θέλουν ούτε καν γρανάζια ξεπεράστηκαν και αυτά.
    Θυμάμαι τα δικά μου ήμουν στην έκτη γυμνασίου όταν έκαναν τα λύκεια και υποβάθμιζαν όλη την μέση εκπαίδευση οι μέσες σχολές έγιναν επαγγελματικές κ.ο.α.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όσοι το χάλκεον χέρι
    βαρύ του φόβου αισθάνονται,
    ζυγόν δουλείας ας έχωσι·
    θέλει αρετήν και τόλμην
    η ελευθερία
    Εδώ ‘ναι η στάχτη ενός λαού, που είταν αιώνια φλόγα.

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Γιατί όλα τα υπόλοιπα έχουν αξία? Που ζείτε ρε?

    4 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον leosedf για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xrhstosmp (07-03-13)

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    έτσι έτσι να νοιάζεστε ο καθένας για την δικιά του γιάφκα την δικιά του ειδικότητα το δικό του μέλλον και να φωνάζετε ΜΟΝΟ για τα δικά σας χωραφάκια.
    μωρέ καλά σας κανουν(και γενικά μας κανουν) γιατί μόλις αφήσουνε κανένα σας να μην κλείσει αμέσως βολεύεστε και λέτε στους άλλους να τρέξουν για τα δικά τους τώρα. άντε και στο μέλλον να ψάχνετε λεφτά να σπουδάσετε και όταν ακούτε σπούδασε σε δημόσιο να το σκέφτεστε ισάξιο με τον Κορυδαλλό.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς πριν έναν μήνα όταν βγήκε απόφαση να καταργηθεί το τμήμα Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων του τει Πειραιά και να μεταφερθεί στο τμήμα πληροφορικής, το τμήμα μου έκανε πρόταση συγχώνευσης με το τμήμα αυτοματισμού,
    για να διατηρηθούν τα μαθήματα ηλεκτρινικών , μΕ κτλ.
    Το τμήμα αυτοματισμού δεν δέχτηκε καμία συζήτηση πάνω στο θέμα, ε πάρτε τώρα και εσείς τη κατάργηση για να γουστάρετε.
    Τελικά το τμήμα Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων δεν καταργείται με το νέο σχέδιο,
    ειδες τι ωραία που περνάμε στην Ελλάδα? ο καθένας τη πάρτη του και όλα μια χαρά

    Χώρια απο αυτά τώρα, βρες κάτι που σου αρέσει και ασχολήσου και διάβαζε για αυτό μέρα νύχτα, έτσι αποκτάς προσόντα , όχι με τα πτυχία

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 06-03-13 στις 19:16

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς πριν έναν μήνα όταν βγήκε απόφαση να καταργηθεί το τμήμα Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων του τει Πειραιά και να μεταφερθεί στο τμήμα πληροφορικής, το τμήμα μου έκανε πρόταση συγχώνευσης με το τμήμα αυτοματισμού,
    για να διατηρηθούν τα μαθήματα ηλεκτρινικών , μΕ κτλ.
    Το τμήμα αυτοματισμού δεν δέχτηκε καμία συζήτηση πάνω στο θέμα, ε πάρτε τώρα και εσείς τη κατάργηση για να γουστάρετε.
    Τελικά το τμήμα Ηλεκτρονικών υπολογιστικών συστημάτων δεν καταργείται με το νέο σχέδιο,
    ειδες τι ωραία που περνάμε στην Ελλάδα? ο καθένας τη πάρτη του και όλα μια χαρά

    Χώρια απο αυτά τώρα, βρες κάτι που σου αρέσει και ασχολήσου και διάβαζε για αυτό μέρα νύχτα, έτσι αποκτάς προσόντα , όχι με τα πτυχία
    Καταρχην αλλο υπολογιστικα συστηματα αλλο αυτοματισμοι. Δεν γινετε να συνχονευτουν δυο σχολες οι οποιες εχουν ελαχιστα κοινα μαθηματα. Ειναι σαν να πας να συνχωνευσεις ηλεκτρολογους με ηλεκτρονικους.

    Γενικα αυτο το σχεδιο Αθηνά βρωμαγε σκατα απο την στιγμη που ακουστηκε. Λες εσυ τωρα ''βρες κάτι που σου αρέσει και ασχολήσου και διάβαζε για αυτό μέρα νύχτα, έτσι αποκτάς προσόντα , όχι με τα πτυχία'' και ρωτω εγω πως θα αποδείξεις τα προσοντα αυτα αν δεν εχεις πτυχιο? Οταν πας για μια δουλεια πτυχιο σου ζητανε... Τελοσπαντων να πανε να γ@#$νε. Τσαμπα πανελληνιες και μλκιες. Με λιγα λογια σου λενε για να σπουδασεις τραβα σε ενα ΙΕΚ και πληρωνε. Ετσι κι αλλιως ετσι οπως τα εχουνε κανει σε λιγο καιρο θα μετραει περισσοτερο το χαρτι του ΙΕΚ παρα του ΤΕΙ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    δεν είπα να μην πάρεις πτυχίο κάθε άλλο μάλιστα, απλά δεν θα σου δώσει δουλειά ,είναι τυπικό πως το λένε.
    Κανένας εργοδότης δεν σε ρωτάει πόσα πτυχία έχεις, τι ξέρεις σε ρωτάει .
    Δυστυχώς στη σχολή κανένας καθηγητής δεν σε ενημερώνει για το τι σημαίνει να είσαι ηλεκτρονικός, μηχανικός, προγραμματιστής , αυτοματιστής, άργησα να καταλάβω την αλήθεια,οι περισσότεροι παίρνουν πτυχίο και δεν έχουν καταλάβει τι σημαίνει να κουβαλάς έναν τίτλό.
    Ημουν απο τους χαζούς και εγώ ,που νόμιζα οτι το πτυχίο δίνει δουλειά, πήγαινα για καφέδες, βόλτες και σκόρπαγα τα λεφτά μου σε βλακείες(τώρα που κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι τα τα δίνω στο εργαστήριο) , την ίδια εποχή συμφοιτητής μου έλιωνε μέρα νύχτα στο προγραμματισμό , μου έλεγε ξέρεις έκανα το ένα, κατάφερα το άλλο και εγώ πήγαινα για καφέδες! Αυτός τώρα δεν ξέρει τι σημαίνει ανεργεία, ούτε τον απασχολεί,
    ξύπνησα και εγώ αλλά άργησα, μακάρι να ξυπνήσεις και εσύ.

    Τα ΙΕΚ μην τα πιάνεις στο στόμα σου είναι διακοσμητικά.
    Τα κοινά μαθήματα στα 2 τμήματα ήταν αρκετά,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 06-03-13 στις 20:49

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είπα να μην πάρεις πτυχίο κάθε άλλο μάλιστα, απλά δεν θα σου δώσει δουλειά ,είναι τυπικό πως το λένε.
    Κανένας εργοδότης δεν σε ρωτάει πόσα πτυχία έχεις, τι ξέρεις σε ρωτάει .
    Τα ΙΕΚ μην τα πιάνεις στο στόμα σου είναι διακοσμητικά.
    Τα κοινά μαθήματα στα 2 τμήματα ήταν αρκετά,
    Δηλαδη ρε φιλε εσυ θεωρεις οτι ηταν σωστο να συνχωνευτουν οι αυτοματισμοι με τα υπολογιστικα συστηματα. Εγω ομως στο μηχανογραφικο ειχα δηλωσει αυτοματισμους. Και εκει περασα και εκει πρεπει να τελειωσω. Για μενα το σωστο ηταν να παραμινει αυτονομο το τμημα αυτοματισμου οπως ειχε αποφασιστει στην αρχη ολου αυτο του ''σχεδιου''. Και γενικα το σωστο ηταν να μην υπαρχει καν αυτο το κωλοσχεδιο με τις συνχωνευσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-17, 01:57
  2. Πομπός όλων των συχνοτήτων
    By loukianos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-13, 17:08
  3. ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και σχέδιο Αθηνά
    By perithess in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-13, 12:38
  4. ΤΕΙ Αυτοματισμού
    By frix199 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-09, 20:17
  5. ΤΕΙ Αυτοματισμού
    By deksterr in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-06, 16:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας