Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Οτε Tv και nova με ένα καλώδιο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη bgin
    Όνομα
    βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Οτε Tv και nova με ένα καλώδιο

    Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.
    Έχω οτε Tv και nova πάνω στην ταράτσα, αλλά κατεβάζω ένα καλώδιο προς το δωμάτιο που θέλω. Εκεί έχω έναν αποκωδικοποιητη της nova και έναν του οτε Tv. Η ερώτησή μου είναι πως θα τα κάνω να δουλέψουν και τα δύο, ανεξάρτητα όμως το ένα με το άλλο δηλαδή οπότε θέλω nova να παίζει nova και οποτε θέλω οτε Tv. να παίζει οτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη, ελπίζω ότι το καλώδιο που αναφέρεις είναι κεραίας. Λοιπόν με 2 rf modulator παίρνεις την κάθε συσκευή μαζί με το στερεοφωνικό ήχο (μην ζητάς home cimema ήχο) την στέλνεις μέσω τις κεραίας (μίκτη) σε uhf κανάλια και με επιπλέον ένα σετ remote expander για rf μπορείς να τις χειρίζεσαι Προσοχή!!! To σήμα της rf θα το έχουν όλες οι tv της εγκατάστασης κεραίας που έχεις. (βλέπε πολυκατοικία). Λύση για ψηφιακή μετάδοση (βλέπε degea) ακόμα δεν έχει βγει στο εμπόριο.
    Φιλικά Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    πρεπει να κατεβασεις και δευτερο καλωδιο...(Πολυ απλα)

    ...Αλλοιως βαζεις πανω στις κεραιες διακοπτη Diseq 1/2 και ρυθμιζεις τους δεκτες στην εκαστοτε εισοδο τον καθενα.....ΟΜΩΣ:....ΔΕΝ θα παραλληλησεις τους δεκτες(μεταξυ τους τα "LNB in").....θα εναλλασεις το καλωδιο απο τον ενα στον αλλο(λιγωτερο απλα) ...ή με τη χρηση ενος μεταγωγεα εισοδων "ενα προς δυο"

    Εννοειται οτι για να δουλεψεις ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ τους δυο δεκτες ....ειναι αδυνατον (με ενα καλωδιο μονο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    το θεμα με τα modulator μπλεκει ανεβαινει το κοστος, και δεν εχεις και καλη ποιοτητα
    * mpeg modulator υπαρχουν στην αγορα αλλα ακομα ακριβά.

    με diseq ειναι ποιο σωστο

    το καλυτερο και με διαφορα ειναι δευτερο καλώδιο δεν εινα ιτοσο δυσκολο όσο νομίζεις , αρκει να μην βαριεσαι.. βεβαια με τα άλλα κολπα στην τελική θα ασχοληθεισ περισσότερο θα πληρώσεις περισσότερα και θα έχει εστω και λιγο κάτι λιγότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Αρκετές φορές σε εγκαταστάσεις έχω πρόβλημα. Κάνω χρήση diseqc και κάτω στο σπίτι βάζω έναν διακλαδωτήρα 1:2 ikuzi.
    kz0rey5p.jpg
    Φαίνεται ότι κάποιοι δέκτης της nova εξακολουθεί να βγάζει τάση στην έξοδο του παρόλου που είναι κλειστός. Έτσι για να δουλέψει πρέπει να βγει το ένα καλώδιο από τον διακλαδωτήρα. Έχετε και εσείς παρόμοιο πρόβλημα ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Το Θέμα κόστους δεν βλέπω να το έχει κάπου αναφέρει ο bgin. Βοήθεια για λύση νομίζω ότι ζήτησε με την εγκατάσταση που έχει, είναι ο μόνος λόγος που ανέφερα τα modulator. Δεν ανέφερε ότι θέλει να κατεβάσει 2ο καλώδιο για να μεταφέρει τα μηχανάκια από την ταράτσα. Έτσι ο μόνος τρόπος με ένα καλώδιο για να βλέπει και τα 2 μηχανάκια αλλά και να τα χειρίζεται και να έχει και τον ήχο δεν βλέπω άλλο οικονομικό. Το θέμα της ποιότητας στο σήμα (εκτός ποιότητας hdmi) δεν τίθεται σε καμία περίπτωση. Το θέμα της ρύθμισης των modulator ανοίγουμε το βιβλιαράκι που περιέχεται στην κάθε συσκευασία, ρυθμίζουμε ανάλογα και είμαστε έτοιμοι. δηλαδή αφού αγοράσουμε τα υλικά και σε 15 λεπτά το πολύ, έχουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε. Δεν αναιρείται σε καμία περίπτωση τα θέματα κοινής προβολής εάν είναι πολυκατοικία και θα βλέπουν όλες οι συσκευές το σήμα από τα modulator δεν αλλάζει. Το ίδιο έχω κάνει στην πολυκατοικία με κάμερες, προβολή σε tv για όλους. Όποιος θέλει κάποια κάμερα γυρίζει στο κανάλι και βλέπει. Απλά τα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    δεν το ανεφερε σωστα παρατηρεις, απλα εμεις καλ οειναι να του πουμε οτι το ποιο βολικο και με ανωτερη ποιοτητα ειναι το καλωδιο
    συνηθως οι περισσότεροι δεν θελουν δευτερο κκαλωδιο γιατι φοβουνται το κοστος και τα "μερεμετια" που στην πραξη δεν υφιστανται


    επισης η λυση του DiseqC ειναι επισης προτιμοτερη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη plouf : 09-03-13 στις 08:51

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    1


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη bgin
    Όνομα
    βαγγέλης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από azur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Τελικά μετά από ψάξιμο, βρήκα ότι υπάρχει μηχάνημα το οποίο μπαίνει κάτω στους αποκωδικοποιητες και μεταφέρει το σήμα στην τηλεόραση χωρίς να αποσυνδεεις τίποτα, απλά μόνο κλείνεις τον αποκωδικοποιητη. που δεν θέλεις, την συγκεκριμένη στιγμή. Εννοείται ότι από ταράτσα κατεβαίνει ένα καλώδιο και έχεις βάλει και διακόπτη diseq. Αν θέλεις και τα 2,πχ αν έχεις 2 τηλεοράσεις στον χώρο, τότε υπάρχει η λύση που προτείνει ο azur, βέβαια εδώ ξεφεύγουμε σε κόστος.
    Τελικά κατέληξα σε δεύτερο καλώδιο από ταράτσα. Ευχαριστώ για την βοήθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Nova και ΟΤΕ σε ενα πιατο με πολλες τηλεορασεις
    By avolar in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 00:05
  2. Nova και δεύτερο πιάτο σε ένα καλώδιο. Γίνεται;
    By haris_216 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 19:10
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-14, 08:43
  4. Καλώδιο τηλεφώνου ΟΤΕ
    By VirusX2 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-13, 03:26
  5. Ερώτηση για δορυφορικό και αναλογικό σε ένα καλώδιο.
    By kavala26 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-13, 22:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας