Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Κατανάλωση ΔΕΗ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    114

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ηλεκτρολόγος είναι φίλος ή συγγενής σου; Αν δεν είναι, πες του οτι αν βγάλεις μόνος άκρη με αυτά που σου προτείνουμε εδώ, το μηνιάτικο που θέλει να του δώσεις να το φάει ασπιρίνες... Έλεος... Όπου σε πιάσουν για να βγάλουν τα σπασμένα; Άκου 1000 ευρώ...
    Γιατί καταδικάζεις καποιον, με τέτοια ευκολία, χωρις να ξέρεις ακριβός τι εχει πει και τι ακριβός χρεώνει???
    Μπορεί ο άνθρωπος να υπολογίζει να αλλαξει πίνακα, μπορεί να αλλάξει καλωδιώσεις, μπορεί η δουλειά να διαρκέσει κάποιες μέρες, μπορεί... μπορεί...
    μπορει... μπορεί να είναι απατεώνας αλλά μπορεί και να μην είναι!!!!
    Μην κατακρίνουμε τοσο εύκολα την δουλειά κάποιου ή και τον ιδιο χωρίς να ξέρουμε ακριβός την όλη κατάσταση!!!
    Το λεω γιατί μου έχει τύχει και ειναι πολύ άδικο!!!

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Κι εμένα μου έχει τύχει και είναι εντελώς άδικο. Αλλά στο άλλο 50% που αναφέρεσαι
    ... μπορεί να είναι απατεώνας ...
    Άρα, με τον ίδιο τρόπο που εσύ εξανίστασαι για το άδικο, εξανίσταμαι κι εγώ. Είμαστε λοιπόν μοιρασμένοι, έχουμε το ίδιο δικαίωμα να φωνάζουμε.
    Δεν έχω σκοπό να προσβάλω επ' ουδενί καθώς πρέπει ανθρώπους και επαγγελματίες. Αν χρειάζεται για τα αυτονόητα να δίνουμε επεξηγήσεις, τι να πώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.454

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς βγάλε 2-3 φωτογραφίες την "χάλια" εγκατάσταση που σου ανέφερε ο ηλεκτρολόγος ή πες μας περιληπτικά τι σου είπε και τι βρήκε "χάλια" .

    Επίσης θα ήθελα να μάθω το ενυδρείο πόσο μεγάλο είναι? και με τι αντίσταση (Watt) λειτουργεί ? Όχι ότι ρίχνω πολλές "ευθύνες" σε αυτό για την υπερβολική κατανάλωση αλλά στο 4 μηνο προβλέπω να είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.


    (μέσος όρος 2100Kwh ) και 500 ευρώ το 4 μηνο δεν βγαίνει ... τι εννοείς 500 ευρώ αξία ρεύματος? ή μικτά + πάγια. Με λίγα λόγια πες την Αξία ρεύματος στο 4 μηνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 07-03-13 στις 20:10

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Συγγνωμη δηλαδη..απο ποτε μια "χαλια" εγκατασταση ανεβαζει την καταναλωση;;Δηλαδη επειδη ειναι χαλια και εχει ας πουμε πινακα "κουβαρι" διατομες καλωδιων μικροτερες του επιτρεπτου,χαλια γειωση,ελλειψη ρελε διαφυγης κλπ κλπ.. και τι εγινε;
    Ολα αυτα ειναι πολυ επικινδυνα, ειναι σοβαρο θεμα ασφαλειας,αλλα την καταναλωση ΔΕΝ την αυξανουν σε καμμια περιπτωση..

    Επειδη φανταζομαι οτι ο μετρητης σου γραφει τα δικα του, ο μονος τροπος να βγεις απο την απορια ειναι να παρεις ενα ηλεκτρολογο να σου βαλει μετρητη καταναλωσης ΜΕΣΑ στον πινακα ο οποιος θα μετραει τις συνολικες καταναλωσεις σου.
    Ετσι θα μπορεις αμεσα να κανεις συγκριση με τον μετρητη της ΔΕΗ και να πραξεις αναλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    Καλησπερα ειμαι σχεδων πεπισμενος οτι αν βαλεις τα βατ ολων τον συσκευων σου θα βρεις την καταναλοση.Τωρα οσο αφορα μετρητες δεη (εχω κανει 3 οκταμηνα) οταν ο μετρητησ εχει προπορεια γραφει παραπανο δεν λενε τιποτα ειναι οκ οταν ειναι εχει οπισθοπορεια (χανουν)τοτε σου βαζουν καινουριο βεβαια ας ερθει και καπιος με το προτυπο και βλεπουμε εχο δει ατομα σε εξοχικο να κλενε 4000 ε ηρθε ο λογαριασμος δεν εχει τι ποτα το ρολοισας κυρια μου απαντηση τεχνικου μονιμου στο τελος παραδεχτηκαν το λαθος μετα απο μετρηση με το προτυπο παρουσια δηκηγορου οπου δεν μπορουσαν να κουνιθουν και πολυ αυτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα ειμαι σχεδων πεπισμενος οτι αν βαλεις τα βατ ολων τον συσκευων σου θα βρεις την καταναλοση.Τωρα οσο αφορα μετρητες δεη (εχω κανει 3 οκταμηνα) οταν ο μετρητησ εχει προπορεια γραφει παραπανο δεν λενε τιποτα ειναι οκ οταν ειναι εχει οπισθοπορεια (χανουν)τοτε σου βαζουν καινουριο βεβαια ας ερθει και καπιος με το προτυπο και βλεπουμε εχο δει ατομα σε εξοχικο να κλενε 4000 ε ηρθε ο λογαριασμος δεν εχει τι ποτα το ρολοισας κυρια μου απαντηση τεχνικου μονιμου στο τελος παραδεχτηκαν το λαθος μετα απο μετρηση με το προτυπο παρουσια δηκηγορου οπου δεν μπορουσαν να κουνιθουν και πολυ αυτα.

    http://www.gnomikologikon.gr/greek-l...#axzz2MzPZbItJ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Pxelectric
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    Ταύρος Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Εγώ λόγο εμπειρίας θα σε συμβούλευα με ανοικτό τον γενικό διακόπτη της οικίας σου να βγάλεις απο τις πρίζες όλες τις καταναλώσεις, να κλείσεις τον διακόπτη της κουζίνας γιατί έχει ενδεικτικό, όπως και του θερμοσίφωνα και να ελέγξεις αν περιστρέφεται ο δίσκος του μετρητή σου. Τώρα για να ελεγχθεί η εγκατάσταση θα πρέπει με ειδικό όργανο να μετρηθούν οι μονώσεις των καλωδίων από όλες τις απολήξεις να διαπιστωθεί αν όντος υπάρχει κάποια διαρροή καλωδίων. Το ποσό των 1000€ είναι υπερβολικό για τους παραπάνω ελέγχους ακόμη και για το πιστοποιητικό για το νυκτερινό μιας και το κόστος του κυμαίνεται από 80€ ως 150€ αν κάνει πραγματικά έλεγχο στην εγκατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Μηνύματα
    45

    Προεπιλογή

    ακουω να λετε για διαρροη καλωδιων..πως γινεται να υπαρχει διαρροη κ να τη μετραει το ρολοι ως καταναλωση?καταρχην το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης?προς τα που διαρρεει αυτο το ρευμα λοιπον κ απο που?

    κ δευτερον αυτο με το "ο πινακας σου θελει μαζεμα ειναι οτι ναναι" μου θυμιζει το "βρηκαμε παπα θα θαψουμε 5-6"

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητής ΔΕΗ - Κατανάλωση
    By Ηλεκτρονικάκιας in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-14, 11:37
  2. Κατανάλωση LM338
    By billys7 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-13, 18:47
  3. Κατανάλωση ρεύματος
    By ds electronics in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-12, 09:47
  4. Κατανάλωση πλυντηρίου
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 19:34
  5. Κατανάλωση H/Y
    By HERMEAS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-06, 21:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας