Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΚΕΡΑΙΑΣ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΛΩΔΙΩΝ ΚΕΡΑΙΑΣ

    Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω εκ των προτερων
    εχω ραδιοφωνικο σταθμο στην ροδο και λειτουργω με αυτην την κεραια εχω ψαξει και δεν μπορω να βρω ενα προγραμμα για να υπολογιζω το μηκος των καλωδιων αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα του ειμαι υποχρεως η ισχυ μου ειναι 1300w και εκπεμπω στους 99 mhz η καθοδος ειναι 7/8 και τα ενδιαμεσα καλωδια απο καβιτι σε κολινεαρ ειναι 1/2 μιση ιντσα δηλαδη. Το υψος απο την θαλασσα ειναι περιπου 100 μετρα και θελω να εχω αν γινετε και μια ηλεκτρονικη κληση περιπου 10 με 20 τις εκατο οι κεραιες ειναι απο 87,5 εως 108 mhz οπως και το καβιτι οι λεγομενες broaband
    σας ευχαριστω
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη upskirter : 08-03-13 στις 01:36

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Τι προβλημα αντιμετωπιζεις και ρωτας για την καθοδο;

    Η περιγραφη σου δεν ειναι πολυ διαφωτιστικη

    Τις κεραιες αυτες δεν τις ξερω ,ισως αλλοι φιλοι γνωριζουν ,ομως σχετικα με τις καθοδους υπαρχει θεμα εδω

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66574
    ισως σε βοηθησει


    Επισης απο τον σωτηρη
    http://www.sw1jrt.homelinux.com/fram.../symboules.htm

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 08-03-13 στις 11:30

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    ΣΤΕΛΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    253

    Προεπιλογή

    Η Collinear κεραία, είναι δίπολα σε κάθετη διάταξη φάσης. H σύνδεση του κάθε δίπολου με το επόμενο γίνεται με καλώδια 75 Ω λ/2 τα λεγόμενα Harnes.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SV2IPW για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-03-13)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    νικος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    148

    Προεπιλογή

    Καλημερα σε ολους.Κατ αρχας για τον φιλο SV2IPW το κεραιοσυστημα του φιλου δεν δουλευει με τον τροπο που περιγραφεις.Τα διπολα του ειναι 50Ω το καθενα και συνδεονται και τα 4 σε εναν κατανεμητη ο οποιος μετατρεπει την αντισταση των 12,5Ω που εμφανιζεται στην κεφαλη του σε 50Ω στο σημειο που μπαινει η καθοδος.Τα ενδιαμεσα καλωδια ειναι 50Ω.Τωρα για τον φιλο τον upskirter εχω να του πω τα εξης.Κατ αρχας δεν νομιζω να βρεις ελευθερο προγραμμα για υπολογισμο των καλωδιων.Τετοια προγραμματα βγαζουν οι εταιρειες κατασκευης των κεραιων συνηθως και τα πουλανε.Η τιμη τους ομως ειναι λιγο τσουχτερη και αν προκειται για μια κεραια καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον που εχει τετοιο προγραμμα εστω και με αμοιβη.Τα στοιχεια που δινεις δεν ειναι ολα σωστα αλλα απαιτουνται και αλλα.Ποσοστο κλισης δεν υπαρχει αλλα υπαρχει κλιση σε μοιρες.Αυτην την χρειαζεσαι αν παιζεις απο ψηλο σημειο και η περιοχη που θελεις ειναι χαμηλα και κοντα οποτε ζητας την αναλογη κλιση απο το προγραμμα βασει των στοιχειων σου.Μια αλλη περιπτωση ειναι να θελεις να περιορισεις την εκπομπη σου μακρια για διαφορους λογους.Ενα αλλο που ζητας απο το προγραμμα ειναι το ποσοστο εξαλλειψης μηδενικων (εδω εχουμε ποσοστο).Το φαινομενο αυτο εμφανιζεται στο κεραιοσυστημα οταν και τα 4 καλωδια ειναι ισα σε μηκος η εχει γινει λαθος υπολογισμος.Ενα αλλο που πρεπει να δωσεις σαν πληροφορια ειναι και ο τυπος της κεραιας και του εργοστασιου κατασκευης απ οπου το προγραμμα θα παρει καποια χαρακτηριστικα της κεραιας αν ειναι καταχωρημενη αλλοιως πρεπει να τα βαλεις εσυ.Δεν ξερω αν εχεις αυτην την δυνατοτητα να το κανεις.Αν τωρα υπαρχει καποιος που εχει καποιο προγραμμα και θελει να σε βοηθησει καλως.Για να εχεις βεβαια το επιθυμητο αποτελεσμα θα πρεπει να τηρησεις ολες τις προδιαγραφες του προγραμματος και αν θελεις να κανεις και σοβαρη δουλεια θα πρεπει τα καλωδια να ελεγχθουν σε network ωστε να εισαι σιγουρος οτι ειναι πραγματι αυτα που πρεπει σε μηκος.Γενικα το αποτελεσμα ενος υπολογισμου σου δινει 4 μηκη καλωδιων διαφορετικα μεταξυ τους που τοποθετουνται το κοντυτερο επανω και το μακρυτερο κατω αν εχεις και κλιση και εξαλλειψη μηδενικων.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον silver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-03-13), SRF (08-03-13)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από upskirter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια και σας ευχαριστω εκ των προτερων
    εχω ραδιοφωνικο σταθμο στην ροδο και λειτουργω με αυτην την κεραια εχω ψαξει και δεν μπορω να βρω ενα προγραμμα για να υπολογιζω το μηκος των καλωδιων αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα του ειμαι υποχρεως η ισχυ μου ειναι 1300w και εκπεμπω στους 99 mhz η καθοδος ειναι 7/8 και τα ενδιαμεσα καλωδια απο καβιτι σε κολινεαρ ειναι 1/2 μιση ιντσα δηλαδη. Το υψος απο την θαλασσα ειναι περιπου 100 μετρα και θελω να εχω αν γινετε και μια ηλεκτρονικη κληση περιπου 10 με 20 τις εκατο οι κεραιες ειναι απο 87,5 εως 108 mhz οπως και το καβιτι οι λεγομενες broaband
    σας ευχαριστω
    Αυτά που γράφει ο Silver είναι και αυτά που ισχύουν! Αν δεν κάνω λάθος έχεις το σταθμό σε μιά λεωφόρο πιό κάτω από το κέντρο εκπομπής της πόλης, σε ένα εμπορικό κέντρο (?) που υπήρχε και ένας άλλος εκεί παλαιότερα που έχει μετακινηθεί προς παραλία μεριά... πλέον.
    Τέλος του μήνα θα κατέβω Ρόδο για κάτι αναβαθμίσεις σε έναν σταθμό...
    Αν δεν έχεις βρει άκρη και θέλεις έρχομαι να ρίξω μιά ματιά και να δούμε τι θέλεις να πετύχεις. Τα δίπολά σου τι μάρκα ήταν θυμάσαι? Αν ναι, βοηθάει να την αναφέρεις εδώ... Και επίσης θεωρώ ότι έχουν τηρηθεί οι αποστάσεις μεταξύ τους σωστά... και απλά θέλεις να κάνεις Down Tilt, αν και δεν είμαι σίγουρος γιατί το θέλεις εκεί που πιστεύω ότι είσαι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-03-13), silver (08-03-13)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Ααααα μαλιστα τωρα καταλαβα Παραλ/μενα διπολα
    Ειμαι εκτος της ιδιωτικης επικοινωνιας

    Να κανω δυο ερωτησουλες;

    Τα διπολα ειναι ιδιου μηκους η διαφορετικα ωστε να καλυπτουν το ευρος;

    Η αποσταση μεταξυ των παιζει ρολο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ααααα μαλιστα τωρα καταλαβα
    Ειμαι εκτος της ιδιωτικης επικοινωνιας

    Να κανω δυο ερωτησουλες;

    Τα διπολα ειναι ιδιου μηκους η διαφορετικα ωστε να καλυπτουν το ευρος;

    Η αποσταση μεταξυ των παιζει ρολο;
    Απολύτως ίδια δίπολα... και πλέον το 90% αυτών είναι μεγάλου εύρους ώστε να καλύποτυν την ραδιοφωνική ζώνη FM.
    Οι αποστάσεις τους σαφέστατα και παίζουν ρόλο, σε σχέση με την συχνότητα που επιθυμείς να εργάζεται σωστά το κεραιοσύστημα... Μετά υπολογιζείς τα καλώδια μεταξύ του κατανεμητή και των διπόλων (κεραιών είναι το ορθόν) και δημιουργείς τον τελικό λοβό ακτινοβολίας τελικά που επιθυμείς κατά συνθήκη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    p.gabr (08-03-13), silver (08-03-13)

  12. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Αλεκος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    θεσσν/ικη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Φίλε Κώστα εφόσον χρησιμοποιείς spliter τα καλώδια που συνδέουν τα δίπολα με το spliter πρέπει να έχουν ισες αποστάσεις και να είναι 50 ωμ. Tώρα για την κλήση που λες αυτό εξαρτάτε από την απόσταση που μεσολαβή από δίπολο σε δίπολο και από μερικές άλλες παραμέτρους πχ διάμετρος στοιχείων , απόσταση του γαμματς κτλ έχω ένα πρόγραμμα υπολογισμού αυτών αλά αυτήν τη στιγμή είμαι στο σπίτι , αύριο θα ψάξω να το βρω και θα στο περάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    καλησπερα και παλι παιδια φιλε silver εχεις δικιο και επισεις φιλε srf εχεις και εσυ δικιο κοιταχτε αυτο που θελω ειναι να πετυχω οσο των δυνατων καλυτερο αποτελεσμα απο τον συντονισμο της κεραιας και βασικα δεν θελω το σημα μου να ταξιδευει στο διαστημα τα μηκη των καλωδιων εχουν βγει απο ενα φιλο που ειναι η δουλεια του αλλα εχω την εντυπωση οτι λογο πολυς δουλειας απο μερους του τα εβγαλε πολυ γρηγορα και ισως προχειρα τωρα τα διπολα ειναι αυτα
    http://www.dbbroadcast.com/radio-ant...nas/px2-n.html που εχω
    απλα εχει ενα αλλο σταθμο εδω που εκπεμπει με 1000w και ακουγετε πολυ καλυτερα απο εμενα και ειναι διπλα μου
    τωρα η καθοδος δεν παιζει ρολο ποση ειναι τα καλωδια αναμεσα σε κεραια και καβιτι ειναι το προβλημα και πιστευω οτι μπορω να πετυχω καλυτερο αποτελεσμα απο ενα καλυτερο συντονισμο
    οντως τα διπολα ειναι ιδια ολα και 50ω οπως και το καβιτι
    φιλε srf το τηλ μου ειναι 6932080500 οποτε κατεβεις παρε με τηλ να τα πουμε
    σας ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Ροδος
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    φιλε sv2 οχι δεν ειναι ιδιες αποστασεις εχουν μεγαλη διαφορα μεταξυ τους το πρωτο ειναι περιπου 6.25 το δευτερο 2,85 το τριτο 2,95 και το κατω κατω περιπου 6,45 μετρα καπου τοσο ηταν απο οσο θυμαμαι

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. υπολογισμος πηνιου κεραιας
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-13, 02:49
  2. υπολογισμος πτωσης τασης καλωδιων
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 17:03
  3. Προγραμμα Υπολογισμου κεντρικης κεραιας
    By nick papas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-09, 00:16
  4. υπολογισμος πηνιου κεραιας
    By KALODIAKIAS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-09, 08:33
  5. Τυπος Υπολογισμου κεραιας
    By dimitris_p in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-07, 11:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας