Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 61

Θέμα: Soldering Tips για κολλητήρι της Aoyue

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    http://www.pcbheaven.com/userpages/H...Station_2_AVR/

    Οταν θες κατι για επαγγελματικη χρηση δεν εχεις καν κολλητηρι αλλα φουρνους υπερυθρων αν το παμε ετσι.

    Εγω λεω οτι αυτο το εχω δοκιμασει και παιζει τζαμι και λιωνει ακομα και δυσκολες κολλησεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Ακομα κι αν εχεις φουρνους ή/και σταθμους υπερυθρων δεν τα χρησιμοποιεις για οτιδηποτε κι αν θες να κανεις, οπως δεν θα σκοτωνες μυγες με καραμπινα για παραδειγμα...

    Τελοσπαντων ο καθενας ας κρινει για τον εαυτο του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Δεν θα ήθελα να πάω σε τέτοιες λύσεις ... χειροποίητες.

    Για αρκετές δεκαετίες με κάλυπταν για τις επαγγελματικές και ερασιτεχνικές μου ανάγκες, ένα Weller μπιστόλι 100W και ένα ERSA μικρό γιά πλακέτες στα 16W. Αρκετά το καθυστέρησα και ήρθε η ώρα να περάσω σε έναν σταθμό μιας και ήταν πάντα ένα από τα απωθημένα μου. Είδα κάποια video με επισκευές σε BGA τεχνολογία και ένιωσα δεινόσαυρος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα και οι μύτες LF απ' ότι λέει η aoyue κάνουν σε πολλά κολλητήρια της hakko. Μάλλον όταν λες για φθηνές μύτες της hakko, πρέπει να εννοείς απλές μύτες για lead κόλληση. Θέλω όμως να πάω σε σταθμό no-lead για μελλοντική συμβατότητα.

    Και μιά ερώτηση προς τον lemon με το 2900. Απ' ότι είδα παίρνει και το δικό σου τις LF μύτες. Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν αντέχουν στην καθημερινή χρήση ή αν χρειάζονται αλλαγή κάθε μερικούς μήνες όπως λένε για τις κινέζικες μύτες. Πόσο καιρό δουλεύεις της δικιά σου; Είναι σε καλή κατάσταση;
    To δουλεύω εδώ και 1,5 χρόνο και μέχρι στιγμής δεν μου έχει χαλάσει καμία μύτη. Το 90% το κάνω με δύο μύτες της σειράς chisel και είναι άψογες.

    Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι αραιά και που δυσλειτουργεί με το σκούπισμα σε σύρμα. Να το εξηγήσω, το σκούπισμα της μύτης δεν το κάνω σε βρεγμένο σφουγγαράκι αλλά σε μπρούτζινο σύρμα κουζίνας μέσα σε ειδική υποδοχή.
    Δεν είμαι 100% βέβαιος, αλλά πιθανόν επειδή η μύτη είναι και αντίσταση ταυτογχρόνως, μερικές φορές την ώρα που το σκουπίζω στο σύρμα, μπερδεύει τη μέτρηση θερμοκρασίας του σταθμού και ηχεί. Επαναφέρεται είτε με αύξηση-μείωση της θερμοκρασίας είτε με στιγμιαίο κλείσιμο-άνοιγμα του διακόπτη.

    Οι μύτες έχουν γύρω στις 9 αγγλικές λίρες με 3,5 λίρες έξοδα αποστολής από ebay. Αγοράζεις 2-3 βασικές, πληρώνεις κοινά μεταφορικά και είσαι μια χαρά.

    Μύτες ψωνίζω από αυτόν:
    http://www.ebay.co.uk/sch/m.html?ite...c=Aouye&_rdc=1

    3BC.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.952

    Προεπιλογή

    για δες τοτε κατι τεοιο οικονομικο
    http://www.ebay.com/itm/2-in-1-SMD-S...item460bcdf987

    επισης δες τις φαλτσαριστες μυτες

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lemon Εμφάνιση μηνυμάτων
    To δουλεύω εδώ και 1,5 χρόνο και μέχρι στιγμής δεν μου έχει χαλάσει καμία μύτη. Το 90% το κάνω με δύο μύτες της σειράς chisel και είναι άψογες.

    Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι αραιά και που δυσλειτουργεί με το σκούπισμα σε σύρμα. Να το εξηγήσω, το σκούπισμα της μύτης δεν το κάνω σε βρεγμένο σφουγγαράκι αλλά σε μπρούτζινο σύρμα κουζίνας μέσα σε ειδική υποδοχή.
    Δεν είμαι 100% βέβαιος, αλλά πιθανόν επειδή η μύτη είναι και αντίσταση ταυτογχρόνως, μερικές φορές την ώρα που το σκουπίζω στο σύρμα, μπερδεύει τη μέτρηση θερμοκρασίας του σταθμού και ηχεί. Επαναφέρεται είτε με αύξηση-μείωση της θερμοκρασίας είτε με στιγμιαίο κλείσιμο-άνοιγμα του διακόπτη.

    Οι μύτες έχουν γύρω στις 9 αγγλικές λίρες με 3,5 λίρες έξοδα αποστολής από ebay. Αγοράζεις 2-3 βασικές, πληρώνεις κοινά μεταφορικά και είσαι μια χαρά.

    Μύτες ψωνίζω από αυτόν:
    http://www.ebay.co.uk/sch/m.html?ite...c=Aouye&_rdc=1

    3BC.jpg
    Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Θα το έχω στα υπ' όψιν μου το link. Σαν σχήμα μύτης έχω συνηθίσει με το ERSA να δουλεύω μύτες σε σχήμα ίσιου κατσαβιδιού με πλάτος 3 με 3,5 χιλιοστά. Τις φαλτσαριστές μύτες που είχα στην αρχή τις αντικατέστησα γρήγορα γιατί δεν με βόλευαν ιδιαίτερα. Γι΄αυτό μάλλον θα παραγγείλω σαν έχτρα μύτη κάποια από τις Bevel καθώς και από τις Conical ιδικά για λεπτοδουλειές πάνω σε smd εξαρτήματα.

    Τελικά δεν είναι να παίρνεις τίποτε από εδώ. Πήρα μια προσφορά από ένα κατάστημα της Αθήνας (δεν θέλω να πω το όνομα και το δυσφημίσω), με τιμή απαράδεκτη. Τον σταθμό μπορούν να τον φέρουν στα 395 με 420 €, όταν το επίσημο site της Γερμανίας το έχει στα 289 €. Μάλιστα μου ανέφεραν ότι μέσα στην τιμή είναι και τα έξοδα εκτελωνισμού! Μου φαίνεται πως τα τοπικά καταστήματα, έχουν βαλθεί να χάσουν όλους τους πελάτες τους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Στα γρήγορα που είδα από ebay, ο σταθμός που θέλεις βγαίνει γύρω στα 325 ευρώ με μεταφορικά. Από τον ίδιο πωλητή 271.93 + 9,20 μεταφορικά (αγγλικές λίρες). Ο γερμανός wiltec το δίνει 279,11 λίρες με άνευ κόστος μεταφορικών.
    Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και στα ιδιωτικά site τους. O Γερμανός για παράδειγμα θέλει γύρω στα 290 ευρώ για το σταθμό και χρεώνει ανάλογα με το βάρος για Ελλάδα, αλλά γλιτώνεις τις μετατροπές από ευρώ σε λίρες αγγλίας. Προσωπικά όταν παρήγγειλα τα σχετικά στην αρχή τα είχα πάρει από τον Wiltec απευθείας από το site του.

    Δυστυχώς τα ελληνικά μαγαζιά, ακόμη δεν πήραν το μάθημά τους.
    Συνεχίζουν να θέλουν να βγάζουν τα ίδια κέρδη με αυτά που είχαν συνηθίσει, αδιαφορώντας ότι το αγοραστικό κοινό συνεχώς μειώνεται και έχει αρχίσει να τους αγνοεί εφόσον βρίσκει φθηνότερες πηγές.
    Οδεύουν προς εξαφανισμό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Τα μεταφορικά στον Γερμανό με απλό ταχυδρομείο είναι 15 € αλλά δεν δέχεται πιστωτική παρά μόνο απ' ευθείας μεταφορά χρημάτων στον τραπεζικό λογαριασμό. Την ίδια τιμή έχω βρει και από Πολωνία στο techgsm.gr αλλά με μεταφορικά το λιγότερο 29 € και από μύτες LF έχει λιγοστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη badsak
    Όνομα
    ΣΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    404

    Προεπιλογή

    Ο Γερμανος δεχεται κανονικα paypal.
    Αν μιλαμε για τον ιδιο... πριν λιγους μηνες πηρα απο αυτον τον AOYUE-936A.
    Και εγω στην αρχη ζαχαρωνα τους lead free σταθμους αλλα με κερδισε ο 936Α
    ο οποιος εχει αντισταση τις HAKKO στα 60watt θερμαινεται πολυ γρηγορα και δουλευεις χαλαρα και τις lead free κολλησεις
    και μυτες βρισκεις και στο περιπτερο....ενδεικτικα εχω παρει και αυτες και ειναι πολυ καλης ποιοτητας και σχεδον τζαμπα. http://www.ebay.com/itm/10-Solder-So...item1e6ff797d8
    Με πολυ λιγα χρηματα κανεις μια τεραστια συλλογη απο μυτες και κανεις οτι δουλεια θελεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.998

    Προεπιλογή

    Σακη τον εχω εδω και 1.5 χρονο μπορει και παραπανω τον 936Α. Ειναι πολυ καλος δεν εχει κολωσει ακομη σε δυσκολη κολληση και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..Ο γερμανος δεχεται Paypal απλως σου προσθετει στην τιμη την χρεωση που βαζει το paypal (ενω αλλου τα εχουν υπολογισει ηδη στην τιμη)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Soldering Iron ή φθηνό Soldering Station?
    By Panius in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 17:30
  2. AOYUE 968
    By αντωνης147 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 01:42
  3. Απορία για το τί είναι το Soldering Paste!
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-11, 17:05
  4. AOYUE 474
    By classic in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-10, 11:06
  5. Προτάσεις για αγορά soldering station
    By acmilangr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 15:03

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας